| Amphytrion a întrebat:

In Geneza2 :1-3,ni se descrie clar ca Dumnezeu s-a odihnit dupa,, toata lucrarea pe care a facut-o"
In Ioan 4:24 ni se descrie din nou si CLAR, că Dumnezeu ( YAHWE) este duh.
Intrebare :Cum poate un duh să se obosească, dacă nu este material? Căci numai un corp fizic poate simţi oboseala, care, fiziologic, necesită odihna!

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Sa-ti spun eu de ce a obosit. Pentru ca a fost inventat de niste oameni, iar oamenii ce fac dupa ce lucreaza mai mult timp? Obosesc. D-zeu e creat dupa chipul si asemanarea omului, nu invers.

| Amphytrion explică (pentru sublime89):

Foarte corect. Acei primitivi de evrei,au inventat anumiti zei pe care i-au descris ca avand sentimente si capacitati UMANE! GEN : oboseală,gelozie,razbunare, dreptate cu sabia, pedepse, blesteme, etc.si muuuulte alte aberatii! Acesti evrei au limitat intr-atat puterile lui YAHWE, incat de multe ori sunt mai mici ca a unui om normal.De exemplu a comandat uciderea unui om cu pietre fiindca a strans o mana de lemne!? Pai daca era omnipotent, DE CE s-a redus la nimicnicia si salbaticia,, rezolvarii'' problemei prin uciderea cu piatra in cap? Ce mai... aberatii totale.

| sublime89 a răspuns (pentru Amphytrion):

Da, e cat se poate de evident. Doar daca nu vrei nu vezi.

20 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Starea de DUH a lui Dumnezeu nu exclude posibilitatea existentei materiale atunci cand doreste acest lucru. Vezi "vizita" facuta lui Avraam. Totusi Dumnezeu nu are nevoie de odihna dar pentru a creia o zi de odihna pe care sa o respecte omul a DAT UN EXEMPLU pentru a fi urmat de catre acesta. De aici si odihna lui Dumnezeu, unii care-s mai grei de cap nu inteleg decat daca primesc exemplificari fizice iar Dumnezeu stia acest lucru asa ca a dat un exemplu pentru cei din viitor mai greoi intru intelegerea celor scrise.

| Amphytrion explică (pentru danut):

,,Vizita facuta lui Avraam'' -DE CE nu spui si ce a mancat acel Dumnezeu om? Un vitel intreg, vreo 20 de paini, etc.etc. Iti dai seama ce,, rahat''a depus din asemenea,, masă''? cata iligicitate, cata prostie! totul datorat unor povesti fictive a unor primitivi din triburi jidănesti! Traim in sec XXI -băă!

| danut a răspuns (pentru Amphytrion):

Daca poti citi cum trebuie ai intelege ca tot ospatul lui Avraam a cuprins cele enumerate de tine. Nu scrie nicaieri ca cei trei oaspeti au "gatat" toata mancarea doar ei. De altfel ar trebui inainte de a face asemenea comentari ce nu depaseste pragul unui copil de 8 ani ar trebui sa te informezi asupra culturii si obiceiurilor vremii si locului. Iar chestia ca tu traiesti in secolul XXI (baa) arata ca esti lipsit de orice cantitate de materie cenusie. Si inca ceva, la vremea aia nu existau "triburi jidanesti" fiindca nu aparuse acel popor, asta arata nivelul tau de "cultura" jegos-fascisodia in care te scalzi.

| Amphytrion explică (pentru danut):

Ooo,cand cineva aduce argumente,imediat sar cu piatra acesti iudeo-crestini indoctrinati pana in maduva oaselor. Băă, tu nu mai ai rationament de cand ai creierul virusat de religie!
,,Culturii si obiceiurile acelor vremi'' PĂI,MĂ,,INTELIJENTULE'' : ce legătura poate avea Divinitatea universului,cu SUBcultura unor sălbatici analfabeti,de pe acest fir de praf (Terra) la nivel univers? Acesti primitivi,au inclus in SUBcultura lor ceva ce credeau ei ca este Divin,nicidecum că,chiar asa ar fi fost. Snoavele lor de doi bani nu au absolut nici o legatura cu Inteligenta universului care in primul rând nu este materială,este energie pură,nicidecum nu manânca,bea,sau are nevoie de sacrificii cu stropiri de sange cum descriu primitivii acelor vremi.Că ei aveau aceea subculltura in aceea vreme,e cu totul altceva,dar nu au absolut nici o legatura cu Divinitatea! Nicidecum nu sunt pro fascist! cei ca tine au facut crime in numele religiei, au sacrificat copii, in numele Domnului YAHWE, zeitate inchipuita de acei primitivi, care credeau că daca ucid cu piatra o fac la ordin Divin.

| danut a răspuns (pentru Amphytrion):

"' PĂI,MĂ,, INTELIJENTULE'' : ce legătura poate avea Divinitatea universului, cu SUBcultura unor sălbatici analfabeti, de pe acest fir de praf "
Pai bai jintelijentule, Dumnezeu avea MARE legatura dar tu mai va cu intelejerea, ERA Creator, Parinte Spiritual si Indrumator pentru Ca "Subcultura" sa ajunga la nivelul culturii Universale, DE CE? citeste singur Biblia si afla. Faptul ca un autor a introdus ceva notiuni "personale" nu are importanta, Sigur Dumnezeu a fost in stare sa dirijeze cele scrise asa cum a dorit. Totusi n-ai inteles ca acei "salbatici" erau cu 1000 de clase peste nivelui tau intelectual (asta facand comparatie intre "scrierile" unor oameni de acum 3500 de ani si ale tale, UNU din "epoca hinternetului"). Esti departe de acea "subcultura" neicusorule, asta asa, zisa de la unu "virusat" de religie.

| Amphytrion explică (pentru danut):

Aaa,deci cei ce vorbeau cu magari si stateau cate 3 zile in mațele uni peste, erau PESTE NIVELUL MEU?
Bravoooo, am inteles unde te incadrezi! stii cum se numesc cei care chiar cred ca vorbesc cu animale? schizofrenici! du-te nenicule si fa-ti control la mansardă, dacă tu chiar crezi ca un măgar poate vorbii si chiar da sfaturi unui om(precum descrie DETALIAT snoavele bibliei), ce mai... 1001 de nopti. Daca te,, superi''poti urca pe covorul fermecat si duuuuuu-te...

| danut a răspuns (pentru Amphytrion):

Sti cum se numesc cei ce "sar" de la un subiect la altul (asa ca tine).te du si te consulta puiule si vei afla si boala de care suferi.

| Amphytrion explică (pentru danut):

Stii cum se numesc cei care nu pot raspunde si ocolesc raspunsul? Slab informati, si infricosati că daca nu vor da raspunsul corect, ii vor,, bate''Yahwe cel gelos si razbunator! Intr-un cuvant : IGNORANTI! si boala de care sufera acestia e retard mintal!

| danut a răspuns (pentru Amphytrion):

"Stii cum se numesc cei care nu pot raspunde si ocolesc raspunsul? "
Ce ai vrea, sa ma cobor la nivelul tau "hintelectuel", nu poci neicusorule ca fac buba la cap si ajung "suparat" pe viata ca tine.

| Amphytrion explică (pentru danut):

Deja ai,, buba'', dar din nefericire nici macar nu stii asta! frica face buba in creier, iar pe termen lung...

| danay72 a răspuns:

Când spune că Dumnezeu s-a odihnit de lucrarea sa, se pare că Pavel se referă la ceea ce se spune în Geneza 2:2, unde citim: „În ziua a şaptea Dumnezeu Şi-a sfârşit lucrarea pe care o făcuse; şi în ziua a şaptea S-a odihnit de toată lucrarea Lui pe care o făcuse". De ce „s-a odihnit [Iehova] în ziua a şaptea"? Cu siguranţă nu pentru că avea nevoie să-şi refacă forţele după „toată lucrarea. . . pe care o făcuse". Versetul următor ne oferă un indiciu: „Dumnezeu a binecuvântat ziua a şaptea şi a sfinţit-o, pentru că în ziua aceasta S-a odihnit de toată lucrarea Lui creatoare, pe care o făcuse". — Geneza 2:3; Isaia 40:26, 28

| relian a răspuns:

Sa odihnit pentru ca cine a scris povestea asta era om, deci se rapaorta la omenire, fara sa-si dea seama ca comite o greseala, sau neconcordanta.Ce vrei sa le faci atit puteau la vremea aia, nu erau scriitori de SF.Sau mai stii poate ca ei sint primii scriitori de SF.Si dupa cum stim inceputul in orice este asa mai nesigur.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Are sa fie model pentru om

| NGheorghe a răspuns:

Pai daca a facut-o pe toata si nu i-a mai ramas nimic de facut? ce vrei sa mai faca?

Poate ca odihna=contemplare, cum si sabatul=sarbatoare, iar sarbatorile implica multa activitate si nicidecum un fel de somn de voie.

| Amphytrion explică (pentru NGheorghe):

Oooo,nu i-a mai ramas nimic de facut!?
Cum poti fi atat de limitat. Terra, este un fir de praf la nivel univers, cum poti crede ca nu i-a mai ramas nimic de facut, ca inca nu stim aproape nimic de imensitatea universulu8i si corpurilor ceresti pe care le are! Trezeste-te din ignoranta!

| NGheorghe a răspuns (pentru Amphytrion):

"cum poti crede ca nu i-a mai ramas nimic de facut"
Ce sa cred măi? tu ai scris ca s-a odihnit dupa TOATA lucrarea! Trebuia sa zici ca s-a odihnit dupa ce a terminat doar O PARTE.
Apropo: nu stii aproape nimic din imensitatea Universului, dar stii ca i-a ramas ceva nefacut pe acolo! Cum ai dedus asta? Ai redus ceva la absurd? sau ai facut vreo operatie si mai noua?

| Zamolxe777 a răspuns:

Daca iei versetul literar, intrebarea parca nu are sens.

| Danaberciu a răspuns:

Ma indoiesc ca acea oboseala se refera la oboseala fizica.