| anonim_4396 a întrebat:

In Gradina Eden au fost si animale carnivore?

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Sa inteleg ca de la pacat e axa Pamantului inclinata la 23, 5 grade N? :O Tot de la pacat atmosfera lui Venus e aproape numai dioxid de carbon, ziua dureaza mai mult decat anul si Soarele rasare la vest? De la pacat sunt furtunile alea pe Saturn si Jupiter? De la pacat axa lui Uranus e inclinata la 90 de grade? De la pacat apa se gaseste in procent de vreo 70% pe Terra desi "fiii lui dumnezeu" nu sunt pesti (nu au branhii)?, s.a.m.d.

45 răspunsuri:
| Dandanache a răspuns:

Sa fim seriosi, gradina Edenului ar trebui sa fie si pentru crestini doar o metafora. Ce mi se pare mai penibil decat credinta literala in gradina Edenului e efortul unora de a demonstra ca gradina, cu toata armonia ei dintre specii, chiar a existat.

| danay72 a răspuns:

Erau si animale care azi sunt carnivore, dar la fel ca in paradisul care va fi pe pamant, de exemplu leul manca paie.Isaia11:6-9

| sublime89 a răspuns:

In revistele alea de la Turnul de Veghe sunt imagini cu oameni care mangaie lei in rai laughing

| Acidacetilsalicilic a răspuns (pentru sublime89):

Eeeee, dacă ai știi tu ce viață de lux trăiesc ăia din turnul de veghe ...cum le finanţează proştii viețile lor luxoase!

| sublime89 a răspuns (pentru Acidacetilsalicilic):

Pai stiu.

| Lizzu a răspuns:

Eu cred ca au fost de toate. daca tin eu minte bine ..omul a fost creat dupa ce a creat totul pe pamant, nu? sau nu e asa?
Deci cand a aparut omul existau toate lucrurile, si animale si tot.
Deci dualul, binele si raul, animale carnivore si erbivore, existau deja.

| sabin89 a răspuns (pentru Lizzu):

Daca erau de toate, inseamna ca erau si "spinul si palamida". confused

| Lizzu a răspuns (pentru sabin89):

Pai da! Tu ce crezi? ca le asternea covoare persane pe jos sa nu se intepe la picioarele desculte?

Sabin. Daca a existat vreodata acest loc numit Gradina Edenului,sau Paradis, sau Rai,sau cum vrei, atunci acel loc era o stare sufleteasca si nu tinea cont de ce vegetatie are sau de ce fauna are.

Dar nu cred ca a existat, eu una. Pe discovery aratau cum ar fi gasit ei locul gradinii, undeva la intersectia unor rauri, Tibru, Eufrat si inca unul cu un nume mai ciudat...ca asa ar fi niste indicii prin biblie ca acolo s-ar fi aflat locul renumit.

Daar --> cine stieee?

| Exilee a răspuns:

Nu n-au fost. Abia dupa caderea in pacat, comuniunea omului atat cu Dumnezeu, cat si cu restul mediului s-a ''stins''. Practic, animalele traiau fara sa manance carnea cuiva, traiau in armonie, alaturi de om.

| Hombre a răspuns (pentru Exilee):

"Practic, animalele traiau fara sa manance carnea cuiva, traiau in armonie, alaturi de om."
Si incepand cu a doua zi unele s-au facut instant carnivore. Bai voi de unde dracu' scoateti aburelile astea? Ce forta aveti sa va auto-tampiti.

| Exilee a răspuns (pentru Hombre):

Vezi ca am dat tarcoale pe niste taramuri ti-am gasit caprele. Ai grija sa nu ramai fara ele.

| Lizzu a răspuns (pentru Exilee):

Si ce mancau? cum traiau? daca lui Adam si Evei le-au fost puse la dispozitie fructe, pomi fructiferi sa manance...animalele ce mai mancau? iarba?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Exilee):

rolling on the floor ce treaba au ele cu "pacatele" oamenilor?

| Exilee a răspuns (pentru Mădă0611):

Au aparut multe dezastre atat in cadrul omului, cat si-n cadrul Pamantului cu tot cu toate vietuitoarele sale de pe urma pacatului stramosesc.

| Dandanache a răspuns (pentru Exilee):

Sunt curios, carnivorele au avut configuratia specifica regimului de viata si pe vremea cand mancau iarba sau le-au crescut caninii, ghearele si li s-a modificat sistemul digestiv in urma pacatului primordial?

| Exilee a răspuns (pentru Dandanache):

Asa o fi fost...Nu sunt teolog... n-am de ce sa cercetez pana aici. Nu exista nici conditii necesare, nici conditii suficiente.

| sabin89 a răspuns (pentru danay72):

O persoana care gandeste!

| danay72 a răspuns (pentru Exilee):

Sa inteleg ca de la pacat e axa Pamantului inclinata la 23, 5 grade N? :O Tot de la pacat atmosfera lui Venus e aproape numai dioxid de carbon, ziua dureaza mai mult decat anul si Soarele rasare la vest? De la pacat sunt furtunile alea pe Saturn si Jupiter? De la pacat axa lui Uranus e inclinata la 90 de grade? De la pacat apa se gaseste in procent de vreo 70% pe Terra desi "fiii lui dumnezeu" nu sunt pesti (nu au branhii)?, s.a.m.d.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, traiau in armonie! Pana si sarpele biblic, vegetarian convins, a facut-o pe Eva sa muste din mar, cand putea s-o trimita direct cu dintii intr-un pui gatit asa mai rustic.
Vezi? de asta e bine sa ai o biblie si o icoana in casa. Pisicile mele nu mai prind soareci, ele mananca Whiskas.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sabinenici pe pamant nu erau animale carnivore.lor li s-a dat iarba campului spre mancare si fructele.dar pacatul omului si actiunea celui rau au atins si lumea animala.a plecat din cele mai de sus, cand a fost razboi mare in ceruri, si au ajuns pana la cele mai de jos.

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dece zici "nici" pe pamant? Pai unde altundeva? Despre pamant era vorba aici.

| Mikhtarian a răspuns:

Nu,doar Adam si Eva.

| sabin89 a răspuns (pentru Mikhtarian):

Cam sec raspunsul. Ce vrei sa zici?

Răspuns utilizator avertizat
| aLex22andra a răspuns:

Si eu am o dilema mă întreb daca in gradina Eden erau si dinozauri...

| sabin89 a răspuns (pentru aLex22andra):

Cu multe dileme ne confruntam. confused

| aLex22andra a răspuns (pentru sabin89):

Da cu multe, cu multe.laughing

| Acidacetilsalicilic a răspuns:

Dumnezeu a făcut doar animale ierbivore; Satana a ispitit și animalele care au devenit carnivore. laughing

| Lizzu a răspuns (pentru Acidacetilsalicilic):

laughing deci inseamna ca cine e vegetarian e sfant?

| Acidacetilsalicilic a răspuns (pentru Lizzu):

Nu neapărat; pe noi oamenii chiar dacă suntem vegetarieni, tot suntem păcătoși din cauza Evei căreia i-au plăcut şerpii alunecoşi și ideile lor. laughing

| Lizzu a răspuns (pentru Acidacetilsalicilic):

laughing clar! deci cum o dai nu e bine. sad oooof :-

| Acidacetilsalicilic a răspuns (pentru Lizzu):

Păi așa trebuie să fie ( ca-n filme ) să vină un super erou să ne salveze, adică Iisus; e mai palpitant aşa. E bine că avem imaginație și nici măcar de şcoală n-ai nevoie pentru asta; logica e mai grea și aici chiar e nevoie de inteligență și de şcoala. laughing

| Lizzu a răspuns (pentru Acidacetilsalicilic):

hee heehee hee)hee hee) sa ne scoata din haos.dar uite ca in fiecare an intram iar in haos si ne adancim pana la gat in namol

Răspuns utilizator avertizat
| Acidacetilsalicilic a răspuns (pentru Lizzu):

surprise Te miri?! Păi dacă în școală singurii care perseverază sunt profesorii de Religie căci au interese iar ceilalți și-au pierdut interesul din cauza politicienilor, de ce să ne mai mirăm?! Vom ajunge să răcim și să mergem la biserică să ne citească popa ceva din Biblie, pentru însănătoșire. laughing

| Acidacetilsalicilic a răspuns (pentru timoteidoi):

Răspunsul meu era ironic prietene că de basme m-am lăsat la 12 ani; acum sunt ateu. happy

| Lizzu a răspuns (pentru Acidacetilsalicilic):

laughing ar fi ultima picatura. straight face

Răspuns utilizator avertizat
| Hombre a răspuns (pentru timoteidoi):

"Încearca sa-ti scoti minciuna cu Eva asta din cap!" corect sa si-o bage pe Euliza.

| WeAreLegion a răspuns:

Gradina Eden nu a existat Dumnezeu nu exista si toata religia e o minciuna grosolana creata pentru manipularea oamenilor ingusti la minte!

| AtelierDeReparatUseriTPUdefecti a răspuns:

Biblia este o naratiune scrisa de niste naratori despre un concept, niste legende si niste evenimente trecute. Poti sa o accepti cuvant cu cuvant, daca esti o persoana mai spirituala, sa o apreciezi pe ansamblu, daca esti o persoana mai elevata, sau sa o rejectezi, daca esti o persoana mai pragmatica. Nu stiu in ultimul caz cu ce o sa-ti compensezi golul spiritual, dar e treaba ta pana la urma, ca doar tu o sa traiesti cu el cat ti-o fi viata. Numai ai grija sa nu transformi golul spiritual in ura sau invidie prost inteleasa fata de ceilalti.
Si stii de ce? Pentru ca si peste eoni, daca vom reusi sa populam tot universul, tot va fi nevoie de ceva care sa ne explice pe noi insine, ca suflete si entitati spirituale, nu ceea ce ne inconjoara.
"Esti ceea ce mananci" pana la urma nu este un indemn al vreunui medic nutritionist. Unii dintre noi mananca si asa destul rahat, desi nu (isi) recunosc niciodata.
Cat despre Dumnezeu, in ce forma exista el si sub ce forma se manifesta, nu pot sa zic decat atat: ma bucur ca nu a lasat planeta asta pe mana ateilor, zau! Cine nu crede in nimic, nu crede nici in el insusi, nici in ceilalti, si n-as fi vrut sa traiesc in acea societate, sincer. Dar sincer!