| ada92 a întrebat:

In Ioan 17 : 3 citim: "Aceasta inseamna viata vesnica sa asimileze cunostinta despre tine, singurul Dumnezeu adevarat, si despre cel pe care l-ai trimis tu, Isus Cristos." Cine este Dumnezeul adevarat și cine este Isus Cristos?

7 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Mantuitorul Iisus este "IAHVE":

In anumite locuri în Sfanta Scriptură Fiul lui Dumnezeu este direct asociat lui Yahve. In alte versete biblice este direct si indirect numit a fi "Atotţiitorul":
- "Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. El este MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE."- Coloseni 1, 16.

"Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT." - Ioan 1, 3.
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

În cartea profetului Isaia, Dumnezeu MÂNTUITORUL este prezentat în cap. 53 ca fiind EBED-IAHVE. Este prezentat acolo "rolul" umilitor pe care Dumnezeu Fiul avea să-l poarte pentru a deveni MÂNTUITOR, pentru a deschide calea unei reale ridicări a firii umane, prin UMANITATEA asumată la un moment dat de bunăvoie de Dumnezeu Fiul, pentru că jertfa nimănui altcuiva nu ar fi avut acea valoare mântuitoare necesară.

| milan9 a răspuns:

Dar tot Mantuitorul Iisus este si CREATORUL:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU El (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. EL (Hristos) ESTE MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE ŞI TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

,, Eu si Tatăl meu una suntem" a spus-o chiar Fiul lui Dumnezeu.
Si din context se pare ca toti au inteles ca s-a recunoscut a fi una cu Dumnezeu!

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ
EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia (Mica) 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

| TrăieşteClipa a răspuns:

Evanghelia dupa Ioan de fapt nu a fost scrisa de Ioan.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Evanghelia_dup%C4%83_Ioan

Sa povestesti lucruri dupa 7 decenii la 3000km distanta si in alta limba decat cea originala este ca si cum am pune acum un chinez fara internet sa ne povesteasca despre rascoala din 1907.

| Dorugar a răspuns:

Acest text vrea sa spuna ca Dumnezeu esti tu insuti, pentru ca numai tu iti poti asimila cunostiinta / constiinta despre tine, tu care esti si singurul tau Dumnezeu adevarat pentru ca tu esti cel care crezi ca Isus Christos (= Tatal Minciunii) te-a trimis/adus pe lume.
Iar Isus Christos este, asa cum aratat mai sus, Tatal Minciunii, adica Dumnezeul Veacului Acesta care este exact asa cum scrie Biblia, adica slavit in bisericile lui Dumnezeu mai presus decat Dumnezeu, desi Isus era o creatura si nu un creator, si minciuna este acolo unde Christos inseamna UNS, iar din Biblie NU rezulta ca Isus a fost UNS, ceea ce este de o importanta extraordinara pentru ca cuvantul UNS=Christos face deosebirea intre minciuna si adevar.
Deci Isus Christos este Tatal Minciunii pentru ca din Biblie NU rezulta ca a fost UNS, si acest mincinos este slavit ca Dumnezeu in toate bisericile crestine.
Multumita de raspuns sau vrei sa-ti confirm cele spuse cu versete din Biblie?

| Dorugar a răspuns:

Te iert fiule ca ai mintit, dar cu conditia sa nu mai minti altadata ca minciuna este un PACAT.
Isus nu e fiul lui Dumnezeu ci este fiul Mariei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te crezul si vei vedea cine este, si cine sunt care de fapt este.fiindca daca stai la intunerec, si vezi lumina vei spune; este soare. daca este cald vei spune, soarele straluceste, si daca vei vedea raze, vei spune; sant de la soare.asa e si cu Dumnezeu tatal, care este, cu fiul, trimis de tatal, si cu duhul sfant care de la tatal purcede.

| NuAmNumeStraniu a răspuns:

Salut jun