| anonim_4396 a întrebat:

In luca 9:41 iisus spune "o neam necredincios, pana cand va voi suferi", lui iisus nu ii pasa de noi? de ce a spus asta? chiar nu ii pasa de noi? nu inteleg

15 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Un verset NU SE CIUNTESTE, LIPSESTE ULTIMA PARTE, care da raspunsul la intrebarea ta. Nu vrei primi raspunsuri, cand incerci manipulari jegoase.

| danay72 a răspuns:

Se referea la poporul Israel ca era necredincios deși au avut nenumărate dovezi ca Dumnezeu poate sa facă miracole. Dar ei tot nu credeau.

| oprescudorin11 a răspuns:

Citatul este eliptic.Necomplet si rupt de context! Se referea la demonii intrati intr-un om posedat.Iar afirmatia completa se refera la oamenii necredinciosi care prin necredinta lor (ca si in cazul tau) insista in a fi 'bagati in seama' fara sa aiba nici un merit!

| dragos38 a răspuns:

Biblia nu trebuie interpretata ad-literam, isus, budha, confucius, mahommed, tao e.t.c.toti acesti intelepti ne-au lasat niste lectii de viata, cu totii suntem fii lui dumnezeu, fii divinitatii, inteligenta materiei, marele spirit, spune-i cum vrei.Asta a spus chiar isus catre multime nu mai stiu exact in ce psalm, ''nu scrie in scripturiile voastre,natarailor, ca fii lui dumnezeu sunteti'' si n-a multimea, nu intelege mare lucru, este usor de manipulat, si au inceput sa arunce cu pietre in el.,chiar Isus Hristos a spus ca este fiul omului,si confucius a spus sa nu-l venereze lumea ca pe o divinitate,ci sa fie respectat ca om. Isus a mai spus catre o persoana, nu eu te-am salvat ci credinta ta, te-a salvat(autosugestia)si Confucius a zis, totul depinde de tine, nu arunca privirea catre ceruri, caci nu o sa vina, si nici nu trebuie sa vina, uitate in inima ta, caci acolo iti sta puterea, asta e pentru lenesi, probabil.Asadar lui Isus i-a pasat de noi, si a spus ca dumnezeu iubeste pe toti oamenii(fiintele umane)amerindieni,europeni,africani,asiatici,tigani.Dar omul face exact pe invers, daca isus a spus cucerestei prin iubire, si nu prin crima,e iata ca misionarii crestini, (Cristofor Columb)lle-a impus pieilor rosii religia crestina prin forta,torturi, crime,e.t.c. au ucis toti bizonii, in prezent pieile rosii cacti or mai fii, vor sa creeze o republica a lor(Lakota)insa ghici ce, nu sunt lasati, sunt arestati, sau batuti,chiar in S.U.A. tara democratiei laughing ce minciuni nu mai exista bizoni originali,ci metisati, biserica a comis cele mai multe crime in numele domnului,torturi, arderea pe rug, a lui giordanno bruno, e.t.c.
Un om de stiinta a spus ca orice religie care promoveaza ura de rasa, crimele, aia nu este religie. Divinitate vrea de la noi sa traim in armonie cu tot ce ne inconjoara, plante, animale, om.Omul cand se naste, se naste liber, a spus un intelept amerindian, si a avut dreptate, nu trebuie sa fim constransi de nimeni, si nimic, divinitatea ne-a dat libertate.

| dragos38 a răspuns:

Te inseli, I.H. a existat asa cum a existat si Confucius, Budha, Mahomed, Gandhi, Dalai Lama, e.t.c.toti acesti intelepti militeaza pentru nonviolenta, Cu privire la existenta lui Isus Hristos, sunt dovezi, existenta unei scrisori de pe vremea romanilor a lui Publius Ventulus guvernatorul Iudeii, contemporan cu I.H. catre Cezarul Romei in care i relateaza despre un om numit Isus Hristos fiul unui pescar, nu avea nici o pregatire, si cunostea, stapanea multe stiinte, scrisoarea se gaseste la Roma, dar nu numai acesta scrisoare este o dovada, si istoricul Flavius Josephus care s-a nascut dupa I.H. si a scris Istoria razboiului iudeo-roman, se pare ca pomeneste despre persoana lui I.H. dar mai sunt si alte persoane evoluate spiritual,care aveau un grad de intelepciune,cum au fost pitagora,platon,socrate, hypatia(ateista)Eminescu, Mendeleev, Nikola Tesla, si multi altii.

| xerxes1 a răspuns (pentru dragos38):

Iisus (Joshua )era un nume destul de comun in acea zona.Un fel de Ion de-al nostru.
Au existat chiar mai multi Iisusi.
Multe din invataturile atribuite lui, apartin filozofilor greci ai vremii.
Nu intamplator Evangheliile au fost scrise in limba greaca.

| dragos38 a răspuns (pentru xerxes1):

Da,stiu multi detineu numele de isus, chiar si in zilele noastre prin brazilia mai sunt persoane cu numele de jesus, dar pe Isus nazariteanul nu-l chema numai isus ci si hristos, care inseamna messiah(unsul)si nu a fost singur la familie a mai avut vreo 7 frati,da e adevarat ca multi au venit in numele lui, messiah,dar pana la urma lumea isi dadea seama ca sunt falsi,iar cans s-a nascut isus hristos,evrei astepta de la el sa-i elibereze de sub jugul romanilor,deci ei asteptau un measia cu o fire razboinica,dar nu a fost sa fie asa, l a promovat respectul, si traiul in armonie intre toti oamenii, majoritatea inteleptilor promoveaza non-violenta, pai evangheliile au fost traduse in greaca,(originalele) sunt in limba aramica, care nu se mai vb acum.deci invataturile lui hristos nu vin de la nici un filozof grec, vine din intelepciunea lui, pt.ca avea o gandire inteleapta,la fel sta treaba cu ceilalti intelepti,mahomed,confucius,budha,deceneu,al nostru,sau platon,sau socrate e.t.c. invataturile vin din intelepciunea lor,bine inteles ca invataturile sunt asemanatoare pentru ca toti vb de respect, sa-ti respecti aproapele, asta nu inseamna ca invataturile lui confucius apartin altuia, sau invataturile lui platon apartin altor filozofi greci, sau invataturile lui Seneca care a fost contemporan cu Isus, iar apartine lui I.H. Seneca nu la intalnit niciodata pe I.H. chiar daca a auzit de el, dupa moartea lui I.H. unii evrei s-au imprastiat prin lume au ajuns si prin Roma.Si Seneca i pomeneste spunan ca la Roma au ajuns comunitati puternice de evrei, care i-si promoveaza propriul zeu pe Isus, iar Nero,hm, nu i-a fost pe plac si a inceput sa-i omore,Isus a spus iubesteti(respectal) aproapele ca pe tine insuti, dar invataturile lui au fost una, iar oamenii au facut alta, au impus religia crestina prin violenta, sa nu mai vb de inchizitie sau de japonezi, ce invataturi le-a laat confucius si budha, si ce au facut ei in al 2-lea razboi mondial. exact pe invers.

| xerxes1 a răspuns (pentru dragos38):

Evangheliile au fost scrise in limba greaca.

| dragos38 a răspuns (pentru xerxes1):

Hm,posibil dar una dintre ele,nu mai stiu care a fost scrisa in aramica, si celelalte scrisa in greaca, pentru a putea fi raspandite in intreaga lume, pentru ca evreii au fost sub multe imperii, imperiul grec, dupa care au venit romanii sa nu uitam si de egiptenii din timpul lui moise in fine, asta nu inseamna ca I.H sau invataturile marilor filozofi greci au puse pe seama /in carca lui I.H. el a schimbat, a inlocuit vechiul testament plin de ura, rasism, instigare la violenta, cu noul testament, care este un testament al iubirii, a reformat religia iudaica veche cu cea noua, dar asta nu a fost pe placul popilor, s-a intamplat ce s-a intamplat.

| dragos38 a răspuns (pentru dragos38):

E te inseli din nou, mai bine zis era o limba aramica ce-a folosita de apostolul Matei, asa de ce nu putem spune si ca, apostolii astia cu nume crestine, ar fi putu fi romani(se poate specula multe), Ioan, Luca si Matei, si necredinciosul Toma, Maria Magdalena, astia suna a nume crestine, si nu a nume izraelite, dar poate talmacite au reiesit cu nume crestine.
Isus nu a schimbat nimic, oare chiar asa sa fie, eu sunt sigur ca si-au bagat altii coada prin biblie, inlocuind-ul pe dumnezeu cu ''ELOHIM''zeii si punandu-i in gura lui I.H. cuvine care nu-i apartin,
un exemplu de falsitate in biblie este urmatorul pasaj, ''crede si nu cerceta'' asta nu-i apartine lui I.H. ci unui filozof pagan nu mai stiu cum il chema exact i-mi scapa numele, fraza era tocmai invers ''cerceteaza si vei crede'' ce-a ce este un adevar(inteleptii chinezi si nu numai ci si amerindieni spuneau acum mii de ani ca toate lucrurile sunt legate intre ele, apele, florile, copacii, animalele sunt fratii si surorile noastre, daca animalele vor disparea, va disparea si omul imediat, pentru ca nu va putea supravietuii)e iata ca ne-a trebuit mii de ani ca oamenii e stiinta in urma cercetarilor s-a confirme spusele maestrilor chizei si inteleprilor amerindieni, toate lucrurile sunt legate intre ele, de la virus pana la fiinta umana, noi fara bacterii nu am putea exista.sau un alt exemplu daca ai avea un sambure de credinta vei putea misca si muntii din loc, ha, pai asta nici papa de la roma nu poate sa miste muntii din loc, nici macar calugarii shaolini sau tibetani, deci inseamna ca nimeni nu crede in divinitate, insa fraza este alta si anume, daca am avea o vointa de fier am putea misca si muntii din loc, e putin cam exagerat, dar au fost cazuri de telikinezie.corpul uman este dotat cu calitati motrice si psihice nebanuite, dar aceste calitati ori sau atrofiat ori au adormit din cauza nefolosiri lor, omul s-a demonstrat ca este mult mai puternic de cat orice animal din punct de vedere al fortei dar si al rezistentei, in fine si animalele au calitati mai dezvoltate ca ale noastre, cum ar fi mirosul, vazul. deci chestia ca I.H. era paralel cu spiritualitatea, te inseli,treba sta tocmai invers noi suntem paraleli cu spiritualitatea,si asta o spune chiar oamenii de stiinta,degeaba avem tehnologii super avansate, telefon mobil, care acum mii de ani,daca i spuneai unuia ca poti vb cu el de la celalat capat se uita la tine ca la un nebun, e iata ca acum se poate,dar cu ce rost, daca nu stim sa traim in armonie cu natura, dand importanta doar materiei, si spunand ca spiritul este o iluzie, nu exista asa ceva, gresit.si daca continuam tot asa, la un moment dat o sa disparem.ca si cand nu am fi fost.

| doctorandus a răspuns (pentru dragos38):

Da, da, Mahomed=omul pacii (cu sabia-n mana: daca esti pagan te convertesti sau te tai).

| dragos38 a răspuns (pentru doctorandus):

E,orice relgie care instiga la ura aia nu este o religie,orice carte religioasa, biblia,coranul,e.t.c. mai contin si prostii, nu trebuie interpretate ad-literam,multi au suferit din cauza bibliei,giordano bruno,galileo galilei, hypatia, si altii, pentru ca prelatii intepretau biblia litera cu litera,,daca acum o miie de ani spuneai ca pamantul se misca,ti se misca capul pe jos,nasol,si acum este la fel, daca te duci in siria,si i spui unui fundamentalist ca nu esti de acord cu coranul lor,i-ti taie gatul, deci aia traiesc inca in comuna primitiva, si eminescu a spus in poezia s-a ca,, religia este o fraza de dansii inventata,, ca cu a ei putere sa ne poata subjuga,, asta nu inseamna ca nu credea intr-o divinitate, el ataca sistemul si nu pe dumnezeu, sau cum a spus si I.H. faceti parte din lume dar nu fiti ca ea,adica, sa nu uitam si de partea spirituala,sa mai lasam lumea si sa ne mai apropiem si de natura,caci noi traim datorita ei. sa nu mai zic si de previziunile lui tesla, in care a spus ca sutele de inventii ale lui sunt tinute in secret de catre guvernul ocult,doar cateva sunt cunoscute, dar vor iesi la iveala si celelalte,cum ar fi transmiterea energiei electrice fara fire,comunicarea se va efectua printr-un simplu echipament de buzunar,avioanele vor zbura fara piloti ghidate de la sol prin unde radio,nu mai spun de masini electrice care exista deja,si sute si alte sute care exista, dar nu le cunoastem
,inca,moartea lui a fost controversata, cum a fost si a lui bruce-lee,care era un initit in chestii izoterice, o spui ca am vazut prea multe filme cu el,am vazut filme dar si documentare, in care se spune ca in urma unui accident la coloana vertebrala doctorul sau i-a spus,sa-si i-a adio de la sport,insa nu a fost sa fie asa,a studiat carti de specialitate, a facut exercitii, a meditat, si si-a revenit, sa nu mai zicem de Eminescu care se spune oficial ca a avut sifilis, partial adevarat, dar nu s-a mai spus si din ce cauza, sa nu mai spun de mendeleev care a visat elementele chimice dupa care a alcatuit tabelul periodic al elementelor, daca urmaresti pe canalul devinici, care are sus in dreapta sirul li bonifacii, poate va mai reda documentarul despre tesla, despre moartea lui suspecta.deci cum a spus I.H. fiti in lume dar nu fiti ca ea.

| dragos38 a răspuns (pentru doctorandus):

Mda si ce-i cu asta, personalitatea lui Eminescu a fost mult prea complexa sa- ti faci o parere despre el,ca sa poti zice ca a fost ateu sau nu,eu zic ca nu a fost,dar nici nu avea o parere buna despre religie,
La inceput cand fiinta nu era nici fiinta/pe cand totul era lipsa de viata si vointa/cand nu s-ascundea nimic,desi totul era ascuns/cand patruns de sine insusi odihnea cel nepatruns/fu prapastie? genune? fu noian atins de apa?,n-a fost lume priceputa si nici minte s-o priceapa(scrisoarea I despre nasterea lumii)
sau In orice om in lume isi face incercarea
batranul demiurgos se opintesten van
in orice minte lumea isi pune intrebarea
din nou, de unde vine si unde merge floarea
dorintelor obscure sadite in noian?
La fel se zicea si despre Bruce-lee, nu e de al nostru dar in fine, se zicea ca ar fi declarat intr-un interviu ca este ateu, pai si atunci ce cauta templele budiste, de ce credea in religia taoista? se stie ca din punct de vedere taoist artele martiale au si o latura spirituala nu doar pumni in cap si picioare in fund, dar n-a pentru noi europenii, cam asta inseamna, sau daca bruno a criticat scrierile din scriptura
ca si galileo, asta nu inseamna ca vb urat de divinitate.sunt personalitati mult prea compexe ca sa poti sa-ti formezi o parere clara despre ei.

| dragos38 a răspuns (pentru doctorandus):

Sau poate nu inteleg eu bine termenul de (ateu}posibil.