| Steregoi a întrebat:

In miturile religioase se vorbeste despre zei ai naturii care in urma confruntarilor intre ei au rezultat elemente din natura insa aceste mituri sunt in contradictie cu legile naturii care nu concureaza intre ele ci din contra sunt armonizate intre ele si conlucreaza intre ele fara nici un fel de fisura sau dizarmonie intre ele existand reglaje precise intre ele ce contribuie de exemplu la posibilitatea ca un SMS sa poata fi transmis prin unde la un receptor aflat la mare distanta. De aici putem deduce ca religiile pagane sunt false. Monoteismul este adevarat si in armonie cu realitatea inconjuratoare. Aceste legi fizice armonizate nu puteau sa apara decat dintr-o singura sursa asemenea lui Dumnezeu care este de neintrecut in pricepere si putere.

Ce puteti spune?

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Tu singur ti-ai raspuns la intrebare

| mentholinks a răspuns:

Cand ai Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul si Dumnezeu Duhul Sfant care isi impart sarcinile intre ei nu prea mai este monoteism.

| Steregoi explică (pentru mentholinks):

Nu scrie nicaieri in Biblie de Duhul Sfant ca fiind insusi Dumnezeu tatal pentru ca Duhul Sfant nu e o persoana asa cum bratul unui om nu e o persoana. Dumnezeu fiul e o entitate distincta chiar daca conlucreaza cu Dumnezeu tatal in unitate sau are acelasi scop si vointa ca cea a lui Dumnezeu tatal. In plus Dumnezeu fiul are un inceput si de aceea spune: "La inceput era Cuvantul si Cuvantul era Dumnezeu fiul". Prin Dumnezeu fiul a facut Dumnezeu tatal toate ( in afara de Dumnezeu fiul ) cate a creat si cu puterea si bratul lui puternic numit Duhul Sfant. Mai intai Dumnezeu tatal l-a creat pe Dumnezeu fiul ca pe un "instrument de tip persoana" si de aceea se vorbeste in Biblie de "unic nascut" sau de "intai nascut". Dumnezeu tatal "l-a nascut" pe Dumnezeu fiul si prin Dumnezeu fiul Dumnezeu tatal "a nascut" toate celelalte fiinte vii inteligente precum ingerii si oamenii. Animalele au si ele inteligenta dar nesemnificativa comparativ cu a omului si de aceea nu merita bagata in seama de la acest nivel. Dumnezeu tatal "a nascut" toate fiintele vii inteligente insa pe toate le-a nascut prin Dumnezeu fiul in afara de Dumnezeu fiul pe care l-a nascut direct. Expresia "l-a nascut" e la modul figurat pentru ca omul sa inteleaga ca de fapt e zamislirea sau crearea unei fiinte vii inteligente. Asta nu inseamna ca Dumnezeu tatal a facut s ex cu o femeie inainte de a naste desi in mod figurat multimea de ingeri, ascultatori si supusi lui Dumnezeu tatal, e femeia lui Dumnezeu tatal la modul figurat. De fapt femeia e insotitoare adica insoteste pe sot sau ii tine companie. Hristos nu a fost o intrupare sau un "avatar" al lui Dumnezeu tatal ci o intrupare care l-a reprezentat pe Dumnezeu fiul sau o intrupare a lui Dumnezeu fiul insusi. "Avatarurile" din hinduism sunt denaturari nascocite de Satan si insuflate oamenilor. In plus intre Dumnezeu fiul si Dumnezeu tatal a aparut un mic conflict psihologic atunci cand Hristos a zis: 'daca e cu putinta nu-mi da sa beau paharul acesta dar fie nu cum voiesc eu ci cum voiesti tu' sau 'Dumnezeule tata pentru ce m-ai parasit sau de ce m-ai parasit?'

| mentholinks a răspuns (pentru Steregoi):

Eu n-am zis ca sunt toti egali am spus ca e politeism. Asta reiese si din raspunsul tau.

| Steregoi explică (pentru mentholinks):

Dumnezeu e politeist? Scrie undeva sa ne inchinam la Hristos? Scrie undeva sa ne inchinam la Duhul Sfant?

| mentholinks a răspuns (pentru Steregoi):

Nici nu trebuie sa te inchini la ei. E de ajuns ca ii cosideri ca fiind Dumnezeu.

| Steregoi explică (pentru mentholinks):

Este totusi o diferenta. Monoteismul presupune inchinarea la un singur dumnezeu. In politeism oamenii se puteau ruga si inchina la mai multi dumnezei.