| Nucreeed a întrebat:

In noul testament spune ca,atunci cand sunteti bolnavi, sa va rugati si sa puneti mana pe persoana bolnava... si tot dumnezeu va promite c'o va face bine...
De ce apelati la stiinta si ignorati comanda lui dumnezeu?

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu vor la domnul

| Lizzu a răspuns:

Buna intrebare laughingbatting eyelashes

| Exilee a răspuns:

De ce apelez eu la stiinta? Pentru ca stiinta este sustinuta de catre Dumnezeu. El doreste sa devenim cat mai ''superiori'' in ccea ce priveste cunoasterea, El este cel care detine ''puterea'' stiintei. Nu ignor comanda Domnului, ci apelez la stiinta pentru ca Dumnezeu lucreaza prin mainile noastre.

| Nucreeed explică (pentru Exilee):

Pai ma, acolo zice altceva...nu avem nevoie de stiinta...ci doar de rugaciune si atingerea persoanei bolnave..si sa nu te aud cum ca este doar o metafora
odata ce am avea puterile astea de ce ne'ar trebui stiinta?

| Exilee a răspuns (pentru Nucreeed):

Pentru ca noi cu ajutorul Domnului, am reusit sa aducem stiinta la un nivel cat mai inalt ( stiinta avanseaza de la o zi la alta).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea este retorica... cel putin din pct meu de vedere. Hai sa-ti zic o mica povestioara:

Cica "Mos Ion" din deal, are casa langa rau, iar intr-o zi, din cauza ca raul a iesit din matca, viiturile i-au luat casa.
De frica, el se suie pe casa, si asteapta sa fie salvat de Dumnezeu.
Ulterior, trece o barca, iar oamenii din il roaga sa sara, caci altfel va muri. Nea Ion, avand credinta de fier, nu se arunca in barca, ci asteapta sa fie salvat de Dumnezeu.
Trece a2a barca, iar oamenii inimosi, il roaga sa sara in barca pentru a se salva. Nea Ion, nu sare, pentru ca astepta sa-l salveze Dumnezeu.
Vine a3a barca, si oamenii incearca tot ce-i posibil sa ajunga la el pentru a-l salva, insa Nea Ion, fiind credincios, nici nu-i baga in seama.
Intr-un final, vine viitura si-l omoara pe nea Ion. Ajungand la portile raiului, (pentru ca a fost un bun credincios) se intalneste cu SF. Petru, caruia ii reproseaza faptul ca Dumnezeul lui, nu l-a salvat.
Ulterior Sfantul Petru ii da replica geniala : "Cum sa mori nea Ioane? Dumnezeu m-a pus sa iti trimit 3 barci, matale ce-ai facut?"

| Nucreeed explică (pentru anonim_4396):

Scoate'l pe House de la avatar!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nucreeed):

Nu cred ca House are legatura cu povestioara mea! Nu ma reprezinta in totalitate!

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Basm =)), ca asta:
https://www.facebook.com/....../photo.php

Daca dumnezeu vrea sa te vindece, te vindeca, atunci cand are chef, dar daca tu fugi la spital, inseamna ca il sfidezi.

| BlitzkriegJack a răspuns:

Fii atent. Daca vreodata capeti vreo boala serioasa, nu te duce la doctor, caci el te trateaza folosind stiinta. Stai si roaga-te pana cand te faci bine. Fa ce spune dumnezeu.

| BlitzkriegJack a răspuns (pentru BlitzkriegJack):

Ah, fir-ar sa fie. Nu am citit intrebarea cum trebuie, si am formulat un raspuns ofensiv. N-a fost cu intentie.