| fanernest123 a întrebat:

In opinia voastra, care este profilul preotului ideal?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Fiecare crestin ar trebuie sa fie precum a fost iisus sau macar sa incerce sa fie

14 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Profilul IDEAL pentru un preot ESTE Marele Preot Universal, Domnul Isus Hrstos.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ala care nu face evaziune fiscala si care nu critica pe cei care nu cred aceleasi lucruri ca el. aaa si ala care nu discrimineaza

| mentholinks a răspuns:

Sa meargă sa îngrijească bătrânii, sa ajute oamenii pe la treburile casei, etc. Fiindcă Isus a spus cine vrea sa fie mare între voi sa fie slujitorul vostru. Eu nu dau 2 bani pe niciun preot fiindcă nici măcar nu sunt în stare sa-ți explice Geneza.

| AliGab a răspuns:

Parintele Nicolae Tanase, Parintele Arsenie Papacioc, Episcopul Bartolomeu Anania si multi altii ce sunt si au fost ca acestia.

| Mircea08 a răspuns:

Iisus Hristos, preotul crestinilor

| Irinel15123532 a răspuns:

Cel care urmeaza principiul bibliei, sa semene tot mai mult cu Hristos, Domnul nostru.

| CinevaAnonimă a răspuns:

În primul rând, nu cred că preotul ideal ar trebui să fie exact așa cum le place enoriașilor, dat fiind și faptul că toți enoriașii au păreri diferite și nu toate sunt corecte.

În opinia mea, preotul ideal are următoarele caracteristici :
1) Să creadă în Dumnezeu și să iubească biserica
2) Să își cunoască credința și să o apere în fața tuturor
3) Să nu se ocupe de vrăji, obiceiuri păgâne, etc
4) Să aibă răbdare, să fie înțelegător, să vorbească frumos, să nu aibă alte interese din urma slujirii sale.
5) Să promoveze credința în comunitate
6) Să facă fapte bune

Sunt multe încă, doar că astea mi-au venit în minte la moment și cred că acestea sunt cele mai importante.

| sadrian46 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

3) Să nu se ocupe de vrăji, obiceiuri păgâne, etc.
Liturghia e magie albă.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru sadrian46):

De ce o numesti așa? Există magie albă?

| sadrian46 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Da, de când există oameni, există și magie.
Magia este însoțită de ritualuri care încearcă să înfluențeze realitatea după dorința ta.
Astfel, când Dumnezeu este o realitate din lumea ta, o entitate puternică ce faci când te rogi? Îi ceri să facă ce dorești tu.
Să îți dea sănătate, pâinea cea de toate zilele, ploaie, succes în dragoste sau la vânătoare.
Acestea le făcea înainte de apariția religiilor un profesionist, șamanul, vrăjitorul, magul, magicianul tribului.
Făcea magie albă pentru el și tribul lui și magie neagră contra dușmanului. Apoi locul lui a fost luat de profesioniști specializați și educați în acest scop care au fost preoții. Lor nu le convine să mergi la un vrăjitor, babă ghicitoare, căci dacă mergi la acela să îți rezolvi problemele spirituale, ei își piersd obiectul muncii și pâinea.
Iar ca să impresioneze și să convingă că ei dețin cheile și autoritatea relației cu divinitatea au creat ritualuri complexe, s-au îmbrăcat în haine strălucitoare și au construit temple impunătoare. Iar în locul incantației la un foc de tabără a șamanului mag vrăjitor, au pus liturghia și cădelnița din care un fum de cărbune emană un miros de tămâie. Asta e magia albă.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru sadrian46):

Fiecare cu teoriile sale.

| sadrian46 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Amin.

| danut a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

NU EXISTA magie alba, neagra sau violeta (tot spectru de culori), exista DOAR magie care este mediul de lucru al DRACULUI.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru danut):

De acord.