| mentholinks a întrebat:

In Psalmi scrie ca Dumnezeu sta in adunarea lui Dumnezeu si judeca in mijlocul dumnezeilor. Cine sunt acesti dumnezei?

12 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Dumnezeu TATAL
Dumnezeu FIUL
Dumnezeu DUHUL SFANT
Acestia sunt Dumnezeii din adunarea Dumnezeilor.

| ania a răspuns:

Tot în Psalmi scrie că =toți dumnezeii popoarelor sunt idoli, dar Domnul a făcut cerurile( Psalmul 96=5) Iar apostolul Pavel spune=un lucru jertfit idolilor este ceva? ce jertfesc neamurile (neevreii) jertfesc dracilor și nu lui Dumnezeu.(1 Corinteni 10=19.20

| RAY a răspuns:

Se refera pe naiba la duh si fiu, daca citim versetul original aflam clar ca exista alti zei iar iahve e in mijlocul lor

| RAY a răspuns:

Iar va batei joc de biblie, daca scrie asta inseamna ca asa e, numai blasfemati aiurea ca oameni, oameni nu sunt zei iar evrei erau politeisti asta scrie in biblie, moise spune azi am aflat ca tu iahve esti mai presus decât alti zei

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Vai chiar ma gandeam ca aveam asa un chef sa-mi bat joc de cineva rau de tot, si nu-mi permite inteligenta, asa am descoperit ca "bataie de joc" si "prostie" sunt un fel de "scuze" folosite de "dusmani". Pentru ca prostul este de partea dusmanului tau si iti face figuri (contra ta e de partea inamicului tau). Apropo nu stiu daca a observat altcineva dar mie mi se intampla sa ma gandesc la ceva si apoi sa "intru in ceea ce gandeam".
Asa deci, la faza aia cu zeii deva, sunt inferiorii lui vishnu sunt un fel de forte ale naturii, iar vishnu asta e patronul lor ceva de genu care face ordinea, deci ma incurc la cuvintele astea. S-au incurcat rau de tot prin cate limbi a trecut, traduceri si povesti noi, editari etc. Este cam incurcat si inversat, pentru ca deva se lupta cu asur si vishnu ii invinge, iar in biblie il descrie pe vishnu ca fiind satana, iar ce spune despre "dumnezeu" i se potriveste lui asur.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar de unde ai tras concluzia ca iudaismul a copiat hinduismul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Daca le citesti le vezi dar le stii macar?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Am studiat iudaismul, hinduismul, am studiat mai multe mitologi, in ceea ce priveste definitia zeului iudaic vs zeul hindus da ai dreptate, dar intre iisus si krishna asemanarea nu e chiar atat de mare, mici asemanari

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Da e principala asemanarea, dar sunt charactere opuse. Si pacat, nu stiu ce ai citit unde ca eu am observat ca toate cruzimea si erotismele alea nu-s hinduism ci "bataie de joc" scrisa peste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se referă la oameni.
Omul este făcut din Dumnezeu după Chipul și Asemănarea lui Dumnezeu, pentru Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vishnu. Dumenzeii sunt deva (poate si asur, ma incurc n-are rost sa continui).

| Michaeel a răspuns:

Cred ca se refera la sfinții sau îngeri.