| mentholinks a întrebat:

In rai oamenii vor mai avea trupuri sau vor fi doar duhuri?

8 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Vom avea trupuri proslăvite, adică de slavă. Așa cum erau Adam și Eva la început.
Biblia trebuie citită mereu, zilnic pentru ca așa vom descoperi lucruri noi.
Adam și Eva trebuiau să mănânce și din pomul vieții care se afla și el în grădină.
Pomul cunoștinței binelui și răului era și el în grădină.
Dar dacă refuzau să mănânce din pomul vieții, mureau. Dar ei nu se gândeau ca să nu mănânce din pomul vieții. Nu aveau gânduri de păcătuire, de neascultare de Dumnezeu. Ei găseau plăcere în ascultare de Dumnezeu.

Ca să revin la subiect, nu vom avea haine, dar nici goi nu vom fi. Când slava lui Dumnezeu s-a depărtat de la primii noștri părinți, numai atunci au descoperit că sunt goi. De fapt numai după ce s-a depărtat slava, atunci au rămas goi.
În cer si pe Noul Pământ vom avea aceeași fizionomie, și ne vom recunoaște. Dar înfățișarea noastră nu va mai purta amprenta morții. Vom fi frumoși la chip. Vom mânca și vom bea, vom munci și ne vom recrea; dar nu așa cum o facem aici pe pământ ca sălbaticii. ^_^
Hrana noastră va fi sănătoasă, 100% vegetală, vegană. Băutura noastră va fi apa. Iar munca va fi o plăcere. Tehnologia care a distrus pământul și tot ce este pe el nu va mai exista.
Vrăjmășia dintre om și animal nu va mai exista. Nu va mai fi nici o teamă acolo. Nu va mai fi suferința și nici moarte.

"Acolo, cei mântuiți vor cunoaște așa cum sunt cunoscuți. Dragostea și simpatia pe care Însuși Dumnezeu le - a sădit în suflet își vor găsi acolo exercitarea cea mai curată și cea mai plăcută. Comuniunea curată cu ființele sfinte, viața socială armonioasă cu îngerii binecuvântați și cu cei credincioși din toate veacurile, care și - au spălat hainele și le - au albit în sângele Mielului, legăturile sfinte care unesc întreaga familie din cer și de pe pământ (Efeseni 3, 15) - acestea ajută la fericirea celor răscumpărați.TV 677.1
Acolo, minți nemuritoare vor contempla, cu o bucurie care nu va slăbi niciodată, minunile puterii creatoare, tainele iubirii răscumpărătoare. Acolo, nu va mai fi nici un vrăjmaș crud și amăgitor, care să ispitească la uitare de Dumnezeu. Orice facultate va fi dezvoltată, orice capacitate va fi mărită. Acumularea de cunoștințe nu va mai obosi mintea și nu va mai secătui puterile. Acolo, cele mai mari planuri vor fi realizate, cele mai înalte aspirații vor fi atinse, cele mai înalte ambiții vor fi îndeplinite; și încă vor mai fi noi culmi de urcat, noi minuni de admirat, noi adevăruri de înțeles, ținte noi care să solicite puterile minții, ale sufletului și ale corpului.TV 677.2
Toate comorile universului vor fi deschise spre studiu mântuiților lui Dumnezeu. Neîncătușați de moarte, ei își iau zborul neobosit către lumile îndepărtate - lumi care au fost mișcate de durere la vederea necazului oamenilor și au tresăltat în cântări de bucurie la vestea despre un suflet salvat. Cu o bucurie de nedescris, copiii pământului ajung părtași la bucuria și înțelepciunea ființelor necăzute. Ei se împărtășesc din comorile de cunoștință și înțelegere câștigate prin veacuri și veacuri din contemplarea lucrărilor mâinilor lui Dumnezeu. Cu o viziune neumbrită, ei privesc slava creațiunii - sori, stele și sisteme, toate în ordinea rânduită lor înconjurând tronul Dumnezeirii. Numele Creatorului este scris pe toate lucrurile, de la cea din urmă și până la cea mai mare, și în toate se manifestă bogățiile puterii Sale.TV 677.3
Și anii veșniciei, în desfășurarea lor, vor aduce descoperiri mai bogate și mai slăvite despre Dumnezeu și despre Hristos. Pe măsură ce crește cunoștința, cresc și dragostea, respectul și fericirea. Cu cât oamenii Îl vor cunoaște pe Dumnezeu mai mult, cu atât mai mare va fi admirația lor față de caracterul Său. Când Isus deschide în fața lor bogățiile mântuirii și realizările uimitoare în lupta cea mare cu Satana, inimile celor mântuiți sunt cuprinse de o devoțiune și mai arzătoare și, cu o bucurie și mai entuziastă, își ating harpele de aur și atunci de zece mii de ori zece mii și mii de mii de glasuri se unesc pentru a înălța coruri puternice de laudă."
"Tragedia Veacurilor" ultimul capitol.

| StrongHeart a răspuns:

Vom avea trupuri nemuritoare, fara imperfectiuni.Deci nu duhuri, ci niste trupuri angelice banuiesc.

| Octavian199 a răspuns:

Raiul si iadul nu exista. Exista 'raiul' viermilor.

| Irinel15123532 a răspuns:

Nu stiu ce sa spun, unii spun ca da, altii spun ca nu. Dar in biblie spune ca in rai vom manca, si vom bea la masa cu Domnul nostru Iisus Hristos.

| mentholinks explică (pentru Irinel15123532):

Deci Dumnezeu mananca si el ca oamenii?

| Irinel15123532 a răspuns (pentru mentholinks):

Lucrurile sunt foarte complexe, Dumnezeu este duh, deci nu are trup, dar Domnul Iisus, care este Dumnezeu, va sta cu noi la masa, pentru ca in cer vom avea trupuri noi in slava, nu putem sti cum vor fi acele trupuri, unii spun ca vor fi tot acestea doar ca fara imperfectiuni. Dar oricum ar fi, va fi totul perfect pentru ca a fi direct de la Dumnezeu. Dar vom sta cu Domnul pentru vesnicie in bucuria si harul Domnului nostru Iisus Hristos.

| LupusDei1993 a răspuns:

Indiferent cum ar fi, vor sta pe cate un norisor sa-i cante lui dumnezeu pentru vesnicie

| BlackNotorious a răspuns:

In rai va fi doar duhul, acest lucru e ceva logic pentru mintea omeneasca.Nu stie nimeni cum va fi!