| SaintOcea a întrebat:

În România sunt peste 26 de mii de biserici şi mănăstiri catedrale etc.
Şi doar 425 de spitale.
Trist, nu?
A da ce prost sunt, chiar foarte! Speranţa de viaţă crescută şi vindecarea bolilor o fac bisericile, nu spitalele! Mă scuzaţi, mă scuzaţi.

Răspuns Câştigător
| littlesunshine a răspuns:

...si nu inteleg de ce nimeni nu comenteaza. Ai vazut ce au facut spaniolii, rectific, tinerii spanioli cand au auzit cat se va cheltui cu vizita papei?
Oricum parerea mea este ca bisericile spala multi bani.sau multi isi spala banii in apa lor sfintita.
Niste lepre idioate care se asteapta ca eu sa cred ca daca le dau 10 lei oricum ceruti de la obraz, ceea ce scriu pe o foaie de hartie.se va indeplini. E ca si cum as mitui portarul sa ma lase sa intru in curte. Si atunci, daca mantuirea se plateste cu "ochiul dracului"... pana la urma e Dumnezeu atat de puternic? Atat de omniprezent si omniscient incat eu nu il inteleg si nu pot sa cuprind multitudinea de semnificatii...etc etc. bla bla?
Sau el chiar are nevoie de bani? E un fel de candidat la DNA?
Ce e Dumnezeu frate? De ce sa asociez eu ideea de divinitate/coincidenta/spiritualitate cu popi infecti neplatitori de taxe prin scutire Dumnezeiasca, corupti, frustrati, reprimati?
*** churches and monasteries. la dracu cu toate mijloacele lor de a scoate bani.
Pai nu se contrazic astia frate, cand in biblie scrie clar ca Isus (pardon Iisus) a facut spume la gura cand a vazut cum vand aia materie prima pentru jertfa in casa Tatalui? De ce imi vinde mie prescuri si lumanari si carticele si cruciulite si suveniruri si calea catre EL, chiar la El in biserica? De ce in august 2009 la Biserica Sf Ioan Botezatorul s-a daramat faianta pusa la baza peretilor exteriori cu numai o luna in urma.si au pus alta chestie care seamana cu marmura? De ce astia isi permit sa faca astfel de greseli? Ce perimetru are o biserica de cartier destul de mare? cat o fi costat faianta aia(pusa degeaba, risipita aiurea?)...pastilele pentru un batranel pe tot anul, nu? sau citostaticele unei batranici...nu?
De ce in iulie 2008, la biserica Sf. Pantelimon mi-au cerut un salariu mediu pentru slujba de cununie?
De ce nu se ingroapa mortul daca nu ai bani de taxa (cine stie cat o mai fi si aia)? De ce nu e Dumnezeu atat de milostiv? Biserica e Dumnezeu? Inseamna ca Dumnezeu are nevoie de bani. e in **** rau de tot. E corupt si nemilos. Eu nu cred in ceea ce vor astia.
Si da, e trist.
E trist pentru ca suntem vai de noi!
O sa ajung sa zic si eu la fel: "era bine pe vremea lui ceausescu"

32 răspunsuri:
| chelstone a răspuns:

ZuZu, imi pare rau de tine, cred ca reprezinti un caz irecuperabil.
Cei de la AKH din Viena nu cred ca au vreo biserica in curtea spitalului, si totusi, medicii de acolo au salvat mai multe vieti decat spitalele din Romania care au biserica in curte. Stii prea-sfantul vostru bartolomeu trebuia sa se opereze la o clinica din Romania care avea biserica, nu la AKH din Viena. Oare de ce a mers la Viena?! Pentru ca daca se trata in Romania urmatorul drum dupa ce iesea din spital era cel spre cimitir.

| ramona30 a răspuns:

Trist. Suntem o tara de puturosi care ling icoane si asteptam sa ne pice din cer ceva. De asemenea, o tara de babe, manelisti si needucati, acestia fiind de fapt marea masa a credinciosilor.

Răspuns utilizator avertizat
| miradoniz a răspuns:

Nu Dumnezeu a clădit nici bisericile, nici spitalele-ci oamenii.Iar oamenii iau des decizii bazate pe sentimentehee hee mai ales prin regiunile noastrehee hee și ce spui tu îmi amintește o altă statistică, cam la fel de halucinantă-se pare că peste 70% din africanii(ma refer la cei din Africa neagră)care fac o facultate,fac facultatea de medicină. Este uman-dar, din păcate, un continent nu se poate reconstrui cu medici-cel puțin din câte cred eu.

| miradoniz a răspuns:

@MaDoaren1DeTotCeEsteInJurulMeu da, și pe mine ma uimește când "cel care urăște" este de acord cu cei care ar trebui sa iubeascăhee hee dar trebuie sa recunosc-ascult prea des Paraziții ca sa pot arunca cu piatrahee hee poate ura și dragostea sunt fațete ale aceluiași sentiment?

| monstrulet a răspuns:

Din moment ce primesc bani de la buget, de ce sa nu contruiasca?
Macar sa-si primeasca ultima impartasanie bolnavu, daca nu sunt spitale(eventual si asta tot pe bani)

| monstrulet a răspuns:

@regis berariile nu primesc bani de la buget ca sa fie construite, si nici nu cer donatii.

| monstrulet a răspuns:

@regis wtf? de cand o donatie este acelasi lucru cu un impozit?
Daca toata lumea este obligata sa plateasca pentru TVR1, se chema donatie?
Bisericile primesc pe langa banii de la stat(care sunt tot banii cetatenilor) alti bani de la cetateni. Nimeni nu face asa ceva in cazul spitalelor sau al sectiilor de politie, ca cine e fraier sa dea bani aiurea cand nu e vorba de mantuire.
Banii care ii dai la CAS is tot impozit, nu ai de ales daca vrei sa-i dai sau nu, si sunt folositit *cica* in caz ca o sa ai nevoie de spital, dar oricum o sa dai bani si atunci.
Si de cand spitalele nu primesc bani de la buget ca sa fie construite?(nu ca s-ar construii ceva, oricum jumate din bani sunt furati) Cand se aloca 4.4% PIB pentru sanatate unde crezi ca se duc banii astia? Sau vrei sa zici ca spitalele se construiesc din ce platesti tu la CAS? Ai vrea sa dai banii bisericilor, in loc sa-i dai la CAS? Si ce legatura au sectiile de politie si spitalele cu bisericile? Biserici oricum sunt mai multe decat sectii de politie si spitale la un loc, pentru ca astea iti umfla buzunaru.

| monstrulet a răspuns:

@regis trebuia sa incerci la biserica, sa vezi daca isi merita inverstita. Poate reuseau sa-i rezolve febra prin rugaciuni si tamaie, de ce nu?
N-am zis ca CAS e un lucru bun, toate impozitele is aiurea, la fel ca si multe alte lucruri din Romanica, dar asta nu inseamna ca trebuie sa bagam toti banii in biserica.
Si ca sa reformulez inca odata, nu stiu unde ai inteles ca iti dau dreptate: Daca TOATA lumea ar fi obligata sa plateasca pentru construirea moscheelor, chiar daca tu esti crestin, ti-ar conveni?
Aproape tot sistemul romanesc e bolnav, si bisericile nu sunt absolvite de aceasta vina doar pentru ca au tangenta cu Dzeu.
Ai vazut popa de la sat care si-a luat meseratti? Sunt n exemple, la fel ca in orice alt domeniu.
Daca in loc de biserici s-ar construi spitale cu medici instruiti, Romania ar fi un loc mai bun, macar de acum inainte, daca pana acum nu. Cu asta trebuie sa fii de acord...

| Hombre a răspuns:

Poate sa ramana Romania cu un singur spital populatia tot biserici v-a construi, pentru ca intr-o lume in care realitatea este refuzata si dogma este acceptata cu rang suprem al existentialitati si al continuitati vieti spirituale de dupa viata pamanteana, nu este de mirare aceasta anomalie. Daca populatiei i se va cere sa doneze bani pentru un spital va refuza argumentand refuzul ca statul are aceasta obligatie insa problema este cu doua taisuri, pentru ca iata statul nu mai poate sustine din varii motive, dar la modul real acum si in practica asta e. Daca populatiei i se sugereaza construirea unei biserici, de unde are de unde n-are construieste biserica cu gandul ca contributia s-a ii va asigura o vizualizare mai buna a lui Dumnezeu asupra s-a, chestiune care este destul de naiva si neintemeiata.

| Danutza27 a răspuns:

Pai stai asa ca in Romania de 22 de ani spitale construite =0 din cele 425 se inchid 200 (majoritatea in mediul rural) dar in mediul rural traiesc aprox 70% din populatie.Ghici cine trebuie sa intretina spitalele si sa le asigure cu cele necesare=Biserica visezi coane cu ochii deschisi ca CAS si CSS somaj impozite si taxe nu dau la Biserica.Eu platesc la sanatate si nu am. Dispensare la tara ai mai vazut=nu acum sunt circiumi, scoli cam 3000 desfiintate pai de cine. Poate ai lacune in cultura cine trebuia sa plateasca invatamintul =Biserica-nu ca vorba aia plateste populatia taxe si impozite de se usuca mai ceva ca pe vremea fanariotilor dar tu nu stii despre asta ca nu ai dat pe la scoala. Poate ai si tu dreptate sa transformam Bisericile in spitale sunt de acord cu tine dar adu tu doctorii si aparatura, tine Preotul Liturghia intre 2 consultatii si o operatie de apendice.O sa sari cu gura mare ca Doctorii dusi sunt ca erau platiti ca golanii, asa o fi dar uite dadea la tv o experta primea pe luna 29000 Eu, un medic nu are 500/luna ghici citi medici plateau dar de aia este nepoata lu. Vad ca esti II cu drumul ia si citeste rolul statului Poate esti informat gresit nu Patriarhul a vindut IMGB cu 400.000$ cit 10 ap, si nici el nu a desf 6 milioane de locuri de munca.Pe locul intrep Timpuri Noi nu se salta Biserica. Unde era Electro aparatajul care acum e ras si avea 4000/schimb nu se face catedrala. Mitropolie nu fac nici la Electroputere stai linistit Ai noroc ca esti nascut la cimpie ca poti bate cimpii, iar colegii de suferinta au condus tractor si sunt experti in mers pe miriste
Ma voi ginditi caind apasati pe clape inainte de 89 cine platea armata? cine platea spitalele? cine platea profesorii? cine repara scolile? cine dadea pensii? cine construia case sa le dea la lume? crapelnita produsa in tara si exportam peste 1 miliard din agricultura

Tara este tot aia acum de ce nu mai poate sufla si intretine niste spitale

| DorelSudoru a răspuns:

ZuZule tu faci catericna de mine...ce panicati sunt crestinilaughingNea-taca ateu panica, panica...
In legatura ca spitalele biserici scolii etc, etc...Mutate...singura solutie practica pe care ti-o pot da.
@tabittha Pe mine nu m-a intrebat nimeni!
"Biserica spune doar un lucru bun, nu va f*teti cu baietei, nu va da-ti in cur cu sapun"

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

De fapt, lăcaşe de cult în România sunt exact 21498 (inclusiv mânăstiri, moschei, singagogi, temple iehoviste ş.a.m.d)
Din acele 21498, 18764 sunt edificii ortodoxe (mânăstiri, biserici şi capele).
Însă, din aceste 21498 nu fac parte triliardele de troiţe, crucile imense din jud. Timiş construite fără autorizaţie, plăcuţele de la intrarea în localităţi cu sfinţi, icoane şi cristoşi cruficiaţi şi alte elemente teocratice construite pe bani publici.
De fapt, spitale sunt 398 în România căci domnul Cseke Attilla a mai închis vreo câteva pentru că erau "neperformante".
De fapt, în România mai sunt puţin peste 4100 de şcoli generale.

Statistic vorbind, din 1990 până în 2010 s-a desfiinţat o şcoală la 3 zile şi s-a inaugurat o biserică ortodoxă la două zile.

Trăiască Republica Teocrat-Ortodoxă România!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Monstrulet, ochelarii dumnezeieşti ai lui regis sunt bine lipiţi cu super-glue pe mufă. Te chinui degeaba să raţionezi cu el pe tema asta pentru că ochelarii dumnezeieşi şi gândirea raţională sunt din mulţimi diferite!

| Foxie2 a răspuns:

Draga/Dragul meu/mea ce oi fi tu.
Oare medici nu primesc creeier de la Dumnezeu ca sa salveze vieti? Oare daca nu ar fi fost Dumnezeu ca sa putem gandi noi, ar fi mai existat medicina? Credeti ca sanatatea voastra e mai importanta decat credina nu-i asa? uitati ca puteti muri cu toata medicina din lume daca nu e ajutorul Lui Dumnezeu.De ce se construiesc biserici apropiate de spitale? Ca lumea bolnava sa ii se roage Domnului sa se vindece. N-am vazut atat egoism in viata mea cat vad la categoria asta.
Ba cu avortul "Mai bine distrug viata unui copil decate pe a mea" egoism. acum cu "sanatatea mai importanta ca si credinta" etc...
voi nici daca l-ati vedea pe Dumnezeu in fata ati spune ca e o facatura.Numai cand o sa simtiti chinurile iadului, o sa va dati seama cat ati gresit.
Amin!

regis
| regis a răspuns:

Ce legatura are una cu alta? La fel se poate afirma ca sunt mai multe berarii decat spitale. Este cumva vina berarilor pentru asta?

regis
| regis a răspuns:

@monstrulet: tocmai de aia nu trebuie sa le amestecam. Nici spitalele bani de la buget, ci de la casa de asigurari de sanatate. Deci terenul pe care se intalnesc este cel al donatiilor.
Dar ca sa intru in jocul tau, hai sa comparam atunci numarul spitalelor cu numarul sectiilor de politie.

regis
| regis a răspuns:

@monstrulet - unde ai citit afirmatia mea ca impozitul si donatia sunt acelasi lucru? Am zis doar ca spitalele si bisericile se intalnesc pe terenul donatiilor, adica si unele si altele pot primi donatii. Dar astea sunt detalii, nu vreau sa mai insist. Vad ca esti atata de pornit incat in final imi dai dreptate: ce legatura au sectile de politie si spitalele cu bisericile?
In schimb nu ma pot abtine sa nu raspund la o intrebare: daca as da banii bisericilor in loc sa ii dau casei de asigurari de sanatate: de trei ori da. Fara sa stau pe ganduri. Crezi ca i-as da de bunavoie unui sistem care nu imi asigura NIMIC absolut in schimbul lor? Am fost cu copilul la medicul de familie, cu febra 38, 5, mi-a spus ca pentru a-l consulta IMI TREBUIE PROGRAMARE, ca urgenta este numai peste 39... Ei bine, in final am ajuns la un alt medic, unde am platit din buzunar. Si la fel s-a intamplat ori de cate ori a trebuit sa apelez la serviciile medicale. Cunosc cazuri de oameni care si-au platit spitalizarea, unul pentru ca a ajuns acolo dintr-un accident rutier in care era vinovat, altul pentru ca firma la care lucra nu a virat banii la sanatate, desi omului ii retinusera din salariu. Acum convinge-ma tu sa platesc CAS-ul de buna voie.

regis
| regis a răspuns:

@monstrulet si kongeriket - mai cititi de cateva ori postarile mele, pana le invatati pe dinafara. Nu am zis ca trebuie investit in biserici, nici ca biserica te vindeca de febra sau de gripa, ci doar atat am afirmat si sustin in continuare: comparand numarul de biserici cu numarul de spitale, nu facem decat sa comparam mere cu pere. Daca pentru voi gandire rationala inseamna "sa aruncam cu noroi in biserica", atunci da, nu gandesc rational.
In privinta rationamenului ca ar trebui construite spitale in loc de biserici, bineinteles ca sunt de acord, doar ca nu reprosez asta bisericii, ci Guvernului si Ministerului Sanatatii. Pentru ca problema nu este ca se construiesc biserici, ci ca nu se construiesc spitale, iar in final nu e treaba BOR sa le construiasca, ci a Mi(ni)sterului Sanatatii.

| 6DuckMeJesus a răspuns:

Esti sigur ca sunt doar 26.000? Domiciliez intr-o comuna de 6.000 locuitori si sunt cinci biserici ortodoxe si una catolica. Fa calculul pe tara dupa modelul asta si... laughing

Cat despre diferenta de numar...parintele are dreptate. As putea sa adaug si ca pentru a fi doctor iti trebuie zece ani de studii in plus fata de un preot. In astia zece ani trebuie' sa traiesti, iar mai apoi iti recuperezi banii din spagi ca al nostru guvern directioneaza mai multe fonduri catre biserica decat catre sanatate. Asta ca sa nu vorbim de efortul depus pentru a ajunsge medic si nu popa!

| sL0boz a răspuns:

Da trist, pacat ca noi traim intr-o tara cu 100 de ani in urma, cersim mila de la Dumnezeu, dar noi singuri nu ne putem ajuta asta inteleg eu.
@tabittha, niste romani idioti, 90% sunt tampiti restul sunt normali la cap dar se prostesc si ei deoarece 2 oameni te pot schimba pe tine dar tu sa schimbi 2 oameni e mai greu.
Asa putine spitale avem? laughing de fapt daca ma gandesc mai bine in judet la mine sunt doar 5 maxim 10 spitale (de care nu stiu eu )... cateva in oras si in rest Biserici.

| sL0boz a răspuns:

Intr-un cantec ai parazitilor zic ceva de genul "suntem rezidenti, datine ploaie datine vand suntem ai dracu de rezistenti, construiti biserici pentru ca scolile gradinitele si spitalele nu aduc bani la buget " aproximativ, nu imi mai amintesc in ce melodie zice asa, dar e adevarat, profita de saracia unora care isi pun sperante in divinitate danduri bani, Dumnezeu nu are nevoie de bani, si ma pipi pe cutia milei ca banii se duc in buzunarul preotului nu la boschetari cum crede lumea.Mai bine iei o paine si ii dai boschetarului decat sa pui 1 leu pentru un preot pedofil si burtos.

| bendis92 a răspuns:

De precizat ca din amaratelea alea de 425 de spitale daca 200 sunt ok e lucru mare. Toate astea reflecta nivelul tarii, ne rugam la Dumnezeu la cele 26.000 de biserici, dar nu facem nimic ca sa ne inbunatatim viata ->425 de spitale. Vorba aia asteptam sa ne pice para in gura... Eu am in jur de 4 biserici in zona pe o arie de 2 km max, la ce trebuie atatea? Nu ajungea una si buna...In orice caz pentru mine ramane in mister, dar cred ca are ff. mare legatura cu ce vedem in jurul nostru si ce mentalitate se doreste sa avem.

| MadnessCaffe a răspuns:

Pai normal. Daca te rogi sigur vei scapa de cancer si alte boli care necesita tratament. Stii care e chestia?

Sa iei medicamenta si sa te rogi la Dumnezeu si dupa ce te insanatosesti sa spui ca e o minune de la Dumnezeu.

Asta arata ca romanii sunt cea mai proasta natie incluzandu-l pe cersetorul de gantom care a cersit la coltul garii sa plateasca la o sala de calculatoare sa intre pe TPU sa trolleze ca un troleu.

Răspuns utilizator avertizat
| Parintele a răspuns:

Mai draga.iti explic eu cum sta situatia: sunt mai multe biserici decat spitale pentru ca trebuie sa ajungem sanatosi in rai si nu aici in viata realalaughing)) Asta e sistemul; nu am fost indoctrinati sa visam toata viata la o viata de apoi?! De ce sa ne pese de sanatate cand trebuie sa murim ca sa "traim" langa domnul?laughing absurd! da-le la d.acu de spitale! Sa le daramam pe toate!

| ganton a răspuns:

Da, foarte trist. M-am uitat la intrebarile si raspunsurile tale si vad ca esti foarte suparat pe crestinism. Ti-a pus vreun popa piedica pe strada? A dat dupa tine cu cadelnita asa cum dau ninjalai cu nunchuck-ul? laughing te-a violat oral vreun preot catolic?

| tabittha a răspuns:

Asa... si? Care-i problema? Oare nu tot romanii le-au facut? Oare nu tot romanii au facut aceasta alegere?

| Anabellasos a răspuns:

Bai sincer cand am citit intrebarea te ma asteptam la niste raspunsuri pe masura... oare de ce?!
Nu stiu ce sa iti spun dar clar ai dreptate!
Intotdeauna biserici noi, cele deja existente intr'o continua renovare, dar in continuare noi romanii nu avem bani...
Este mai mult decat trist sa fii nevoit sa mergi la spital si sa fii obligat sa dormi cu inca o persoana in pat...

[P.S pentru. @tabittha: cand spun "romanii" nu ma refer la tine si la mine, ma refer la cei importanti, le cei in masura sa decida asupra noastra, ceilalti oameni de rand, pentru ca nu! nu noi am ales costruirea bisericilor in defavoarea spitalelor, ei au facut'o!]

Take care! :*