| Liberingandire a întrebat:

In snoavele bibliei ne sunt descrise crime in masă incredibile,infaptuite la comanda Dumnezeului lui Israel,asupra unor popoare ce nu aveau nici o vina, doar aveau alte concepte de viata! Pot fi denumite aceste,, concepte"primitive, de ordin Divin http://www.youtube.com/watch?v=TO-N5BpBpDE
...,, n-a lăsat să scape nimeni, si a nimicit cu desavarsire TOT CE AVEA SUFLARE cum poruncise Domnul Dumnezeul lui Israel "

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

"Cetatea sa fie data Domnului spre nimicire, ea si tot ce se afla in ea; dar sa lasati cu viata pe curva Rahav si pe toti cei ce vor fi cu ea in casa, pentru ca a ascuns pe solii pe care-i trimiseseram noi." (Iosua.6:17)

Iata ca din toata cetatea cum se face ca doar o prostituata si cu familia ei a scapat? Ceilalti ce au facut? Ei ce-au pazit?
Vezi tu, in fruntea poporului Israel mergea Dumnezeu -ziua intr-un stalp de nor, iar noaptea intr-un stalp de foc. Toate popoarele au vazut lucrul acesta; dar nu s-au temut, nu s-au pocait de pacatele lor, ci si-au impietrit si mai mult inimile impotriva lui Dumnezeu.
Dumnezeu spusese cu mai multe generatii in urma ca "nelegiuirea amoritilor nu si-a atins inca varful." (Geneza.15:16) Dupa mai multe generatii, aceste popoare au umplut paharul nelegiuirilor lor.
Este limpede ca daca noi nu ascultam de Dumnezeu, nu este de mirare ca nepotii nostri vor ajunge sa traiasca vremurile cetatilor sodomei si gomorei.
Generatiile se strica din ce in ce mai mult in moralitate.
Vezi tu, noi nu putem sa facem tot ce vrem. De exemplu, sunt oameni care vor sa traiasca frumos, sa fie morali, tematori de Dumnezeu. Dar ei nu pot sa traiasca asa din pricina celorlalti. Acum dar, ce este de facut? Mai mult decat atat, Biblia spune: "Ochii Tai sunt asa de curati ca nu pot sa vada raul".(Habacuc.1:13) Oamenii Il fac pe Dumnezeu sa ia masuri drastice. Ei intreg granitele rabdarii si milei Sale. Daca un om ar sfida pe mai marii tarii, n-ar scapa nepedepsit; cu cat mai mult acela care Il sfideaza pe Dumnezeu.

Si ca sa subliniez ca Dumnezeu este plin de mila, El a lasat a nepedepsit raul pana la a 4-a generatie. Dupa cum spunea Iov: generatie, "pe ai caror parinti nu-i socoteam vrednici sa-i pun printre cainii turmei mele." (Iov.30:1) Pentru ca nu si-au educat copii. Si vor fi trasi la raspundere pentru lucrul acesta; mai bine nu-i faceau decat sa ii faca si sa nu le ofere educatie morala. cati dintre copii se inteleg cu parintii lor? Poate 10%. Trebuie sa marturisesc ca acei 7 ani de-acasa lipseste la mai bine de 90% din pamanteni. Si vina ce-a mai mare este a parintilor. Iar copilul cand a crescut, si cand stie sa deosebeasca binele de rau, de ce atunci alege si el raul? Pentru ca nu a fost educat de mic in privinta aceasta. Dar asta nu inseamna ca va fi scutit de pedeapsa. Omul trebuie sa se educe(sa-si indeparteze defectele de caracter) cand a ajuns chiar si la batranete -chiar daca ii va fi mai greu sa faca lucrul acesta din pricina ca nu a fost deprins.

| Liberingandire explică (pentru anonimg):

Ce,,mila''vezi tu,in a ucide copii nou nascuti? ce vina aveau ei ca s-au nascut?
Daca parintii tai ar fi fost criminali : tu trebuia sa fii ucis deaorece asa a comandat MILOSUL YAHWE? Sau este,, o taina'' cum cu vrajeala dogmatica o indica popi si pastorii iudeo-crestini? Indiferent de situatie, indiferent unde este scris, indiferent de cine este spus sau transmis : crimele nu au nici o justificare logica, mai ales de nou nascuti care inca nu aveau constiinta dezvoltata! resul....doogme si abureli mistice!

| danut a răspuns (pentru Liberingandire):

"Ce,,mila''vezi tu, in a ucide copii nou nascuti? ce vina aveau ei ca s-au nascut?"
Pai nu e greu de gandit, totul e sa vrem acest lucru. Din istorie
stim ca spartanii isi aruncau in prapastie progeniturile cu defecte ca sa nu apara toti deformatii. Dumnezeu a vrut ca in istorie degeneratii mintali sa apara cat mai tarziu asa ca a actionat in consecinta. Evident ca Dumnezeu nu a dorit sa moara copii respectivi DAR omenirea mai trebuia sa supravietuiasca pana acum caci daca-i lasa sa traiasca probabil noi nu mai existam.

| anonimg a răspuns (pentru Liberingandire):

Mai sus am vorbit de generatii si. urmasii acestora. Daca parintii au intrecut masura nelegiuirilor, copii acestora pana unde oare ar fi mers? Daca generatia aceasta in care traim este atat de rea, atunci sa nu te miri cand copii tai vor lua cu forta de la tine daca nu le vei da ce vor dori. Sa vad atunci ce rabdare o sa mai ai. Si n-avea grija, ca omul nu va invata decat atunci cand va fi adus in situatii dificile; doar atunci i se vor spulbera prejudecatile.
Urmareste asta http://youtu.be/s64ippBJ-A0?t=11m22s daca vrei sa stii cum stau lucrurile.