| Cocîrlăndosu a întrebat:

În sublima lume a neoprotestaţilor nu se întâmplă nimic rău! Sau poate se întâmpla multe şi nu se mediatizează? Hmm! Eu tare cred că ce transpare uneori prin media este doar vârful minuscul al iceberg-ului! Oare mă înşel?

http://www.antena3.ro/......08643.html

Oare cum e să dai din gura duminica la biserică cu Doamne Doamne iar în timpul liber să trimiţi imagini porcoase la enoriaşe?

62 răspunsuri:
| Lizzu a răspuns:

Inca o data mi se si ni se dovedeste cat de lipsiti de incredere pot fi preotii.
Si lumea se duce la spovedanie ca copiii la scoala.

| EmaS a răspuns:

Modelul nostru de viata este Domnul Isus. Si la neoprotestanti se intampla accidente, mai rar ca la ortodocsi. Dar trebuie sa intelegem ca este un accident nu un mod de viata, si acestia nu ne reprezinta.
Tu constientizezi ca faci lucrarea celui rau, mai intai ai inceput sa denigrezi ortodocsii apoi neoprotestantii, ma intreb cine urmeaza?!

Răspuns utilizator avertizat
| Cocîrlăndosu explică (pentru Lizzu):

Da, numai că ăsta nu e preot e pastor!

| Cocîrlăndosu explică (pentru EmaS):

"Si la neoprotestanti se intampla accidente, mai rar ca la ortodocsi."

Măi, măi, cum le ştii tu pe toate! Hai nu te supăra că nu îi denigrez pe neoprotestanţi, doar încerc să prezint nişte realităţi din lumea lor, să nu-şi închipuie viitorii "evanghelizaţi" că la pocăiţi curge lapte şi miere.

P.S. Când i-am "denigrat" pe ortodocşi nu ai zis nimic! Pură echidistanţă!

| danay72 a răspuns:

Oamenii trebuie sa vada faptele rusinuoase a celor ce nu aplica, pentru ca asa se vede care fac parte din religia adevarata si care nu. Oricum Isus a zis clar ca dupa fapte se vor cunoaste adevaratii crestini.Matei7:13-20

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Fara sa stii tu faci lucrarea diavolului si sa nu crezi ca nu iti vei lua rasplata. Intotdeauna am spus ca orice padure are uscaciuni.

| Lizzu a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Ce-or fi. Sa stii ca nu e diferenta intre ei. Tot oameni raman. Nu ne schimba un simplu titlu.

Daca chiar vor sa urmeze drumul acesta pe care ei si-l aleg de buna-voie,atunci sa-l urmeze fara sa-l intineze. Dar asta nu se va intampla niciodata.
E totul cu susul in jos...

A, si peste tot se intampla ceva rau. In toate domeniile,si DA, scumpa mass-medie infatiseaza totul asa cum doreste dansa si nimic mai mult. De exemplu,si in articolul de fata e posibil ca nu tot sa fie relatat cum s-a intamplat in realitate, adica pastorul ar fi putut sa ajunga si mai departe de simple mesaje si urmariri in ce consta hartuirea descrisa aici, nu? Sau pe de alta parte s-ar fi putut ca "martorii" sa minta.

Nu putem stii nimic clar.
Toate religiile au uscaturi, mai ales intre preoti, pastori sau ce-or mai fi ei. Nu poti avea incredere nici macar in "fete bisericesti" cum se vor a fi numiti.

Mi-e scarba.

| Cocîrlăndosu explică (pentru Lizzu):

Mi-e milă de tine!

| Lizzu a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Asta e. Mie nu mi-e mila de mine. Cred in ceva acolo sus, nu trebuie sa cred in biserici si preoti. Nu ma impiedica nimic.

| costis a răspuns:

Se mai loveste cate un tantar. Insa de curand s-a dovedit ca se fac si placinte din armasari. Ne bagam noi in problemele astea?

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Nu ca ii apar pe ortodocsi, dar ceea ce spui e irelevant. Bineinteles ca intr-o tara crestin-ortodoxa sunt mai multi ortodocsi ai dreacu, iar intr-o tara neoprotestanta, sau oricare din cultele considerate secte, mai multi adepti ai acelui cult sunt ai dreacu.

| Esperança a răspuns:

Mă gândeam ce răspuns îţi pot da ţie...să îţi zic că nu "Orişicine zice Doamne, Doamne..." sau că nu religia te mântuie şi că peste tot sunt oameni şi oameni, dar ştiu ca nu am cu cine.
Vezi tu, nu poţi arăta pe altul cu degetul, când tu eşti ca el sau poate mai rău.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru EmaS):

Stai! Neoprotestanti? Adica tu. da tu! Sau nu te mai consideri adepta a unei grupari. TI-ai dat seama ca este prea indepartata? schismatica? eretica?

Apropo, ca tot te-ai trezit sa dai in ortodocsi, facand o comparatie (desigur in acest post, diavolul bucurandu-se de cearta) raportul dintre 1.5% secte si ortodocsi 87% este unul ca de la cer de la pamant, si normal ca dupa el, si mai putine cazuri, indiferent de natura lor.

| cristi202 a răspuns:

Avem noi romanii, o vorba: "fiecare padure cu uscaturile ei". Si nu cred ca ar mai fi ceva de adaugat, decit sa subscriu la ceea ce EmaS zicea: aceia care fac asemenea lucruri nu ne reprezinta!

| cristi202 a răspuns:

Ma intreb insa cind va veni ziua in care vei vedea multimea faptelor bune realizate de pastorii neoprotestanti. Oare nu asa ai fost format de posturile tv la care te uiti, sa vezi doar ce e negativ, in loc sa vezi si latura pozitiva, care e mult mai predominanta, pentru ca e destul sa privesti in jur si sa vezi cit de mult bine fac pastorii neoprotestanti?

| RAY a răspuns:

Romani in general sunt la fel cam toti, eu nu ma mir

| EmaS a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Ai dreptate, este diferenta ca de la cer la pamant, dar invers.

| sitărescu a răspuns:

Chestii de genul "ortodocșii fac, ortodocșii dreg, nu noi ortodocșii, ei sunt răul", țin doar pentru un procent mic de populație care a rămas blocată în granițele țării.

Cine iese puțin pe afară și vede adolescenții cultelor care ne țin nouă lecții de viață și morală creștină, își dă seama cam cât de ridicat e nivelul îndoctrinării.

Apropo: văd o nouă temă de propagandă, în momentul în care zici ceva de neo-protestanți(oricât de evident și de bun simț ar fi) faci lucrarea diavolului, dar ei când zic de ortodocși nu e nimic, e ceva firesc ei urmează Cuvântul.

ps Dacă erau ortodocșii atât de răi, mai reușeau sectele să facă aderenți sau li se închidea ușa-n nas ca-n Cehia unde oamenii au cam terminat-o cu credința?

| hereo a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

87%ortodocsi,wow acum explic multe lucruri legate de starea financiara a romanilor. Dar cati dintre acest procent sunt practicanti? Nu crezi ca asta e mai important? cati dintre ei ajuta oamenii aflati in nevoi, fara plata si fara sa astepte nimic in schimb?

| Cocîrlăndosu explică (pentru sitărescu):

Aşa e, neoprotestanţii au mare grijă să ascundă gunoaiele din biserica lor, să nu iasă ceva în presă, iar în acelaşi timp critică şi arată cu degetul spre ortodocşi zicând drespre aceştia că sânt răi.

| sitărescu a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Cred că fiecare cult ar trebui să fie sincer și să-și observe gunoiul din ograda proprie și să încerce să-l remedieze, nu să dea cu piatra în altul.

Atunci, cred că ar fi o toleranță mult mai mare inter-confesională, în Duhul iubirii lui Hristos.

Atâta timp cât eu ca ortodox sunt luat laolaltă cu peștii, criminalii, tâlharii și fumătorii și dat exemplu negativ, nu voi putea avea încredere în astfel de oameni.

Te-aș ruga să încercăm în Post, să ne ferim să provocăm sau să ne lăsăm atrași în provocări.

| Zenithf a răspuns:

In SUA, unde oricine vrea isi poate deschide o biserica la coltul strazii? Inainte de a arunca cu rahat, vezi bine in cine arunci. In ce biserica o fost facut el pastor, sau s-o facut singur pastor? Ca si eu ma fac imediat popa, cu sutana si patrafir, da' popa ortodox nu ma fac eu singur, asa si cu el.

| Cocîrlăndosu explică (pentru Zenithf):

Cu mine vorbeşti?

| EmaS a răspuns (pentru sitărescu):

Voi respectati traditia mai mult decat pe Dumnezeu.

| Cocîrlăndosu explică (pentru EmaS):

"Voi respectati traditia mai mult decat pe Dumnezeu"

Ce-i cu tine? De ce ataci?

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Fiindca si daca nu o fac, voi tot ma acuzati.,, Stai! Neoprotestanti? Adica tu. da tu! Sau nu te mai consideri adepta a unei grupari. TI-ai dat seama ca este prea indepartata? schismatica? eretica?

Apropo, ca tot te-ai trezit sa dai in ortodocsi, facand o comparatie (desigur in acest post, diavolul bucurandu-se de cearta) raportul dintre 1.5% secte si ortodocsi 87% este unul ca de la cer de la pamant, si normal ca dupa el, si mai putine cazuri, indiferent de natura lor. ''

| EmaS a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Te afli la o intrebare unde noi suntem cei atacati nu voi!

| Cocîrlăndosu explică (pentru EmaS):

Şi tu trebuie să te cobori la nivelul lui? Eu sincer nu am înţeles ce a vrut să zică! Pentru unul care vorbeşte aiurea vrei să-ţi strici imaginea?

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Ai si tu un fix! happy