| anonim_4396 a întrebat:

A venit sau nu a venit Hristosul a doua oara in timpul generatiei Lui?
"Iată că El vine pe nori. Şi orice ochi Îl va vedea; şi CEI CE L-AU STRAPUNS. Şi toate seminţiile pământului se vor boci din pricina Lui!" - Apocalipsa 1:7
Comparati cu:
„Adevărat vă spun, că Sunt unii din cei ce stau aici, care nu vor muri până nu vor vedea împărăţia lui Dumnezeu venind cu putere." – Marcu 9:1
Si cu:
Isus i-a răspuns: „Dacă vreau ca el să rămână până voi veni Eu, ce-ţi pasă ţie? Tu vino după Mine!" - Ioan 21:22
Si ar mai fi cateva dar umplu lista degeaba pentru niste neintarcati...

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ha?
@LovedbyGrace: L-ar fi omorit biserica, stai calma. Tu iti dai seama ca intoarcerea personajului respectiv - presupunind ca el a existat vreodata si chiar e cine se zice in poveste - ar da peste cap afacerile bisericilor care se bazeaza pe biblie pentru a duce masele de nas si a le mulge de bani?

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Doamne ce cuvinte de aur ai spus aici.
Religiosii o tin una si buna ca religia lor nu minte, dar tot ea L-a pus in final pe cruce...

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Dar tu îți dai seama că Hristos, când va reveni, va reveni nu ca Rob al tuturor, ca prima oară, ci ca Împărat? Și oare cine nu va cădea cu fața la pământ?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sub ce forma ca Imparat?
Sa zdrobeasca capul sarpelui cand doar samanta femeii il va zdrobi prin credinta lui Avraam?
El nu va veni sa impuna nimanui ceva cu forta, aberant ce sa zic.
Si singurul lucru care va cadea prima data e religia, fii sigura de asta, caci doar ea e plina de sange in urma crimelor sale.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

... dar tu iti dai seama ca fabulezi pe marginea unei povesti de adormit copiii?

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Vom vedea cine fabulează.

44 răspunsuri:
| ania a răspuns:

! Cei care l-au străpuns îl vor vedea după ce El va reveni, va învia toți morții, la judecata finală.
2. Unii ucenici, Petru Iacov și Ioan au văzut gloria Împărăției lui Dumnezeu în la schimbarea la față, relatată în versetele imediat următoare, de la 2 la 12:Hainele Lui s-au făcut strlucitoare și foarte albe, de o albeață pe care nici un înălbitor de pe pământ n-o poate da. Apoi ucenicii au auzit direct vocea Tatălui-Acesta este Fiul meu preaiubit, de El să ascultați-v7
3Ioan clarifică în versetul23- Din acest motiv a ieșit zvonul printre frați că ucenicul acela nu va muri deloc/Însă Iisus nu zisese lui Petru că nu va muri deloc ci-DACĂ VREAU ca el să rămână până voi veni EU, ce îți pasă ție?

| anonim_4396 explică (pentru ania):

Se pare ca nu ati citi Matei 24, in care vorbeste despre aceeasi venire, dar ce pacat ca nu e valabil si pentru cei morti?
Sau pentru dvstra acea pustiire a Ierusalimului care a avut loc in anul 70/d Hr nu a fost niciodata asociata cu venirea Lui si vederea celor care L-au rastignit?
Dar nu e asa din pacate, ca sa nu zic din pacatele religiei tale, din care iti iei informatia la zi, caci scrie : "Imediat dupa necazul acelor zile, soarele se va intuneca(eclipsa)... si atunci vor vedea Pe Fiul Omului Venind" Matei 24:29, 30

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns:

1- ul verset se referă la o înviere parțială (a celor care L-au străpuns). Pentru că așa cum este scris, la ce-a de-a doua revenire vor învia numai cei mântuiți pentru a fi luați la cer pentru o mie de ani. Dar o dată cu ei vor învia -dintre cei nemâtuiți- numai aceia care L-au răstignit. Numai după cei o mie de ani vor fi înviați cei nemântuiți.
La revenire Îl va vedea orice ochi ai celor mântuiți, și aceia care au participat în mod direct la răstignire.
Revenirea nu va fi văzută de ceilalți morți (nemântuiți). După cei o mie de ani vor fi înviați de Dumnezeu pentru judecată, și Satana îi va amăgi ca să lupte împotriva lui Dumnezeu.

Al 2-lea verset se poate referi la faptul că atunci când Domnul Hristos S-a înălțat la cer să poată fi luat împreună cu El pe unii care au înviat împreună cu El, ca "pârgă" al secerișului, ca prim rod al unui seceriș, ca snopul de legănat care se aducea după lege în Vechiul Testament, și care era un simbol al lucrului care se împlinea în Noul Testament.
Luarea acestora la cer nu trebuie să fie obligatoriu vizibilă, cu martori (după cum nici Enoh și nici Moise nu s-au ridicat la cer cu martori). Probabil ar fi fost dureros pentru ucenicii rămași pe pământ ca să propovăduiască Evanghelia, dacă unii erau luați la cer și ei nu.

Al 3-lea verset nu are nevoie de explicație. Nici ucenicii nu cunoșteau și nu vedeau viitorul așa cum îl vedea Dumnezeu și cum El l-a pregătit pentru aceia care se lasă conduși de El. Era doar un zvon printre ucenici că Ioan nu ar muri deloc. Dar Mântuitorul nu le-a spus asta. Și cine știe dacă nu a fost și apostolul Ioan printre aceia care au fost luați la cer și nu a gustat moartea?
Iar ca un om să trăiască veșnic pe un pământ plin de suferință, ar fi fost o idee satanică. Moartea este o binecuvântare într-o lume unde există păcat. Este poate greu de înțeles și acceptat, dar acesta este un adevăr de care avem nevoie.
Noi nu trebuie să fim îngrijorați de viața aceasta. Ci noi trebuie să trăim în așa fel încât să ne bucurăm de cea veșnică. Este adevărat că noi toți ne-am născut cu ură față de Dumnezeu. Dar trebuie să nu băgăm în seamă acest spirit, această stare, acest aspect, și să cercetăm cu toată rațiunea și sinceritatea aceste lucruri despre planul lui Dumnezeu pentru salvarea fiecăruia dintre noi.

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

M-as adresa cu prietene, dar inca nu ti-am facut cunoscut totul, si nici nu am fost cunoscut de tine intru totul, deci o sa iti spun frate?
In orice caz, esti decent in conversatie, crestin adevarat, cel putin pana acum acesta iti este numele, pastreaza-l in continuare.
Hai sa facem lumina, sau intuneric, depinde ce vezi tu cu sufletul tau.
Daca esti in lumina vei vedea lumina, daca esti in intuneric vei vedea intuneric.
1.Te-ai dus prea departe cu 1000 de ani, intoarce-te aici :https://www.biblegateway.com/passage/?search=Apocalipsa%207&version=NTLR
Aceasta e a doua venire fara nicio judecata.
A doua judecata, macar ca nu a fost nicio judecata prima, nu are venire, si judecata e in duh.
2.Nu pentru ca spune clar ca vor vedea imparatia Lui Dumnezeu venind ea la ei, nu ei la ea, si a venit, unul a fost luat si altul a fost lasat in 70 d/Hr, cu o "judecata" specifica ei.
3.Nu are nevoie de explicatii?
Iisus rosteste un cuvant doar de dragul de a se afirma?
Si iata ca cuvantul Lui s-a implinit, Ioan a fost rapit la cer si nu a mai murit https://www.biblegateway.com/passage/?search=Apocalipsa+4%3A1&version=RMNN iar Petru si Pavel au murit rastigniti la Roma.

Inca nu ti-am facut cunoscut totul, mai am multe dovezi in favoarea Adevarului, deci numai o clipa si nu vei mai avea nimic de zis sau interpretat.

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Compara Apocalips 7:1 cu Matei 24:31
Aceasta e venirea Hristosului cu ingerii Lui.
Pecetile s-au pus in Apocalips si in Matei unul a fost luat si altul a fost lasat, unul si acelasi eveniment: A doua venire a lui Isus.

| anonimg a răspuns:

Rolul principal al Bibliei este sa ne puna intr-o relatie buna cu Dumnezeu, intr-o stare dupa voia Lui (Isaia.53:11), sa ne schimbe caracterele. Numai in felul acesta vom avea parte de binecuvantarile scrise in aceasta Carte.
Cat despre intepretarile scripturistice, acestea trebuie puse pe locul al doilea dupa caracter. Biblia se poate interpreta singura. Nicidecum nu avem voie sa-i dam o alta interpretare decat aceea care ne-o ofera. Trebuie sa avem o relatie buna cu Dumnezeu -data de Duhul Sfant- pentru ca sa intelegem, dar si ca sa acceptam lucrurile scrise in Biblie.
Cand relatia cu Dumnezeu se va armoniza, in mod automat ne vom armoniza si cu Biblia.
Dumnezeu nu pune accent pe cunoasterea profetiilor; ci El stie ca nevoia noastra cea mai mare este sa fim mantuiti.

| Irinel15123532 a răspuns:

Draga prietene, Domnul Iisus Hristos nu a venit inca, de unde stiu asta?
Ioan a scoris in cartea Apocalipsa cele ce urmeaza sa se intample, inca nu s-a implinit toata cartea, adica Iisus Hristos nu a venit inca si nu l-am vazut cu totii, cand va veni, va veni cu judecata, Iisus Hristos inca este miel, cand a venit prima data pe pamant a venit ca miel de ispasire.

Marcu 10:45
''Căci Fiul omului n-a venit să I se slujească, ci El să slujească și să-Și dea viaţa răscumpărare pentru mulţi!"

Dar, cand va veni a doua oara, va veni ca judecator, si este scris asa cum ai spus mai sus ''"Iată că El vine pe nori. Şi orice ochi Îl va vedea; şi cei ce L-au străpuns. Şi toate seminţiile pământului se vor boci din pricina Lui! Da, Amin." (Apocalipsa 1:7)''

Prin ''si cei ce l-au strapuns, se refera la o inviere a celor morti.

Apocalipsa 20:13
Marea a dat înapoi pe morţii care erau în ea; Moartea și Locuinţa morţilor au dat înapoi pe morţii care erau în ele. Fiecare a fost judecat după faptele lui.''

Iar Iisus sune despre El in : Apocalipsa 22:12-21
„Iată, Eu vin curând şi răsplata Mea este cu Mine, ca să dau fiecăruia după fapta lui. Eu sunt Alfa şi Omega, Cel Dintâi şi Cel De Pe Urmă, Începutul şi Sfârşitul.''

Mortii inca nu au inviat, judecata inca, doar inca, nu a sosit, inca Iisus Hristos este miel, este jertfa de ispasire si ne mai putem intoarce la El, dar cand va veni ca judecator, nu mai exista cale de intoarcere. Deja destinul a fost ales de catre noi, deja alegerea nu mai poate fi schimbata, pentru ca nu mai exista credinta, atunci il vom vedea fata in fata pe Dumnezeu si este momentul in care nu ne mai putem intoarce, daca pe pamant nu ne-am pocait si nu ne-am intors la Hristos.

| anonim_4396 explică (pentru Irinel15123532):

"Prin ''si cei ce l-au strapuns, se refera la o inviere a celor morti."

Ntz, te contrazic aici, religia ta te minte cu nerusinare, ea oricum e oarba si nu face asocierea acestui verset cu Matei 24, in care se vorbeste de daramarea Templului care a avut loc in anul 70 d/Hr, atunci cand niciun mort nu a inviat smd.

Cat despre invierea mortilor, una paralela cu venirea lui Iisus, ea va avea loc in duh, nu trup, si va fi dupa a doua judecata din apocalipsa, care si ea trebuia asociata undeva in spatiul evenimentelor.
Greu cu religia de mana.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru anonim_4396):

Draga prietene, s-a stins soarele? Luna? Au cazut stelele din cer pe pamant? Aceste lucruri nu s-au intamplat, inca.

Matei 24:29
Imediat după necazul acelor zile,
soarele se va întuneca,
luna nu-şi va mai da lumina,
stelele vor cădea din cer
şi puterile cerurilor vor fi clătinate.[d]

30 Atunci se va arăta în cer semnul Fiului Omului şi atunci toate seminţiile pământului se vor jeli şi-L vor vedea pe Fiul Omului venind pe norii cerului[e] cu putere şi mare slavă.''

| anonim_4396 explică (pentru Irinel15123532):

Acesta e stadiul crestinismului din ziua de azi?
Nu multumesc.
Ma bucur ca stiinta va bate peste obraz.
Credeam ca demult religiosii si-au dat seama de metaforele din acele pasaje, sau macar sa se gandeasca si la altele precum "cerurile vor fi facute sul ca o carte", dar nu, prefera cum preferi tu sa imi respingi ideile mele fondate pe ceva real pentru ceva ireal.

https://www.biblegateway.com/......?/passage/
Cand o sa deslusiti aceasta taina sa imi spuneti ce ati aflat, de soare, de stele smd.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă ar fi revenit Hristos deja, crede-mă, întreaga omenire ar fi știut. Nu mai există loc de dubii în ceea ce privește un aseamenea eveniment. E ceva prea măreț. happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu ar sti toti, ci doar cei de fata, adica evreii din sec. 1 (70/d Hr), daca nu chiar ei au avut parte de acest eveniment apocaliptic https://www.biblegateway.com/passage/?search=Marcu%2013&version=RMNN de care voi abuzati in continuu de el si vi-l asociati voua spre rusinea voastra.
Nu lasa nimic de interpretat cum ca ar fi vorba de o revenire vizibila tuturor, nici nu ar fi posibil asa ceva, stiintific vorbind, si totusi El vine pentru semintia pamantului israel, nu alta semintie!

Care e scopul venirii Lui?
Distrugerea rasei umane si instalarea unui nou imperiu ceresc?
Acesta a fost planul Lui Dumnezeu de la inceput?
Sau doar il facem mincinos de juramantul Lui "Nu voi mai blestema niciodată pământul din cauza omului…" care va fi incalcat in cele din urma de aceasta "distrugere apocaliptica" in masa?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sigur că va fi o revenire vizibilă tuturor.

https://www.bible.com/ro/bible/191/REV.1.7.VDC

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Trebuie sa definim "semintiile pamantului", altfel ne incurcam in termeni si aberam in religie.
Dumnezeu numeste Israelul "pamantul sfant", iar semintiile pamantului se refera strict la israel.
Un alt amanunt important, cu privire tot la aceeasi venire a lui Iisus, este Matei 24, care chiar la sfarsit de tot specifica generatia de oameni care Il va vedea, ciudat nu?
https://www.biblegateway.com/......?/passage/
Cat despre ca "il va vedea orice ochi", nu e posibil, ti-am mai zis, si nu face vreo referire generala in versetul prezentat de tine care sa te bucure asa tare, intrucat pasajul arata clar destinatarul celor scrise(Israelul).
Incearca numai sa vezi adevarul citind biblia cu iubire si religia sa o vezi cu ura, de fapt aluatul religios, ca religia e o simpla eticheta, doar incearca, si o sa vezi ca adevarul te va elibera si pe tine de frica religiei.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru OctavianDanielMaria):

Morții vor învia.
Ce? Ți se pare de necrezut că Dumnezeu înviază morții?winking

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru OctavianDanielMaria):

Eu cred în minuni și într-un Dumnezeu care le poate înfăptui.winking

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce a zis doctorul, mai scapi? Iti dai seama cit de patetic suna mizeria asta bazata pe pariul lui Pascal pe care ai debitat-o? Nu, nu vom vedea cine fabuleaza.

| AlexValentinn a răspuns:

A venit, eu l-am vazut intr-o noapte cand cerul era senin.

| anonim_4396 explică (pentru AlexValentinn):

Eee. crestinii zic ca trebuie sa il vada toata lumea, doar atunci te va crede si pe tine.

| Katsune a răspuns:

Nu, nu a venit.

| anonim_4396 explică (pentru Katsune):

A venit din pacate: https://www.biblegateway.com/......?/passage/

| h379m3973423 a răspuns (pentru anonim_4396):

"A venit din pacate: https://www.biblegateway.com/?/passage/"
Ți-am zis, tu nu știi pic de bibliologie și îți spui ipotezele proaste bazate pe nimic cu aroganță. (și doar spune puțin mai sus la care "generație" se referă)

Om de ultimă speță.

| anonim_4396 explică (pentru h379m3973423):

Acesta e argumentul tau pentru intrebarile mele?
Deci cu asta se ocupa bibliologia voastra.
Si eu ma bucur de aceste cuvinte https://www.biblegateway.com/passage/?search=Luca+10%3A21&version=NTLR adresate impotriva rabinilor de azi.

Om de ultima speta?
Fatarnicule, vei vedea in curand cum oamenii mai luminati de fel se vor trezi ca tine imbratisand minciuna religioasa, dar atunci va fi prea tarziu pentru tine, pentru ca tu vei fi un ultim om de speta care sa mai creada in asa ceva.

| h379m3973423 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt adresate evreilor pentru că astfel a fost cu putință mântuirea tuturor oamenilor. Pe mine mă poți scuti de ipotezele tale dubioase.

| anonim_4396 explică (pentru h379m3973423):

Nu, sunt adresate Rabinilor de ieri si de azi:https://www.bible.com/ro/bible/191/MAT.23.8.VDC
Iar copilasii, oamenii de rand, apostolii, au facut de ras intelepciunea carturarilor, si o sa fii si tu facut de ras la randul tau.

| Katsune a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai si daca stiai, la ce-ai mai intrebat? Oricum, ca sa stii, nu poti sa schimbi nimanui convingerile, oricat de multe explicatii dai. Eu tot zic ca nu a venit a doua oara.

| anonim_4396 explică (pentru Katsune):

Pai vreau sa stiu cine e religios cu adevarat si cine citeste cu adevarat biblia, ca sa stiu cu ce fel de oameni stau de vorba.
Dar asa, ca o mica paranteza, religiosii de pe vremea lui Iisus nu citeau mai deloc biblia veche(Tora), ca daca ar fi citit-o cum a citit-o Iisus ar fi aflat si de venirea lui Ilie:
https://www.biblegateway.com/passage/?search=Matei+17%3A12&version=NTLR
Dar ei si azi il asteapta pe Ilie cum il asteptati voi pe Iisus, desi Ilie a venit.

| h379m3973423 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ți-am zis că mă poți scuti de ipotezele tale dubioase.winking

| Katsune a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ce rezolvi cu asta? La ce te ajuta? Oricum, poate sunt oameni care citesc Biblia, dar degeaba ca tot nu inteleg( cum e si cazul tau, de altfel)

| Katsune a răspuns (pentru Katsune):

Si adica, daca dai de o persoana care nu e religioasa, nu mai vorbesti cu ea?

| anonim_4396 explică (pentru Katsune):

Pai mai vedem daca nu inteleg ce citesc, deocamdata Matei 24 e legat de daramarea templului(70/d hr in caz nu stiai) si venirea imediata a Fiului Omului.
Ai citit tot Matei 24?
Sau macar ofera-mi niste contraargumente in plus, daca tot stim sa acuzam in stanga si dreapta.
Tu zici ca stii, eu zic ca stiu.
Eu aduc argumente, tu nu aduci, unde ajungem?
A, la acuzatii nefondate pe nimic, nu-i bai, toti suntem experti la asta.

| anonim_4396 explică (pentru Katsune):

Vorbesc, ceea ce fac si acum.
Eu am prieteni si atei, deci nu e o problema daca am prieten si un religios profund.

| Katsune a răspuns (pentru anonim_4396):

A, scuze. Nu mai vorbesc cu tine. Nu sunt obligat sa-ti dau explicatii, oricum nu ai intelege.