| Inferno a întrebat:

În timpul celui de-al doilea război mondial, soldaţii americani au debarcat pe insulele din Oceania, cu încărcături de produse şi echipamente, care au fost împărţite cu localnicii. "Cargo", adică transportul, a devenit sacru. Nativii se roagă la conservele de carne şi cred că în curând din cer li se vor aduce mai multe.
Oare si aceasta CREDINTA e adevarata?

5 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Poate ca in viitor va mai pica mancare din cer... al treilea razboi mondial?

| M25M a răspuns:

De cand au inceput sumerienii sa scrie/sa foloseasca un alfabet(6000 i.Hr.) au fost consemnate 2870 de deitati (zei) si cateva sute de religii....deci... care este adevarata? Nici una zic eu fara sa supar pe nimei. Religia si inventarea unui zeu inseamna plasarea responsabilitati in sfera acelui zeu si abolirea noastrea in fata raspunderii propriilor actiuni.

| Dorugar a răspuns:

Da! Este o credinta mult mai adevarata decat cele monoteiste.
In sfantul Cargo te poti increde mult mai mult decat in "dumnezeul" crestinilor pentru ca sfantul Cargo a venit din ceruri si le-a adus ceva, in timp ce Dumnezeul din ceruri nu trimite niciodata nimic, ba char se mai pisa de sus pe oameni si oamenii denumesc asta ca fiind ploaie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si Dumnezeu le-a dat evreilor mana din cer.si acestia nu se inchina la ea.doar au mancat-o asa cum era indicat.

| abcgame a răspuns:

Da...eu ma rog in fiecare zi la muraturi