| Antisistem11 a întrebat:

In unele epistole Pavel se declară rob. Intrebarea mea:rob are si înțelesul de sclav? Sau Pavel folosesea acest cuvânt cu alt sens?

Răspuns Câştigător
| Florin9Florin9 a răspuns:

Cu sensul că transmite cuvântul lui Dumnnezeu ("Rob al lui Iisus Hristos").

Domnul Iisus a explicat cum îi consideră pe Apostoli:

"De acum nu vă mai zic slugi, că sluga nu ştie ce face stăpânul său, ci v-am numit pe voi prieteni, pentru că toate câte am auzit de la Tatăl Meu vi le-am făcut cunoscute."

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Supus in totul voii lui Dumnezeu. Dar nu din frica ci din Dragoste. Mai poate fi tradus si ca ascultator ca un rob fata de stapanul sau. Adevarul este ca cel care crede in Fiul luii Dumnezeu este de fapt liber in comparatie cu cei care mu cred.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Greu cu văru' Google, așa-i? https://dexonline.ro/definitie/rob