| BlueDark a întrebat:

In zilele de post vu dezlegare la peste poti manca si fructe de mare? Adica file de calamar, caracatita etc.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| anonimg a răspuns:

Fructele de mare sunt printre carnea de porc si alte alimente pe care Dumnezeu le-a interzis a fi consumate.

"Iata vietuitoarele pe care sa le mancati dintre toate cele ce sunt in ape. Sa mancati din toate cele ce au aripi (inotatoare) si solzi si care sunt in ape, fie in mari, fie in rauri.
Dar sa priviti ca o uraciune pe toate cele ce n-au aripi si solzi, din tot ce misuna in ape si tot ce traieste in ape, fie in mari, fie in rauri.
Sa le priviti ca o uraciune, sa nu mancati din carnea lor, si trupurile lor moarte sa le priviti ca o uraciune.
Sa priviti ca o uraciune pe toate cele care n-au aripi si solzi in ape." (Levitic.11:9-12)
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/levitic/11/

| BlueDark explică (pentru anonimg):

Merci.E f. bun raspunsul!

28 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Crestinul vs fructele de mare.laughing To be or not to be...stupid...

| BlueDark explică (pentru Holiday):

Te deranjeaza?

| xerxes1 a răspuns:

Iisus cu siguranta nu consuma fructe de mare fiind evreu.
Dar cum crestinii sunt mai mancaciosi de felul lor, au gasit o portita prin care sa manance toate animalele interzise in alte religii.O simpla propozitie introdusa unde trebuie in Faptele Apostolilor si se poate consuma orice.
Petru ar fi visat ca se poate manaca orice.Adica ce a decretat insusi Dumnezeu de zeci de ori in VT sunt anulate cu un simplu vis atribuit lui Petru de anonimul care a scris pasaje din Faptele apostolilor.Genial.

| BlueDark explică (pentru xerxes1):

Chiar am sa ma uit.

| Mclaren12 a răspuns:

Cine te oprește să mănânci fructe de mare? Te oprește religia? Atunci e clar.

| BlueDark explică (pentru Mclaren12):

Nimeni nu ti-a cerut opinia, ok? E dreptul meu sa imi aleg religia si obligatia mea sa ii respect regulile.La fel ai si tu dreptul sa fii impartial(ca sa nu spun "ateu"), iar eu nu te critic si nu comentez la adresa ta.Probleme? Nu.

| Mclaren12 a răspuns (pentru BlueDark):

Ai pus o întrebare publică unde oricine are cont îți poate răspunde deci tu ai cerut opinia oricui îți poate răspunde la întrebare.
Și poți să zici că sunt ateu cât vrei că așa au zis mulți care habar n-au ce-i cu religia lor.

"iar eu nu te critic si nu comentez la adresa ta."
Deci tu ai interpretat ce am zis eu doar ca o critică? Înseamnă că tu vrei doar răspunsuri doar de la prietenii tăi îndoctrinați și nu răspunsuri realiste.

| BlueDark explică (pentru Mclaren12):

Eu am pus o intrebare.Atata timp cat ai comentat fara sa dai niciun raspuns, atunci asta se numeste critica.Dar nu imi bat eu capul acum si cu tine, am lucruri mai bune de facut...Craciun fericit!(Sau ce-o fi insemnand pentru tine "Craciunul")

| Mclaren12 a răspuns (pentru BlueDark):

De fapt ar trebui să te facă să gândești primul meu răspuns. Ce am vrut să zic era că este o prostie să te lași influențat de dogme religioase când vine vorba până și de consumul hranei. Ca și cum dacă mănânci ce biblia ordonă să nu mănânci te temi să nu ajungi în iad, cam asta este mentalitatea majorității creștinilor care sunt atât de dogmatici.
Apropo legat de Crăciun, voi sărbătoriți o sărbătoare păgână cu tradiții păgâne care a fost creștinizată prin celebrarea nașterii unui personaj fictiv. Multă sănătate să ai.

| BlueDark explică (pentru Mclaren12):

Treaba ta. Spune cum vrei.De aia toate merg pe dos in lumea asta. Oamenii au inceput sa functioneze dupa principii instinctive, ca animalele...Nu mai cred nici macar in Dumnezeu.

| Mclaren12 a răspuns (pentru BlueDark):

Stai putin, ti se pare ca o societate crestina merge struna in timp ce o societate unde oamenii gandesc "instinctiv" merge pe dos? Asta este o tampenie, uita-te in tara asta plina de crestini indoctrinati, tara asta unde penalii ne joaca pe degete si nimani nu face nimic.
Oamenii care se lasa de crestinism de fapt incep sa gandeasca mai realist si sa nu mai aiba o mentalitate dogmatica, astfel ca n-o sa permita niciunui politician sa-si bata in halul asta joc de el, aici intervine educatia si impactul ei asupra intregii societati. Am auzit de exemplu ca suedezii si-au impuscat politicienii corupti si am citit ca parca in Norvegia nu ai voie sa ajungi politician daca ai avut probleme cu legea, in timp ce Romania este condusa de toti penalii repetenti care isi bat joc de un popor crestin indoctrinat si semi-educat. Era parca si o vorba: "cel mai mare dusman al unui guvern corupt este un popor educat".
Realitatea este tocmai pe dos fata de cum o vezi tu.

| BlueDark explică (pentru Mclaren12):

Am locuit in Franta 3 ani.
. Acolo sunt catolici, dar sunt foarte religiosi.Biserica era plina ochi duminica.Si nu, nu erau oameni din joasa societate...Din contra, erau cei mai respectati oameni din comunitatea orasului.La romani notiunea de "credinta" a fost mereu un indemn spre umilinta.Nu este adevarat.Si tocmai de asta am ajuns unde am ajuns-condusi de penali...Deoarece acei oameni care fura si isi bat joc de poporul roman nu au nicio credinta! Oricum sunt niste mizerii, nu au stima de sine si pic de rusine.Religia ar fi fost singurul lucru care i-ar mai fi impiedicat sa faca ceva necinstit, dar devreme ce unii au interpretat gresit dogmele religioase am ajuns aici.P.S. Nu te uita la mirul dlui. Sova.Toti politicienii fac asta.

| BlueDark explică (pentru Mclaren12):

Te opreste cineva sa fi si educat si religios in acelasi timp? Nu. Eu, personal
, cred ca am ceva educatie

...Totusi am terminat 2 facultati pe munca mea, nu pe banii parintilor(daca te intereseaza, am terminat fac. de ed. fizica si sport si apoi fac. de stiinte economice).Am 2 lucrari de masterat in psihologie scrise in franceza si romana, ambele publicate in tratate de psihologie elaborate de Comisia UE.Dar am ajuns sa fiu un amarat de prof. de sport la un colegiu "de elita"-zic astia-.De ce? Pentru ca am pornit de unul singur, fara conturi bancare de miliarde facute de parinti. Puteam foarte bine sa fiu economist/contabil, agent de marketing, psiholog sau pedagog.Am ajuns prof. de sport(repet) pentru ca n-am
avut bani de indesat in buzunarele directorilor.Si religia nu mi-a stat in cale, ci dimpotriva, m-a ajutat sa trec peste multe. Exista atei pe lumea asta mai tampiti decat orice crestin.Albert Einstein,care a revolutionat stiinta, era evreu(daca spui ca si el era incult-Sorry, inseamna ca nu stii pe ce planeta traiesti).Te-as ruga, deci, sa imi spui ce ai savarsit tu asa de grozav in calitate de ateu? Si ce lucruri ai vrut sa faci, dar nu ai putut "de raul" religiei?

| Mclaren12 a răspuns (pentru BlueDark):

In calitate de ateu nu am savarsit nimic pentru ca nu sunt ateu (te miri, asa-i?). Si eu sunt "religios" dar eu m-am educat singur de vreme ce am trait intr-un mediu de rahat inconjurat de un colectiv de rahat (in afara de familie, evident). Crestinismul nu mi-a prins absolut deloc bine.

Aparent diferenta o face nivelul de educatie. Tu ai dat in Franta de o comunitate religioasa dar sa fim seriosi, cum este educatia in Franta si cum este educatia in Romania?
Paradoxal, probabil in toate tarile vestice anul scolar si materiile scolare sunt mai scurte si totusi ei sunt mai "civilizati", probabil pentru ca ei sunt invatati despre ce sunt alea "valori" (tu trebuie sa stii mai bine). Apropo, tu ai dat de o comunitate religioasa, dar asta nu inseamna ca toata Franta este asa. Si in Romania este cam la fel, in Moldova bisericile sunt pline in timp ce in alte zone poate nu sunt atat de frecventate dar noteaza aici ca Franta este stat laic si sunt in jur de 60% crestini in Franta in timp ce in Romania sunt vreo 90%, deci religia are o mai mica influenta asupra populatiei.

De asemenea, francezii sunt catolici, nu ortodoxi si din ce observ eu, catolicismul este ceva mai permisiv decat ortodoxismul. Sunt multe chestiuni care contribuie la formarea mentalitatii omului. Tu ai dreptate cu un lucru, religia (crestinismul, cu un accent pe ortodoxism) te invata sa fii om bun, dar nu te invata sa fii om drept. A fi drept inseamna sa ai atitudine si sa pedepsesti corespunzator pe cel care merita pedepsit. Daca religia nu te invata sa fii om drept, atunci de asta ar trebui sa se ocupe educatia. Si eu te intreb acum, tu crezi ca francezii, asa 60% crestini cum sunt ei si cu un sistem educational mai bine pus la punct, ar permite tampeniile pe care le fac parlamentarii romani?

Un alt factor care contribuie este procentul de urbabizare. In Romania procentul este in jur de 45% mediu rural si 55% mediu urban daca mai tin bine minte iar in Franta procentul de urbanizare este de vreo 85%. Asta este important de notat de vreme ce educatia este mai dezvoltata si dispune de o mai buna tehnologie in mediul urban decat in mediul rural, astfel ca poate fi facilitata altfel.

Un alt factor care contribuie este mass-media. In Romania multi romani (in special tineretul) rup Facebook-ul in doua si incearca sa imite toate panaramele pe care ei le numesc "vedete". Nu stiu cum este in Franta, dar ai vazut ca acolo tinererul sa se comporte in acelasi fel?
Legat de educatie, observ ca in Romania, materiile scolare sunt concepute in asa fel incat sa fie plictisitoare si aproape deloc interesante astfel ca putini sunt preocupati cu adevarat de cultura. In Franta este la fel? Legat de cultura, dat fiind ca pe tineret il plictiseste, il face sa aiba alte preocupari mult mai stupide iar adultii practic nu au timp sa se dezvolte din punctul asta de vedere de vreme ce ei lucreaza 10-12 ore (probabil in majoritatea cazurilor) si cand vin acasa sunt cufundati in alte probleme (financiare, personale etc.). Numai de cultura si educatie n-au ei timp si nu este vina lor. Nu este nici vina romanilor ce-i drept ca educatia este asa cum este. Este vina parlamentarilor ca nu o promoveaza printr-o metodologie mai efectiva.
Mai ales in mediul rural, religia ii face pe oameni creduli, saracia si mass-media ii face sa fie deceptionati si educatia ii face sa aiba o mentalitate mai rudimentara astfel ca pot fi cumparati de o satra de destepti cu o sticla de ulei si un kilogram de faina ca sa-i voteze si uite rezultatul, la alegerile prezidentiale Ponta cred ca a avut in jur de 45% din voturi.

Cand o tara este dominata de saracie, educatie precara si modele proaste, religia crestina nu prea are sa cum sa joace un rol pozitiv de vreme ce nu prea contribuie cu nimic la dezvoltarea educatiei, ba din contra, in Romania esti indoctrinat la scoala cu bazaconii crestine care iti spun cat de mare este zeul evreilor si cum sa fii tu un om bun si umil in loc sa te invete cum sa fii un om drept si educat.

| BlueDark explică (pentru Mclaren12):

Nu sunt de acord la partea cu "indoctrinarea in scoli".Si te inseli, normele religioase chiar se refera la cinste si umanitate.Problema in Romania este lipsa de bani.Si aici nu ma refer la banii investiti in biserici...Si nici la Mercedesu' Patriarhului Daniel, ca nu ma priveste pe mine...Ma refer la acele mizerii sociale, care fura in vazul tuturor, fara pic de discretie macar.De exemplu parlamentarul ala nenorocit, am uitat cu se numea, care are vreo 14 salarii din 14 functii diferite(numa' in acte, ca-n realitate nici macar nu are terminata facultatea). Omul ala castiga in jur de 10-15 000 de euro pe luna.Si ca el mai sunt multi.Cat despre chestiunea din Franta, in tara aia aproape toti catolicii(sunt 75%, nu 60)respecta regulile religiei.Am stat si in Lyon(un oras foarte dezvoltat), si in Mulhouse(incarcat de cultura, cu o istorie frumoasa). Acolo religia este ceva respectat cu strictete.In Romania, conducatorii sunt TOXICI! Cand vezi ca ai muncit o viata intreaga si ajungi la 45 de ani cu salariu de 2000 de LEI, iar nenorocitii aia care stau si dorm in parlament la sedinte au un salariu de 3000 de EURO, te lasi balta de tot sistemul asta.In Franta medicii iau intre 5000-10 000 de euro, iar profesorii-intre 3000-5000.Un parlamentar are salariu de aproximativ de 12 000 de euro, deci diferenta nu e mare, iar omul ala chiar munceste.Nu am niciun respect fata de actuala conducere.Regele Mihai, Dumnezeu sa-l odihneasca, era ultima speranta a ceea ce a mai ramas din tara asta.Era un fel de puls slab, o iluzie.Dar macar exista! Acum sunt convins ca noi vom comtinua in prostia noastra, crezand ca religia este cea care caliceste puii de romani(si-asa tampiti din nascare), in loc sa ne uitam la sistemul in care ii educam si la snobismul la care ii supune mamica si taticul.Nu am incredere in noua generatie.Valorile adevarate pleaca in exterior, iar altii care aleg sa traiasca aici mor de foame(cum e cazul neurochirurgului ala, care a salvat mii de vieti la vremea lui). Tipam in stanga si in dreapta ca religia ne prosteste.Nicaieri nu scrie ca trebuie sa fi prost, ipocrit sau "jmecher"(cum zicea dom' Dragnea). Asta e alta treaba, ca s-au apucat niste retardati de prin catune sa interpreteze Biblia si Psaltirea.Iar astia si mai fraieri i-au crezut.

| Mclaren12 a răspuns (pentru BlueDark):

"i te inseli, normele religioase chiar se refera la cinste si umanitate"
Cred că n-ai înțeles ce-am vrut să zic. Religia te învață să fii tipul ăla de om bun care poate fi abuzat de alții fără să facă nimic. Eu care am fost un îndoctrinat creștin la rândul meu îți pot confirma asta. Dacă te uiți într-un auxiliar/manual de religie, ai să vezi că promovează doar tâmpenii despre dogmele creștine. Oamenii nici pe departe n-au nevoie de așa ceva. Adică las la o parte faptul că sunt miște minciuni de dimensiuni catastrofale, dar promovează și niște concepte total nesănătoase pentru un popor. Spre exemplu, creștinismul bate câmpii că toți suntem egali. Pe bune? Egalitatea este o tâmpenie. Adică să fim serioși, tu l-ai bune pe parlamentarul ăla cu salariu de 10-15.000 de euro care nici nu a terminat facultatea în aceeași oală cu tine care ai terminat două facultăți și nu numai? Ți se pare corect? Cine muncește mai mult merită să fie tratat mai bine decât cel care muncește mai puțin. Asta este la mintea cocoșului.

Oamenii nu știu să ia atitudine. S-au adunat și ei pe străzi de câteva ori și au protestat nițel și ce-au rezolvat? O fi fost asta o cale pașnică de protest, dar de vreme ce starea țării este alarmantă, poate că "protestul pașnic" nu mai este bun la nimic. De când religia i-a învățat pe oameni să lupte pentru ce este al lor? Spre exemplu Hitler care nu a fost creștin considera că statul trebuie făcut pentru oameni, nu oamenii să lucreze pentru stat. Democrația (adică comunism cu două fețe) este tocmai opusul concepției lui Hitler.
O fi Franța țara frumoasă pe care o știm cu toții, dar nici acolo nu este lapte și miere. Văd că și ei au probleme serioase cu emigranții și nu prea au de gând să-i dea afară din țară. Ce așteaptă? Să facă ceva poliția care-i controlată tocmai să nu facă nimic? Dacă Europa ar fi fost un continent de războinici așa cum au fost popoarele antice păgâne, ori i-ar fi trimis pe emigranți înapoi ori i-ar fi măturat de pe fața pământului dar nu, Europa în majoritate creștină stă și îndură atrocitățile pe care le fac emigranții și probabil dacă populația s-ar uni împotriva emigranților, poliția tot emigranților le-ar lua apărarea și ar lupta împotriva propriilor concetățeni. Asta înseamnă democrație pentru că încalci legea dacă alegi să-ți aperi țara și familia de niște teroriști needucați care fac prăpăd.

Și nu este doar religia vinovată pentru starea țării, de fapt m-am legat de mai mulți factori în care este inclusă și religia. Legat de Franța, am zis că ei sunt catolici, nu ortodoxi. Din ce observ, ortodoxismul este mai toxic decât catolicismul și din câte văd unii oameni spun că religia creștină catolică este ceva mai permisivă decât ortodoxismul. Adică la ei probabil nu se spune că dacă nu postești te paște iadul. Să fim serioși, mulți români de asta postesc, nu că ar avea ei vreo "nevoie spirituală" să postească.
Ți-am zis că sunt mulți factori, mass-media, rata de urbanizare, sistemul educațional, starea financiară etc. Și religia își face loc aici de vreme ce promovează doar tâmpenii ca egalitatea sau alte bazaconii precum predicile de pe munte. Adaugă la asta cancerul social promovat de mass medie, sărăcia care duce la o rată crescută a analfabetizării, educația precară din cauza inapților de la conducere și ce îți iese? O supă de probleme cu care populația României trebuie să se confrunte zilnic fără voia ei.

| BlueDark explică (pentru Mclaren12):

Se scrie "ortodocşi", nu "ortodoxi".Iar Hitler era un dement, care daca nu era lichidat, probabil nu mai ajungeam sa vorbim in aceste momente.

| Mclaren12 a răspuns (pentru BlueDark):

Nu era niciun dement Hitler. Și nu a fost lichidat de nimeni. S-a dovedit că acel craniu care se presupune că îi aparținea era de fapt al unei femei. Dacă țin bine minte, s-a făcut un studiu pe el la un laborator din Connecticut. Parcă de atunci sovieticii nu au mai dat voie nimănui să examineze craniul.

| BlueDark explică (pentru Mclaren12):

S-a sinucis da-l incolo de las...Era nebun de legat. Spune ce a facut el bun pana a crapat.

| Mclaren12 a răspuns (pentru BlueDark):

Nu s-a sinucis. De fapt există un document al FBI care atestă că a fugit de acolo, unii zic că a plecat undeva prin America latină (sunt și documentare pe tema asta). Sovieticii nu l-au găsit mort acolo dar în schimb aveau nevoie de un Hitler mort ca să bage lumii în cap că ei și comunismul în general au învins nazismul și că ei sunt niște eroi că au ucis un criminal în serie. În realitate asta este o aberație. Hitler nu era nebun de legat, a fost un om mândru de țara lui și care avea, spre deosebire de majoritatea oamenilor, fidelitate rasială și a a luptat împotriva comunismului pentru binele lumii nu pentru binele lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, poti sa mananci fara griji! La Sfantul Munte Athos, se consuma si fructe de mare in zilele cu dezlegare la peste.

| Green66 a răspuns:

Mai bine ai manca file de biblie whistling

| BlueDark explică (pentru Green66):

Ok.O voi lua ca pe o gluma nesarata.

| BlueDark explică:

Cu*

| Stef98 a răspuns:

Salut vezi ca este gresit raspunsul! Pentru ca ai este biblia lui Cornilescu care este interpretata dupa capul lui.

| BlueDark explică (pentru Stef98):

A..Ms atunci.