| WholeWorldTeam a întrebat:

Înafară de secta ariană, cu care alte secte a avut dea face Biseria Ortodoxa in primele veacuri?

6 răspunsuri:
| sitărescu a răspuns:

Monofiziții, nestorianismul și multe secte iudaice.

Răspuns utilizator avertizat
| costis a răspuns:

In plus fata de cele pomenite am mai auzit de monoteliti, eutihieni, iconoclasti, donatisti. Dar au fost mult mai multe. Cea mai subtila se pare ca a fost in timpul Sf Maxim Marturisitorul, care ramasese singura personalitate care sa mai apere ortodoxia. Asa incat i-au fost taiate limba si bratul drept ca sa nu mai aiba nici o cale de comunicare.

| Mikhtarian a răspuns:

Secte Iudaice.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

In general cele din Sinoadele Ecumenice, care au fost combatute cu credinta.

http://www.crestinortodox.ro/......69801.html

| AFR81 a răspuns:

Stiu ca au avut de a face cu sectele iudaice de'a lungul vremii...