| bteodor a întrebat:

Inainte de Marea Schisma de la 1054 existau alte confesiuni crestine precum sunt astazi adventisti,baptisti, penticostali etc. sau au aparut dupa?

Răspuns Câştigător
| RaduMD a răspuns:

Adventistii, baptistii, penticostalii etc au aparut (mai mult sau mai putin direct) din protestantism. La randul ei, schisma protestanta a aparut mult dupa 1054.
Inainte de 1054 existau alte comunitati ecleziale schismatice, precum: arianisti (adepti ai lui Arie), monofiziti etc, etc. Unele idei din sectele de atunci se regasesc in sectele de acum (ex: iehovismul preia elemente din arianism, New Age preia elemente din erezia gnostica, samd). Nihil novi sub sole...

| anonim_4396 a răspuns (pentru RaduMD):

Sa nu uiti si de esenieni, teoretic coexistau cu crestinismul

| RaduMD a răspuns (pentru anonim_4396):

Evreii au avut si ei sectele lor. Esenienii erau una dintre ele. Dupa aceea, cand a aparut crestinismul (privit de evrei tot ca secta), comunitati crestine din Biserica primara au coexistat cu comunitati evreiesti. Probabil ca Sf Ioan Botezatorul in primul rand lor le-a predicat in desert, ceea ce ar insemna ca multi esenieni s-au convertit. In orice caz Manuscrisele de la Marea Moarta (Qum'ran), cea mai importanta descoperire biblica a secolului al XX-lea, au fost opera unei astfel de comunitati.

Peste veacuri, "spiritul esenian", ca sa zic asa, a erupt in plin crestinism medieval, generand o schisma serioasa: secta catarilor (albigenzilor).

8 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu existau, au aparut dupa, dar crestini adevarati care sa aplice Biblia erau din totdeauna.

| usuk a răspuns:

Au aparut cu mult dupa

| Mădă0611 a răspuns:

Secte erau, nu cele cunoscute azi, dar s-au ocupat crestinii iubitori de ele.

| milan9 a răspuns:

Aproape toate cel 40000 de feluri de secte câte există astăzi sunt apărute de curand, la sfârşitul secolului 19, după 1870...

| milan9 a răspuns:

Important este însă faptul că, în mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o SINGURĂ CALE de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Deoarece altfel, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie flagrantă în cadrul mesajului lui Dumnezeu faţă de oameni, o contradicţie în însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că există zeci de mii de culte şi credinţe total diferite, având fiecare învăţături care le exclud pe celelalte! Numai creştinismul are vreo 39000 de versiuni!

Dar această contradicţie este de neconceput, iar Hristos Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că BISERICA SA ESTE UNA SINGURĂ!

| Kalla a răspuns:

Intai au fost cei care aveau adevarata credinta. Dupa au aparut bisericile-afacere.Nu spun sa nu mergem la biserica pentru ca eu merg la biserica si imi place dar sunt de parere ca atunci cand traia Iisus era mai autentica si mai adevarata credinta.