| Celcestietot a întrebat:

Inca o dovada ca Biblia spune adevarul despre giganti. Tocmai ce a fost uploadat pe canal acest videoclip. Uitati :

https://www.youtube.com/watch?v=tlYB7S5fK7g

Parere cu privire la videoclip? De ce nu ar spune adevarul Biblia si in legatura cu altele de exemplu (pentru cei ce nu cred in ea este ultima intrebare)?

56 răspunsuri:
| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Da, e cat se poate de real, nu esti singurul care crede eu am vazut in monumentele si templuriile din Egipt acele desene care ii infatisau pe oameni stand in bratele unor oameni cu staturi ce depaseau 2, 5 m inaltime aproape spre 3.5 m fiind la vremea aceea considerati zei.

| Yuoia a răspuns:

Evident ca spune advarul despre giganti, din moment ce Biblia este doar istorie. Deplasati si orbi sunt cei ce cauta preziceri in Biblie.
Dar, apropo: https://www.facebook.com/rroncea/videos/349440852328020/

| Octavian199 a răspuns (pentru Yuoia):

Aia nu e prezicere, e istorie, dar astia habar nu au.

| Celcestietot explică (pentru Yuoia):

Nu se leagă ce spui. Dacă este istorie, și ne vorbește de Iisus, înseamnă că El a existat, s-au găsit și dovezi referitoare la existența Sa. Iisus a făcut preziceri. Dacă El a făcut preziceri, înseamnă că nu sunt adevărate? S-au și se adeveresc acele preziceri in fiecare moment. Deci, Biblia spune adevărul cu privire la tot.

| Celcestietot explică (pentru Octavian199):

Dacă este istorie, înseamnă că tu aprobi existența lui Dumnezeu, că El a făcut multe în Biblie, care s-au dovedit a fi adevărate.

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Stii ce e aia istorie?=Fapte ce s-au intamplat.Nu cred in zei fictivi. Exemplu=Primul razboi mondial, acesta s-a intamplat in realitate.

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Stii ce e aia istorie?=Fapte ce s-au intamplat.Nu cred in zei fictivi. Exemplu=Primul razboi mondial, acesta s-a intamplat in realitate.Si nu sunt facute de nici un zeu, ci de oameni.

| Celcestietot explică (pentru Octavian199):

Ai zis că Biblia este istorie : „Aia nu e prezicere, e istorie, dar astia habar nu au." Sodoma și Gomora s-au întâmplat. Dumnezeu le-a provocat. De războiul mondial vorbește în Biblie. Nu îți spun unde scrie cauți singur, sau nu ar trebui să cauți, cum ateii "știu" cam tot din Biblie.

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Fafte din istorie, dar cam exagerate.Sa luam castigarea bataliei de evrei contra egiptenilor:Se zice ca zeul evreu i-a ajutat. Asta e exagerare.Cum sa te ajute un zeu fictiv sa scapi de jugul egiptean? Profetie=ce se intampla in viitor, nu in trecut.

| Celcestietot explică (pentru Octavian199):

Nu știu de ce ar trebui să fie exagerate.

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Tu crezi ca exista spiridusi?

| Celcestietot explică (pentru Octavian199):

Din cate spun, asta se observă, când vezi așa ceva, crezi. Treaba ta, dacă tu nu crezi, dar măcar nu râde de altul care crede, că altul nu face așa cu tine.

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Cine rade? Poti sa crezi in ce vrei, dar nu arata in public.

| Celcestietot explică (pentru Octavian199):

De ce sa nu arat public? Parada Pride nu este publica? Nu ma intereseaza daca altul rade de mine la capitolul credinta, doar ca nu este civilizat sa razi de altul.

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Adica sa nu le bagi la cei tineri in cap

| Celcestietot explică (pentru Octavian199):

Pai nu fac asta, dar daca un om spune ca este ateu fie de ce varsta are el, sau daca aduce vorba ca Dumnezeu nu exista, eu ii pot aduce argumentele, care bineinteles castiga mereu.

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Argumente reale, nu povesti dintr-o carte.Cum ar fi ca un doctor sa aduca o sticla de apa si sa zica ca e vaccin? Ca asa scrie pe sticla.

| Celcestietot explică (pentru Octavian199):

Binenteles ca aduc argumente reale, dar si povesti din Biblie, care sunt tot reale. Daca o sa continui asa, sa stii ca nu imi dovedesti nimic, nu mai incerca de 10000 de ori. Treci peste.

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Dovedeste ca sunt reale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Trec peste, Nu cred in paranormal: Extraterestrii -Nu tin de paranormal, ci de stiinta insa nu prea cred nici "stiriile despre ei"

| Octavian199 a răspuns:

Stii ce e ala gigant? Nu o persoana de 272 cm, cum a fost Robert Wadlow

| Celcestietot explică (pentru Octavian199):

Îmi dau seama. Spunea și în videoclip.

| Octavian199 a răspuns:

Uite, acum cateva milioane de ani traiau ciuperci gigant de vreo 8 metri lungime si grosimea de 1 metru.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

E interesant!

| Irinel15123532 a răspuns:

Foarte interesant documentarul.

| Helper07 a răspuns:

Gigantii au existat, care-i problema? Faptul ca unele persoane nu cred in Biblie inseamna ca nu trebuie sa creada nici in giganti?

| Celcestietot explică (pentru Helper07):

Am cunoscut o multime care nu cred in Biblie si nici in giganti, pentru ca fac parte din Biblie, si cica nu este posibil asa ceva, sa te deplasezi. Atunci titanii de dinozauri de 40-50 de metrii, cum de se deplasau si mai si mancau etc? Daca noi din ziua de astazi nu suntem dintr-o sursa divina si avem handicap genetic, asta inseamna ca nu este posibil? Ma refer la gigantii zilei noastre care se deplaseaza in baston. La noi este o eroare genetica, care normal ca nu ne lasa sa ne dezvoltam normal etc.

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Cred ca rasa umana a scazut in inaltime in mod "natural" adica nu printr-o boala ce a infestat toata umanitatea. Daca Adam avea puteri fizice de 20 de ori mai sporite ca ale unui om din zilele noastre atunci... era gigantic.

| Celcestietot explică (pentru Helper07):

Nu stiu ce sa zic. Nu cred ca avea puteri supranaturale de exemplu, pentru ca Dumnezeu i-a facut haine din piele, si l-a blestemat sa isi munceasca pamantul cu sudoarea fruntii si asa sa castige hrana, deci nu usor, prin puteri supranaturale :,, blestemat este pământul din cauza ta; cu trudă îţi vei lua hrana din el toată viaţa ta ". Cred ca gigantii erau cat se poate de reali. Uite de exemplu aici, mai sunt alte referiri la ei in Biblie, in alte capitole : Geneza 6.4 și în Numeri 13.33.

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Daca au existat giganti atunci ce crezi, ca Adam era pitic? De unde crezi ca au mostenit ADN-ul asta? In plus, Adam nu avea puteri supranaturale dar le avea mult mai sporite am auzit. Era de 20 de ori mai puternic, mai rapid si mai dibaci. Pe atunci era doar el cu Eva si aveau de crescut si multi copii intr-o lume periculoasa, cred ca era si normal sa fie asa. In timp, omul a devenit tot mai mic, mai slab si mai vulnerabil.

| Celcestietot explică (pentru Helper07):

Uite : Geneza 6, 1-7 (versetele). Acesta este raspunsul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Helper07):

Gigantii nu au existat. De ce : e imposibil fizic din cauza ca avem oasele prea dense, inaltimea creste greutatea pana ajunge la un prag peste care inaltimea in plus necesita prea mult material osos, care cauzeaza din nou+greutate, Fiind impractic pentru supravietuire. Acest prag este de ~2 m

| Celcestietot explică (pentru anonim_4396):

Nu ar putea fi impractic pentru supraviețuire. Titanosaur Argentinosaurus huinculensis cum de a supraviețuit în perioada sa? Elefanții cum de se mișcă? Înălțimea și greutatea nu afectează supraviețuirea unei ființe. Dacă elefanții există în ziua de astăzi, înseamnă că este adevărat ce spun, înseamnă că giganții au existat. Ce spunea acolo în videoclip a fost documentat de cercetători, acele informații prezentate, mai apoi preluate și puse pentru public.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Raspunsul anterior era mai lung, dar TPU a postat numai o parte din el.
Elefantii au picioare foarte groase, ritmul lor de viata nu corespunde cu al nostru. Exista oameni de peste 2 m, dar putini apuca varste inainte, din cauza problemelor de sanatate.
Dinozaurii in schimb avea oase din alt material mai putin dens-Mult mai usor, asemanator pasariilor de asta au ajuns la inaltimi atat de mari.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Dar de une vin povestiile cu Giganti
Mai demult, ma refer la perioade gen acu 2000-3000+ ani, oamenii exemplu din Israel (Orientul mijlociu) aveau inaltimea medie de ~1, 60cm datorita alimentatiei sarace in calorii. Pe cand populatia care practica meseria de vanator-culegator datorita alimentatiei bogate ajungeau la 1, 80-90 +. Ce ziceau astia din lumea civilizata cand dadeau de triburi din paduri unde mai toti erau cu 30cm+ mai mari ca ei.+Povestiile s-=au exagerat in timp.
Vikingii despre care se spune ca erau inalti, aveau de fapt inaltimea de 1, 70 cm
Asta e a 3-a orasa cand TPU imi scurteaza raspunsul, initial l-am formulat mai in detaliu...

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Crezi ca daca acest lucru pare imposibil acum, era imposibil si acum, nu stiu, 7500 de ani?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Helper07):

Care este diferenta dintre perioada actuala si cea de acu 7500 de ani Daca ar fi existat de ce sa fie mascate stiriile, nu are relevanta. Se stie ca existau mai multe specii de umanoizi in trecut. care era diferenta daca se afirma caprintre acesti umanoizi existau si o specie de urasi de 3 metrii? -ce modificari sociologica ar fi adus? - Nici Una

| Celcestietot explică (pentru anonim_4396):

Acești uriași au apărut în desenele din piramide, sunt statui pe insula Paștelui cu privire la ei, există structuri megalitice care nu puteau fi mutate singure, nici cu animale, existau în antichitate tehnologii mai avansate că ale noastre, care puteau tăia piatra într-o formă perfectă etc, urme de la aceștia s-au găsit, urme gigantice, ne spune clar în istorie, nu în Biblie că au existat niște ființe care au coborât din cer. Deci, aceștia nu erau o specie de oameni obișnuiți, ci niște ființe venite din alt loc, din spațiu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Faza cu piramidele is mai complicate, exista teorii si teorii conspirationale mult mai credibile decat cele cu uriasi, care mi se par comice., Despre cum spuneai u Extraterestrii. cat sunt de reale. Nici tu, Nici eu nu avem cunostiintele necesare, mijloacele pentru a descoperi adevarul.
Dar piramidele ridica multe semne de intrebare, despre complexicitatea lor, si faptul ca au fost construite pe mai multe continente, unde oamenii nu aveau conexiune intre ei. sa transmita informatiile.
Cat despre Insula Pastelui :)) Imi plac filmele SF sunt preferatele mele,(la propriu), imi plac si teoriile conspiratiei.Dar ce ai spus tu mai sus este o teorie de sf de mana 3-a. Pe insula pastelui statuile au fost creeate de oameni nu de uriasi. + Nu a fost in antichitate ci insula a fost populata de polinisieni in anii 1200AD. Europenii ajungand pe insula in 1722. cum erau mutate:
https://www.youtube.com/watch?v=yvvES47OdmY

| Celcestietot explică (pentru anonim_4396):

Am vazut videoclipul. Atunci, statuile au fost create pentru a reprezenta pe uriasi. Oricum cantareau 4 tone, asa informativ iti spun. Tu crezi in extraterestrii, apropo? Sunt documentare despre piramidele de pe luna, rapiri etc. Plus ca am vazut cu ochii mei OZN-uri de la departare, da si nu erau avioane, ca stiu sa fac diferenta. Am vazut multe, dar asta nu mai conteaza. Conteaza ca stiu, ca exista Dumnezeu, fiinte spirituale, extraterestrii si multe altele. De padurea Hoia Baciu ce mai spui? De ce nu crezi ca fii lui Dumnezeu nu au adus acest prag tehnologic? Nu crezi in asa ceva, doar pentru ca esti ateu? Eu stiu ca tu esti ateu, pooate gresesc eu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Cred si sunt convins de existenta vietii extraterestre. Aici includ forme de viata simple, microorganisme sau viata necivilizata (gen animalele) Insa viata inteligenta este alta poveste si categoric foarte rara, iar din cauza infinitatii spatiului cosmic. planeta noastra este ca 1 granula de nisip in fundul oceanului.
Dar extraterestrii ca cei din "televizor, mass media" rapiri etc., In asa ceva Nu cred.
Am auzit de padurea aia, si cred ca e fascinatie. Eu am fost in padure noaptea stiu senzatia cand e si ceata, mintea iti joaca feste.
Ma consider critic, nu cred Nimic pana nu vad dovezi/explicatie stiintifica

| Celcestietot explică (pentru anonim_4396):

Sunt dovezi video, documentate de cercetatori cu privire la extraterestrii si acea padure. Pana la urma daca asa esti, nu te condamn, este bine si asa. Sa nu crezi ca eu sunt o persoana influentata de altii. Eu am vazut si am crezut, m-am documentat si am aflat. Poate vei ajunge si tu ca mine. Poti cere semne lui Dumnezeu daca nu crezi in El. Nu ma lua in ras, eu doar te-am informat.

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt evolutionist. De ce africanii au pielea neagra? De ce animalele care traiesc in zone reci au blana alba? Au fost mereu asa? Nu, s-au adaptat mediului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Helper07):

Asta inseamna Evolutia: adaptarea la mediul inconjurator. Prin aceasta adaptare speciile incep sa se deosebeasca pana in decurs a sute sau mii de ani devin specii diferite.
La oameni culoarea pielii este dat de "melanina" -avand legatura cu soarele, pentru a favoriza absortia sau respingerea razelor de soare.

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce ai spus tu confirma existenta gigantilor acum mult timp.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Helper07):

Toate fiintele sunt supuse legiilor fizicii, iar gigantii nu pot exista din punct de vedere fizic datorita gravitatiei. Daca am locui pe o alta planeta unde n-ar exista gravitatie, sau ar fi mult mai mica ca pe Pamant, Da acolo am putea avea si 3 metrii.
Insa gravitatia dicteaza limita: Inaltime mai mare cauzeaza greutate corporala mai mare, care necesita oase mai groase- Oasele groase la randul lor cauzeaza greutate in plus -->oase si mai groase. Tot asa Pana se ajunge la un prag Unde grosimea in plus al oaselor nu mai asigura forta necesara. + Noi trebuie sa fim agili pentru supravietuire.
Suntem printre cele mai inalte specii ale planetei. Elefantii de exemplu :ce picioare grase au, si stau pe 4 picioare.

| Celcestietot explică (pentru anonim_4396):

Nu se pune problema de gravitatie asa extraordinar. Dinozaurii titani, de ce erau inalti, ca asa trebuia sa fie toti de aceeasi marime cu omul? De ce sunt gasite urme de giganti, desene pe piramide sau in pesteri, povestiri fie in Biblie, fie in folclorul multor popoare, schelete etc, toate cele mentionate aici bineinteles ca despre giganti? Chiar de nu s-au gasit multe schelete, nu inseamna ca nu au existat, ele asteapta sa fie descoperite. De scheletele de extraterestrii ce mai spui? De Incidentul OZN de la Roswell ce mai spui? Despre dovezile ca Dumnezeu exista, ce mai spui? Despre paranormal (fantome, demoni, ingeri, iele etc) ce mai spui? Chiar crezi ca nu exista nimic din acestea mentionate? Sunt si dovezi video cu privire la paranormal, chiar le vrei? Nici cu dovezile video, audio, foto in fata nu credeti. Negati existenta lui Dumnezeu si a celor mentionate din pura rautate, ca altceva nu imi explic.

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Exista elefanti, giraffe su balene pe Pamant, de ce n-ar fi existat giganti nu inteleg. S-au gasit si oase de gigant.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Helper07):

Elefantii am zis mai sus, au oase foarte grase, care la noi ar fi impractice, girafele de asemenea + ei au gatul exagerat de lung.
Dar NU s-au gasit oase de giganti confirmate de oficialitati, toate "pozele"sunt trucate special pentru a creea stiri senzationale. Dar logic Vorbind nu exista nici 1 motiv, din partea autoritatiilor pentru a ascunde existenta gigantiilor.
Iar mai toate legendele au la baza gigantiilor oameni de ~2 metrii- ce ni se par relativ comun in ziua, dar era ceva neobisnuit in alte vremuri acum 2000+ani, cand media la Barbati(nu femei) era de sub ~160Cm.Inaltimea datorandu-se genetii dar alimentatiei in principal. Pana acum vreo150 de ani, Media europeana la barbati era de sub 170cm. Europa fiind considerata totusi mai evoluata decat restul lumii:Imagineaza-ti ce inaltime aveau ceilalti.
Asa s-au creat legende, mituri pentru a atrage fascinatia.
Balenele traiesc in apa, acolo se aplica alte reguli.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Eu am fost: In paduri pe intuneric singur de multe ori, am fost in "cladiri abandonate" (se zicea ca e blestemata etc, puneam capcane FUN).
Am locuit intr-o casa veche de 200 ani, in pivnita fiind si lilieci.
Insa n-am vazt nimic paranormal.
Tinand cont ca oricine poate truca o poza, videoclip. Chiar nu poti crede orice.
Gandeste-te ce logica ar fia avut pentru actiunea respectiva: Extraterestrii(cu tehnologia avansata) sa fie atat de prosti, incat sa se lasa filmati? sa rapeasca oameni pentru cercetari dupa care sa ii aduca inapoi? Fantome Demoni, Ingeri- de ce nu-i vedem cu totii?

| Celcestietot explică (pentru anonim_4396):

Atunci ce parere ai despre povestirile oamenilor cu privire la rapiri? Este si un film celebru cu privire la asa ceva. Nu toti sunt nebuni, exista documente, filmari, martori ale evenimentelor etc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Ai auzit de Lorin Fortuna -Un fost securist roman, care s-a facut remarcat pe OTV
https://www.youtube.com/watch?v=m0CRM1TfhOM&t=69s daca vrei da la minutul 1 pe acolo incepe sa povesteasca o intampalre. Sau aici
https://www.youtube.com/watch?v=iN7zn2hNzWo

Clar nu sunt tot nebuni, ca majoritatea sunt in cautare de faima, stiri senzationale BANI.

| Celcestietot explică (pentru anonim_4396):

Il stiam pe acest om. Imi dai niste exemple ciudate. Dar tu ce parere ai despre acestea internationale : Incidentul OZN de la Roswell, Cazul Betty și Barney Hill, Bătălia de la Los Angeles, The great alien reconnaissance (1952) / Cea mai mare recunoaștere extraterestră (1952), The Dyatlov Pass incident (1959), The Solway Firth Spaceman (1964), The Phoenix Lights (1997), The Black Knight satellite (1998) etc? Nu imi spune ca sunt toate fake. Poti recunoaste existenta lor in viitorul tau comentariu. La cate dovezi ti-am prezentat, nu ai cum sa le mai negi existenta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Daca o civilizatie extraterestra detine tehnologia de a ajunge la noi, Crezi ca s-ar lasa doborati de armele noastre?, am putea avea si cea mai mica sansa? Si esti constient ca mai toate ce ai spus mai sus Sunt stiri Provenite Din USA, cu asta isi ocupa imaginatia.
Majoritatea nu le cunosc, ca nu ma intereseaza prea mult teorii cospirationale de genu.
Stiu de Batalia de la Los Angeles :Relatari despre posibile avioane de atac Japoneze au creeat paranoia.
Black Knight- -ehh Eu nu l-am vazt, Nu ma pot pronunta.,
Toate astea au ca scop distragerea atentiei, Personal cred in existenta vietii pe alte planete, chiar si de posibilitatea existentei civilizatiilor extraterestre., insa nu cred ce se spune in documentare/emisiuni -din astea.
Daca Extraterestrii au facut contactul iar autoritatiile neaga: In cazul asta ar elimina orice tentativa de a distribui stirea, In caz contrar ar da pe canale, ar vorbi deschis despre tema asta.

Eu sunt cum Spunea Fox Mulder din X Files :"Trust No One"

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te-ai gandit ca "specialistii" pur si simplu nu vor sa dea dreptate bibliei? Mie nu mi se pare imposibil. Cred in biblie deci cred si ca au existat giganti. Sunt la fel doar ca mai mari.

| Celcestietot explică (pentru Helper07):

Stiu ce spui, dar nu inteleg de ce atata fuga de adevar.