| Rainbowling a întrebat:

Incerc sa reformulez mai frumos o intrebare care mi-a fost cenzurata, dar care ma framanta si inca nu am primit un raspuns la ea:

Cum vi-l puteti imagina pe Dumnezeu?

Plecand de la faptul ca in Biblie scrie ca Dumnezeu l-a facut pe om dupa chipul si asemanarea Sa!
Si pe de alta parte Stiinta numita genetica, ne dovedeste ca omul, produsul lui Dumnezeu, este asemanator cu o maimuta primata in proportie de 98, 7 %.

Oare cum sa interpretam logic si realist ceste doua afirmatii care au ca legatura aspecte ale fiintei umane care prin logica ne arata cum sa-l vedem/imaginam pe Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| Nucreeed a răspuns:

Prin "limbaj obscen" te referi la faptul ca l-a facut pe dumnezeu maimuta? Nu ti'a placut pentru ca nu l-a pupat in cur precum faceti voi?

25 răspunsuri:
| Exilee a răspuns:

EU ti-am raportat intrebarea intrucat ai depasit limitele bunului-simt prin limbajul tau obscen. Altadata sa postezi cand ai un vocabular decent pentru ca noi suntem o comunitate civilizata, nu niste imbecili.

| Rainbowling explică (pentru Exilee):

Zau?
Eu vad in jurul meu o comunitate civilizata in care religia este vazuta ca o piatra de moara atarnata de picioarele progresului, si o dovada de retardare mintala de care societatea CIVILIZATA de aici din jurul meu NU are nevoie pentru ca formeaza oameni prosti din cauza ca sunt prostiti, si in societatile civilizate nu este nevoie de oameni prosti ci de oameni moderni si dechisi cu fata si cu mintea catre stiinta si progres!
Asa ca societatea voastra din Romania, nu numai ca nu poate fi considerata civilizata, dar chiar este cea mai retrograda societate din UE, si asta nu o zic eu ci realitatea, si in plus de asta este o societate bolnava care sufera de cancer moral si spiritual, asa ca ar trebui sa iti revizuiesti parerea despre societatea din jurul tau, dar mai ales sa intelegi ca NIMENI nu este asa cum el singur se crede, ci asa cum il vad ceilalti de langa el, si societatea ta este vazuta de absoluti toti din Europa ca fiind cea mai retrograda si necivilizata societate!
Te rog raporteaza si asta, ca sunt curios sa vad cum accepta adminii acest adevar notoriu si binecunoscut!
Asa ca tu ca si reprezentanta a celei mai retrograde socuetati din UE nu ai competenta sa apreciezi corect atitudinea mea bazata pe spiritul meu civic!

| Exilee a răspuns (pentru Rainbowling):

SI cine se face vinovat de toate acestea? Persoane josnice au existat inca de la intemeierea lumii. Mentalitati de dispret, sentimente de ura care se manifesta intre noi, degradeaza specia umana. De la o zi la alta, omul devine din ce-n ce mai salbatic. Cine este vinovat, cine?

| Rainbowling explică (pentru Exilee):

Exact persoanele josnice, asa cum spui, care toarna la sefi pe cei care vin cu idei corecte, si care din prostie sustin o sarlatanie retrograda care ii distruge atat pe ei cat si pe toti cei din jurul lor degrandu-le calitatile umane cu care s-au nascut astfel incat ajung sa se calce in picioare ca sa linga o icoana scuipata cu microbi doar ca sa se produca minunea pe care fiecare din ei si-o doreste in mod egoist numai pentru el si familia sa!
Acest gen de degradare a speciei umane ste sustinut chiar de cei ca tine!
Deci vinovata esti si tu

| Rainbowling explică (pentru Exilee):

Si mai invata ceva!
Dispretul si ura nu sunt mentalitati ci pot fi arme SFINTE atunci cand le folosesti indreptate impotriva dusmanilor de ex. ai tarii tale!
Ce parere ai, ura pe care a avut-o poporul rus si soldatul rus impotriva hoardelor de invadatori fascisti...a fost sfanta sau a fost diabolica?
Ia mai gandeste!

| kira30 a răspuns (pentru Exilee):

Si asta trebuie raportata ca e aceeasi Marie cu alta palarie.De asemenea si eu aam raportat ultima data.

| Exilee a răspuns (pentru Rainbowling):

Lasa exceptiile! Suntem in prezent. Nu vezi ca-n Romania daca nu esti o persoana josnica devii dispretuit de catre cei inculti? NU mai conteaza stiinta, religia, moralitatea... vad ca toti oamenii traiesc pe asa-zisul principiu al Junglei, daca nu joci dupa cum spune zarul, risti sa fi calcat de societate. Si un argument in plus care dupa opinia mea ar promova foarte mult imoralitatea, ar fi "scoala vietii" Cat de inculta sa fie o persoana care procedeaza dupa acest principiu. "Scoala vietii" nu este decat liceu si zic eu, a fost creata aceasta sintagma de catre cei slabi, care n-au putut face fata in dcursul anilor scolarizarii, si pentru ca sa nu fie si mai umiliti de catre cei din anturaj, au ajuns la asa zisa expresie "scoala vietii" care functioneaza dupa principiul: " scapa cine poate".

Răspuns utilizator avertizat
| kira30 a răspuns (pentru TheMechanix):

Daca cineva are o parere despre parintii tai ca sunt (scuza-ma pentru cuvinte) jegosi, imputiti sau maimute nu te-ai supara?

Răspuns utilizator avertizat
| kira30 a răspuns (pentru TheMechanix):

Nu m-am suparat pentru asta ci pentru ca m-a jignit cand a spus ca Dumnezeu este o maimuta...este la fel cum ti-ar spune cineva ca parinti tai sunt niste primate...ce ai face in privinta asta? Nu il tragi la raspundere sa le aperi onoarea?

| Rainbowling explică (pentru kira30):

Si ce ai rezolvat cu asta?

| Rainbowling explică (pentru Exilee):

Asa este ai dreptate, daca nu esti o persoana josnica care toarna unde poate inseamna ca nu esti un bun credincios, Stiinta cu religia se impaca asa cum se impaca apa cu focul, si tu nu poti sa zici ca esti deschisa fata de stiinta atunci cand ai idei retrograde bazate pe NEstiinta, adica pe credinta a proasta. Intr-adevar moralitatea nu are nimic comun cu religia asa cum o dovedesc din plin popimea ahtiata doar dupa parale si fundul enoriaselor
Pe principiul junglei traiesc mai ales religiosii care se calca in picioare ca sa linga o icoana sau sa atinga un ciolan de "sfant".
Oamenii normali nu au nevoie sa se calce in picioare pentru minuni si nici de religie ca sa fie morali pentru ca ei se ghideaza dupa CONSTIINTA lor, acel ceva pe care face diferenta intre om si animal, dar si intre OM si oaie din turma Domnului care are doar aspect uman pentru ca ii lipseste constiinta care sa-l faca sa devina OM!
Povestea ta cu "scoala vietii" nu ma intereseaza, dar ceea ce poti sa iti spune referitor la scoala romaneasca, este ca ea este un gunoi care si-a propus nu sa formeze oameni competenti pregatiti pentru viata, ci niste smecheri egoisti si egocentristi asociali cu aspect uman dar fara minte si constiinta pentru ca au fost DRESATI sa-si tina gura si sa plece capul, in loc sa fie invatati sa faca ceva folositor societatii, asa ca rezultatele le vedem anual atunci cand la absovire iasa generatii intregi de tineri gata ratati chiar inainte de a incepe viata, adica asa numita Generatie ZERO, care nu e buna de nimic, cu atat mai putin sa munceasca serios si competitiv pentru ca nu sunt educate in cultul muncii ci al trandaviei si al grandomaniei de colectionari de diplome universitare fara nicio valoare, niste tineri ratati care isi duc tara de rapa si ca niste nesimtiti ce sunt nu le pasa dar ajung sa se calce in picioare si sa ceara ajutor de la Domnul Nimeni, tineri de care occidentul civilizat nu are nevoie pentru ca nu sunt decat niste ratati lenesi majoritatea hoti si prea prosti si incapabili ca sa priceapa realitatea!
Asa ca dintre voi... scapa doar fooooarte putini...si anume aceia care sunt destupati la minte si stiu sa se adapteze la regulile unei societati care nu are nevoie de credinciosi care cred totul a proasta, ci de oameni educati in cultul muncii si in spiritul competitiei. bine pregatiti profesional educati in spiritul seriozitatii si al competitivitatii, lucruri despre care scoala romaneasca se pare ca nici nu a auzit vreodata.
Asa ca... Dupa voi potopul!

| Rainbowling explică (pentru kira30):

Eu nu am afirmat ca Dumnezeu este o maimuta ci am intrebat daca nu este, si asta tocmai pe baza unei afirmatii Biblice coroborate cu niste rezultate ale stiintei, in speta a geneticii!

| Rainbowling explică (pentru kira30):

Da cand m-am legat eu de parintii tai?
Eu doar am dat un citat din Biblie si am incercat sa-l inteleg in conformitate cu un adevar demonstrat de stiinta, asa ca am pus doar o intrebare si nu te-am jignit nici pe tine, desi o meriti, si nici pe parintii tai, desi se pare ca o merita si ei pentru ca au facut din tine ceea ce vad ca esti!

| Rainbowling explică (pentru kira30):

Eu nu am spus niciodata ca Dumnezeu este o maimuta!
Tu nu stii sa faci diferenta intre o intrebare si o afirmatie?
Foarte slab! Treci la loc, nota 1!

| Nucreeed a răspuns (pentru Exilee):

Prin "limbaj obscen" te referi la faptul ca l-a facut pe dumnezeu maimuta? Nu ti'a placut pentru ca nu l-a pupat in cur precum faceti voi?

| Maxim96 a răspuns:

Dupa asemanarea lui Dumnezeu a fost facut omul.Nu dupa trup caci Dumnezeu e nematerialnic, ci asemanarea consta ca omul are inteligenta, ratiune, sentimente, vointa libera!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O fetiță desena.
- Ce desenezi? întreabă tatăl ei.
- Îl desenez pe Dumnezeu, spune cu sinceritate aceasta continuându-și munca...
- Păi, nimeni nu știe cum arată! - o lămurește tatăl.
- Vor ști imediat, răspunde fetița fără să-și ridice ochii de pe foaie.

Mă întreb dacă încercările noastre ar putea fi mai reușite.

| Rainbowling explică (pentru anonim_4396):

Am apreciat postarea ta ca fiind nu numai draguta, dar si foarte inteligenta!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rainbowling):

Mulțumesc. happy Am auzit mai demult istorioara... dar nu mai știu în ce context și cu ce concluzii. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci tu pleci de la premisa ca Dumnezeu fizic ne-a creat dupa chipul si asemanarea Sa nu? Dar daca nu se referea la fizic? La asta nu te-ai gandit? Eh cam atat iti raspund!

| Polonic1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca se referea la altceva scria ALTCEVA in biblie.

| Rainbowling explică (pentru anonim_4396):

Nu eu am bagat in Biblie aceasta afirmatie deci este o stupiditate imensa sa imi atribui mie acest lucru!
Daca nu iti convine ce scrie in Biblie, atunci fa o sesizare si reclama-L pe Dumnezeu ca a fost beat cand a vorbit si ca atare ar trebui sa fie corectata Biblia de catre cei ca tine!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rainbowling):

Fie ca tine, nu are rost sa intru in poleimica.

Răspuns utilizator avertizat