| anonim_4396 a întrebat:

Incotro se indreapta lumea? Are stiinta un raspuns? Ce raspuns are religia?

11 răspunsuri:
| RockaruL a răspuns:

Raspunsul nu e nici stiintific, nici religios, trebuie doar sa deschizi putin ochii. O data cu evolutia tehnologiei si dezvoltarea civilizatiei moderne, lumea nu se indreapta decat catre distrugerea a tot ce e uman. Te uiti in jur si vezi atata "evolutie", prostii ar spune ca e benefica, dar de fapt lumea la momentul actual e invelita intr-un gros strat de rahat, inca iti e imposibil sa iti mai dai seama cum ar trebui sa fie, afundata intr-un mare abis, iar pe viitor nu va face decat sa se afunde si mai tare.

| danay72 a răspuns:

Biblia arata ca lumea va merge din rau in mai rau. 2timotei3:1-5. Dar Dumnezeu va interveni și va pune capăt suferinței. Psalmi 37:9-11

| T0T a răspuns:

Se îndreaptă către dispariție, fie că va fi peste 100, 1000, 100000 de ani. Omul oricât de evoluat ar ajunge, atingând veșnicia și-ar dat singur cu teoriile și logica în cap. Cu tine am mai vorbit de ce nu e posibilă infinitatea asta și ai observat(mai mult sau mai puțin) că nu spuneam baliverne. Nu am chef să dezbat iar asta, însă întrebarea e una ok. Răspunsul științei pe care eu mi-l asum e că omenirea se îndreaptă ca orice alt sistem spre sfârșit. Religia poate spune că nu e sfârșit iar dacă are dreptate înseamnă că ce ne-a creat nu ne-a creat suficient de inteligenți ca să putem să îi găsim și o noimă științifică.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Oricum e mai mult de dezbătut pe tema asta, am încercat să fiu simplist. Nici nu poți vorbi de infinitate că ea e mai mult un concept însă se poate ierta într-un asemenea topic.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Asa cum ai zis: orice sistem solar "are un sfarsit". NU neg asta insa in Biblie spune ca Dumnezeu a pus o lege pentru Soarele nostru ca "va dainui pentru totdeauna" inclusiv sistemul planetar din care face parte Pamantul.
Imi amintesc ca noi doi dezbatusem treaba cu infinitatea ca spatiu SI logica ta m-a ajutat sa inteleg ca NU exista spatiu infinit. Dar NU am dezbatut cum e cu infinitatea existentiala a unui Dumnezeu Creator. Adica noima stiintifica se loveste de conceptul unui Dumnezeu etern de la minus infinit la plus infinit pe scala timpului. M-am gandit la asta si in noima a cata stiinta stiu, NU mi se pare un concept incredibil dpdv stiintific. Evident ca e mult de dezbatut la intrebarea asta insa ceea ce am scris NU se bazeaza pe Biblie in primul rand CI pe ceea ce se vede pe plan mondial si pe ceea ce se doreste si apoi ce mai scrie si in Biblie. Urmaresc aproape zilnic stirile externe sau internationale si noile descoperiri stiintifice. Deocamdata nu am vazut nici o descoperire stiintifica legata de prezent care sa contrazica Biblia. Ar fi fost o chestie daca s-ar fi descoperit o formula de sange artificial pentru ca in Biblie scrie ca energia vietii circula prin sange sau este in sange. Dar asta este alt subiect de discutie interesant impreuna cu tehnicile de criogenare.

| sir sanjei a răspuns:

Ce intrebare mizera.
Nimeni nu stie incotro se indreapta lumea.
Singura certitudine este ca inca mai sunt suficient de multi prosti care se omoara sau omoara pentru un zeu.
Pe langa astia mai exista alti prosti care dau bani in speranta ca vor ajunge in locul dorit, si mai exista pe langa astia o gramada mai mare de prosti care mor de foame pentru ca nu pot manca un animal sacru.
Singurul raspuns pe care il au religiile este ca, impreuna, toate religiile, nu au nici un raspuns!

| anonim_4396 explică (pentru sir sanjei):

Bine ai zis! Din raspunsul tau se deduce ce va urma: caderea religiei. Terorismul este un declansator al caderii religiei. Papa a inceput sa critice politica internationala. Guvernele in frunte cu ONU sunt foarte manioase pe situatia internationala si inca nu au gasit "tapul ispasitor". Tapul ispasitor va fi religia care devine ceva de care omenirea se va putea lipsi. Astfel se va mai implini o profetie: caderea religiei sau a Babilonului cel Mare mondial al religiilor de la catolicism pana la islamism hinduism budism tribalism. Apocalipsa 17, 18. Natiunile nu vor reusi sa reduca sau sa stopeze efectele poluarii precum schimbarile climatice datorita lacomiei comerciantilor si oamenilor politici si astfel Dumnezeu se va aprinde de manie impotriva tuturor natiunilor de pe Pamant care "prapadesc pamantul" cu arme cu industrializare agresiva pentru mediu. Natiunile vor finanta in continuare misiuni in cosmos "printre stele" ( dar nu vor gasi viata biologica ) pentru a-l mania pe Dumnezeu cu trufia lor. Avdie 1:4, 12, 15. Asa va incepe Armaghedonul. Apocalipsa 11:18. 16. 19.

| sir sanjei a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum ai dedus tu din afirmatia mea, ca religiile vor disparea?
Cat timp exista oameni, vor exista si zei.
Religia, este doar un produs.
Vrem, nu vrem, ea va exista mereu, fie sub formele actuale, sau o forma evoluata.
Te rog nu mai transforma afirmatiile mele in deduceri impropri!

| anonim_4396 explică (pentru sir sanjei):

Pai asa e cum ai spus si tu! Biblia nu spune ca religia va disparea ci va fi o disparitie temporara ca forma organizata pe Pamant a religiei. Apocalipsa 17, 18.

Răspuns utilizator avertizat