| anonim_4396 a întrebat:

INRI inseamna:
1. Iisus Nazarineanul, Regele Iudeilor?
2. Iisus-Nascut, Rastignit si Inviat?
3." Integra Natura Renovatur Ignis" adica " Unitatea naturii se reface prin FOC"?
Deci...ce inseamna pana la urma? Vreau si dovezi!

7 răspunsuri:
| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Acrostihul biblic I.N.R.I. apare în următorul loc din Noul Testament:

Evanghelia după Ioan (19, 19): "Pilat a scris o însemnare, pe care a pus-o deasupra crucii, și era scris: Iisus din Nazaret, Regele Iudeilor." (traducerea expresiei latine: Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum).

Wikipedia.

| unbaiatanonim a răspuns:

Daca e varianta 1, ei erau iudei, iisus nu s-a nascut in Romania ca sa scrie pe cruce in romana, e clar, altceva inseamna.

| anonim_4396 explică (pentru unbaiatanonim):

De fapt e "IESVS NAZARENVS REX IVDAEORVM" (din latina) si tot aia inseamna.

| zozoMik a răspuns:

Prima variantahappy
Dovada:
Evanghelia după Ioan (19, 19): "Pilat a scris o însemnare, pe care a pus-o deasupra crucii, și era scris: Iisus din Nazaret, Regele Iudeilor." (traducerea expresiei latine: Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum).
Sper ca ti-am fost de ajutorhappy

| Becanee a răspuns:

INRI inseamna Iisus Nazarineanul Regele Iudeilor.[1]. N-am cum sa iti dovedesc, poate poti sa cauti si pe net.Dar asa mi-a spus mai de mult profesoara mea de religie.happy

| Anytza17 a răspuns:

Isus Nazarineanul, Regele Iudeilor, arata si in film ca scrisese deja placuta cand unu i-a zis sa o schimbe sa nu puna regele iuedilor

| AddUsspinred a răspuns:

Varianta 1 sigur