| Meme10Memu a întrebat:

Instinctul de supraviețuire determina în om dorința de speranță iar religia ii satisface aceasta speranță? Sau credința în spiriduși, dumnezei, Odin, Zeus, Satan, etc?

Răspuns Câştigător
| Daniel323 a răspuns:

Ai citit si tu biologia de clasa a 8-a pe sarite si acum crezi ca le stii pe toate.

29 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nicidecum, CREDINTA este un lucru implantat de Dumnezeu in momentul creatiei. Speranta VINE in urma credintei si nu invers, NU poti avea speranta fara CREDINTA.

| anonimg a răspuns:

Dacă vedem viața prin ochii noștri, atunci speranța nu trece dincolo de limita vieții umane.
Încrederea în Dumnezeu satisface nevoia sufletului nostru, și va pune în noi o speranță ce depășește natura umană care este decăzută din toate punctele de vedere.
De aceea găsim scris în Biblie cuvântul "deplin" în urma bucuriei, păcii și a vieții.
Ar fi o nebunie curată dacă aș renunța la lucrurile ce satisfac, ce împlinesc cerințele, nevoile sufletului. Dar și aici trebuie să fim raționali. Pentru că altfel chiar vom crede în povești.
Sentimentele duc la încrederea în povești; pe când rațiunea este calculată.
Deplinătatea vine numai de la Dumnezeu. Pe când alți dumnezei (adică diavolul, că el se află în spatele tuturor celorlalți dumnezei) oferă doar imitație; adică înșelătorie.

| Meme10Memu explică (pentru anonimg):

Credința ce satisface speranta ce satisface instinctul de supraviețuire nu e produsa de creierul uman asa cum sunt produși hormonii de creierul omului?

| Meme10Memu explică (pentru danut):

Speranta vine in urma credinței care e produsa de creier ca parte a instinctului de supraviețuire.

| RAY a răspuns:

Instinctul de supraviețuire determina ca omul sa aiba o siguranta,religia ofera o siguranta, faptul ca cineva te protejeaza permanent, plus faptul ca iti ofera a doua viata, scapi de frica morti iminente, speranta este un lucru normal, iti ofera un scop, sens in viata, dar depinde de ce sperante ai, deserte sau rationale

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Speranta poti avea si daca nu crezi in dumnezeu nu are legatura plus ca depinde de ce sperante avem, ca daca astepti sa iti cada din cer nu o sa se intample asta

| RAY a răspuns:

Acum 6 ore | danut a răspuns:
Nicidecum, CREDINTA este un lucru implantat de Dumnezeu in momentul creatiei. Speranta VINE in urma credintei si nu invers, NU poti avea speranta fara CREDINTA.

ar insemna ca omul nu are liber arbitru, ca deja din momentul creatiei este predestinat sa aiba credinta in dumnezeu, poti avea speranta fara credinta in dumnezeu, nu are legatura

| Meme10Memu explică (pentru RAY):

Implantul se pune la roboti fara libertate de alegere. rolling on the floor

| Meme10Memu explică (pentru danut):

Implant la roboti fara libertate de alegere. Dacă credința e un implant atunci cei care cred sunt ca niste roboti.

| anonimg a răspuns (pentru Meme10Memu):

Umanul din noi cere o speranță care depășește umanul. Avem nevoie de ceva mai mult. Pentru că altfel sufletul nostru ar fi fost satisfăcut de umanitatea și de natura umană în care trăim. Și tocmai pentru că aceasta nu ne oferă, de aceea simțim nevoia de ceva mai mult decât poate umanitatea să ofere.
Speranța noastră trece dincolo de limita și imaginația noastră. Dumnezeu știe lucrul acesta. Doar El putea să ne salveze; nici îngerii din ceruri care au cerut să moară ei în locul Creatorului, nici ei nu aveau puterea și capacitatea să satisfacă nevoia noastră. Ei au căzut în mare tristețe atunci când Adam și Eva au căzut în păcat. Ei (îngerii) nu știau ce să facă, cum să salveze omenirea, și ce speranță să ofere ei oamenilor.
Doar Domnul Hristos era Singurul care ne putea salva. Și nu S-a dat înapoi. El nu putea să vadă dincolo de porțile mormântului. El credea că atunci când a luat păcatele oamenilor S-a despărțit pentru totdeauna de Dumnezeu Tatăl. El a zis: "Nu Mă ține pentru că încă nu M-am suit la Tatăl Meu." El nu știa dacă jertfa Sa a fost acceptată de Tatăl ceresc. După înălțarea Sa a venit acceptul Tatălui la 50 de zile prin revărsarea Duhului Sfânt asupra celor ce erau adunați laolaltă după porunca pe care o primiseră -ca să nu părăsească cetatea Ierusalim.
Cele 50 de zile după Paște era lege de la Dumnezeu serbată în Vechiul Testament în fiecare an, sărbătoare numită "sărbătoarea secerișului".

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

Credinta a fost pusa in om ca o oferta, ca un cadou, nu ca o obligatie. Vrei o accesezi, nu vrei credinta dispare, ca exemplu il avem pe Ray. DACA s-ar fi citit Biblia de catre amaratii astia de comentatori care habar nu au ce spun ar fi aflat ce si cum este cu, Credinta. Da, Dumnezeu spune ca a pus in om cunoasterea despre Creator DAR nu l-a obligat sa CREADA, la lasat sa ALEAGA SINGUR asa ca dragul de el RAY iar o balangane aiurea. Citeste Biblia si nu mai denatuira subiectele.

| Holiday a răspuns:

Hai sa nu exageram. Nu e vorba de instinct, e vorba pe de o parte de interesul unora si pe de alta parte, cea mai importanta in afacerea asta, prostia altora. Sau daca nu-ti place "prostie", spune-i labilitate psihica.

| RAY a răspuns:

Danut care biblie? aia adventista modificata nerecunoscuta de biserica ortodoxa fiind o erezie, ereticule tu imi vorbesti de biblie

| Meme10Memu explică (pentru Holiday):

Instinct de supravietuire dus in sfera sf sau a imaginarului. happy

Isi inchipuie ca nu vor muri niciodata daca slavesc un personaj imaginar precum dumnezeu, satan, etc.

| Meme10Memu explică (pentru danut):

Din cate stiu un implant nu e doar accesat ci mai mult acesta controleaza posesorul. E problema creatorului daca implantul se strica. Nu stiu niciun om sa-si fi scos un astfel de implant pentru ca un astfel de implant nu exista. Cat despre constiinta e discutabil pentru ca ea depinde de ADN si de mediul in care se dezvolta o persoana. Iar ADN-ul se poate strica. Iarasi e vina creatorului ca se strica. De fapt creatorul e natura.

| Meme10Memu explică (pentru anonimg):

Speranta unui om normal e sa faca sex vesnic si nu sa mearga in cer la vreun dumnezeu. Iar treaba cu scaderea poftei sexuale cu inaintarea in varsta e efectul degradarii si nu unei edificari spre trecerea intr-o alta realitate mai satisfacatoare. Numai un dumnezeu crud ar programa imbatranirea si moartea omului.

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

"De fapt creatorul e natura."
Care natura, de unde natura, cine a FACUT natura?
Uite un experiment care vdemonstreaza ca natura NU POATE face ceva singura. Eu iti ofer o prizma de otel iar tu conform preceptelor voastre naturale poti demonstra ca poate apare ceva din altceva aruncand acea prizma in sus iar cand va cadea jos o vei gasi TRANSFORMATA intr-un ceas DOXA automatic si cronograf. Ce spui de o suta de miliarde de miliarde de aruncari in sus pana cand prizma ta se va transforma in ceasul Doxa? Iti spun eu, poti arunca prizma o vesnicie si nu se va transforma in ceasul sus numit, ce sa spunem de O MOLECULA VIE care este un mecanism enorm mai complicat ca un ceas. Demonstreaza ca ai dreptate.

| Meme10Memu explică (pentru danut):

Noi suntem in perioada favorabila existentei noastre. Cu timpul omul nu va mai exista si nici planeta Pamant si vor apare alte forme de organisme. Orice e posibil in timpul infinit fara inceput si fara sfarsit. Daca o luam dupa biblie nici dumnezeu nu a putut prevedea ce poate face omul si a ajuns sa-i para rau ca a facut omul. Asta arata ca dumnezeul din biblie nu e atotcuprinzator.

Alta chestie: daca dumnezeu exista inseamna ca suntem tot timpul supusu deciziilor lui. Dumnezeu da viata cui vrea. Dumnezeu a permis sa fie ucis chiar unicul sau fiu de dragul normelor sale ciudate si de neinteles in mod deplin. Ce garantie avem de la dumnezeu ca ne va tine in viata pentru totdeauna stiind ca nu e atotcuprinzator? Fii lui Aaron, putin nu au fost atenti si, au fost ucisi de dumnezeu.

Daca nu exista dumnezeu tot suntem supusi, daca nu unor decizii ale vreunui dumnezeu, variabilelor sau schimbarilor sau transformarilor in timpul infinit.

Asa ca nimeni nu se poate lauda ca e absolut. Nici chiar dumnezeu.

In gradina Ghetsimani Hristos a sperat degeaba ca dumnezeu isi va schimba si abandona ideile lui ciudate si chiar a spus: "daca se poate sa nu trebuiasca sa mor dar fie dupa cum doresti dumnezeule tata al meu". Hristos spera ca dumnezeu sa-i spuna ca a abandonat planul sau ca Hristos sa moara. De aici intelegem ca Hristos nu prea a fost de acord sa moara de buna voie si s-a supus planului lui dumnezeu cam fara voia lui Hristos. Si in ceasul mortii Hristos a strigat: "de ce m-ai parasit tata?" Asta nu poate fi numit dumnezeu iubitor si indurator. Hristos s-a gandit ca Dumnezeu ar fi putut sa-i ierte pe satan, Adam si Eva si restul oamenilor, daca dumnezeu ar fi fost absolut si atotcuprinzator si iubitor. Hristos nu prea a fost de acord cu planul tatalui sau. Hristos nu era impacat si nu-si intelegea tatal adica pe dumnezeu. Hristos nu intelegea planul lui dumnezeu si avea dubii in privinta dragostei tatalui sau dumnezeu. Asta pentru ca Hristos nu prea avea ce sa inteleaga din planul lui dumnezeu pentru ca dumnezeu e ciudat si nu prea poti sa ai garantia ca nu va preda mortii vreun om indiferent de cat de bun ar fi acel om asa cum a facut cu unicul sau fiu Hristos Iisus.

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

Se vede ca existenta ta se "loveste" de pragul intelegeri dar am sa-ti spun doar ceva ce trebuie sa afli chiar daca limitele intelegeri tale sfideaza absurdul: Hristos ESTE Dumnezeu.

| Meme10Memu explică (pentru danut):

Deci Hristos vorbea singur in gradina si nu se intelegea pe el insusi si se ruga de el insusi sa-si abandoneze planul mortii. Ce poate fi mai absurd?

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

Absurd este ca sa nu intelegi ca Dumnezeu este format din trei fiinte, Tatal, Fiul si Duhul Stant. Hristos este Fiul iar tot ce s-a intamplat atunci la crucificare facea parte din Planul de salvare a omului din starea de pacatos, dar este mai greu de inteles pentru unul ca tine. Trebuie mult studiu.

| RAY a răspuns:

Acum 7 ore | danut a răspuns (pentru Meme10Memu):
Absurd este ca sa nu intelegi ca Dumnezeu este format din trei fiinte, Tatal, Fiul si Duhul Stant. Hristos este Fiul iar tot ce s-a intamplat atunci la crucificare facea parte din Planul de salvare a omului din starea de pacatos, dar este mai greu de inteles pentru unul ca tine. Trebuie mult studiu.

nici un om normal la cap nu poate intelege nici primi crestini nu credeau asta

| Meme10Memu explică (pentru danut):

Unul din cei trei, adica fiul, nu prea era de acord cu acel plan de salvare.

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

Planul acela a fost facut dinainte de crearea pamantului asa ca nu ai de unde sti ce e a ce afirmi.

| danut a răspuns:

Pentru Ray atotcunoscatorul, eu folosesc Eu folosesc Textus Receptus sau King James Bible. Nu exista vreo Biblie Adventista, "osrtodoxule", o pot folosi si pe cea Canonica Ortodoxa sau Catolica la fel de bine.
"nici un om normal la cap nu poate intelege nici primi crestini nu credeau asta"
Tu crezi ca esti normal la cap? Ce credeau primi crestini afli din Biblie dragul meu suparat mintal.

| Meme10Memu explică (pentru danut):

Poti folosi orice biblie vrei tu ca tot la aceleasi erori ajungi.

| Meme10Memu explică (pentru danut):

Ce conteaza de cand e planul atata timp cat e gresit?

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

PLANUL este Bun, noi suntem rai.

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

DACA si numai daca CREZI in Dumnezeu, Biblia NU are erori, daca nu crezi poti lista toate erorile din viata TA si sa le atribuiesti Bibliei, efectul este zero.