| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a întrebat:

Inteleg religia, credinta in Dumnezeu, dar cum pot sa existe oameni care cred in magie? Traim intr-o societate in care suntem aproape sa trimitem omul pe Marte, in care aproape ca am gasit leacul pentru cancer, in care in curand o sa traim mult mai mult, dar sunt unii oameni care cred ca daca spui niste cuvinte fara sens ucizi un om?! Cum poate cineva sa iti influenteze gandurile/actiunile, prin intermediul unor simple cuvinte?
Daca considerati ca magia e reala, voi ce puteri aveti si cum ati ajuns sa le stapaniti?

Răspuns Câştigător
| alexandru0sorin a răspuns:

Man ca sa iti raspund si tie nu doar oamenilor de aici, eu pot decat sa zic cum vad eu ca oameni cred in magie.

sunt multi lideri spirituali care au nevoie de ceva cat mai concret ideologic, dar cat mai ambiguu dpdv real (ca sa il poata intoarce pe toate fetele fara sa poata fi inteles exact, altfel poate fi demonstrat ca nu exista) fata de care sa se prezinte in antiteza, pentru a putea convinge masele de oameni sa ii asculte. asa ca ei inventeaza ca ar exista forte oculte care controleaza oamenii si le prezinta ca pe un pericol REAL pe care lumea nu il poate infrunta decat daca li se alatura lor.

mai ai omul de rand, care nu e foarte educat si pateste ceva ce el singur nu are cunostintele sa isi poata explica cum se intampla. eventual mai trage legaturi intre doua evenimente complet necorelate, uite un exemplu pe care mi la zis chiar un vecin: am gasit un ou in gradina + am avut o saptamana proasta cu certuri in familie = mi-a facut cineva un blestem cu acel ou, care el a hotarat ca era ou de sarpe. sau mai exista oameni care cand vad ceva aparent inexplicabil hotarasc ca e magie neagrau sau blesteme daca ei nu cunosc explicatia stintifica. de exemplu garantez ca daca ar fi undeva intr-un catun din capat de lume o casa abandonata in care cineva a lasat niste uraniu radioactiv si ei ar observa ca se imbolnaveste lumea care intra in casa aia ar fi oameni care zic ca e vorba despre magie neagra, doar pentru ca nu inteleg mecanismul prin care apar problemele.

la fel si cu deochiul sau cand te trage curentul, din cauza unei nevoi umane de a cunoaste cauzele oricarei probleme and un om se imbolnaveste in mod natural de la detalii mai usor de ratat, inventam tot felul de baliverne care as explice se se intampla.

mie de asta mi separe ca inca exista oameni care cred in magie.

18 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Raspunsul este simplu la intrebarea ta, nu te-ai lovit (intalnit) cu asa ceva in viata ta, in momentul in care vei fi "atins" de asa ceva va fi ceva ce nu-ti vei dori. Magia este parte integrala din manifestrile demonice generate de Satana. Daca "intelegi" (sincer ma indoiesc) religia si credinta in Dumnezeu atunci intelegi ca exista si "partea adversa" care foloseste si ea puteri nefiresti (demonice) si de neanteles pentru omul necredincios.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt explică (pentru danut):

Inteleg credinta in Dumnezeu prin faptul ca Dumnezeu este atemporal si nu face parte fizic din aceasta lume, deci existenta Lui nu trebuie demonstrata.
Dar magia e parte din lumea noastra, ceea ce i-ar face existenta usor de demonstrat.
Considerand ca magia e adevarata, de ce nu i te alaturi ca sa obtii tot ce iti doresti? Sau de ce n-o folosesti ca sa il distrugi singur pe Satan? (asta ca sa nu consideri ca ai face ceva rau)

| danut a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

"Considerand ca magia e adevarata, de ce nu i te alaturi ca sa obtii tot ce iti doresti? "
Simplu, in viata ALEGI de ce parte esti, nu exista stare de neutralitate iar eu am ales sa fiu de partea lui Dumnezeu.

| alexandru0sorin a răspuns (pentru danut):

Man daca lumea intelege cand este "atinsa", dupa tine cam care crezi ca ar fi sansele sa te lovesti de asa ceva? sunt multi oameni pe lume care nu cred in lucruri de genul asta (inclusiv eu).

cati oameni exista care au trait zeci de ani fara sa se fi lovit de asa ceva? mie mi se pare statistic imposibil ce povestesti tu aici. si convolutia intre puteri nefireseti si credinta ca sa poata fi intelese este una din cele mai binecunoscute tactici de aparare a balivernelor, clasica tactica ceapa, in care iti acoperi miezul credintei cu un milion de voaluri cum are ceapa foi si de fiecare data cand cineva vine cu un argument serios combini inventezi inca un strat de abstractizare care sa justifice nonsensul creat.

fara suparare, iti zic clar ca mi se pare groznic de gresit ce zici tu, dar vreau sa iti dau sansa sa aperi ce crezi.

| danut a răspuns (pentru alexandru0sorin):

Prietene, imi dai sansa sa ma "apar", corect, uite cu toate ca eu cunosc evenimente in care au fost implicate organe ale statului sa ne indepartam de tara noastra si sa mergem in Asia indepartata, Malaezia, Filipine, India si toate tarile de pe acolo, daca le-ai strabate cu piciorul (nerecomandabil) ai fi uimit sa constati ca elementeleasa zis magice, (normal se numesc SPIRITISTE) sunt chesti BANALE si la ordinea zilei peste tot si in toate medile. Mi se pare normal sa nu crezi atata tim cat nu ai avut deaface cu asa ceva. Uite niste intamplari reale petrecute in Bucuresti, la care a participat si militia la acea vreme datorita impactului din zona dar si temporal (aproape o luna a durat). La un moment dat pe o strada, mai precis la un colt de stada de cartier, proprietarul a reclamat ca vecinii ii arunca cu pietre in casa, a venit militia si s-a pus la panda sa vada cine si ce arunca. Fiind in casa au inceput sa cada pietre din senin dar fara sa se sparga geamurile, si dupa 1/2 ora mai scoteau cate o galeata de bolovani. Tot cartierul a asistal la eveniment la care au participat si militienii si asa cum am spus a durat aproape o luna casa fiind abandonata si apoi din cate am inteles chiar demolata. Eu stau la bloc si candva prin tineretile mele (stau la etajul 2) cineva de la etajul 1 se ocupa ca meserie cu ghicitul, vrajitoria samd.Probabil cand esa in perioada de "glorie" a patit aceiasi treaba cu bolovanii materializati in casa. La un moment dat avea ziare intre geamuri iar bolovani spargeau geamurile din interior fara sa rupa hartia. A chemat militia si fiindac avea "relatii" a venit un locotenent si un major, au inceput sa faca un proces verbal de constatare DAR cand au inceput sa zboare bolovanii pe langa ei au iesit in fuga din casa (cu toti vecinii ca martori) facandusi cruci si invocand Dumnezeirea. Chesti consemnate la fosta circa de Militie 13 (actualmente 19) din Bucuresti. Uite, in Afriac este plin de demonizati fiindca traiesc intr-un mediu propice, la noi demonizatii de multe ori sunt asimilati paranoicilor dar doctorii din domeniu stiu bine care sunt paranoici si care posedati. Majia ca in filme nu exista fiindca Dumnezeu nu ingaduie asa ceva dar evenimente spiritiste se intampla la tot pasul. Problema este ca omul obisnuit nu este in stare sa deosebeasca ce este normal de fantastic.

| alexandru0sorin a răspuns (pentru danut):

Man te rog sa vii cu arhive/inregistrari/constatari. ce imi povestesti tu poate fi o vorba inventata de tine chiar acum. cum poti sa imi demonstrezi ca nu e cazul? doar daca e cronicata undeva din surse directe. stiu ca poate pare nedrept sa cer atat de multe dovezi, dar singura chestie cu care vii tu acum sunt vorbe in vant si eu nu ma incred in asa ceva niciodata.

| danut a răspuns (pentru alexandru0sorin):

Simplu, poti gasi (daca pastreaza arhive) la fosta circa de politie 13 (actuala 19) din Bucuresti darile de seama sau constatarile in procesele verbale ale evenimentelor care sigur au fost ingregistrate datorita amplori avute. Unul din evenimente a avut loc in jurul anilor 196X iar al doilea in 1973. Totusi poti citii o carte care reda multe evenimente de aceasta natura, se numeste "Castele cu stafii si Reancarnarea" aparuta in perioada interbelica. Este o carete mai mult documentara in privinta Spiritismului avand in vedere relatarile din ea. Eu nu te sfatuiesc sa o citesti dar daca "te bantuie" treaba ta.

| Donsavas a răspuns:

Se numeste inducție mentala(hipnoza).
Magia cat si orice cult religios sau ce mai tine de spiritualitate,astrologie,alchimie sunt discipline mistice. Nu sunt credibile fiindca nu sunt demonstrate. Nu se bazează decat pe posibilitate, în niciun caz pe probabilitati. De aceea se spune că alegem sa credem, însă nu stim, dacă stiam, nu mai conta ce credem fiindca era științific subiectul respectiv.

| AC4S4 a răspuns:

Și eu cred în blestem și binecuvântare, însă cuvintele rostite nu au ele putere. Oamenii nu pot face nimic, dar există o lume spirituală, iar ce se întâmplă "acolo" afectează lumea noastră.

Dacă eu cred în astfel de lucruri, cu ce influențez economia, "evoluția" omenirii? Sunt programatori, medici, avocați care cred în astfel de lucruri.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Asa e, din pacate sunt oameni cu facultate, educatie care cred in asa ceva, vedete de la tv

| Mclaren12 a răspuns:

Traim intr-o societate materialista semi-comunista plina cu miliarde de ignoranti spalati pe creier cu basme si doctrine evreiesti, deci da, de vreme ce toti astia sunt paraleli cu magia si spiritualitatea in general, evident ca o vor nega.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt explică (pentru Mclaren12):

Spune-mi si mie o vraja pe care o faci tu des.

| Mclaren12 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

N-am zis ca practic magie.

| NGheorghe a răspuns:

Uite că asta explică tot ce face

https://m.youtube.com/watch?v=1y6ZYCPucBY

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Blestemul exista si implica cuvinte. Este o energie trimisa cu o anumita intensitate inspre o anumita persoana.
Sunt si persoane care pot face rau (prin magie) dar nu se prinde de omul credincios pentru ca nu rezoneaza cu acea energie. La fel cum nici blestemul nu se poate prinde daca persoana vizata are o anumita curatenie spirituala.
Magia exista, ca credem sau nu, prin trimiterea unor anumite energii spirituale. Mai sunt si rugaciuni de dezlegare facute de calugari pentru a dezlega blestemele si legaturiile magiei. Avem pana si rugaciunile sf Vasile cel Mare prin care se cearta diavolul sa plece si sa nu se mai intoarca de la cel credincios.

| alexandru0sorin a răspuns (pentru anonim_4396):

Man problema e ca tot ce zici tu o zici fara dovezi. oricine poate sa inventeze orice rugaciune vs orice dar asta nu inseamna ca acel orice exista. in rest doar spui chesti fara sa demonstrezi nimic, te rog sa citezi surse pentru ceea ce spui, macar o anecdota daca nu altceva.

in rest eu pot decat sa raspund cu briciul lui occam.

| Teffan a răspuns:

Intelegi religia dar nu te poti obisnui cu gandul magiei?
Adica esti obisnuit cu ideea unui zeu infect fictiv care sta printre nori,omniprezent in tot si in toate,care ne controleaza vietile si se vrea a fi "mantuitor", care sa ne duca intr-un taram ca de poveste, sus in nori, sau intr-o groapa in care vei fi terorizat vesnic de demoni si in acelasi timp nu te poti obisnui cu ideea manipularii energiilor acauzale, adica magia?

"Cum poate cineva sa iti influenteze gandurile/actiunile, prin intermediul unor simple cuvinte? "
Cum poate cineva influenteze cu rugaciunea atunci?

Vezi ca pana si cultul crestin considera magia a fi adevarata.

Si vezi ca mirosi a ipocrizie.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt explică (pentru Teffan):

Personal, nu ma deranjeaza daca altii considera ca exista Dumnezeu sau nu. Se spune ca nu apartine fizic acestei lumi, ca-i atemporal.
Dar magia daca o consideri adevarata, nu ai decat sa o consideri ca fiind o parte fizica a acestei lumi, deci existenta ei ar putea fi foarte usor demonstrata. Voiam sa vad ce se afla in mintea cuiva care crede in magie si de ce nu ar folosi-o ca sa obtina tot ce isi doreste.