| Amphytrion a întrebat:

Inteligenta universului,forta ce tine in echilibru toate corpurile ceresti,Divinitatea absoluta,se poate cobori la,,nivelul"SUBuman,de a ameninta ca,daca nu-i vei indeplinii,, ordinele" iti vei manca PROPRII COPII si nu numai?
Biblia o indica CLAR :Leviticul 26: 29 Veţi mânca până şi carnea fiilor voştri, veţi mânca până şi carnea fiicelor voastre.
http://www.youtube.com/watch?v=_6qqGo-wmdk
Poate,,reprezenta" acest YAHWE,pe Dumnezeul absolut, sau de fapt a fost o plăsmuire a unor primitivi?

13 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Daca va place Amphytrion s-ar putea sa va placa si id-urile de mai jos:

Moisie, inferno, doctorandus.

| HowdidIgethere a răspuns (pentru costis):

Vorba poetului, mie imi rempungnga!

| Amphytrion explică (pentru costis):

Daca va place costis, s-ar putea sa va placa si Shofronel http://www.youtube.com/watch?v=QGyOapjq3qk
Sau bruce lee de Romania http://www.youtube.com/watch?v=_UGn607UqzU

| costis a răspuns (pentru Amphytrion):

Ti-ai gasit foarte repede verisorii.

| Amphytrion explică (pentru costis):

Și eu te-am,, gasit! esti printre ăia care-ti julesti genunchii si coatele in jurul bisericilor si in fața popilor! http://www.youtube.com/......ttp?/watch

| costis a răspuns (pentru Amphytrion):

Da, sunt dintre cei care participa la Liturghii si Maslu. Si cand se impune stau si in genunchi. Si merg si la sfinte moaste, ai uitat sa spui asta.

| sublime89 a răspuns:

Si "inteligenta" asta a universului ce origini ar avea? Ai vreo teorie in legatura cu ea?

| Radu284 a răspuns:

Tu crezi ca daca ai avea putere absoluta ai fi mai bun? happy

| iurii75 a răspuns:

Şi ştii şi cum s-a împlinit aceasta?
Atunci când babilonienii au asediat oraşul (plângerile 4:10), de asemenea în 70 e.n. când romanii au distrus Ierusalimul. Apropo, cei care au dat ascultare ieşiseră din oraş şi n-au avut parte de aşa ceva.
Pentru alde tine este un verset matei 11:25 Atunci Isus a mai zis: „Te laud în public, Tată, Domn al cerului şi al pământului, pentru că ai ascuns aceste lucruri de înţelepţi şi de învăţaţi şi le-ai dezvăluit copilaşilor. 26 Da, Tată, pentru că ai găsit de cuviinţă să faci aşa.

| ksuper31 a răspuns:

Incearca sa spuna ca vom manca raul din ei, nu pe ei!
YAHWE era numele lui Dumnezeu in Vechiul Testament, deci chiar era Dumnezeu.

| HowdidIgethere a răspuns:

Controleaza daca intre timp nu ai facut negru si umed intre degetele picioarelor.

| ZambetDeGheata a răspuns:

Biblia e o carte complexa care cere timp ca sa o intelegi. Aproape nimic din ce scrie in Biblie nu e de fapt ceea ce pare. E plina de subintelesuri.

| Amphytrion explică (pentru ZambetDeGheata):

,,Subintelesuri''!? acestea sunt tertipuri de manipulare,gen :,,E o taina ''.
biblia de fapt e o COLECTIE de carti sortată de acolitii lui Constantin cel,,mare'',care a fost declarat,, sfant''cu toate ca si-a ucis propriul copil!
Sortarea cartilor bibliei a fost facuta cu scopuri politice, pentru a domolii prostimea, si a o indrepta catre ceea ce au inventat ei : iudeo-crestinism, ca si institutie autoritara, politico-religioasa! Daca nu esti informat ( a) nu e nici o rusine -TE INVĂȚ!