| OOOLEOOO a întrebat:

Interzice religia crestina poluarea mediului? Ce fac crestinii in privinta asta?

11 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Teoretic, interzice. Practic, vezi si tu ce de-a masini electrice are bor-ul. De fapt stai, ca doar prostii platesc impozite de crapa daca au vreun ARO din 1980 cu motor de 3 litri, Mercedesurile sfinte ale lor sunt scutite de taxe. Uita-te in ce tara mizerabila traim si o sa iti dai seama ca din aia 99% de crestini cu care se bat in piept toti dobitocii, nici macar trei sferturi nu au vreo treaba cu tot ce tine de asta.
@Nath: Buna asta. Rugaciuni pentru toate, dar practica ne omoara.

| costis a răspuns:

Orice fiinta omeneasca trebuie sa faca ce sta in puterea ei. Din pacate, decizia e la mana industriasilor, fermierilor. Pt ca statele nu fac mare lucru, tocmai pentru a-si proteja sursele de venituri.

Nu prea are de-a face cu religia.

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu ne cere sa avem grija de pământ, pentru ca ii va distruge pe cei care distrug pământul, atunci când va fi nimicit sistemul rău de lucruri. Apocalipsa 11:18

| ToKen a răspuns:

Ard mai putina tamaie.

| RAY a răspuns:

Ce sa faca mult le pasa lor de mediu, apropo care crestini? unde? eu n-am dat de vreunu man? fi serios crestini nu exista, singurul daca a existat a fost iisus atat

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Iisus

| Violleta2022 a răspuns:

Religia nu poate sa interzica nimic! Doar o lege poate interzice asa ceva!

| TrăieşteClipa a răspuns:

Exista o rugaciune si impotriva poluarii.

http://molitfelnic.ro/......anturilor/

| suffarstar a răspuns:

Nu, dar ei asteapta sa vina Iisus sa ii ia odata de pe Pamantul asta blestemat. Logica-i la ea acasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu ne-a dat in stapanire pamantul ca sa facem din el un rai, nu un pustiu.Ce fac crestinii? Pai uite noi suntem o tara crestina si dupa spusele ateilor, suntem rai, salbatici si inapoiati.Si au venit,cei necrestini, destepti, civilizati, care au pustiit tarile lor in numele banilor, si cumparandu-i pe ai nostri politicieni, au inceput dezastrul si pustiirea la noi.Au ramas manastirile noastre ca niste cetati si bisericile care cumpara padurile sa le mai salveze de la distrugere, dar au grija ateii sa tipe ca popii strang averi si pamanturi, fiindca asa se vede dinspre partea lor.Am vazut podgorii distruse si livezi,in timp ce la manastirile romanesti, infloresc viile si livezile, cam cum erau in comunism in toata tara.A cumparat Bor, hectare intregi de padure, ca sa nu mai poata fi taiate si stricat habitatul animalelor salbatice, si sa se opreasca poluarea.Sunt atatea peturi in natura incat vin ursii la sifoane in oras.Asta fac crestinii, si nu pot in totalitate fiindca cei care distrug, latra peste tot fiindca fiind incuiati la minte nu vad adevarata fata a lucrurilor.Si e trist, e foarte trist.

| 熊Panda熊 a răspuns:

Interzice. Natura este creata de Dumnezeu, si intr-un fel a fost data ca un dar omului. Cand poluezi, e ca si cum ai primi un cadou si l-ai calca in picioare. Plus ca in acest mediu ne e dat sa traim, si se dezvolta tot felul de fenomene anormale si boli daca poluam.
Din pacate nu toti gandesc inainte de a polua. Unii din lene (lenea de a arunca gunoiul intr-un tomberon ), altii din goana dupa bani (marile fabrici), nu au aceasta gandire, si atunci distrug mediul prin poluare. E ca si cum ne-am autodistruge...
Pai, ca sa combatem cat de cat poluarea am putea participa la activitati de ecologizare, sa reciclam, etc., si sa respectam natura, ca un dar de la Divinitate. Dar nu toti gandesc la fel...