| Jay1 a întrebat:

Într-o biserică ateistă ce se întâmplă, locul în care credinţa nu există?

26 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

E ca si cand ai intreba, de exemplu:
"Intr-un bordel crestin, ce se intampla?"

| Jay1 explică:

Pentru că îndoiala și credința nu există în același timp!

| Jay1 explică (pentru Holiday):

Credința este o alegere pe care trebuie să o facă fiecare persoană.

Credința nu înseamnă doar să ne dorim din curiozitate ca ceva să fie adevărat și să ne convingem, din fantezie, că este?

| Holiday a răspuns (pentru Jay1):

Nu ma intereseaza ce e credinta pentru tine. Eu doar ti-am spus ca intrebarea e tampita si fara sens.

| Jay1 explică (pentru Holiday):

Cum te ajută necredința?

| Holiday a răspuns (pentru Jay1):

Nu te ajuta cu nimic, dar spre deosebire de credinta, nu-ti da diverse "dureri de cap" neintemeiate.

| Jay1 explică (pentru Holiday):

Nimic din Univers nu este la intamplare, absolut toate lucrurile care se petrec au un scop!*

| Holiday a răspuns (pentru Jay1):

Iar scopul e...

| Octavian199 a răspuns:

Biserica ateista?

| Jay1 explică (pentru Octavian199):

The Rise of Atheist Churches?
https://www.youtube.com/watch?v=vqFJEzsffnE

| Jay1 explică (pentru Holiday):

Este viaţa ta, luptă pentru ea!
Viaţa nu e întotdeauna "Roz"Să te accepţi aşa cum eşti în acest moment inseamnă!
Este scris Matei 12:37 "Căci din cuvintele tale vei fi scos fără vină şi din cuvintele tale vei fi osândit."

| Jay1 explică:

În același timp, s-a înregistrat o creștere a numărului de biserici ateiste! The Atheist Churchhttps://www.youtube.com/watch?v=feJ8GZIjwCo&t=28s

| Jay1 explică:

Negativismul atrage dupa sine o serie de tulburari!
The Atheist Churchhttps://www.youtube.com/watch?v=UH8RgGyDpzg

| LupusDei1993 a răspuns:

Tu habar nu ai să faci diferența dintre credință și încredere.
Mulți ca tine dau un exemplu eronat cum că ai avea nevoie de credință într-un doctor ce-ți dă un diagnostic și trebuie să fii sigur că este ceva corect, după dovezi. Ei bine, încrederea e una, CREDINȚA e cu totul alta, este oarbă, te face doar să crezi fără absolut nicio dovadă empirică, și nu este onestă 100% din cazuri.
E creată doar ca tu să te supui unei autorități umane, ce se preface că-ți vrea binele, în schimb banii sunt mereu bineveniți.

| Jay1 explică (pentru LupusDei1993):

Pentru că uităm să ne bucurăm și cădem în negativism atât de ușor!

| LupusDei1993 a răspuns (pentru Jay1):

Nu e vorba de negativism, e vorba de combaterea unei idei eronate și deja dovedită a fi greșită.
Nu, eu nu merg la nicio biserică, nici religioasă nici nonreligioasă, e o pierdere de timp.

| Jay1 explică (pentru LupusDei1993):

Moartea este o realitate care atinge orice fiinţă umană şi această experienţă a morţii nu este proprie doar creştinului.
Ce atitudine ai în fața suferinței și a morții?

| LupusDei1993 a răspuns (pentru Jay1):

Nu mi-e frică de moarte.
E inevitabilă, și odată ce mor, dispar de tot din existență, nu există viață de apoi.
De asta vreau să trăiesc rațional, de asta NU vreau să omor sau să comit alte rele ce afectează în mod negatov alți oameni sau chiar animale și Natură.
Oamenii sunt tot animale, nimic special.

| Octavian199 a răspuns (pentru Jay1):

rolling on the floor

| Octavian199 a răspuns (pentru Jay1):

Si ce se preda acolo? rolling on the floor

| Octavian199 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Corect.Credinciosii spera la o viata dupa moarte, pentru ca le frica de ea.

| Bizon95 a răspuns:

Daca esti ateu nu mergi la biserica
deci EVIDENT ca NU exista biserica ateista

| Jay1 explică (pentru Bizon95):

Prima Biserica Ateista a ajuns si in Romania
http://www.ziare.com/......nia-824427

| Jay1 explică (pentru Bizon95):

First Church of Atheism-http://firstchurchofatheism.com/

| Bizon95 a răspuns (pentru Jay1):

Lal
credeam ca e scientologica
da' uite ca au facut-o ateista
aiurea'n tranvai... dupa ce ca esti ateu tot pierzi vremea la biserica
WICKED!

insa, SINCER, multumesc, nu stiam de asta

| DeyCj a răspuns:

Nu exista biserică ateistă. Ateii sunt persoane individuale ce-și petrec viața după dovezi, nu după turmă.La ei ce nu se poate dovedi că există, nu există.