| Zazen a întrebat:

Intr-o lume a ratacirii spirituale evidente nu poti dacat sa te intrebi : Cine i-a calificat pe popi,pastori,predicatori,etc. sa,,imparta cuvantul Domnului"? Chiar credeti ca Dumnezeu insusi coboara din ceruri si le da diplome de absolvire a seminarului sa a institutului teologic? Avem popi din vremuri imemoriale si lumea sta mai prost ca oricand, deci cat timp le vom mai accepta minciunile pe care le mai si platim cu bani?

Răspuns Câştigător
| TrăieşteClipa a răspuns:

S-au calificat la locul de munca.
Daca au vazut ca merge si ca lumea crede orbeste au dat înainte cu minciuna.
Mahomed si-a dat seama de potențialul mașinii de spălat creiere numita religie si a inventat si el una. Funcționează de minune si in ziua de azi.

26 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

E bine ca oamenii încep sa vadă. Ideea e ca este acest haos pentru ca oamenii nu aplica cele învățate din Biblie, ci tradiții și obiceiuri omenești. Dacă ar studia atent Biblia si-ar da seama care sunt minciunile și ar înțelege care este forma de închinare acceptata de Dumnezeu.

| reihiuke a răspuns (pentru danay72):

Cred ca te viza si pe tine. A inclus toate formele cunoscute de cestinism

| danay72 a răspuns (pentru reihiuke):

Noi nu ne ghidam după tradiții, ci după Biblie.

| danay72 a răspuns (pentru reihiuke):

De asemenea la noi nu e nimeni plătit, nu există salarii.Martorii lui Iehova predica gratuit, înmormântările sunt gratuite. Noi susținem literatura noastră și lucrarea noastră prin donații făcute în cutii unde nimeni nu vede cat pune fiecare.

| Holiday a răspuns (pentru danay72):

Mai du-te mah cu "nu e nimeni platit", astea-s gogorite pentru credinciosii fraieri de rand. Unde dracului crezi ca se duce cotizatia aia pe care sunteti obligati s-o platiti? Trei sferturi in buzunarele alora de va prostesc pe voi si un sfert la organizarea de orgii religioase in stil iehovist si la tiparirea de materiale de infectare cerebrala de tip iehovist.
Ce dracului bati campii, nici macar nu vorbesc din auzite, culmea, am o ruda tembelizata care e iehovista si care desi sustine ca si tine ca voi sunteti mai cu mot, confirma aceste aspecte.
Cat de fraier sa fii sa crezi ca toate donatiile merg in literatura iehovista si alte tampenii de genul asta?! Trei sferturi, cum am zis, merg in buzunarele alora de va prostesc pe voi, ca la orice alta secta.

| danay72 a răspuns (pentru Holiday):

Ești informat total greșit, iar ruda ta, dacă e martora a lui Iehova, sigur nu e plătită și nu ti-a spus asa ceva.

| Holiday a răspuns (pentru danay72):

Nu sunt deloc informat gresit, iar ruda mea intr-adevar, nu e platita, ea plateste ca fraiera. Si stii si tu foarte bine de cotizatiile obligatorii pe care trebuie sa le dati. Atat sa spui, dati sau nu? Restu-i poezie...
Da, stiu, la fel e un fel de "omerta", dar asta nu inseamna ca toti sunt chiar atat de tampiti sa minta sau sa nu spuna cum e de frica represaliilor cu care sunt amenintati...

| danay72 a răspuns (pentru Holiday):

Deci,vezi,nu e plătită. Noi facem totul benevol. Martorii lui Iehova fac totul la vedere și nu ascund nimic legat de donații. Acesta este și motivul pentru care sunt lăudați de autorități.

| Holiday a răspuns (pentru danay72):

Tu faci pe prostu, sau chiar esti? Persoana respectiva este obligata sa plateasca o suma. La fel ca si la altii, credulii platesc si liderii aduna de la fraieri.
Te mai intreb odata, ca vad ca eviti intrebarea:
Platesti sau nu o cotizatie obligatorie? Sau maica-ta, taica-tu daca si ei sunt iehovisti ca probabil ca asa ai ajuns si tu...

| danay72 a răspuns (pentru Holiday):

Eu îți vorbesc cu respect și dacă crezi ca nu poți vorbi la fel, mai bine nu discutam. Martorii lui Iehova nu sunt obligați sa plăteasca o suma lunar. Dacă vor, fac donații în cutiile așezate în spatele sălii, dar fără sa se știe cine a donat, daca nu vor, nu fac.Nu exista cotizație obligatorie. Încurci religie, aceste lucruri nu se face la Martorii lui Iehova. Dar ca sa te convingi, du-te la orice sala a Regatului și vezi cum se procedează.

| Holiday a răspuns (pentru danay72):

Nu am afirmat ca lunar. Iarasi bati campii. Poate fi anuala.
Si bineinteles ca exista cotizatie obligatorie. Pe de alta parte minciunile astea sunt definitorii pentru secta ta, nu e de mirare ca faci astfel de afirmatii.
Ce legatura are mersul la salile voastre de indosctrinare cu cotizatia obligatorie?
Da, nu contest, cei mai fraieri mai dau si in plus in cutiile alea sau ce naiba sunt, dar ce legatura are?

| danay72 a răspuns (pentru Holiday):

Du-te vezi cum e și apoi vorbim. Repet,nu dam nici o cotizație, dacă vrei crezi, dacă nu e treaba ta. Dar ce e frumos, e ca donațiile noastre sunt atât de transparente, încât statul rămâne plăcut surprins de cinstea și corectitudinea noastră. Nimic nu e ascuns. Dar cred ca îți e greu sa crezi asa ceva, când în jurul tău e numai minciună. Vrei sa te convingi, fa cercetări și mai vorbim. Noi nu avem nimic de ascuns.Dar vorbește cu respect, dacă vrei sa conversam.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aviz celui ce a scris mai sus, biblia promovează sclavia, războaiele, crima și conflictele. Lumea deja pune în practică toate astea.

Atât timp cât omul nu este nici pe departe conștient în ce religie trăiește n-are de unde să știe de afacerile pe care le au "mai marii religiei". Chiar dacă un creștin zice "Ce hoț este popa ăla", asta nu-i va afecta cu nimic credința în fantoma pe care tot popa i-a băgat-o în cap.
Odată ce lumea devine conștientă că religia creștină n-are nicio legătură cu iubirea și ca nu există nicio fantomă care le judecă viața, atunci va deveni conștientă și de rolul popilor în perpetuarea acestui program și teoretic vor acționa să-i înlăture.

| Nitroblast a răspuns (pentru anonim_4396):

Biblia promoveaza sclavia, razboaiele... da, altul care tinea cartea invers cand citea.

Hai sa iti dau un exemplu cu privire la ce se intelege din mesajul tau.

Stalin a fost ateu. Bun. A ucis milioane de oameni. Hitler tot asa. Si mai exista exemple. Ia sa generalizam acum...si sa te pun pe acelasi piedestal cu ei. Ce zici?
La fel faci si tu, face un "popa", cum ii spui tu, o greseala, fura, minte, etc. (ca pana la urma e om, unul mai slab, ce-i drept, preotii trebuie sa fie oameni puternici, dar avem si specimene de genul), si instant toti preotii sunt mari hoti, bogatasi ce iau de la saraci, etc.
Fantoma...ca sa iti spun, ceea ce numesti tu fantoma, daca o data isi ia mana de pe tine (ma mir cum de n-a facut-o pana acum, tare mare e Dumnezeu cu iubirea si rabdarea), mori cu prima ocazie. Ca nu ai simtit ce e aia sa ai pe cineva pe deasupra ta, e doar vina ta ca te stai cu ochii doar in asfalt cautand mizerie in crapaturi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nitroblast):

Circulă bine dezinformarea, așa-i?
Stalin știa foarte bine care-i treaba cu creștinismul și ce rol are această religie, nu pot zice că a fost sau nu creștin, dar dacă a fost ateu a știut foarte bine de ce. Comuniștii au omorât milioane de oameni pentru că ăsta a fost scopul lor. Remarcabil este cum s-a băgat creștinismul pe fir imediat ce URSS-ul comunist a dispărut.
Hitler nu a omorât pe nimeni. Holocaustul nu are sens din punct de vedere matematic și dovezile care există în cazul Holocaustului au fost inventate de sovietici după Al Doilea Război Mondial (spre exemplu camera de gazare de la Auschwitz) tocmai ca să înflorească o minciună catastrofală despre naziști, minciună pentru care Germania plătește în prezent bani grei Israelului și minciună care a fost transmisă prin toată lumea de mașinăria gigantică numită mass-medie. Ți-aș da niște surse să citești dar după o să zici și tu printr-un exces de siguranță pe sine că nu sunt decât niște aberații așa că dacă te interesează îți recomand să te documentezi despre asta.
Și îți garantez că Hitler nu era nici pe departe creștin, ba chiar voia să elimine creștinismul din Germania.

Dacă te gândești, nu poți zice că un popă fură și minte pentru că "este și el om" pentru că, având în vedere că este un reprezentant al creștinismului, cele 10 porunci ar trebui să fie sacre pentru el, deci nu poți zice tu că un popă fură pentru că "este și el om" pentru că teoretic își dă seama foarte bine de "păcatul" pe care îl face,

Zici că am ținut cartea invers când am citit despre războaiele și crimele din biblie?
Să înțeleg că și tu ești un exemplu de om care citește din biblie și preia din ea doar aspectele pozitive.
Deuteronomul 2:33-34
33. Domnul, Dumnezeul nostru, ni l-a dat în mâini şi l-am bătut, pe el şi pe fiii lui şi pe tot poporul lui.
34. I-am luat atunci toate cetățile şi le-am nimicit cu desăvârșire: bărbați, femei şi prunci i-am nimicit cu desăvârșire şi n-am lăsat să scape niciunul măcar.

Numeri 25:16-17
16. Domnul a vorbit lui Moise şi a zis:
17. Priviți-i pe madianiți ca vrăjmași şi ucideți-i

Numeri 31:17-18
17. Acum dar omorâți pe orice prunc de parte bărbătească şi omorâți pe orice femeie care a cunoscut pe un bărbat culcându-se cu el,
18. dar lăsați cu viață pentru voi toți pruncii de parte femeiască şi pe toate fetele care n-au cunoscut împreunarea cu un bărbat.

1 Samuel 15:3  – Du-te acum, bate pe Amalec şi nimicește cu desăvârșire tot ce-i al lui; să nu-i cruți şi să omori bărbații şi femeile, copiii şi pruncii, cămilele şi măgarii, boii şi oile.

Luca 19:27 – Cât despre vrăjmașii mei, care n-au vrut să împărățesc eu peste ei, aduceți-i încoace şi tăiați-i înaintea mea.

Matei 10:34-36
34. Să nu credeți că am venit s-aduc pacea pe pământ; n-am venit să aduc pacea, ci sabia.
35. Căci am venit să despart pe fiu de tatăl său, pe fiică de mama sa şi pe noră de soacra sa.
36. Şi omul va avea de vrăjmași chiar pe cei din casa lui.

Sper că m-am făcut înțeles din punctul ăsta de vedere.

Sper că ți-ai dat seama din citatele de mai sus că "dumnezeu" nu prea are nicio legătură cu iubirea. Credința asta oarbă a voastră într-o divinitate care vă știe toate mișcările dar pe care n-ați văzut-o niciodată și care nu v-a vorbit niciodată este penibilă.

Demonstrează-mi dacă poți existența dumnezeului biblic fără să faci niciun fel de referire la religie sau la biblie, pentru că un Creator nu are nevoie de religie ca să fie dovedit că există.

| Nitroblast a răspuns (pentru anonim_4396):

Wow, dar daca te pricepi la ceva, este sa iei vrobele din context.
Daca sa spunem ca ti-ai cumparat spre exemplu o semi-automata si prin nu stiu ce intamplare o vad si eu, si ma fac sifon si te dau la politie ca esti ucigas (sau macar unul posibil) si indrug toate magariile. Cand de fapt tu ti-ai luat-o ca sa tragi la tinta in padure. Cam aceeasi chestie ai spus si tu cu citatele din Biblie. Unele din ele sunt metaforice, ma mira cum de nu te-ai prins de ele, spre exemplu distrugerea Sodomei si a Gomorei nu a fost de la Dumnezeu ca el a aruncat cu foc si cu mai stiu eu ce, Dumnezeu si-a luat mana protectoare de deasupra locuitorilor fiindca acestia l-au izgonit pe El din inimile si cugetul lor, cazand prada patimilor diavolului.

De Hitler stiu si eu cat de fake e Holocaustul (dar nu neaparat cum a fost prezentat de tine, dar in fine), ma refer la alte atrocitati precum invadarea Poloniei.

Comentariul legat de "e si popa om", daca tu incalci furi, desi tu spui ca nu furi, nu e aceeasi chestie? Si vorbeam de generalizare. Face unul, fac 2, fac sa zicem 1-2% din toti preotii din Romania. Nu te contrazic, unii cred ca facutul pe parintele e o joaca din care isi pot scoate bani. Dar doar cei din procentul specificat.

Inainte sa mai arunci citate din Biblie care pot fi interpretate gresit in afara contextului, documenteaza-te si asupra acestuia, chit ca nu ai interes sa promovezi credinta, dar macar joaca cinstit. Gaseste alte argumente in afara de citate din Biblie luate pe bucati, fiindca astea le folositi voi toti, cautati pe net "citate biblie ce contrazic crestinismul" si apoi le aruncati aici.

| AC4S4 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ultima referinta, din Matei, are un sens. Isus a spus ca din cauza Lui, cei ce-L urmeaza vor avea de suferit. El nu a venit sa aduca pacea pe Pamant, a venit sa vesteasca Cuvantul lui Dumnezeu.

Prin "despartire" se refera ca omul va fi despartit de familia lui pentru ca el(omul) crede in jertfa lui Isus, iar ceilalti care nu cred se vor departa de El, va fi prigonit. Zice chiar in versetele urmatoare ca cine iubeste pe mama, tata, fiu, fiica mai mult decat pe El, nu este vrednic de El.
Prin "sabie" se refera la ura ce-o vor avea ceilalti fata de cei ce-L urmeaza.

Fiecare grup de versete de acolo are un sens, trebuie sa citesti tot capitolul, tot contextul.

Cred ca Nitroblast zicea ca atunci cand citesti Biblia conteaza si de ce o citesti. Pentru ca un ateu va scoate unele parti din context si va cauta doar sa-i caute nereguli. Ii dau dreptate.

Degeaba spui ca avem o credinta oarba si incerci atat sa-L insulti, asta adevereste mai mult ce a spus Isus. Poate iti vei schimba intr-o zi decizia de a crede sau nu in Dumnezeu, sper doar sa nu fie prea tarziu, poate nu ti-o vei schimba niciodata. Este decizia ta.

| AC4S4 a răspuns (pentru Nitroblast):

Holocaustul chiar a fost real. Nu stiu daca numarul este real, dar istoricii asa spun, nu o sa contrazic un expert in domeniu. Exista supravietuitori de atunci. Evreii erau luati din mai multe tari, 90% din cei adusi erau gazati, restul erau trimisi in lagarele de munca.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nitroblast):

Este ciudat ca afirmi ca majoritatea citatelor din biblie au un metaforism ascuns dar totusi nu mi-ai dat nicio explicatie pentru citatele pe care ti le-am dat.
Si care este faza cu "cautati citate de pe net care contrazic crestinismul"? Daca ti l-as fi dat direct din biblie ai fi spus exact acelasi lucru.
Cum presupui ca noi cautam pe net astfel de citate ca sa ne dovedim punctul de vedere, asa cautati si voi posibile explicatii inventate de voi pentru acele citate pentru a va impune si voi punctul de vedere.
Cum ai vrea sa-ti arate cineva ce este religia crestina daca nu-ti da citate din biblie?

Dar ai dreptate, unele versete de acest fel din biblie au o cu totul alta semnificatie decat ce pare la prima vedere dar daca voi cautati mereu posibile explicatii care va convin voua si care sunt in acord cu ce credeti voi despre religie nu inseamna ca asta si semnifica.
Zi-mi tu omule la citatul ala cu madianitii ce metafora mai poate exista?
Cum sunt citate cu metaforism ascuns, la fel de bine sunt si citate care arata foarte clar ce vor sa zica.
Dar hai sa nu ne mai pierdem timpul nici pe al meu nici pe al tau ca nu ajungem nicaieri.

| Nitroblast a răspuns (pentru AC4S4):

Holocaustul nu e ceea ce s-a spus. Au murit evrei, asa este, pe langa nu stiu cati oameni care nu erau evrei din Polonia. Nu contrazic numerele, dar evreii au fost luati la gramada impreuna cu sarbi, polonezi, rusi ce nu aveau legatura cu acestia.
Plus ca dintre acestia mureau doar oamenii de rand, de un evreu bogat de bogat nu se atingeau baietii daca acesta coopera si se facea sifon.

Si pe baza asta, acum vin desteptii de la Ellie Wiesel (care nu au nici o relevanta cu holocaustul) sa ne scoata ochii cu legionarii si ce am avut si noi in temnitele comuniste. Deja a devenit un pretext suprautilizat. Mortii unora sunt mai importanti decat mortii altora, cum s-ar spune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Intr-o lume a ratacirii spirituale..." - Cand spui ca cineva s-a ratacit, intelegi ca a pierdut drumul cel drept. Daca lumea actuala este ratacita spiritual, care e drumul cel drept pe care l-a pierdut? Cunosti tu acel drum?

| Nitroblast a răspuns:

Dar tu, tu nu poti sa stai-n rugaciunea ta si sa lasi paiele din ograda altora?
De unde pana unde trebuie ca Dumnezeu sa imparta diplome si certificate? Treaba e a fiecaruia in legatura cu ce stie sau nu, tot Dumnezeu o sa il judece mai tarziu pentru asta.

Si intreb si eu asa... de curiozitate, ca- s mai neinformat de felul meu, ce minciuni platite? Dupa cum vorbesti, nu pari genul care sa dea mai mult de 2 lei, asa, din bun simt la fiecare Sf. Liturghie, la care nu mergi prea des pare-mi se.

Răspuns utilizator avertizat
| Nitroblast a răspuns (pentru Zazen):

Spre deosebire de tine, "inapoiatul" de mine este gata sa moara pentru ideile sale. Deci poti veni frumusel maine cu lama si sa mi-o treci prin spate, cu ocazia asta poate iti pui si tu niste intrebari mai putin superficiale.

Vad ca pe net e usor sa fii smardoi, n-ai decat sa ramai in abureala ta (asa cum o vad eu) si eu in abureala mea (asa cum o vezi tu).

Răspuns utilizator avertizat
| TabletaSB a răspuns:

Asta ma intreb si eu. Daca ne intoarcem la surse, aflam ca atunci era important caracterul si cunostintele candidatului, nu diplomele.
Astazi secularismul a erodat si acest domeniu.
Platim cu bani? Tot din sursele primare, aflam ca nici un ban nu era dat pentru Biserica, iar popii de atunci lucrau altceva pentru a se intretine (faceau corturi, erau pescari etc).