| Steregoi a întrebat:

Intr-o societate care devine din ce in ce mai necredincioasa din ce in ce mai multi oameni omit sa mai spuna "multumesc". Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

"Multumesc" sau "buna ziua"...
Citeste intamplarea aceasta autentica si vei vedea cat de importante sunt aceste aspecte... thinking
https://eushtiu.com/......tu-lectia/

10 răspunsuri:
| Karol1877 a răspuns:

Multora le lipsesc valorice etice, iar bunul-simt nu tine neaparat de religie.

| Henrypericolpublic a răspuns:

Eu cunosc și persoane minunate care nu sunt credincioase.Dar la urma urmei toți la bătrânețe devin credincioși. Din păcate în asta se transforma societatea. Nu e prea bine dar e de la orgoliul nostru. Cred ca nu e om care sa aibă pic de orgoliu. Eu sper ca intr-o zi toți sa fim deschiși și buni.
Bună ziua, sa ne auzim cu bine.

| anonimg a răspuns:

"Așa m-am născut, așa mor" este sloganul multora. Și este valabil și aici. Când ne naștem nu spunem niciodată "mulțumesc". Când murim Îl luam pe Dumnezeu la rost. Noi credem că ni se cuvine totul; dar nu este așa.
Dar vom spune cu adevărat "mulțumesc" atunci când vom înțelege cât a costat prețul vieții noastre -chiar și al vieții de pe pământul acesta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Necredinta nu are legatura cu ce spui tu. Hai sa fim mai deschisi la minte si sa vedem dincolo de suprafata unor pseudo-idei!

| Steregoi explică (pentru anonim_4396):

Batranii spun ca desi au fost doua razboaie mondiale lumea era mai credincioasa. Si eu am vazut ca copiii nu mai saluta pe strada pe cei mai invarsta decat ei. Dragostea si respectul intre oameni scade. Frica de bomba atomica ii opreste pe oameni sa inceapa un nou razboi mondial.

| Steregoi explică (pentru anonimg):

Exact, ateismul propaga ideea ca omul e o formula chimica ce a aparut fara Dumnezeu.

| Steregoi explică (pentru Henrypericolpublic):

Orgoliul vine de la tendinta exagerata de a fi independent. Omul necredincios crede ca e mai mult meritul lui ca se simte oarecum implinit si ca el si-a croit un scop in viata si ca nu exista vreun scop al vreunei fiinte supreme precum Dumnezeu. Demnitatea e ceva bun. Orgoliul e ceva rau.

| Steregoi explică (pentru Karol1877):

Si de unde instinctul de supravietuire, etica?

| 0k8 a răspuns:

Umm ce legatura are credinta cu bunul simt?

| Steregoi explică (pentru 0k8):

"Sa-l iubesti pe Dumnezeu" si abia apoi poti "Sa-l iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti".