| mentholinks a întrebat:

"Într-o zi era cu ucenicii săi în Iudeea și i-a găsit pe aceștia strânși laolaltă și asezați plini de pioșenie. Când [s-a apropiat] de ucenicii lui, strânși laolaltă și așezați la rugăciunea de mulțumire pentru pâine, [el] a început să râdă.
Ucenicii [i]-au zis, „Doamne, de ce râzi de rugăciunea [noastră] de mulțumire? Noi am făcut ceea ce este drept."
El a răspuns și le-a zis lor, „Nu râd de voi. Voi nu faceți asta datorită voinței voastre personale ci pentru că voi credeți că prin aceasta dumnezeul vostru [va fi] slăvit."
Ei au zis:"Stăpâne, tu ești […] fiul dumnezeului nostru."
Iisus le-a zis lor, „Cum mă cunoașteți pe mine? Adevărat vă spun vouă, nici o generație de oameni care este printre voi nu mă va cunoaște." Evanghelia dupa Iuda. Ce parere aveti de aceste versete? Este Isus mai mult sau altceva decat ce se deduce din Evangheliile clasice? Mentionez ca Evanghelia dupa Iuda a fost dovedita a fi autentica.

7 răspunsuri:
| danut a răspuns:

UNDE ai gasit in Biblie textul asta?

| milan9 a răspuns:

Asa cum tu, hater @balaurapocaliptic ai posibilitatea sa scrii orice pe TPU, pe bloguri sauin liste de comentarii, tot la fel si ceilalti hateri, cei din secolele I-III, aveau si ei posibilitatea sa calomnieze in incercarea de a destabiliza si denigra crestinismul (care incepuse serios sa ii incomodeze).

Bineinteles, nu a fost singura maniera de riposta. Este cunoscut faptul ca primele persecutii au fost declansate de iudaici impotriva crestinismului, si tot ei si-au dat contributia si persecutiile ulterioare din partea Imperiul Roman (aproximativ 6 mil. de victime). Nu au reusit prin persecutii sa "neutralizeze" noua religie.

Concluzia lor a fost ca incurajarea si promovarea acestor false evanghelii de origine gnostica ar putea avea efect mai pronuntat.

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

"(aproximativ 6 mil. de victime)."

Poate daca pui la socoteala si mustele care trageau la rahatul crestin ucise de mirosul insuportabil...

| DeyCj a răspuns:

Iuda, a fost cel mai înțelept dintre personajele biblice.Dar cum popii vor să-l scoată pe Cristi drept cel mai cel dintre toți, asta ca oițele să-l slăvească, și creștinismul să se perpetueze au scos evanghelia lui Iuda din toate bibliile sectelor religioase, asta ca să ascundă adevărul.
E o convenție internațională între popi la fel cum a fost și acea convenție inițiată Constantin cel Mare(care inițial se închina soarelui, iar după acea convenție s-a închinat brusc persoanei inventate de el, persoană numită Dumnezeu), de unde a apărut acest program de distrugere în masă a spiritualității omului, program numit creștinism.

| Steregoi a răspuns:

Tu cauti minciuna sau adevarul? Iti place sa te scalzi in noroi? A te distra cu minciuna nu e o buna practica.

| mentholinks explică (pentru Steregoi):

De unde stii tu ca sunt minciuni? Poate fi la fel de adevarata ca oricare dintre celelalte evanghelii.

| Steregoi a răspuns (pentru mentholinks):

Sunt minciuni pentru ca citind cartea aceea nu ajungi la niciun adevar adica nu mai intelegi nimic din realitate decat numai pseudostiinta si cat face 1+1.