| Stell99 a întrebat:

Intr-un grup imens de pe Facebook cu peste 177.000 de mebrii cineva a postat urmatoarea fotografie :

https://web.facebook.com/......153494432/

Eu am comentat cu (DA), si am mai afirmat ca am mai ars niste biblii vechi din cauza ca ocupau spatiul degeaba.

Atunci crestinii mau atacat si calomiat!

Au zis ca sunt (Satanist,Prost,Idiot,Pacatos,Nebun, Sarac, etc) Am fost injurat de familie si amenintat cu bataia de "Crestinii" respectivi.
Am primit numeroase mesaje de amenintare de la "Crestini"

Au zis ca voi arde in iad si ca voi da socoteala atunci cand voi murii.

A trebuit sa blochez toate personele respective si sa imi dezactivez contul din cauza ca erau prea multe atacuri la adresa mea.

Ce parere aveti?

Este ceva normal, sau Facebook-ul este plin de oameni agramati care isi au locul in evul mediu?

25 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Fiindca veni vorba de "agramat", ai grija si tu cum scrii. Uite cateva greseli:
1. "177.000 de membrii" - trebuia "membri", cu un singur i.
2. "mau atacat" - trebuia "m-au atacat"; calomiat trebuia calomniat (dar aici presupun ca e vorba de o greseala de tastatura).
3. "cand voi murii" - trebuia "muri", cu un singur i.

| Stell99 explică (pentru sabin89):

Nu prietene.Ei nu fac doar cateva greseli.
Ci vorbesc alte limbi! Uita-te la raspunsuri gen Madalina Tanase

| RAY a răspuns:

Cultura romaneasca isi spune cuvantul man, nu e vb de religie asa sunt majoritatea romanilor lipsiti de educatie, bun simt, civilizatie etc

| T0T a răspuns:

Oricum ar fi nu e frumos să iei în batjocură credința nimănui. Tu faci ce vrei cu ce ai în casă dar de ce e nevoie să evidențiezi asta? E o atitudine cam penibilă. De asemenea vezi-ți și de greșelile tale.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Multi crestini sunt lupi îmbrăcati in costume de oița
Se cred mari sfinti in astepatarea Raiului, dar daca-i provoci ies la iveala demonii din ei.
Te-ar ucide in numele zeului lor daca ar sti ca pot scapa basma curata.
Grija mare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce mai este de zis? Asa-s crestinii, pur si simplu nu stiu sa-si vada de treaba lor, am avut si eu o astfel de experienta intr-o oarecare masura.
Se pare ca religia asta crestina se transforma usor usor in crestinism extremist, o sa se ajunga sa sara indoctrinatii pe ne-crestini ca nu le urmeaza religia lipsita de sens.
Cat despre Facebook, in fata monitorului toti sunt lei, este ceva normal din partea romanului lipsit de educatie. Au reactionat de parca ai ars bibliile lor.
Apropo, nu-mi apare nimic, poate poza a fost stearsa sau grupul este inchis.

| Stell99 explică (pentru anonim_4396):

Nu a fost stearsa.
Este in grupul Fa-ti prieteni si multe like-uri.

https://web.facebook.com/groups/1509095179394731/?ref=ts&fref=ts

https://web.facebook.com/......153494432/

Este un grup public

| Florin9Florin9 a răspuns:

Salut. Ce ai făcut tu nu e tocmai corect pentru că i-ai jignit dar asta nu scuză felul greșit în care au procedat (un creștin adevărat nu ar fi reacționat nici decum așa) poate că vei da socoteală în fața lui Dumnezeu dar nici ei nu sunt scutiți. Încearcă și tu pe viitor să nu mai provoci pentru a evita situațiile de genul.

| drutzix a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Cu ce i-a jignit? A ars proprietatea lui nu a lor.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru drutzix):

Păi a făcut mișto de ceva ce ei prețuiesc, dacă consideri că nu i-a jignit bine dar ei așa s-au simțit, asta se vede din comportamentul lor(de exemplu dacă ești stelist să zicem și auzi că cineva arde fulare cu steaua e posibil să simți dispreț față de acea persoană fără ca fularele să fie ale tale) Așa sunt unii oameni mai sensibili la chestiile astea (nu toți)

| drutzix a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Da, dar crestinismul contine ideea de a intoarce celalalt obraz nu de a injura si ameninta cu bataie persoana care ti-a gresit.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru drutzix):

Salut. Ai dreptate, sunt și eu de acord cu tine că oamenii aceia au procedat greșit (asta înseamnă că nu sunt creștinii adevărați). De exemplu eu încerc să vorbesc cu respect ateilor (nu încep să-i înjur pentru că au altă părere sau pentru că ei m-au înjurat primii) De exemplu dacă aș începe să te înjur probabil ți-ai face o părere proastă despre toți creștinii nu doar despre mine (poate ai mai fost înjurat de așa ziși creștini), dacă da e vina lor că nu respectă creștinismul(și îi strică imaginea în ochii altora ) nu a creștinismului că există.

| BogdantheDreamer a răspuns:

"Este ceva normal, sau Facebook-ul este plin de oameni agramati care isi au locul in evul mediu?"

De tu un om modern, civilizat ai da foc unor carti, Bibliei? Si ai si posta asta public?

De ce nu ai demonstrat ca esti un om civilizat si sa fii donat cartile respective unei biblioteci?
Asta sigur ar fi fost un gest apreciat.

| Stell99 explică (pentru BogdantheDreamer):

De ce as dona ceva care face rau?
O carte care transforma omul in babuin nu trebuie sa existe.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru Stell99):

A, pai tu jignești și te întrebi de ce ești jignit. Meriti. Când jignești valorile morale ale oamenilor așteaptate la răspunsuri dure

| Stell99 explică (pentru BogdantheDreamer):

1.Nu jignesc! Spun adevarul!
Adevarul nu este o jignire!

2. Oite! Nu oameni!

| drutzix a răspuns (pentru Stell99):

Vezi ca o dai in edgyness. Stiu crestini foarte inteligenti, doar ca si-au alta cale asta nu iti da dreptul sa iti bati joc de ei.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru Stell99):

Vom vedea.

| xByte a răspuns:

E normal sa se intampla asa ceva, ai uitat ca esti in Romania, tara pupatorilor de moaste? Whatever, n-am nimic cu cei religiosi, nu ma intelege gresit, doar ca in Romania ( nu stiu neaparat cum e afara ) religia nu promoveaza gandirea libera; ori esti cu dumnezeu ori mori in iad laughing Pace, si incearca sa eviti persoanele limitate din punct de vedere mental parerea mea!

| GlowingShadow a răspuns:

Nimic nu justifica violenta (sungurul caz ar fi autoapararea). O carte violenta considerat de unii carte sfinte, n-are cum sa nu te faca violent(a). Sa nu uitam ca e vorba de un zeu care omoara pe placul lui generatii intregi daca nu-i convine ceva (potopul - sodoma etc), ba chiar e in stare sa roage oemeni sa-si ucida propriul copil ca test de incredere (Avraam), mai mult omoara chiar si bebelusi cu o cruzime fara margini (nounascutii din Egipt). Peste toate asta isi sacrifica si propriul fiu intr-un mod brutal pe o cruce. Ce fel de mentalitate asteptam atunci de la cei ultra-religiosi care cred orice cuvant din cartea aia ca fiind adevarata? Nimeni nu contesta valoarea culturala a Bibliei, dar de aici pana a ajunge la violenta e drum lung si cam ciudat.

| iPaladinus a răspuns:

E si vina ta. Nu trebuia sa te bagi in seama cu ei. Si nici nu trebuia sa le spui ca ai ars niste biblii. Si mie mi-e foarte greu sa aud acest lucru. Nu prea sunt credincios, dar ti-as recomanda sa intrebi pe preot (sau eu stiu) ce ai putea face in privinta asta. Sper ca te-am ajutat. P.S: Nu lua in serios orice amenintare de pe internet. Daca esti mereu deranjat cu amenintari grave cu moartea sau cv. de genu atunci e mai grav.

| Stell99 explică (pentru iPaladinus):

Pai dar nu m-am bagat in seama cu ei.
Doar am comentat la postare.Ei s-au bagat in seama cu mine comentand la raspunsul meu de la postare.Trebuiau sa isi vada de treaba lor.

As da foc si la biserici pentru 85.000 de dolari si ei ma intreaba daca nu as arde o nenorocita de carte care a spalat pe creiere miliarde de oameni.

| iPaladinus a răspuns (pentru Stell99):

Am inteles gresit sau esti ateu? Daca da, nu stiu de ce ai raspuns la acea intrebare. Mai bine iti vedeai de treaba ta. Iti poti pastra convingerile pentru tine.

| Stell99 explică (pentru iPaladinus):

Nu ai inteles nimic gresit! Sunt Ateu convins!
Am raspuns pentru ca intrebarea nu era adresata crestinilor! Ci tuturor oamenilor indiferent de convongeri! Convingerile le voi pastra pentru mine atunci cand si crestinii si cei din alte religii vor pastra pentru ei mizeria asta de religie si nu o vor mai baga pe gat tuturor oamenilor!

| iPaladinus a răspuns (pentru Stell99):

Respect