| usuk a întrebat:

Intr-una din aceste zile am purtat o discutie pur amicala cu un prieten de al meu si am reusit sa-i schimb mentalitatea [aducand argumente reale] astfel incat sa nu mai fie crestin;

Dar acest virus al mintii, religia, continua sa-l subjuge prin trucuri si coincidente marsave, invinuindu-l astfel de "tradare" asupra dumniezaului sau;

intrebare: cum il scap de aceasta vinovatie si de aceasta teama pe care el insusi o inspira asupra sa?

p.s.intrebare catalogata drept "neinteligibil/spam"? doar atat poti? voi posta intrebarea aceasta pana cand nu va mai fi stearsa[de 100 de ori sa fie stearsa si tot de 100 de ori o voi posta-dont you fu*k with me]

29 răspunsuri:
| cooldreams a răspuns:

Nu inteleg ce ai cu el. Fiecare are dreptul sa-si aleaga daca vrea sa fie ateu sau nu si de ce religie e. Fiecare religie are mentalitatea ei, asa ca, incercand sa-l faci sa fie ateu, il poti face sa se simta vinovat. Ce te deranjeaza pe tine ca e crestin?! Daca nu-ti convine, ia-ti alti prieteni care-ti suporta toanele si fitele tale!

| zurick a răspuns:

Nu inteleg de ce ar trebui stearsa.Cum nu inteleg de ce ai vrea sa-i schimbi metalitatea.Nu puteti fi prieteni incontinuare daca nu-i schimbi metalitatea....TRIST.
App.Niciodata n-ai sa poti sa schimbi complet metalitatea unui om, asta-i cel mai greu lucru, incerci degeaba si fara rost.

| CrissuStef1998 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa nu il schimbi si sa il lasi sa fie crestin sau daca asta nu este o optiune incearca sa ii nprezinti mai multe argumente prin care sa vada ca este mai bine cum spui tu

| usuk explică:

Holi gizaz, am reusit sa-i schimb mentalitatea, dar NU pentru ca VROIAM asta, ci pentru ca i-am adus argumente/dovezi reale in privinta acestui lucru

| zurick a răspuns (pentru usuk):

Te contrazici singur...Intreba-i cum sa-l faci sa nu creada ce vrei tu.Intelege ca nu poti schimba ce crede el(iar daca intervine falsitatea si crezi ca ai castigat te inseli, nu ai de unde sa stii ce gandeste si n-ai cum sa faci ce vrei cu ceia ce gandeste.Astept sa ma contrazici sa vad cum o faci

| anonimg a răspuns:

Teama de Dumnezeu a fost pusă de El în orice fiinţă omenească. Domnul Hristos spune că ar fi fost mai bine să nu se fi născut acela care face să păcătuiască pe cel mai neînsemnat dintre fraţii Lui. Şi în cazul acesta, să renunţe la dragostea faţă de Dumnezeu, să fie pierdut pentru totdeauna. Te lauzi că ai făcut un bine? Crezi că Dumnezeu nu vede?
Stau şi mă gândesc ce argumente poate avea acest soi de credinţă fără temelie -ateismul- de poate pune sub semnul întrebării credinţa unui om.
Adu argumentele aici. Luptă-te cu cel ce cunoaşte adevărul, nu cu cel ce nu-l cunoaşte.

| M600 a răspuns:

Un orb va reusi sa convinga doar un alt orb.

| Mădă0611 a răspuns:

Parca era o vorba "e mai usor sa minti un om decat sa-l convingi ca a fost mintit". Nu prea ai ce sa faci, daca nu vrea el sa caute si sa se convinga, nimeni nu-i poate schimba credinta.

| Fridăm a răspuns:

Probabil durează un timp, să se acomodeze cu noua perspectivă. În mare, i-ai dat peste cap toate ideile şi convingerile care erau legate de chestia asta. Rămâne să aştepţi, să-i vezi decizia, după ce se gândeşte puţin. Aşa cum a spus şi Mădă, el trebuie să se convingă.

| usuk explică (pentru zurick):

Ai perfecta dreptate, nu am de unde sa stiu ce gandeste, pot doar sa presupun;

oricum, nu e ca si cum eu mi-as fi dorit sa-i schimb mentalitatea..asta e prostie ce numai slabi la minte i-ar da crezare; eu nu as face asa ceva, asa s-a intamplat ca el a adus in discutie acest subiect si eu mi-am dat cu parerea; vazand ca are ezitari, mi-am pus eu singur intrebarea: oare fac bine ca il scap de sub jugul unei frici ce nu exista? oare as mai putea face si altceva pentru el?
anyway, nu mai are rost sa-mi raspunzi la aceste intrebari, am primit destule raspunsuri azi.e clar, am sa ard in iad, dar nu intr-un mod obisnuit, ci in unul si mai si decat ceilalti.o sa vina satan[care nu exista] si o creasca temperatura cazanului cu pana la 40%.lol;

| MissLilith a răspuns (pentru usuk):

Si ce a zis ca a devenit dupa ce l-ai scapat de jugul crestinismului? Ateu, budist, new ageist? Sunt curioasa : ) ) sa nu-mi zici ca nu ai pus nimic in locul a ceea ce ai distrus...asta este ceea ce faceau nihilistii - distrugeau orice valoare dar nu puneau nimic in locul ei. iti dai seama ca religia poate fi ceea ce-l defineste pe un om si ca poti cauza chiar un soc daca il convingi ca a crezut intr-o minciuna? adica este chiar posibil sa se sinucida ca doar deh...s-au sinucis unii si de la twilight happy

| floaredecolt03 a răspuns:

Ce argumente ai ca crestinismul nu este adevarata religie? ca nu exista Dumnezeu si İsus?
Gandirea logica ar spune: suntem facuti din ce se vede si nu din ce nu se vede gen mormoloc maimuta ...cum pot sa cred in ceva ce nu am atins sau vazut vreodata? Corect ..perfecta dreptate dar in acelasi timp cine iti da acea siguranta ca nu exista nimic in afara de moarte? esti sigur 100% poti sa iti dai viata ta pentru aceasta idee? acum? nu ai nicio indoiala? ca poate ce crezi tu e gresit? esti ateu si nu crezi in dumnezeu si nici in ..satan. ok atunci de ce ai o poza cu un craniu ce infatiseaza raul satan fiind ateu pentru tine nu exista acest termen de satan! am dreptate? vezi te contrazici singur iar apoi este o vorba Dacă cred în Dumnezeu și El nu există, nu am pierdut nimic. Dacă nu cred în Dumnezeu și El există, am pierdut totul. Tu ce vrei sa pierzi?

| zurick a răspuns (pentru usuk):

Ador sa aud pereri diferite...Deci curiozitatea ma impinge sa-mi spui ce argumente i-ai adus

| usuk explică (pentru MissLilith):

Lol; clar nu o sa se sinucida; el e un "open-minded" intelege ce vrei sa-i spui si i-a de la tine doar ce-i bun si ce-l intereseaza; o persoana tare draga mie;
cat despre ce a devenit..nu stiu; probabil agnostic

| usuk explică (pentru floaredecolt03):

Wow, m-ai spart..de ras, evident; doar pentru ca am un craniu ca imagine asta nu inseamna ca el l-ar reprezenta pe satan, asta e o imbecilitate fara precedent;
cat despre partea cu ateu..cine a spus ca sunt ateu?
si de ce nu ar putea fi budismul adevarata religie? islamismul? hinduismul? taoismul? sau...DEISMUL? doar pentru ca tu te-ai nascut in Romania sub aceasta religie, nu inseamna DELOC ca ea ar fi cea "adevarata"

| usuk explică (pentru zurick):

Pai.i-am spus ca la cat e de mare universul, e putin probabil ca el sa aiba grija de noi; dupa, i-am spus paradoxul lui epicur; iar la sfarsit am discutat despre "free will" si despre cat de eronat poate sa fie acest concept.el fiind atotstiutor[in viitor clarvazator] e clar ca el isi alege singur "discipolii" iar noi restul suntem sortiti pieirii si iadului si altor lucruri inexistente; da, i-am spus si de inutilitatea acestui iad si de cat de ridicola este idea in sine; de satan care, atata de lipsit de creier s-ar fi rasculat impotriva lui; si faptul ca toata religia ar putea fi o simpla poveste a romanilor..si am mai discutat mai multe lucruri..bine, nu-ti imagina ca dialogul nostru a fost un text argumentativ.a fost o discutie simpla

| floaredecolt03 a răspuns (pentru usuk):

Ce religie ai tu? in ce crezi?

| usuk explică (pentru floaredecolt03):

Cred intr-o religie ce a aparut in secolele 16-17-18 in perioada iluminista; asta pentru mine e singura "religie" corecta; singura "religie" in care pot sa cred cu adevarat si sa nu am nici cea mai mica indoiala[curioasa? foloseste cu incredere google]

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

El trebuie sa depaseasca singur acest lucru, asteapta sa se acomodeze cu noua lui mentalitate.

| Rock10 a răspuns:

Din propria experienta iti spun ca nu poti sa schimbi ideoligiile unui om oricat de mult ai vrea faca acordul aceluia. Poti sa ii pui intrebari la care ai dovezi stiintifice si la care el nu va avea alte raspunsuri decat: Asa a vrut dumnezeu sau Numai dumnezeu stie etc.
Daca constientizeaza teoria evolutiei umane ( homo erectus, homo sapiens..etc) ii poti scoate in evidenta si cat de absurd e sa creada si in dumnezeu in acelasi timp, aceste 2 teorii fiind total diferite. Succes sau mai bine lasa-l cu domnul! pentru ca e alegerea lui laughing

| petriinna a răspuns:

E ca si cum ai zice ca ai nu stiu cate kg de aur si ne intrebi ce sa faci cu el (asta numai ca sa stie lumea ca-l ai ) laughing ( Tu vrei sa arati ceva de fapt happy. Sper ca-mi intelegi comparatia...

| petriinna a răspuns (pentru usuk):

Dumnezeu nu e ca un omulet sa aiba grija de fiecare...el e ca o energie.In Biblie, faza cu crasnirea dintilor din Iad si ce mai zice pe acolo sunt doar metafore ca sa intelegem noi iar tu iei asta in ras si nu poti intelege esenta cuvintelor din Biblie de aia si faci haz cu cazanul la temperatura mare..pfuu...tu iei totul la propriu!

| usuk explică (pentru petriinna):

Sa arat ceva? ce anume?

| usuk explică (pentru petriinna):

Pai vezi, de aceea pun eu intrebari, ca sa ma "iluminez" sau mai bine zis, sa ma "ilumineze" useri de pe TPU; acum, daca nu e deranj, te rog, ilumineaza-ma si ajuta-ma sa inteleg cum stau lucrurile in biblie, ce e la propriu si ce nu e; asa, ca sa nu mor prost..ca ar fi pacat[cred]lol

| Liviu a răspuns:

Si eu sunt ateu, dar nu as face asta. Din simplu fapt ca mie prieten.Doar as incerca sa ii arat dovezile ca nu exista, sa ii explic.Insa nu as incerca sa ii bag pe gat cu pumnuwinking altfel nu as fi mai diferit fata de preoti happyAcelas lucru fac preoti,baga fortat pe gat religie si bazaconi,la fel ca si bunici/parinti care sunt crescuti de mici cu dumnezeuhappylanga ei. Oricum,eu i-as spune parerile mele,as cauta cumva sa il captivez sa ii arat ca se inseala.Dar pe un ton frumos,care sa nu il faca sa cred ca vreau sa il schimb.
Eu nu vreau asta,in opinia mea,a deveni ateu inseamna sa iti dai tu seama de asta cu ajutorul unor prieteni,care iti dau sfaturi, si nu iti spune doar " Nu exista dumnezeu, hai devino ateu ". Una e cand ii explici, ii arati unele documentare, il intrebi unele lucruri care nu se pot explica si etc. Asa il vei pune pe ganduri happy asa cum am fost si eu pus pe ganduri

| usuk explică (pentru Liviu):

Nu ai citit cu atentie intrebarea

| MihaelaMariaPopa a răspuns:

Lasa-l in pace n-ai ce-i face happy e treaba lui ce vrea sa fie crestin sau antihrist

| usuk explică (pentru MihaelaMariaPopa):

Doar pentru ca cineva nu mai e crestin asta CLAR nu il face "antihrist"; wtf? ne-a parasit logica?

| MihaelaMariaPopa a răspuns (pentru usuk):

Crestin, antihrist sau pur si simplu nicuna, scuze eu am zis doar de extreme, fiecare face ce vrea.e bine ca suntem totusi diferiti cu totii