| benny7 a întrebat:

Între religii de ce există diferenţe?

37 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Fiindca in lume sunt DOUA tipuri de religi, una este infiintata si promovata de Dumnezeu iar CELELALTE sunt inventii omenesti SUB indrumarea Satanei pentru DENATURAREA cele lasate de Dumnezeu.

| 4b a răspuns:

Daca ar fi la fel, n-ar mai fi religii ci religie laughingwinking

| T0T a răspuns:

Pentru că și între basme există. Fiecare cu propria imaginație, doar nu te aștepți ca fiecare om să gândească la fel și să vină cu aceeași poveste.

| benny7 explică (pentru T0T):

Si eu si tu suntem din aceleeaşi basme reale?

| T0T a răspuns (pentru benny7):

Real e în antiteză cu cuvântul basm. Noi suntem în realitate, doar că mintea unora e prinsă într-un basm. Gândim deci suntem în stare să ne creem propriile iluzii ba chiar să fim prinși în ele.

| benny7 explică (pentru T0T):

Da basme sau cum spui si tu propriile iluzii ba chiar să fim prinși în ele. dar nu mai putem ieşi dini ele niciodată, suntem acolo definitif--ok'

| T0T a răspuns (pentru benny7):

Ba poți, deși e greu. De aia suntem noi aici, să vă ajutăm.

| benny7 explică (pentru T0T):

Ne ajutăm reciproc=*

| T0T a răspuns (pentru benny7):

Ce drăguț.

| AC4S4 a răspuns:

Nu are sens întrebarea. Dacă nu existau diferențe, atunci ar fi fost o singură religie.

Dar ca să îți răspund.
Diferențele între religii există pentru că acestea au fost întemeiate pe principii diferite, de oameni cu gândiri diferite.

| benny7 explică (pentru AC4S4):

Are sens dar n-ai inteles-o.mai citeste odata intrebarea. nu te grăbi ok?

| AC4S4 a răspuns (pentru benny7):

Întrebarea este asemănătoare cu : De ce există diferențe de gândire între partide?
Corect ar fi să întrebi care sunt diferențele.

Cum ți-a mai spus cineva, nu te supăra, dar întrebările tale sunt vagi, ambigue, uneori nu au sens.

| benny7 explică (pentru AC4S4):

Depinde si cum intelegi intrebarea.În multe religii ale lumii, oamenii se biciuiesc sau ţin ritualuri extinse de auto-flagelare pentru păcatele lor?

| benny7 explică (pentru benny7):

SĂ NU AI CREDINTĂ FĂRĂ FAPTE ***

| benny7 explică (pentru AC4S4):

Vezi că sunt alţi useri care au inteles intrebarea asa că nu te fă aceea ce nu esti esti simplu un credincios fară fapte ok. doar de nume! SĂ NU AI CREDINTĂ CA DRACI. FĂRĂ FAPTE ***Și dracii cred și se înfioară" (Iacov 2/19

| benny7 explică (pentru AC4S4):

Biblia spune că Lucifer s-a îngâmfat.
Odată cu mândria a venit şi ambiţia aşa că sensul tău să nu fie asemănător *Proverbele 27:5-7Mai bine o mustrare pe faţă decât o prietenie ascunsă* sper că te-am ajutat!

| AC4S4 a răspuns (pentru benny7):

Am înțeles întrebarea, doar am spus că nu are sens. Dacă întrebarea are sens, explică-mi care este acesta.

| benny7 explică (pentru AC4S4):

Matei 7:21-23
Nu oricine-Mi zice: «Doamne, Doamne!» va intra în Împărăţia Cerurilor* sper că te-am ajutat*

| AC4S4 a răspuns (pentru benny7):

Nu prea... Dar lasă așa.

| Mircea08 a răspuns:

Treaba lor

| Mircea08 a răspuns:

Nu e treaba mea, dar hai sa dau un exemplu prin care Evanghelia este lasata deoparte si in locul ei apar alte invataturi :
"Creştinii ortodocşi îi cinstesc pe sfinţi pentru că ei sunt "cetăţeni şi casnici ai lui Dumnezeu". Sfinţii aud rugăciunile noastre şi le poartă către Dumnezeu, fiind mijlocitori pentru noi înaintea Tronului Ceresc."
Surse bibliografice:
(Învăţătura de credinţă ortodoxă, EIBMO, Bucureşti, 2000. )

"Căci unul este Dumnezeu, unul este şi Mijlocitorul între Dumnezeu şi oameni: omul Hristos Iisus,"
(Epistola întâia către Timotei a Sfântului Apostol Pavel – 2/5)
Ortodocsii au ca mijlocitor intre ei si Dumnezeu niste sfinti, care au fost facuti sfinti de Sfantul Sinod, iar crestinii il au pe Iisus
Nu conteaza cum a aparut aceasta diferenta, important e ca fiecare crestin (daca vrea sa fie crestin ) sa cunoasca Evanghelia pentru ca sa poata face diferenta intre adevar si manipulare

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru Mircea08):

Si Iisus Hristos e tot sfant! El este chiar Sfantul lui Dumnezeu, cum il numeste Ingerul Domnului, Gavriil. - Luca 1, 35.
Hristos mijloceste prin Jerta Sa mantuitoare de pe Cruce, deci, ca Mantuitor, iar sfintii lui Dumnezeu mijlocesc prin rugaciunile si prin viata lor sfanta.
Ia uite ce spune Sfantul Ap. Pavel:
"II Corinteni 5:20 In numele lui Hristos, asadar, ne infatisam ca mijlocitori, ca si cum Insusi Dumnezeu v-ar indemna prin noi. Va rugam, in numele lui Hristos, impacati-va cu Dumnezeu!"

| benny7 explică (pentru Mircea08):

Mă bucur că ţi-a revenit curajul de creştin*

| Mircea08 a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

"Căci unul este Dumnezeu, unul este şi Mijlocitorul între Dumnezeu şi oameni: omul Hristos Iisus,"
(Epistola întâia către Timotei a Sfântului Apostol Pavel – 2/5)
Aici scrie clar : UNUL ESTE SI MIJLOCITORUL.
Eu nu cred ca poate pune cineva pe Iisus langa Sf. Xulescu, care nu se stie cat de sfant este deoarece nimeni nu a cerut parerea lui Dumnezeu atunci cand a hotarat sa-l declare sfant.

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru Mircea08):

Citeste si versetul 6 al aceluiasi capitol, fiindca acolo ne explica Ap. Pavel in ce consta unicitatea lui Hristos ca milocitor!
"6 Care S-a dat pe Sine pret de rascumparare pentru toti, marturia adusa la timpul sau."
Hristos este unicul nostru rascumparator si Mantuitor, nimeni altcineva nu s-a adus jertfa fara de prihana pentru iertarea pacatelor noastre. In aceasta consta unicitatea mijlocirii Sale: El este singur nostru Mantuitor.
Dar sfintii, care spre deosebire de Hristos nu au sfintenia in sine, ci de la Dumnezeu, pot mijloci prin rugaciunile lor la Dumnezeu, caci "mult poate rugaciunea staruitoare a dreptului." (Iacov 5, 16).
Bineinteles ca ei se roaga impreuna cu noi, caci nu se poate ca noi sa fim nepasatori si sa-i lasam doar pe ei sa se roage. Cand un madular al Bisericii sufera, si celelalte sufera si se roaga pentru el lui Dumnzeu ca sa-i ajute.
Sfantul Apostol Pavel ne indeamna sa facem rugaciuni pentru altii:
"I Timotei 2:1 Va indemn deci, inainte de toate, sa faceti cereri, rugaciuni, mijlociri, multumiri, pentru toti oamenii"
Si Duhul Sfant este milocitor prin rugaciune, caci se roaga tainic in noi cu suspine:
"Romani 8:26 De asemenea si Duhul vine in ajutor slabiciunii noastre, caci noi nu stim sa ne rugam cum trebuie, ci Insusi Duhul Se roaga pentru noi cu suspine negraite."

| Mircea08 a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

Cu ce schimba versetul 6 faptul ca Iisus este singurul mijlocitor?

Dar mai bine sa iti arat cam cum suna o rugaciune facuta la un sfant :
"Rugăciune de încredinţare sfântului Anton
"Sfinte Antoane, prietenul şi ocrotitorul meu, ITI INCREDINTEZ TRUPUL SI SUFLETUL MEU tot ce gândesc şi fac, îndur şi sufăr, viaţa şi moartea şi tot ce mă priveşte. Recunosc că nu sunt vrednic de grija ta; dar tu ai ajuta atâţia păcătoşi: ai milă şi de mine. IATA IN MAINILE TALE PUN MANTUIREA MEA PAMANTEASCA SI PE CEA VESNICA; TIE ITI INCREDINTEZ SUFLETUL MEU, pe care Isus l-a răscumpărat cu preţul atât de scump al sângelui său. PARINTELE MEU SFANT, păstrează-mă sub ocrotirea ta şi dobândeşte-mi iertarea păcatelor, dragoste faţă de Isus, statornicie pe calea cea bună, o moarte fericită şi, în sfârşit, cerul. Harurile acestea nu le merit, dar tu poţi să mi le dobândeşti, căci Dumnezeu te iubeşte atât de mult încât îţi dă tot ceea ce îi ceri. Roagă-te, deci, pentru mine şi primeşte-mă sub ocrotirea ta. VREAU SA_TI FIU INCREDINTAT ZI SI NOAPTE, la lucru şi în timp de odihnă, când sunt sănătos sau bolnav, în încercări şi ispite, la rugăciune şi la slujbă. Mai presus de toate fii milostiv cu mine în ceasul agoniei. Adu-ţi aminte cu câtă încredere am cerut ocrotirea ta. Amin."
CONDAC, glasul al 8-lea.

Am scris ceea ce nu e in regula cu litere mari, si sa le luam pe rand :
"iti incredintez sufletul meu " - in cazul acesta, cel ce se roaga asa nu va ajunge in imparatia cerurilor ci in cea a lui Anton
"iata, in mainile tale pun mantuirea mea pamanteasca si pe cea vesnica " - Aici e clar, mai avem un mantuitor, pe Anton
"Vreau sa-ti fiu incredintat zi si noapte " - Cel care se roaga asa a renuntat TOTAL la Dumnezeu si la mantuitorul Iisus Hristos, si are un alt zeu numit Anton. Eu am cautat in toata Biblia si nu exista cuvantul Anton.
Nu este nici o problema, aveti dreptul sa va alegeti cui sa incredintati sufletul pe cine vreti. Eu am spus la toata lumea sa uite ceea ce crede ca stie despre Evanghelie si sa se apuce sa studieze serios ca sa nu cada in capcanele intinse de unele religii care se roaga la idoli sau care au renuntat la Iisus - asta daca vreti sa fiti crestini

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru Mircea08):

Anton apartine papistasilor!
Apusenii nu mai au sfinti dupa 1054; pe mine nu ma intereseaza si nici nu comentez rugaciunile lor.
Ti-am spus ce anume explica versetul 6, nu intentionez sa ma repet.
Eu raman cu adevarul marturisit si propovaduit de Sfintii Apostoli in Biserica lui Hristos-Dumnezeu, care este "stalpul si temelia adevarului" 1Tim 3, 15.

| Mircea08 a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

E corect ce spui, dar unde ai vazut tu vreo biserica de crestini? o biserica pe care o poti socoti "stalpul si temelia adevarului " - in care biserica se spune adevarul? Eu stiu mai multe biserici care spun ca sunt crestine, se contrazic intre ele de mama focului ceea ce inseamna ca pe acolo nu este adevar.

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru Mircea08):

Biserica Ortodoxa este Biserica adevarului si a dreptei credinte.

| Mircea08 a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

Nu cunosti Evanghelia. Tu nu asculti pe singurul invatator :
"Voi însă să nu vă numiţi rabi, că unul este Învăţătorul vostru: Hristos, iar voi toţi sunteţi fraţi.Şi tată al vostru să nu numiţi pe pământ, că Tatăl vostru unul este, Cel din ceruri.Nici învăţători să nu vă numiţi, că Învăţătorul vostru este unul: Hristos."
Voi nu stiti ca Dumnezeu a spus sa ascultam de Iisus :
"Si glas s-a facut din nor, zicand: Acesta este Fiul Meu cel ales, de Acesta sa ascultati!"
(Sfanta Evanghelie dupa Luca – 9/35)
Si nici ca Iisus a spus :
"Pocaiti-va si credeti in Evanghelie".
(Sfanta Evanghelie dupa Marcu – 1/15)
Voi ascultati de invatatura sfintilor parinti, de traditie, adica de informatiile transmise din baba in baba, si nu stiti ca Iisus a spus :
"Iar de învaţă cineva altă învăţătură şi nu se ţine de cuvintele cele sănătoase ale Domnului nostru Iisus Hristos şi de învăţătura cea după dreapta credinţă,
Acela e un îngâmfat, care nu ştie nimic, suferind de boala discuţiilor şi a certurilor de cuvinte, din care pornesc: ceartă, pizmă, defăimări, bănuieli viclene,"
(Epistola întâia către Timotei a Sfântului Apostol Pavel – 6/3-4)
Voi nu stiti ca cei care sunt crestini NU MAI SUNT SUB LEGE :

"Iar de va purtati in Duhul nu sunteti sub lege."
( Epistola catre galateni a sfantului apostol Pavel 5/18)
Si nefiind sub lege nici nu pot incalca o lege care nu exista :
" Dar acum ne-am desfacut de Lege, murind aceluia in care eram tinuti robi, ca noi sa slujim intru innoirea Duhului, iar nu dupa slova cea veche "
( Epistola catre romani a sfantului apostol Pavel – 7/6)
Si daca crestinii nu au pacate, e normal ca sa nu fie nici judecati, si NU SUNT :
"Cel ce crede în El nu este judecat, iar cel ce nu crede a şi fost
judecat, fiindcă nu a crezut în numele Celui Unuia-Născut, Fiul lui Dumnezeu.

(Sfanta Evanghelie dupa Ioan – 3/16-18)
"Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce ascultă cuvântul Meu şi crede în Cel ce M-a trimis are viaţă veşnică şi la judecată nu va veni, ci s-a mutat de la moarte la viaţă"

(Sfânta Evanghelie după Ioan – 5/24)
Ortodocsii tin dreapta credinta, si aceasta este vechiul testament, au ales sa fie sub Lege, si vor fi judecati asa dupa cum dealtfel l-i sa si spus. Toate acestea sunt posibile deoarece nu l-au ales pe Iisus si desi cred in El nu ii respecta invatatura :
"Cei ce voiti sa va indreptatiti prin lege v-ati indepartat de Hristos, ati cazut din har."
( Epistola catre galateni a sfantului apostol Pavel 5/4)
Macar nu mai propovadui legea ca nu e bine :
"Vai vouă, învăţătorilor de Lege! Că aţi luat cheia cunoştinţei; voi înşivă n-aţi intrat, iar pe cei ce voiau să intre i-aţi împiedecat."
(Sfânta Evanghelie după Luca – 11/52)

| Mircea08 a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

Eu nu am gasit in Evanghelie biserica ortodoxa - Daca Iisus ar fi facut biserica ortodoxa ne-ar fi spus cineva si noua, dar NIMENI NU A SPUS NIMIC DESPRE ACEASTA BISERICA

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru Mircea08):

Nu-mi da lectii despre Evanghelie, atat timp cat tu nu crezi in Hristos-Dumnezeu! Evanghelia este "vestea buna" despre Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, si Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, care pentru noi oamenii si pentru a noastra mantuire s-a pogorat din ceruri si s-a intrupat de la Duhul Sfant si din Fecioara Maria, si s-a facut Om. S-a rastignit pentru noi in zilele lui Pontiu Pilat si a patimit si s-a ingropat, dar a inviat a treia zi dupa Scripturi si s-a inaltat la Ceruri si sade de-a dreapta Tatalui si iarasi va sa vie cu slava sa judece viii si morti, a carui imparatie nu va avea sfarsit.
Or tu nu ai acest crez, esti doar un eretic si pagan iehovist. Crede intai ca Hristos este Dumnezeu. si dupa aia sa ai pretentia de a discuta despre Evanghelie!

| wpetterssone a răspuns:

Fiecare religie are proprii conducători, propria traducere a Bibliei sau a unei cărți după care se ghidează. Alții au tradiții și obiceiuri ce nu sunt biblice.

| benny7 explică:

Evanghelie ne este prezentată ca ceva mai presus de mintea noastră.'

| pacatosulBogdan a răspuns:

Crestinismul este revelat, adica Dumnezeu ni S-a facut cunoscut prin Fiul Sau (Ioan 1, 18), care a intemeiat Biserica pe piatra dumnezeirii Sale. Celelalte religii sunt idolatre, deoarece "dumnezeii neamurilor sunt idoli" (Psalmul 95, 5), iar "Domnul cerurile a facut".
Trebuie sa ne apropiem de Dumnezeu intru adevar si nu intru minciuna si erezie! "Aproape este Domnul de toti cei ce-L cheama pe El, de toti cei ce-L cheama pe El intru adevar!" Psalmul 144.

| maddog95 a răspuns:

In mare parte din cauza banilor (catolicii, ortodocsii fiind principalele capuse )

| Puisorulfșy a răspuns:

Totul a pornit de la marea schisma, cand s-au impartit religiile, adica cea ortodoxa si cea catolica, bineinteles ca sunt mai multe religii ( de ex martorii lui Iehova sau islamul), asta o da inveti pe clasa a 9-a la istoriewinking