| anonim_4396 a întrebat:

Intre un ateu vs un crestin cu numele care este mai moral?

Chiar si aici pe TPU se vede clar ca se promoveaza a fi crestin cu numele, vedem intr-o intrebare ca cica ce fac atei cand dau de greu, dar de ce doar cand dam de greu stim de Dumnezeu? Asta nu e ipocrizie?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Mai moral e atetul ca nu minte.

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Panamax imi imaginez ce viata duci din moment ce existenta ta se invarte in jurul unui necunoscut pe care nici nu il cunosti,recunosc ca sunt agramat in limba Romana,nu ma intereseaza asta, sfaturi crestine nu pot da daca sunt ateu, a fi ateu nu inseamna a avea o convingere, dogma, doctrina a fi antiteism, ateismul este o stare de cautare a unei dovezi nu o convingere

| Mosotti a răspuns:

Moralitatea nu depinde neaparat de ateism sau crestinism, depinde de caracterul omului, poti fi ateu rau sau bun, crestin rau sau bun adica doar cu numele, nu are importanta neaparat. Aia care si-au luat numele de crestini s-au regasit cumva in asta si ar fi mai okey, dar daca si-a luat doar cu numele, e irelevant.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Man ma refer care e mai moral crestinul ipocrit sau ateul ala care recunoste necedinta

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Mai moral e atetul ca nu minte.

| Panamax a răspuns:

Tu ai ambele peronalitati, ar trebui sa stii mai bine.
Esti la fel ca spiridusul crestin, 3 in 1. Un agramat care dimineata este ateu iar seara da sfaturi crestine.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Panamax):

Ce prostii! Asa au interpretat ei intrebarea mea? sad
Nu mi-ai spus de ce mi-a aparut totusi, chiar daca il ignor.

| Panamax a răspuns (pentru Dorotheea21):

Cand intra in depresie isi sterge postarile.
rolling on the floor

| CinevaAnonimă a răspuns:

Aici depinde de la persoană la persoană. Unii pot fi și atei cu un comportament total necuviincios ( cunosc cazuri).
Nu doar la necaz trebuie să ne rugăm.

| slayer09 a răspuns:

Moral e sa fii om, indiferent de religie si natie. Unii crestin se dau crestini doar sa sa fie in rand cu lumea dar paralela cu moralitatea, asa cum unii atei sunt mai morali decat unii crestini. Deci in concluzie omenia e cea mai morala. A fi om inseamna a iubi pe aproapele tau si a face ceea ce e bine pentru tine astfel incat sa nu deranjezi pe ceilalti din jurul tau, indiferent daca crezi sau nu in Dumnezeu.