| Necuvântător a întrebat:

Întrebare adresată "ateilor".
În mod normal ateii sunt anarhiști, deoarece ateismul este incompatibil cu recunoașterea unei autorități supreme și implicit a oricărei ierarhii. De ce nu se întâmplă astfel?

12 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Ateismul consta in negarea existentei oricarei divinitati.

| doctorandus a răspuns:

Ateismul e incompatibil cu recunoasterea unei autoritati supreme care pluteste pe norii cerului. Nu e incompatibil nici cu democratia liberala si nici cu totalitarismul comunist (ai uitat de Tovarasu'?).

| RAY a răspuns:

Serios asta scrie in definitia ateismului?

Cuvântul "ateism" este format din două cuvinte grecești: prefixul „a" (care înseamnă „fără") și sufixul „theos" (care înseamnă „zeu"). Astfel, un ateu este cineva care nu crede în existența zeilor - fără a fi necesar să creadă că zeii nu există, deoarece ateismul în sine este absența credinței (și crezării) în zei.[16][17]

Se disting două modele de ateism: ateismul pozitiv (sau „tare") și ateismul negativ (sau „moale"). În timp ce un ateu pozitiv afirmă inexistența divinității, un ateu negativ nu face decât să nu afirme existența sa. Cele două modele sunt cel mai ușor de distins cu ajutorul următoarelor enunțuri: „Consider că nu există zei." (ateu pozitiv); „Nu consider că există zei." (ateu negativ).

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Daca eu nu am credinta in zeii nu tin cont de reguli? serios,desi in tarii unde sunt multi atei sunt razboaie,violenta,crime, e se pare ca in tariile religioase e des acest fenomen, wow ce suprindere, omule ca nu am credinta nu inseamna ca nu tin cont de reguli, de exemplu TPU 90% din useri banati sunt crestini,asta isi pot dovedi, din contra o fiinta rationala care gandeste critic tine cont de reguli rationale, democratice, de exemplu trecerea strazi pe rosu, eu nu trec

Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu se întâmplă astfel pentru ca habar nu ai ce înseamnă ateu.
Ateu înseamnă negarea existentei unei divinități, nicio treaba cu autoritatea

| mentholinks a răspuns:

Eu sunt semicredincios si tind spre anarhism. Ai incurcat oalele.

| GdX a răspuns:

Stai jos ai nota 2. Cum poti tu mare credincios sa pui eticheta ateilor? Cum asa "În mod normal ateii sunt anarhiști"? Asta te invata religia? Sa cataloghezi oamenii? RAY, ti-a dat raspunsul. ateu inseamna fara credinta.

| Teffan a răspuns:

Ateii nu sunt toti anarhisti dar anarhistii sunt cam toti atei.
Bakunin, Kropotkin, teoreticienii anarhisti ai sec. 19 care doreau distrugerea religiei datorita formei sale ierarhice.
Marxism-Leninismul, de asemenea promoveaza ateismul cu unicul motiv de "class-struggle".

Revolutia Spaniola din 1936-1939 care a separat biserica de Stat,instaurand cea mai de succes societate anarhica,ateistica.
Comuna din Paris,la fel.

In mod normal, ateismul este o ideologie larga, generala.
Anarhismul este mult mai mult decat a fi ateu, si este tampit sa spui ca toti ateii sunt anarhisti.
Anarhistii doresc lichidarea statului, a banilor si a claselor sociale.
Toti ateii doresc asta?

| doctorandus a răspuns (pentru Teffan):

De fapt, nu: exista si anarho-capitalisti.

| deadhoe a răspuns:

De ce nu putem fi si noi odata ca Japonia? Adica sa ne doara in c, ur de religie