| Inferno a întrebat:

Intrebare adresata crestinilor care cred in valabilitatea Bibliei.
1.Credeti in zane, balauri, spiridusi si alte fiinite mitologice?
2. Daca nu, care e motivul?

24 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Credinta in ceea ce spui tu, in zane, si alte fiinte mitologice nu tine de credinta ci de o anumita realitatea care este identica cu aparitia omului dintr-un animal inferior.
P.S. Ai amestecat anumite fiinte mitologice cu altele care au existat aevea, te las pe tine sa ghicesti.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Credinta in ceea ce spui tu, in zane, si alte fiinte mitologice nu tine de credinta ci de o anumita realitatea care este identica cu aparitia omului dintr-un animal inferior.

tu te consideri superior?

| danut a răspuns (pentru RAY):

Absolut, Dumnezeu a facut omul cu putin mai prejos ca EL.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Ce te am intrebat eu ce ai raspuns tu, cu ce esti tu mai superior decat o furnica?

| danut a răspuns (pentru RAY):

Ti-am raspuns dar sa inteleg ca ai probleme cu cititul? Citeste primul meu cuvant din mesajul anterior. Tosusi acum cred ca vei reusesti sa intelegi, sper.

| Inferno explică (pentru danut):

Nu am amestecat nimic.
Nu poti raspunde la intrebari?

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Ai amestecat, de exemplu eu cred in existenta dragonilor, deci ai amestecat, mitologia cu realitatea, cel putin realitatea mea. Sunt realitati la care tu nici nu visezi.

| SG1995 a răspuns:

Constantin nu a intemeiat nimic el a fost doar oportunist. Pe scurt Iisus era un anarhist religios, evrei mai exact, conducatori evrei, preotimea constientizau puterea romana si temeau ca Iisus poate isca o revolta politica, dar nici pomeneala, revolta sa era religioasa. Preotimea stiind asta pune la cale un complot prin care Iisus e acuzat de instignare si executat. Circa 5-10 ani dupa moartea lui Iisus comunitatea creste, Ioan, Iacov si Petru preiau conducerea sectei (nu stim cat de armonic asta), Iacov e executat, iar celalalt Iacov care e o ruda a lui Iisus vine la conducere.
Secta se deplaseaza in afara tari (cel mai probabil datorita altei secte mesianice - esenieni) la evrei din diaspora. Autoritatiile evrei impreuna cu cele romane incearca starpirea sectei, una din aceste autoritati este romanul de origine ebraica, Saul din Tars care nu e convins de bunele atitudini, ei bine cuprins de remuscarile propriilor sale crime incepe sa aiba vedeni, mai exact una, care il detemina sa se alature sectei. In aceea perioada in afara de secta lui Iisus mai exista mai multe secte, unele chiar agresive, una din aceasta secta era cea zelota. Astia au reusit sa dea foc Romei, la urechile lui Nero ajunge faptul ca crestini sunt vinovati, prin urmare incep persecutiile, iar evrei sunt exilati din capitala. Secta creste, apar discraparente si divergente, romani isi dau seama ca nu vor reusi sa extripe noua religie si o aproba, dar Constantin e mai destept realizeaza ca poate prelua toata puterea daca impune o singura religie cu un singur zeu, in acest scop aduna conducatori tuturor sectelor religioase de factura iudeo-crestina si formeaza un conciliu de stabilire a dogmelor. In cele din urma crestinismul proto-catolico-ortodox este unanim acceptat, dar cel care duce treaba la capat e Teodosie care impune crestinismul ca religie de stat si elimina concurenta. In vine daca Pavel nu era crestinismul ar fi fost doar o versiune a iudaismului.

| kar1GaNNN a răspuns:

Una e sa crezi in biblie si alta e sa crezi in ființe supranaturale.

| SG1995 a răspuns (pentru kar1GaNNN):

Si Biblia are ca subiect supranaturalul.

| Inferno explică (pentru kar1GaNNN):

Nu asta era intrebarea.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Biblia a fost scrisa acum mii de ani. Noul Testament acum 2000 de ani de catre Apostolii lui Iisus Hristos care au murit pentru credinta lor sustinuta.
Intrebarea era pentru un copil sau ceva? Ce legatura are Biblia cu zanele si spiridusii? Ai citit din ea macar? Exista un singur Dumnezeu, o singura credinta.

| Inferno explică (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Intrebarile erau altele.
Nu am scris nicaieri ca Biblia ar avea legatura cu spiridusii.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu care a murit pentru noi pacatosii.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Trebuie sa credem in Iisus Hristos cu toata inima si sa-l urmam in dragoste, pace, blandete, iubire, iertare si intelegere. Nimic altceva, confunzi Biblia crestina cu cea musulmana.

| SG1995 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Reciteste VT nu e nicio confuzie, in Biblie chiar e promovat violul, incestul si sclavia.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru SG1995):

Eu cred că la baza acestei întrebări stă lipsa unei înţelegeri elementare a ceea ce atât Vechiul cât şi Noul Testament arată în ceea ce priveşte natura lui Dumnezeu. O altă modalitate de exprimare a aceleiaşi întrebări o regăsim adesea atunci când auzim oamenii spunând: "Dumnezeul Vechiului Testament este un Dumnezeu al mâniei, în timp ce Dumnezeul Noului Testament este un Dumnezeu al dragostei". Faptul că Biblia reprezintă revelarea progresivă a lui Dumnezeu Însuşi către noi prin evenimente istorice şi prin relaţia Sa cu oamenii de-a lungul istoriei contribuie într-un fel la apariţia ideilor preconcepute şi eronate legate de caracterul lui Dumnezeu în Vechiul Testament prin comparaţie cu cel din Noul Testament. Cu toate acestea, atunci când cineva citeşte cu atenţie şi deschidere atât Noul cât şi Vechiul Testament devine evident faptul că Dumnezeu nu este diferit de la un Testament la celălat Testament şi că atât mânia cât şi dragostea Sa sunt revelate în ambele Testamente.

De exemplu, de-a lungul Vechiului Testament, Dumnezeu este prezentat ca fiind "plin de îndurare şi milostiv, încet la mânie, plin de bunătate şi credincioşie" (Exod 34:6; Numeri 14:18; Deuteronom 4:31; Neemia 9:17; Psalmul 86:5; Psalmul 86:15; Psalmul 108:4; Psalmul 145:8; Ioel 2:13) iar în Noul Testament bunătatea şi mila lui Dumnezeu sunt manifestate în mod şi mai pregnant şi în plinătatea lor prin aceea că "Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică" (Ioan 3:16). De-a lungul Vechiului Testament Îl vedem de asemenea pe Dumnezeu tratând poporul Său Israel într-un mod foarte asemănător cu iubirea pe care un părinte o manifestă pentru copilul său. Atunci când ei au păcătuit în mod voit împotriva lui Dumnezeu începând să se închine idolilor, Dumnezeu ar fi putut să îi pedepsească aspru şi totuşi de fiecare dată El a fost dispus să îi elibereze în măsura în care ei s-ar fi pocăit de idolatria în care s-au afundat. În acelaşi fel Îl vedem pe Dumnezeu tratând creştinii în Noul Testament. De pildă, Evrei 12:6 ne spune: "Căci Dumnezeu pedepseşte pe cine-l iubeşte, şi bate cu nuiaua pe orice fiu pe care-l primeşte".

În mod asemănător observăm în Vechiul Testament judecata şi mânia lui Dumnezeu revărsată peste păcătoşii care nu se pocăiesc. Tot astfel, în Noul Testament vedem mânia lui Dumnezeu pogorâtă "din cer împotriva oricărei necinstiri a lui Dumnezeu şi împotriva oricărei nelegiuri a oamenilor, care înăduşă adevărul în nelegiuirea lor" (Romani 1:18). Şi chiar la o citire rapidă a Noului Testament devine mai mult decât evident faptul că Iisus vorbeşte mai mult despre iad decât despre rai. Astfel, este atât de clar că Dumnezeu nu este în nici un fel diferit în Vechiul Testament faţă de felul cum este în Noul Testament. Prin natura Sa, Dumnezeu este neschimbător şi chiar dacă vedem descoperit un aspect al caracterului Său în anumite pasaje mai mult decât în altele, El nu se schimbă niciodată.

Atunci când cineva începe să citească şi să studieze Biblia cu o atitudine sinceră şi deschisă, devine clar că Dumnezeu nu este diferit în Vechiul Testament faţă de Noul Testament. Şi chiar dacă Biblia este formată din 66 de cărţi diferite, scrise pe 3 continente, în 3 limbi diferite, de-a lungul unei perioade de aproximativ 1500 ani, de către peste 40 de autori (având stiluri de viaţă şi pregătire diferite), rămâne o Carte unitară de la început până la sfârşit fără contradicţii. În ea, noi vedem cum Dumnezeu cel iubitor, milostiv şi drept se poartă cu oamenii în tot felul de situaţii. Şi se poate spune cu adevărat că Biblia este scrisoarea de dragoste a lui Dumnezeu către omenire. Dragostea lui Dumnezeu pentru creaţia Sa, şi în special pentru oameni, este evidentă pe tot parcursul Bibliei. De-a lungul Bibliei, Îl vedem pe Dumnezeu cum plin de dragoste şi îndurare îi cheama pe oameni la o relaţie specială cu El, nu pentru că ei ar merita acest lucru, ci pentru că El este un Dumnezeu prin de har şi milă, încet la mânie şi plin de bunătate şi credincioşie. Şi mai vedem un Dumnezeu sfânt şi drept, care este Judecătorul tuturor celor care nu se supun Cuvântului Său şi refuză să I se închine, a celor care s-au întors să se închine unor dumnezei creaţi de ei, unor idoli falşi, în loc să se închine singurului Dumnezeu adevărat (Romani 1).

Datorită caracterului drept şi sfânt al lui Dumnezeu, toate păcatele din trecut, prezent şi viitor trebuie să fie judecate. Din nou Dumnezeu, în infinita Sa dragoste, a creat o cale prin care a plătit pentru aceste păcate şi prin care a oferit oportunitatea împăcării pentru ca oamenii păcătoşi să poată scăpa de mânia Lui. Putem vedea acest adevăr minunat într-o sumedenie de versete, precum 1 Ioan 4:10: "Şi dragostea nu stă în faptul că noi am iubit pe Dumnezeu, ci în faptul că El ne-a iubit pe noi, şi a trimis pe Fiul Său ca jertfă de ispăşire pentru păcatele noastre". În Vechiul Testament, Dumnezeu a lăsat oamenilor un sistem de sacrificii prin care se putea face iertarea păcatelor, însă acest sistem de sacrificii a fost numai temporar şi el arată către venirea lui Iisus Hristos care avea să moară pe cruce pentru ca adevărata ispăşire a păcatelor să se producă. Mântuitorul care a fost promis în Vechiul Testament este revelat în plinătatea Lui în Noul Testament iar expresia desăvârşită a dragostei lui Dumnezeu, trimiterea Fiului Său Iisus Hristos, este arătată în toată slava sa. Atât Vechiul cât şi Noul Testament ne-au fost date ca să căpătăm "înţelepciunea care duce la mântuire" (2 Timotei 3:15). Atunci când studiem în detaliu şi cu inima deschisă Biblia, devine evident faptul că Dumnezeu nu este diferit în Vechiul Testament prin comparaţie cu Noul Testament.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru SG1995):

Reciteste NTwinking

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Bogdane iisus a venit sa implineasca legile lui moise nu sa le elimine,asa vt e valabil si da in vt violul, misogismul, crima sunt promovate si sunt porunci clare a lui dumnezeu care a avut un singur popor., supranaturalul e prezent in biblie miracole, apariti divine etc

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru RAY):

Citeste ce am scris happy

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Acum 2 ore | BogdanHaotic a răspuns (pentru Sebastin695):
Reciteste NTwinking

acum 2 ore | RAY a răspuns (pentru BogdanHaotic):
Bogdane iisus a venit sa implineasca legile lui moise nu sa le elimine, asa vt e valabil si da in vt violul, misogismul, crima sunt promovate si sunt porunci clare a lui dumnezeu care a avut un singur popor., supranaturalul e prezent in biblie miracole, apariti divine etc

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Pentru ca este un pacat sa fac asa ceva, citeste Noul Testament si te vei convinge.

| Edmonds2342 a răspuns:

Ce treabă au zânele, spiridușii cu Biblia? Din ființele enumerate de tine mai sus, doar balaurul apare în Biblie.

| Inferno explică (pentru Edmonds2342):

Nu am spus ca ar avea neaparat legatura cu Biblia. Era o precizare pentru a se intelege din partea carei categpeii de oameni astept u raspuns.
Daca si tu faci parte din ea te ascult.