| UnuPentruAltu a întrebat:

Întrebare adresată exclusiv creștinilor:
Dacă creștinii au fost eliberați din robia păcatului, de ce când unul botezat moare sau este diagnosticat cu o boală incurabilă ei zic "ce păcat"?

6 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Raspunsul cautat de tine se gaseste in Biblie:
Ioaan 11,
6. Deci, când a auzit cã Lazãr este bolnav, a mai zãbovit douã zile în locul în care era;
7. si în urmã, a zis ucenicilor: "Haidem sã ne întoarcem în Iudea."
11. Dupã aceste vorbe, le-a zis: "Lazãr, prietenul nostru, doarme: dar Mã duc sã-l trezesc din somn."
14. Atunci Isus le-a spus pe fatã: "Lazãr a murit."
15. "Si Mã bucur cã n-am fost acolo, pentru voi, ca sã credeti. Dar acum, haidem sã mergem la el."
17. Când a venit Isus, a aflat cã Lazãr era de patru zile în mormânt.
23. Isus i-a zis: "Fratele tãu va învia."
25. Isus i-a zis: "Eu sunt învierea si viata. Cine crede în Mine, chiar dacã ar fi murit, va trãi.
43. Dupã ce a zis aceste vorbe, a strigat cu glas tare: "Lazãre, vino afarã!"
44. Si mortul a iesit cu mâinile si picioarele legate cu fâsii de pânzã, si cu fata înfãsuratã cu un stergar. Isus le-a zis: "Dezlegati-l, si lãsati-l sã meargã."
Ceea ce consideram noi MOARTE este doar un SOMN pana la reanviere. Noi suntem eliberati din DOMNIA pacatului dar de consecintele acestuia NU scapam pana la REANVIERE ( doar cei mantuiti).

| RAY a răspuns:

Milan9 poti dovedi tu ca prin alimentatie poti avea hiv ca sunt curios, scrie si tu un caz de asta ca sunt curios, ai scris de bts = boli cu transmitere sexuala cica primite din alimentatie, dumnezeu e un tiran care face ce are el chef iar restul sunt sclavi lui

| Celcestietot a răspuns:

Este doar o expresie, că este rău de omul respectiv că este așa bolnav și se chinuie. Botezul reprezintă altceva, și anume posibilitatea de a intra în împărăția lui Dumnezeu și o nouă haină spirituală albă, care nu trebuie pătată. Ai înțeles?

| milan9 a răspuns:

Bolile incurabile sunt datorate anumitor greseli (legate de alimentatie si nu numai...) facute de persoana in cauza. Faptul ca el singur isi genereaza acest gen de consecinte nedorite constituie fara doar si poate un pacat.
"Plata pacatului este moartea" (-Romani 2.23) -trebuie inteles in sensul unor consecinte inevitabil si nu in sensul unei rabunari divine. Singur pacatul de duce si cancer si in Bts-uri pana si in boli autoimune (sunt peste 800 de boli autoimune care au drept cauza alimnetatia).

| Irinel15123532 a răspuns:

Esti in necunostinta, nu cunosti scriptura si acest aspect iti ridica intrebari false si fara fundament biblic. Citeste noul testament.

| DanielDanny a răspuns:

Pentru ca e pacat de el saracu!
Ca si cand ai zice "Ce pacat ca nu mai ploua, ca s-a uscat pamantul!"
Nu se refera la in pacat propriuzis, ci isi exprima empatia fata de acea tragedie!