| UnuPentruAltu a întrebat:

Întrebare adresată exclusiv creștinilor:
Dacă Isus este un exemplu de urmat pentru orice creștin, de ce nu răspunzi cum îi răspunde el lui Petru atunci când cineva te mustră pentru că vorbești aparent aiurea sau pentru că te expui unor pericole?

16 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Cum sa nu raspundem cum a spus Domnul, la fel iti spunem si tie : "Inapoia mea SATANA".

| Celcestietot a răspuns:

De unde ști că nu fac eu de exemplu asta? Fiecare creștin este diferit în felul lui. Nu acuza dacă nu cunoști pe fiecare în parte.

| NGheorghe a răspuns:

Răspuns "aparent aiurea" - înseamnă ca este un răspuns bun... doar dacă îți pui mintea la contribuție. Nimeni nu mustra răspunsurile bune (sau aparent aiurea). happy
"Expunerea la pericole" - păi aici nu esti tu cel ce hotărăște ceea ce este pericol sau ba. Apoi nu văd la ce pericol ma expun atunci când îți scriu acest răspuns? îmi pot prinde nasul in tastatură? happy

| Irinel15123532 a răspuns:

Acea intamplare din biblie in care Domnul Iisus il mustra pe Petru, are ca scop indreptarea lui Petru si a-l face sa vada planul Lui Dumnezeu, si a-i arata realitatea lucrurilor care or sa se intample. De fapt Iisus ii spune lui Petru ''Petru, acum gandesti ca un om, nu ca Dumnezeu, parca ar vorbi satana prin tine'' Pentru ca Domnul trebuia sa sufere ca plata pentru pacatele noastre prin moartea pe cruce. Satan era cel care voia ca asta sa nu se intample, pentru ca stia ca daca asta se intampla, noi toti vom primi a doua sansa, imparatia cerurilor, doar prin Hristos, prin credinta, nu prin fapte.

Răspuns utilizator avertizat
| DanielDanny a răspuns:

Nu stiu ce vrei sa spui, precupun ca te referi atunci cand cineva te cearta sa intorci so celalalt obraz?
Multi oameni sunt crestini doar cu numele, unii in loc sa asculte slujba merg la Biserica sa barfeasca. Multi nu intorc si celalalt obraz pentru ca au orgoliu ai simt sa trebuie sa isi apere opinia. Mai rar gasesti oameni cu adevarat crestini!

| minrest a răspuns (pentru DanielDanny):

Isus a fost palmuit, de un aprod, in fata Marelui Preot; a intors si celalalt obraz? Nu, a simtit ca trebuie sa-si apere opinia, ca sa te citez pe tine, inseamna ca era crestin cu numele, dupa afirmatia ta? OK! Pavel a fost palmuit si el, tot in fata marelui preot; nici el nu intoarce celalat obraz, ci il blestema pe marele preot! Crestin cu numele, si asta, da?

| UnuPentruAltu explică (pentru DanielDanny):

Am făcut o paralelă referindu-mă la acest fragment din Biblia:
"21 De atunci încolo, Isus a început să spună ucenicilor Săi că El trebuie să meargă la Ierusalim, să pătimească mult din partea bătrânilor, din partea preoţilor celor mai de seamă şi din partea cărturarilor; că are să fie omorât şi că a treia zi are să învieze.
22 Petru L-a luat deoparte şi a început să-L mustre, zicând: „Să Te ferească Dumnezeu, Doamne! Să nu Ţi se întâmple aşa ceva!"
23 Dar Isus S-a întors şi a zis lui Petru: „Înapoia Mea, Satano, tu eşti o piatră de poticnire pentru Mine! Căci gândurile tale nu sunt gândurile lui Dumnezeu, ci gânduri de ale oamenilor."

| UnuPentruAltu explică (pentru minrest):

Isus a fost? Relatezi despre el de parcă ai fi fost martor la cele scrise în Biblia.
Isus este un exemplu, un model, un ideal pentru toți creștinii. Atât deocamdată.

| DanielDanny a răspuns (pentru minrest):

Da intorci si celalalt obraz nu inseamna sa stai sa te palmuiasca la propriu, inseamna sa nu le raspunzi cu aceeasi "moneda"... Acum chiar nu stiu. Nu spun ca sunt crestin, nu ma duc prea des la Biserica, dar cred într-unul Dumnezeu!
Nu am citit Biblia, doar ce am învățat la școală, nu știu cum să mă exprim, dar mie nu cred că trebuie să citesc Biblia că să știu cum să fiu un om bun! Practic stau in "banca" mea și îmi văd de treabă mea, nu judec, nu înjur, nu fur, nu bârfesc. Cred că Biblia este făcută pentru cei rătăciți care caută sprijin și răspunsuri, atâta timp cât ești un om de omenie, și nu faci rău nimănui Dumnezeu te iubește chiar daca nu te duci in fiecare duminică la Biserica!
Dumnezeu ne-a dat fiecăruia mintea proprie să gândim ce vrem, atât timp cât ai gânduri bune, nu faci rău nimănui, îți vezi de treabă, ești milostiv, modest, Dumnezeu te iubește! Ii iubește și pe cei rătăciți cu speranța că se vor îndrepta!

| minrest a răspuns (pentru UnuPentruAltu):

Ok, atunci, daca nu a existat, nu are sens sa faci ca el; nu inteleg cum faci sa nu pricepi asta. Si mai ceri sa raspunda exact ca Isus, in limbaj arhaic, la orice problema sa spuna ca idiotul ''Inapoia mea, Satana'', altfel nu e crestin. Oricum din raspunsul meu nu ai inteles nimic, fie vorba intre noi.

| minrest a răspuns (pentru DanielDanny):

Adica a spus sa intorci si celalalt obraz, dar a vrut sa zica sa fi un om bun, asa in general, iar atunci cand a fost palmuit raspunde cu aceeasi moneda, in masura in care putea. Iar Pavel il si blesteama pe marele preot, cand e palmuit. Interesante idei.

| minrest a răspuns (pentru DanielDanny):

Pai cum, nu cunosti pasajul din evanghelie? E vorba sa intorci si celalalt obraz cand te plezneste cineva peste obraz.

| UnuPentruAltu explică (pentru minrest):

Nu am spus că a existat sau că nu a existat, iar din răspunsul tău ce să înțeleg că nu era pe subiect.

| minrest a răspuns (pentru UnuPentruAltu):

I-am raspuns lui DanielDanny, nu tie. Vezi ca scrie in paranteza cui ii este dat raspunsul. Iar la intrebarea ta nu am raspuns, pentru ca nu sunt crestin; oricum, asta nu inseamna sa urmezi exemplul cuiva, repetand ca papagalul, in orice imprejurare, formula folosita de el odata.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru UnuPentruAltu):

Nu știi întotdeauna cu certitudine dacă cel ce te mustră o face inspirat de Duhul Sfânt sau influențat de duh rău. Cristos ne îndeamnă să răspundem mereu cu Duhul blândeții.