| anonim_4396 a întrebat:

Întrebare adresată special către creștini, indiferent de religie!
Care este opinia voastră în ceea ce privește pocăința, mântuirea în conformitate cu Biblia și cu religiile actuale?
Există pocăință, mântuire în afara așa-ziselor biserici (locașuri de adunare), sau mai bine zis în afara religiilor?

3 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

"Întrebare adresată special către creștini, indiferent de religie!"

Stai. Ce?

| fllu07 a răspuns:

În primul rând trebuie să admitem că este o singură religie adevărată: un singur Dumnezeu, o singură religie. Logic nu? Odată ce facem cercetări pentru a găsi adevărul, si modul de închinare aprobat de Dumnezeu, ne convingem de el, nu mai are sens întrebarea ta, pentru că îți vei fi dat seama ca ori esti cu Dumnezeu și îi aduci închinare asa cum vrea el, ori ești împotriva lui. Simplu.

| Anelise128 a răspuns:

Exista pocainta cand omul se intoarce de la pacatele lui la Dumnezeu si traieste conform legilor lui Dumnezeu din Biblie. Crestin este cel ce face voia lui Dumnezeu nu cel ce se declara crestin.
Poate intrebi daca poti sa fii mantuit/ crestin fara a merge la biserica. Mersul in sine la biserici nu mantuieste pe nimeni daca nu si-au schimbat viata pentru Dumnezeu. Exista si crestini care nu pot merge la biserica din motive de sanatate sau politice, asta nu ii face mai putin crestini. Dar, un crestin adevarat trebuie sa isi doreasca sa mearga la biserica, pentru ca acolo sunt fratii lui si Dumnezeu. E ca si cand un microbist isi doreste sa ajunga pe stadionhappy