| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare atat pentru atei cat si pentru crestini!

In cazul in care sunteti atei care ar fi aceea minune/dovada...acel "ceva" care v-ar readuce credinta inapoi?

Daca sunteti deja crestini care ar fi acea minune pe care ati vrea sa o vedeti pentru a nu va indoi de ceea ce deja credeti si pentru a le putea demonstra celorlalti ca gresesc indoindu-se?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Pai ar fi cateva "dovezi" care imi vin in minte acum si care m-ar convinge sa devin crestin. Bineinteles, daca l-as vedea pe Isus ca pluteste pe un nor si dupa aceea coboara pe pamant si ne anunta ca a venit a doua oara. Asta ar fi ceva destul de convingator. O alta varianta ar fi sa se arate d-zeu asa cum i s-a aratat lui Moise pe munte, sa zicem. Cred ca ar fi destul de credibil. O alta varianta ar fi sa gasim dovezi clare ale faptului ca Universul nu are decat cateva mii de ani, si nici vorba de milioane sau miliarde, sau sa ne dam seama ca evolutia vietii pe Pamant nu a avut loc asa cum credem, si ca toate speciile au fost create exact asa cum scrie in biblie. O alta dovada care m-ar convinge ar fi sa gasim arca lui Noe undeva pe un munte, si dovezi ale potopului global care ar fi avut loc acum 4000 de ani. O alta dovada pentru crestinism ar fi gasirea unei fosile in stratul nepotrivit. De exemplu, sa gasim fosila unei vaci in acelasi strat cu cea a unui dinozaur. Si asta ar fi ceva foarte ciudat care m-ar pune pe ganduri. Sigur, pentru a face Geneza credibila e nevoie de mult mai multe descoperiri. Ar trebui sa aflam ca Pamantul e cel mai vechi obiect din intregul Univers, sau ca e plat si fix, si ca Soarele e cel care se misca. Ma rog, e inutil sa mai prelungim povestea asta pentru copii mici.

29 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca tu imi arati un singur crestin adevarat eu ma pocaiesc maine despre ce vorbim de fapt? despre persoane care se mint doar pentru ca le satisface dorintele asta are vreo legatura cu credinta? ca ateu vad ca nu exista crestini, mulsulmani etc nu exista oamenii care sa fie ca cei in care cred si doar oamenii ipocriti, falsi si atat in fine ce dovezi sa am nevoie vad destule ca zeii sunt o inventie

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Ai dreptate cu crestinii ''adevarati''
http://www.youtube.com/watch?v=SI-_FJuTPns
-iata o serie de intrebari la care -crestinii-nu sunt prea fericiti sa raspunda...
adica in PRIMUL rand TREBUIE sa stie sa explice ceea ce cred(daca tot sunt asa convinsi unii)! si ...in plus vor sa-i convingasi pe altii...
Din nefericire(pentru ei in primul rand) atunci cand le pui o serie de intrebari mai ''incomode''(este doar o expresie- ''incomode'' de fapt unele intrebari sunt de ''interes general'' si pentru a gasi raspunsuri ) -nu stiu sa faca (unii) decat urmatoarele lucruri:
-sa se retraga in ''cochilie'' si sa termine discutia sovaitor
-sa dea explicatii in contradictoriu(pur si simplu se contrazice singur)
-sa te condamne pentru convingerile tale (doar pentru ca nu corespund cu ale sale, fara sa te inteleaga sau MACAR sa incerce sa inteleaga ce este in sufletul tau CE te-a facut sa nu mai crezi-crestinismul presupune(pune accent) pe acest lucru/(pas) sau macar asa AR TREBUI!-), fara sa-ti poata oferi argumente valabile...ce sa mai spun de DOVEZI?!(argumente sustinute de dovezi)?!
-sa se enerveze subit
si in cel mai rau (ei ar numi asta ''bun '' caz ) iti aplica o ''bataie rupta din rai'' daca nu incetezi cu intrebarile...

| Mădă0611 a răspuns:

Zeul biblic, cel in care credeam, e clar o inventie, nu exista ceva care sa-i dovedeasca existenta in afara cartii si mintilor unora, daca exista o forta creatoare, mintea umana e extrem de limitata, o sa gaseasca o modalitate sa isi faca prezenta simtita/constientizata, daca o sa vrea asta.

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

''...daca exista o forta creatoare, mintea umana e extrem de limitata, o sa gaseasca o modalitate sa isi faca prezenta simtita/constientizata, daca o sa vrea asta ''

Care ar trebui sa fie acel mod prin care sa-si faca simptita (constientizata) prezenta si tu sa crezi ca exista?!

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am zis, mintea umana e limitata, tot ce stie e doar ce a receptat prin intermediul unui simt; nu stiu, o sa ma prind eu la momentul respectiv, daca o sa fie.

| Holiday a răspuns:

Nu "minunile" ar trebui sa te faca sa crezi ci logica. O persoana cu cat e mai putin instruita, cu atat vede mai multe lucruri care ii par "minuni".
Gandeste-te numai cate cunostinte aveau oamenii acum 2-3000 de ani, cate "minuni" vedeau...
Si acum mai sunt unii care pur si simplu vor sa vada minuni chiar si unde e clar ca nu e vorba de asa ceva.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Holiday):

laughing am o veioza touch senzor si e pusa la vreo 5 cm de parchet, de 3 ori am gasit-o aprinsa pe prima pozitie, parca vad ca un crestin ar fi crezut ca e bantuita casa, unul pacatos s-ar fi pocait, cel credincios ar fi chemat popi sa faca slujbe, eu ma gandesc la vreun paianjen.

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

''Nu "minunile" ar trebui sa te faca sa crezi ci logica''

Total de acord!

Eu nu faceam referire la acele ''tipuri de minuni '' in care persoane de genul asta cred...
http://www.youtube.com/watch?v=R_cWgq31_MU

sau...
http://www.youtube.com/watch?v=N8kQ7QetkdQ
(ea chiar crede ca-i desteapta =)))

sau orice fel de superstitii...

Eu ma refeream la ''cei cu mintea mai deschisa''(open mind)...
NU!- la cei redusi mintal si/sau cu iq-uri sub limita(in genul celor de mai sus vizionate), NICI a psihopatilor sau a celor cu probleme mentale de orice gen...

Ma gandeam la o persoana NORMALA (din toate punctele de vedere)!

(Citeste te rog raspunsul pe care la dat Gaia si apoi raspunsul pe care eu i l-am dat la raspunsul ei initial si apoi raspunde te rog (daca vrei) intrebarilor din context).

| Liviu a răspuns:

Singura chestie care mar face sa cred in dumnezeu ar fi sa se despice ceru in doua, iar dumnezeu sa fie lasat pe pamant usor de 2 inaripati ( a se citi ingeri blushing, oare ce gust au aripioarele de inger? Mmm)Sunt gata sa imi asum raspunderea pentru cainta si bla bla bla, matanii si tot soiu de lucruri sa il slavesc daca el chiar imi da dovada ca existahappyDar cum asta nu se intampla... Nu doresc sa ma rog la stele *.* prefer sa am liber arbitru, sa fac ce vreau, cand vreau.Mie destul ca la tara am o biserica si mereu sambata/duminica imi rup creieri in 2 cu clopotu' lor.

| Felys a răspuns:

Eu sunt atee de cand ma stiu si nu am nevoie de nici un miracol, nu cred si nimic nu imi va schimba convingerea, mereu voi cauta partea practica a lucrurilor

| Neymar3000 a răspuns (pentru Felys):

Si asta se numeste minte deschisa sa fi fixata pe ideile tale?

| Felys a răspuns (pentru Neymar3000):

Da

| KhludCiprian a răspuns:

Buna intrebare!

Cred ca daca vezi o minune si esti ateu probabil te gandesti: "nu cumva e un fenomen neinteles azi?"
In Biblie oamenii nu intelegeau curcubeul, deci Iehova il desena. Alte datorii ale lui Dumnezeu era sa traga apa prin sita si sa miste planetele pe firmamentul cerului.

Deci azi avand o perspectiva mai apropiata a realitatii, daca vezi un magician, chiar daca stii ca nu poti explica miracolul, nu crezi in magician nu?

Dar haide sa mergem putin diferit: sa presupunem ca apare un miracol miraculos si sa zicem ca singura explicatie rezonabila e ca e o fiinta supranaturala. Ce este normal sa faci?

Sa te apuci de exemplu sa pupi icoane? Dar sa te apleci de 5 ori la Mecca si sa iti zici rugaciunea catre Alah? Dar sa devii vegetarian si sa slujesti pe Brahma?

Probabil nici una, nu? Probabil daca ti-ar cere sa te rogi, te-ai ruga cel mult "acelei entitati" si sa o rogi sa iti protejeze pe cei dragi si pe tine. Daca stii ca e global, ai vrea sa ii ajute pe cei ce sufera mult inaintea ta, sa nu fie razboaie.

Dar stim ca miliarde de oameni se roaga si nici un zeu nu fac nimic:
- cand o femeie e violata
- cand cineva ajunge acasa mort de foame si se roaga pentru putina mancare pentru ziua de maine
- pentru cineva ce nu are apa potabila
- pentru cineva ce primeste malarie

Tu ce ai face?

| Holiday a răspuns (pentru KhludCiprian):

"...daca vezi un magician, chiar daca stii ca nu poti explica miracolul, nu crezi in magician nu?"

Ai fi surprins sa afli cati cred ca magicianul ala are puteri supranaturale. Doar stii si tu cati cred ca nu stiu ce icoane plang sau sangereaza, povestea cu "lumina sfanta", etc...

| anonim_4396 explică (pentru KhludCiprian):

"cand o femeie e violata"... pai zeul respectiv merge pe modelul "dar lasa ca-l prindem noi" chiar daca era la locul faptei si putea sa opreasca incidentul. Eh... detalii minore.

Btw, ai chef de o serie noua de intrebari? Tin de acest subiect (probabil le-ai mai vazut si pe TPU).

| KhludCiprian a răspuns (pentru anonim_4396):

Sigur, scrie-mi!

| anonim_4396 explică (pentru KhludCiprian):

Prima parte a raspunsului tau -cel pana la :''Dar haide sa mergem putin diferit: sa presupunem ca apare un miracol miraculos si sa zicem ca singura explicatie rezonabila e ca e o fiinta supranaturala. Ce este normal sa faci? ''-nu lasa loc de prea multe interpretari.

-

Sa presupunem pentru un moment...doar sa presupunem(un fel de exercitiu de imaginatie) ca poti sa fii martorul unui ''miracol miraculos'' intr-adevar exceptional si real(cu dovezi CLARE, INCONTESTABILE)!
(vezi raspunsul lui Gaia si replay-ul meu la raspuns), si ca poti participa la una dintre acele minuni!
Ai crede? Ai putea fi convins?
Daca nu de ''minunile'' mentionate atunci care sunt acele minuni INCONTESTABILE (din punctul tau de vedere) care ti-ar putea schimba modul de gandire?(indiferent de natura lor)!

Sa nu-mi spui ca NU EXISTA asa ceva!(cum am zis e doar UN EXERCITIU DE IMAGINATIE nu UN FAPT IMPLINIT)! ( stiu asta!-pentru ca nici eu nu am vazut nimic laughing daca as fi vazut ceva as fi incercat sa te conving de ceea ce am vazut si sa aduc dovezi concludente(pentru a nu parea nebuna : ) ) si cu siguranta nu ma mai numeam atee!

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Este un fenomen asemanator cu isteria creata de seria ''Twilight''
http://www.youtube.com/watch?v=xBvOhfL4mYw
acum toti adolesentii sunt fermi convinsi ca vampirii exista!
Doar au ''dovada''! :))

Sau uite ce ''dovezi' si explicatii' are acest concetatean :)
http://www.youtube.com/watch?v=vHZquCUSSbU
acum sunt sigura ca extraterestrii exista! :))

| KhludCiprian a răspuns (pentru anonim_4396):

"Daca nu de ''minunile'' mentionate atunci care sunt acele minuni INCONTESTABILE (din punctul tau de vedere) care ti-ar putea schimba modul de gandire?(indiferent de natura lor)!"
Bineinteles. Orice observatie (mai ales masurabila) mai ales cand persoanele sunt in domeniu si in masura sa traga o concluzie (adica sa nu isi confirme ceea ce cred deja), mi-ar schimba modul de gandire!

De asemeni, chiar ma gandesc ca stiinta poate da niste raspunsuri, dar nu cele mai bune raspunsuri.

Sa iti dau un exemplu concret, ce e intr-un fel la interactiunea dintre credinta si stiinta: Proiectul "Blue zones" ce a vazut ca sensul de apartenenta si spiritualitatea chiar cresc intre altele (sunt si alti factori, precum o dieta sanatoasa) durata de viata.

Desi e "miraculos", este posibil ca simplul fapt de a medita ca in zona insulei Okinawa sa imbunatateasca calitatea vietii. Bineinteles asta poate sa ma faca sa caut sa meditez din cand in cand (despre omenire sau despre programare, daca nu despre altceva) si sa caut sa imi imbunatatesc dieta (sper sa o fac, desi se pare ca nu mai reusesc).
http://www.bluezones.com/2012/02/okinawas-longevity-lessons-2/
"Maintain a moai

The Okinawan tradition of forming a moai provides secure social networks. These safety nets lend financial and emotional support in times of need and give all of their members the stress-shedding security of knowing that there is always someone there for them."

De asemeni, pagina dedicata adventistilor:
http://www.bluezones.com/2014/03/loma-linda-exploration-lessons/
"Give something back.

Like many faiths, the Seventh-day Adventist Church encourages and provides opportunities for its members to volunteer. People like centenarian Marge Jetton stay active, find sense of purpose, and stave off depression by focusing on helping others."

"Find a sanctuary in time.

A weekly break from the rigors of daily life, the 24-hour Sabbath provides a time to focus on family, God, camaraderie, and nature. Adventists claim this relieves their stress, strengthens social networks, and provides consistent exercise."

Astea nu ma fac adventist, dar apreciez sa pot face aceste lucruri si cred ca desi nu inteleg cauza acestor evenimente, pot sa invat niste lectii.

Daca vrei sa meditezi ca atee, iti recomand acest clip (probabil il stii deja):
https://www.youtube.com/watch?v=1hdTJ9e6LhU

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Raspuns: Dumnezeu nu vede decat atunci cand pacatuiesti...desigur pentru a te pedepsi-nu atunci cand cineva sufera-aici NU INTERVINE! E ocupat!

http://www.tpu.ro/......pers-care/

Pur si simplu imi tresalta inima cand vad atata suferinta in jur ...si apoi mi se mai cere sa cred....intrebarea este IN CE/CINE anume?!

http://www.tpu.ro/......ogodita-o/

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu sunt genul de persoana care vrea o dovada mai "extrema" din pdv uman dar "normala" din pdv al unui zeu atotorice. Gen :

1 - Sa se arate acel zeu TUTUROR in acelasi timp sub forma unui om inalt de 3 km, sa leviteze si sa tina un soare si o gaura neagra in maini (si desigur sa se lase filmat).

2 - Daca prefera sa nu se arate, sa vorbeasca cu TOTI oamenii, sa ii adune in diverse locuri (grupuri mici, mari, medii, n-are importanta) si sa creeze din pamant noi specii de animale SAU sa creeze noi specii de animale din NIMIC (si desigur, evenimentul sa fie filmat de toti ca mai apoi sa poata fi confirmat).

Aceste exemple, pentru noi par "extreme" dar pentru un zeu atotorice, sunt mai simple decat clipitul.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sa inteleg ca esti ateu?! ...sau (mai putin probabil) -crestin in cautare de ''dovezi'' pentru a le demonstra celorlalti ca gresesc(indoindu-se)?!

-sunt foarte bune exemplele tale!-desi cum spui chiar tu sunt ''extreme''-chiar foarte extreme!(pentru noi cel putin...)

Eu ma gandeam la ceva de genul:
-invierea unui om in stare de putrefactie
-unui om care nu are piciore sau maini sa-i creasca in timpul unei rugciuni...
-

Lucruri de ''genul'' care sunt ''extreme''(nu atat de extreme ca cele mentionate de tine-dar extreme totusi!),nu se pot explica cu ajutorul stiintei(sau/si prin rationament),ajuta oamenii(sa creada sau sa se vindece(fizic)).

Un alt exemplu (similar) ar fi mersul pe apa,combaterea saraciei prin rugaciune(gen -sa cada hrana din cer...) si TOATE astea sa poata fi DOVEDITE!(filmari,participarea la aceste ''evenimente'' a unor oameni din medii diferite, cu iq-uri diferite!, neaparat IN NUMAR MARE, FOARTE MARE!, si desigur jumatate dintre acei oameni(cel putin) sa fie atei CONVINSI!

Tu daca ai vedea asemenea ''lucruri''(MINUNI) ai crede?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nimeni nu are de castigat daca un ateu devine credincios in fata unui miracol.
El avanseaza spiritual fara niciun efort sau merit si nu este corect.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Esti ateu, credincios(daca da -ce religie-... daca ai una) sau satanist?!

| Celcareajuta a răspuns:

E aiurea sa imparti lumea in atei si crestini pentru ca mai sunt si altii. Minunile tin de perspectiva din care le privesti, unii le pot considera noroc, altii coincidente. Eu personal ma consider agnostic, dar cred ca un crestin nu are nevoie de nicio dovada/minune pentru a ii intari credinta, iar un ateu nu poate fi convins.

| anonim_4396 explică (pentru Celcareajuta):

Care sunt acei ''altii'' la care faci referinta?

''Minunile tin de perspectiva din care le privesti, unii le pot considera noroc, altii coincidente.''
https://www.google.ro/#q=omul+care+a+revenit+din+moarte+clinica

Analizand oricare dintre aceste cazuri in parte sau analizand acest subiect per ansamblu...ce crezi-este vorba de noroc,''coincidenta'' sau... minune?

...''iar un ateu nu poate fi convins ''-chiar crezi asta?(esti sigura?)de ce?, ce te face sa crezi acest lucru?!

| Celcareajuta a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi cer scuze nu am inteles corect ce ai intrebat: atat pentru crestini cat si pentru atei. (am crezut ca tu ii negi pe altii cand de fapt ii excluzi numai) Cazurile cu oamenii reveniti din moarte clinica le catalogam drept "minuni" pentru ca inca omenirea nu cunoaste explicatia, dar nu putem spune cu tarie ca nu exista una. La fel ca fenomenul http://www.studentie.ro/campus/ploaia_de_pesti_din_honduras/c-46-a-119406

Un ateu nu poate fi convins pentru ca tinde sa caute sa rationalizeze "minunea", iar daca nu poate se considera ca nu este suficient instruit. Sa crezi ca ceva este absolut imposbil de demonstrat prin logica vreodata e, in opinia mea, o credinta naiva.

| Ceiriog a răspuns:

Din moment ce esti crestin si esti unul bun, adica nu doar cu numele, n-ai nevoie de ceva care sa-ti mentina credinta. N-ai nevoie de oxigen pentru a mentine focul, nu aici.
Referitor la minune pentru a le demonstra celorlalti ca gresesc. Cuvantul Lui Dumnezeu e de ajuns. Daca tot nu vor sa creada va fi exact ca in Evanghelie.
,, Neam viclean cere semn, dar semn nu i se va da, decat semnul lui Iona [...].

| anonim_4396 explică (pentru Ceiriog):

Am inteles esentialul a ceea ce voiai sa spui(explici) insa nu am inteles citatul'' Neam viclean cere semn, dar semn nu i se va da, decat semnul lui Iona [...].''-in special urm. fraza din citat: '',, decat semnul lui Iona [...].''-ce ar trebui sa fie acest semn? sa INSEMNE?(din punctul tau de vedere-ce crezi ca inseamna)?