| Superior a întrebat:

Intrebare (cretina) cu care sa ma fac de ras :
Daca cumperi un produs la un pret mult mai mic fata de cel real, cu acordul vanzatorului, ai comis pacat fiindca nu i-ai dat cat merita / l-as jecmani?
Dar moral cum este vazuta daca nu din punct de vedere religios?

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Depinde,de exemplu vad la hornbach sacul de brichete la 17 ron, la eMAG 40 de ron, samsari profita ca la hornbach, dedeman numai sunt, sincer as fi dat 40 dar mi-am pus creierul la contribuție, în România totul e posibil, se fura roman pe roman, cum sa cumpăr cu 120% mai scump, asta trebuia regulamentar, nu eMAG vine și parteneri, dar și asa, mai ales ca eu consider ca ce e mai scump e mai bun, ambele chesti sunt identice, e hoție și păcat desigur, profiți de aproapele tău

| RAY a răspuns (pentru RAY):

E pe de alta parte tipul cu cafea din Cluj,cumpăra cafea din Columbia la calitate și se ocupa de afacere, faza e ca promovarea costa, tva și alte minuni, România e plina de intermediari, adică înțeleg sa fie mai scump dar nu 120%

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Daca cumperi un produs la un pret mult mai mic fata de cel real.
Cum definești prețul real? Este un preț de producție și un preț de prezentare la vânzare. Acest preț poate fi fix sau negociabil.

| halogen001 a răspuns:

Morala e un set de reguli inventate de om. La fel e si religia, o inventie a omului.
Daca eu mananc o gaina e un lucru rau?
Daca un lup mananca o caprioara e un lucru rau?
Daca eu cumpar un produs la un pret mai mic fata de cel real e un lucru rau?

Depinde de punctul de vedere din care privim problema.
Pentru gaina e bine ca am mancat-o?
Pentru caprioara e bine ca a mancat-o lupul?
Pentru vanzator e bine ca a vandut produsul la pret mai mic?

Pentru a vedea ce e bine si ce e rau, trebuie definit binele si ales un sistem de referinta.

Pentru o vietuitoare sistemul de referinta e comportamentul de baza dobandit in milioane de ani de evolutie prin selectie naturala.

Vietuitoarea e o forma de existenta a materiei caracterizata prin supravietuire, strangere de resurse si inmultire.

Tot ce impiedica vietuitoarea sa isi execute programul de de supravietuire, strangere de resurse si inmultire e considerat rau.

Pentru gaina, daca eu am mancat-o e un lucru rau pentru ca i-am intrerupt existenta de vietuitoare. Pentru mine e bine pentru ca am colectat resurse. In acelasi timp, pentru specia gainilor e si un lucru bun, pentru ca eu intretin existenta speciei de gaini, insa nu e chiar o existenta asa de favorabila a speciei gainilor, pentru ca eu le cresc ca sa ma folosesc de ele si alterez selectia naturala ca sa am o specie de gaini cat mai bune de mancat.

Deci conteaza mult sistemul de referinta pentru a spune ce e bine si ce e rau.

Daca eu cumpar de la producator marfa sub pretul real, pentru mine e un bine, dar e temporar, pentru ca acel producator daca nu primeste inapoi valoarea reala a produsului si ceva peste, ajunge sa nu mai poata fabrica acel produs si in viitor nu voi mai gasi la el acel produs indiferent de pret. Pentru producator e rau, pentru ca lucrul asta arata ca ceea ce face el nu e de valoare sau nu e asa de util.

In final, daca eu nu platesc cat trebuie si daca producatorul vinde prea ieftin avem de pierdut toti.

Religia e o inventie a omului, nu e bine ancorata in realitate si nu poate indeplini conditia de reper serios pentru a spune intotdeauna ce e bine si ce e rau.

| RAY a răspuns (pentru halogen001):

Sunt reduceri acum peste tot, seara patiserie mega image

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Anunț·Google Play › Reducerile mele
Instalați acum | Reducerile mele - Cataloage de oferte, Promotii - Cataloage de oferte
4, 7 (2.354)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca si vanzatorul e de acord, atunci nu vad unde ar fi pacatul.
E ceva de comun acord, nu ceva fortat ca sa se puna ca l-ai "jecmenit".

| iurii75 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ar mai fi ceva detalii care nu sunt menționate în întrebare. De exemplu, vânzătorul stie care e prețul real sau nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru iurii75):

Asta nu a specificat cel care a pus intrebarea.

| UserNameLost a răspuns:

Depinde și de motivele pentru care vinde cu acel preț, probabil își face niște lichidări de stoc ori sunt produse pe cale de expirare, așa că și un preț mic poate fi un câștig pentru el.
Ca să nu mai spun că pot avea defecte ascunse și în acest caz vânzătorul ar trebui să își pună problema de moralitate.