| ErrorFound a întrebat:

Intrebare:
Daca crestinilor li se permite sa studieze si/sau sa predea creationismul in scoli, noi de ce nu avem dreptul sa predam evolutionismul in biserica?

22 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Corect.

http://i.imgur.com/CeWhC56.jpg

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Asa si daca te duci la stomatolog sa-i spui ca nu vezi bine, ce se intampla?

| Lizzu a răspuns:

Pai daca ai preda evolutionismul acolo, s-ar duce toata religia de rapa.
Crezi ca te-ar asculta cineva?

Majoritatea credinciosilor de acolo nu vor intelege o iota din ce spui, si atunci pentru ce? dupa primele tale fraze isi vor face cruce si vor turna butoiul cu aghiasma pe tine.
Asa ceva se ia de la zero, de la varste tinere cand poti pricepe...

As preda si eu dar. sad nu am voie sa vorbesc in biserica ci sa tac si sa invat in tacere crying ooof... viata cruda.
Ma bazez pe tine. Sa faci treaba buna, auzi?

| ErrorFound explică (pentru Lizzu):

Desigur. De fapt, eu o sa abordez o modalitate mai agresiva. rolling on the floor
*Muhahaha*

| Lizzu a răspuns (pentru ErrorFound):

A..pai cu forta nici atat.
Te vor prinde, ca sunt multi, te vor lega in lanturi si te vor biciui in beci.

| Exilee a răspuns:

Nu este gresit daca va spuneti convingerile voastre in fata Bisericii. Poate aveti norocul sa dati si de preoti care doresc sa asculte parerile voastre. De pilda, pe vremea cand inca filosofii epicurieni sustineau ca nu exista Dumnezeu sau alti pagani care se inchinau idolilor isi impartaseau si ei ideile in sinagogi alaturi de Sfintii Apostoli.

| ErrorFound explică:

Pai cam asta e faza, nu cred ca sunt atei santieristi, ci doar profesori, fizicieni, matematicieni, chimisti... rolling on the floor

| ErrorFound explică:

Nu. Totusi, arata-mi si mie un ateu santierist.

| ErrorFound explică:

Arata-mi...

| iurii75 a răspuns:

Dar spuneai că nu te satisface teoria evoluției (cel puțin în forma actuală), și atunci ce ai vrea să predai prin biserici?

| ErrorFound explică (pentru iurii75):

Sa presupunem ca e gresita, ok? Asta nu inseamna ca "adevarul" vostru e corect. De ce sa-l predea in scoli?

| iurii75 a răspuns (pentru ErrorFound):

Păi am scris eu că sânt de acord cu predarea religiei (mai bine zis ortodoxiei) în școli?

| ErrorFound explică (pentru iurii75):

Nu stiu...vad ca-i iei apararea...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt pentru predarea creationismului in scoli DAR sa fie predat creationismul TUTUROR religiilor nu doar cel crestin. In plus de asta, observ ca multi fac o confuzie la fel ca si cu termenul "religie". Multi au impresia ca termenul "creationism" tine doar de crestinism lucru care desigur este eronat.

Cat despre evolutie, sigur, sa se predea in biserica (asta e mai mult o ironie) DAR sa se predea si Big bang-ul si Abiogeneza. Creationismul nu tine doar de aparitia oamenilor sau a animalelor ci tine si de univers. Daca predai creationismul, predai TOATE variantele religioase nu doar una. Daca vrei sa predai in biserica (mi se pare ironic) alternativele ce tin de stiinta pe bune, pe langa evolutie, big bang si abiogeneza mai predai si versiunile altor religii.

@unomnou :

"Nu este gresit daca va spuneti convingerile voastre in fata Bisericii"... de ce IN FATA acelei cladiri? De ce nu in interior? Religiosii predau in fata scolii sau in interior?

| Scarbo a răspuns:

Ce simt al umorului ai laughing

| sabrina103 a răspuns:

Biserica nu este locul unde se studieaza creationismul. Acolo oamenii vin sa se inchine si sa se roage. Iar pentru cei care nu apartin cultului doar sa viziteze operele de arta. Este identic si in cazul templelor, moscheelor sinahogilor. Cei care studieaza creationismul o fac in scoli confesionale, universitati confesionale si uneori se fac si cursuri confesionale.

| bobbyjah a răspuns:

De mere,de prune,de aia
chiar crezi ca de asta am avea noi nevoie? ma enerveaza chestia asta cu religiile, de ce trebuie sa ne pese atat de mult de ele?
ar trebeui sa ni se spuna ca nu religia ne face oameni.
si raspunsul e simplu, manipularea maselor se face prin religie, creationismul e un fel de a zice "d-zeu te-a facut asculta-l" si de asta se preda in scoli, te invata de mic cum sa nu ai personalitate
si normal ca nu vor preda evolutionismul sau altceva care sa-ti spuna ca tu esti independent

| ErrorFound explică (pentru bobbyjah):

"si raspunsul e simplu, manipularea maselor se face prin religie, creationismul e un fel de a zice "d-zeu te-a facut asculta-l" si de asta se preda in scoli, te invata de mic cum sa nu ai personalitate" Vezi de ce ma intereseaza atat de mult starpirea religiei?

| bobbyjah a răspuns (pentru ErrorFound):

Ateismul e tot o religie, adica presupun ca esti ateist dupa poza de profil.
nu zic ca religia e "ochiul dracului", nici biserica si nici preotii.pentru ca trebuie sa recunostem, daca noi nu ne-am lasa manipulati nu am mai fi manipulati de societate

| ErrorFound explică (pentru bobbyjah):

In primul rand, ateismul nu este o religie. happy Chiar si numele o spune. In fine, daca unii vor sa faca din asta o afacere, e problema lor, eu nu ma duc sa ma inchin altui retardat.

| C4JC a răspuns:

Chiar iti recomand sa le spui altora despre evolutionism sau ce vrei tu. Doar ca daca ii vei spune unei persoane ce Il cunoaste pe Dumnezeul cel viu si adevarat teoriile tale, aceasta se va intrista la fel cum daca ii spui cuiva ca guma nu sterge (si acel cineva a incercat-o) el se va intrista putin pentru ca tu ai fi avut un folos daca stiai ca guma intr-adevar sterge. Sper ca nu e prea logic happy

| ErrorFound explică (pentru C4JC):

Nu, n-are deloc logica. N-am inteles nimic. straight face