| Mayhem666 a întrebat:

Intrebare de 1000 de puncte pentru crestini.
De ce credeti in Dumnezeu?
Doar atat intreb, de ce?

Si nu veniti cu intrebari retorice cum ar fi: "Dar tu de ce nu crezi?" sau sa dati mai stiu eu ce citate din biblie sau altceva.

Intrebarea asta e pentru voi, despre voi, un simplu: "De ce?"

Ar trebui sa fie o intrebare simpla nu? Ca daca tot credeti in Dumnezeu, trebuie sa aveti si un motiv pentru care faceti asta, nu? Care este motivul? De ce ati ales sa credeti?

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Dupa cum se vede, toate raspunsurile date, daca le tai infloriturile, suna exact asa: "pentru ca, nu stiu."

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru Holiday):

Daca tu asta intelegi, inseamna ca esti analfabet functional

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Holiday):

Pentru că nu poate fi spus în cuvinte ci se simte în viața de zi cu zi prezenta Duhului lui Dumnezeu în viața celui care crede.

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Sigur, ca si si prezenta lui Vineri 13, sau incrucisatul degetelor pentru noroc. La fel de multa influenta are si duhul asta, orice naiba credeti voi ca e.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Holiday):

Și tu ești călăuzit de un duh, numai că nu recunoști lucrul acesta. Se spune despre poeți și scriitori că sunt călăuziți de muza. Și oamenii de știință de Dumnezeu. Multi dintre ei recunosc că sunt călăuziți de Dumnezeu.

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"... poeți și scriitori că sunt călăuziți de muza."

"Muza" provine din mitologia greaca, deci poetii si scriitori n-au treaba cu duhul din povestea crestina?

"Și oamenii de știință de Dumnezeu."

Deci, de exemplu, inventarea vibratorului dublu, care e evident opera unui om de stiinta, e datorata calauzirii de catre Dumnezeu asta al tau?!
Daca nu stii ce e ala, ai un exemplu aici:
https://justlove.ro/p/vibratoare/vibratoare-duble/xcel-penetrating/

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Holiday):

Și tehnologia este inspirata de Dumnezeu pentru a ajunge Evanghelia până la marginile Pământului. Și vedem cu ochii împlinită aceasta prorocie.

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Unde e marginea Pamantului?

44 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Pentru ca atunci cand eram agnostico- atee cineva m-a provocat sa ii cer Creatorului daca exista sa mi se reveleze Am facut- o odata cand eram singura. Cineva mi-a radpuns.Am scris la la intrebarile mele cum a fost experienta.

| T0T a răspuns:

Creștinii cred în Dumnezeu din motive prostești, în marea lor majoritate. Dar, poate, Dumnezeul meu e o gagică mișto, care practică BDSM. Am și eu voie să îmi imaginez ce vreau, common! Până la urmă e epoca iluziilor.

https://www.youtube.com/watch?v=ZXuutQWhjzY

| anonimg a răspuns:

Cred în Dumnezeu pentru că mi S-a descoperit; nu fizic, ci la nivel spiritual.
Este experiența mea personală care am mai spus-o aici și nu obosesc să o repet ori de câte ori este nevoie.
Eram în armată în anul 2000, cu aproximativ 3 luni înainte de terminarea acesteia. Un băiat care nu avea nicio legătură cu vreo religie sau cu Dumnezeu, venit în urma mea să-și continue stagiul militar, a ajuns cu o carte primită de la prietena lui, carte numită "Genoveva" scrisă de Maria Buckingham.
Îmi plăcea să citesc cărți în armată, și împrietenindu-mă cu acest băiat mi-a împrumutat cartea. În mare parte este vorba despre o fată Genoveva și prietena ei, care în timpul unei vremi ploioase s-au ascuns sub streașina unei biserici, și au fost invitate înăuntru.
Genoveva a fost mișcată de predica pastorului, și și-a predat viața lui Dumnezeu. Ceea ce m-a mișcat pe mine au fost problemele ce au urmat cu familia ei, și mai ales din partea tatălui ei.
Ca un om să sufere pentru Cineva nevăzut, m-am întrebat: "Oare chiar există Dumnezeu?" Și tot citind cartea, întrebarea s-a transformat în: "Doamne, Tu chiar exiști cu adevărat?" Și atunci, în acea după-amiază, cu dorința de a-L cunoaște pe Dumnezeu și a trăi ca fata aceea în ascultare de El, de unul singur m-am pus în genunchi și i-am spus gândul și dorința că vreau să-L cunosc și să trăiesc în ascultare de El.
Parcă pluteam, parcă visam din clipa aceea și în zilele care au urmat. Nu aveam Biblie și nici nu mă gândeam la asta. Am terminat cartea și am dat-o băiatului înapoi. În fiecare dimineață și în fiecare seară mă simțeam îndemnat să mulțumesc lui Dumnezeu pentru prezența Sa continuă.
În armată era un băiat care a fost metodist, dar care niciodată nu a vorbit despre așa ceva. El a văzut schimbarea care s-a petrecut cu mine; i-am explicat despre cartea respectivă și a înțeles. Au văzut și ceilalți colegi această schimbare (aproximativ 30 la număr), dar nu știau să o explice, după cum nici eu nu știam.
Ziua eliberării se apropia și m-am rugat la Dumnezeu să îmi arate care este biserica Lui, deoarece în lume erau multe biserici. Și providența m-a condus la biserica adventistă de ziua a șaptea. Și problemele pe care le-a avut Genoveva cu tatăl ei s-au întâmplat ca să fie aproape identice cu ale mele; l-a scurt timp tata m-a dat afară din casă pe motiv că l-am făcut de rușine cu credința mea.
Experiența personală- acesta este singurul motiv pentru care nu doar că eu cred în existența lui Dumnezeu, ci mă încred în El.

| andreisergiu123456789 a răspuns (pentru anonimg):

Ai 40 de ani sau mai mult.
Multi inainte!

| anonimg a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

"Ai 40 de ani sau mai mult.
Multi inainte!"
Mulțumesc! Mulți ani și ție! Veșnici! Tuturor!

| AVAAVA a răspuns (pentru anonimg):

În primul rand ai cautat adevărul în cărți Lumești, nu în Biseica lui Hristos. Atunci când nu ai o relație cu Biserica Lui Hristos Duhul Lumii se cuibărește în inima. În al doilea rand, ai fost un fel de Toma Necredinciosul, cerând minuni, iar ele ți-au fost îndeplinite, dar nu decatre Iisus Hristos. Și vreau sa îți demonstrez cele de mai sus, poate ai norocul și găsești calea câtre mântuire.Sa o luam cu începutul.
1:Biserica Adventista a fost înființată ca urmare a 2 dezamăgiri, predictii false despre sfârșit.
2:Miller, înainte sa devina metodist, a fost un mason de prim rang, venind cu influente masonice.
3:Biserica Adventista a continuat sa prezică sfârșitul și după Miller, când Russell preia de la colaboratorul său adventist N.H. Barbour credința conform căreia Iisus Hristos urma să se întoarcă invizibil pe pământ în anul 1874, eveniment care nu a avut loc. Profețește din nou că în anul 1914 lumea va fi distrusă și se va inaugura „Mileniul", domnia de 1000 de ani a lui Iisus Hristos pe pământ. În 1916 Russell moare și grupul se separă în mai multe mișcări rivale, dintre care una din ele, condusă de Joseph Franklin Rutherford, păstrează controlul asupra revistei Turnul de Veghe și a entității legale, Watch Tower Bible and Tract Society of Pennsylvania. Rutherford schimbă denumirea mișcării în anul 1931 în „Martorii lui Iehova" pentru a se distinge de alte grupuri de Studenți în Biblie, apărute după moartea lui Russell.
Lasand la o parte toate Ereziile Protestante, sa ne axam puțin pe Biserica Ortodoxă Apostolică...
Iisus Hristos a promis ca va fi cu Biserica Lui de la început pana la sfârșit. Ori dacă acesta făgăduința este adevărat, și nu o putem contrazice dacă suntem creștini, trebuie sa identificam care Biseica a păstrat în scris Sfânta Tradiție Păstrată Nealterata.
Răspunsul îl găsim în Biserica Ortodoxă De Răsărit.
Aceasta a păstra Sfânta Tradiție în canoane și dogme ca raspuns al ereziilor protestante, tocmai pentru a nu rupe oricine din Sfânta Tradiție dând naștere asa cum observăm, a mii de secte fiecare cu propria învățătură. Atunci când omul manat Duhul lumii, citește Biblia fără ajutorul unui Duhovnic din Bisericia Primara, risca sa înțeleagă anumite pasaje altfel decât au făcut-o apostolii, denaturand adevărul revelat, și rupând din Biserica părticele, născându-se sectele... Secta înseamnă secțiune... Toate acestea sunt erezii, iar Toate ereziile Protestante au renunțat la Sfintele Taine fără de care mantuirea este pusa flagrant în Primejdie. Diavolul ca și stăpânitor al acestei lumi a găsit acesta metoda de distrugere a sufletelor, mai credibila decât ateismul. Ateii sunt limitați la plăcerile materiale, dar un credincios este greu să-l faci ateu, asa ca a uneltit aceste capcane, cu ajutorul masoneriei și a miilor de secte protestante. Și încă ceva, nu toți Ortodoxiei declarați la recensământ trăiesc ortodoxia. Ortodoxia necesita milostenie, smerenie și în final pocăință. Tatăl tău chiar avea de ce sa se supere, pentru ca te iubește și nu îți dorește moartea sufletului. Și încă ceva, Biblia Cornilescu de pe care citești tu are foarte multe greșeli tăieri și adăugiri, eu unul am studiat problema Cornilescu, și o poți face și tu. De altfel este normal, doar a fost un Preot Ortodox caterisit, iar din răzbunare a modificat Biblia pentru a se potrivi Doctrinei Protestante, cum au făcut de altfel și Martorii. Martorii au modificat-o și mai flagrant. Toate formele de Protestanism au la baza spălarea creierelor cu ajutorul Duhului Lumesc.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

De ce vrei sa afli?

| Mayhem666 explică (pentru TamplaruAnisoara):

De curiozitate.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Mayhem666):

Și ce câștigi?

| Mayhem666 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Nu trebuie sa castig nimic. Nu toate raspunsurile primite trebuie sa rezulte intr-un castig.
Daca nu ai chef sa raspunzi, nu stiu de ce mai raspunzi in primul rand.

| iurii75 a răspuns:

Pe scurt, am renunțat la ateism deoarece m-am convins ca viața nu poate apărea accidental din materie lipsită de viață.

| AliGab a răspuns:

Pentru ca m-a scos din situatii limita de mai multe ori. Stii cum este sa muncesti 2 saptamani si din rautatea unora sa nu mai fii platit pentru ca respectivul a plecat si nu si-a achitat camera de hotel? Ce sanse erau ca interlopul sa vina sa plateasca a doua zi? (eu nu stiam ca este interlop, dar am aflat cu acea ocazie de la alti angajati) Nu pot crede ca mana destinului, dar pot crede ca Maica Domnului l-a trimis caci am varsat multe lacrimi in fata icoanei ei.
Ce sanse erau sa gasesc prieteni dupa ce m-am rugat cu lacrimi la Dumnezeu, intr-o depresie cumplita, gata sa imi pun capat zilelor, in care ii ceream prieteni, caci nu aveam niciunul)? Si multe alte situatii...

| fllu07 a răspuns:

Pentru ca oriunde întorci capul vezi dovezi ale existenței lui Dumnezeu. Acestea, analizate, studiate, iti arată clar, faptul că viața nu a aparut din întâmplare, ca cineva o întreține, si ca trăită în armonie cu principiile celui care a creat-o chiar are sens, si putem găsi adevarata fericire.winking

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Pentru ca nu sunt suficient de idiot incat sa cred ca un univers infinit, cu atata diversitate a aparut pur si simplu, dintr-o explozie uriasa fara nicio sursa! Si nu ma lua pe mine cu "Dumnezeu cum a fost creat?", Dumnezeu este ceva metafizic, nu material, prin urmare el poate exista fara sa fie creat.Un univers compus din materie, nu!

| andreisergiu123456789 a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Cand o sa intelegi ca nu are sens nici ca un zeu asa complex sa nu aiba inceput atunci vei deveni agnostic si deci mai fericit.

| AliGab a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

"Pentru ca nu sunt..." - foarte bun raspunsul acesta :-)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici măcar nu am ales eu să cred.Pur și simplu simt credința ca pe o pecete pusă pe suflet și o incredințare ce nu poate fi explicată in cuvinte.Si ce mă miră cel mai tare e că nu mă pot impotrivi acestei credințe, dar de fapt nici nu pot trăi fără ea.Si iarăși mă mir că nu am nici un avantaj material ci dimpotrivă milioane de restricții și obligații.
Vorbesc despre credința adevărată, cea ortodoxă.

| iurii75 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar ce reprezintă ortodoxia, această credință adevărată? După ce se ghidează? Crede ea in Cristos?

| anonim_4396 a răspuns (pentru iurii75):

Ortodoxia reprezintă invățăturile care il mântuiesc pe om.

Ea se ghidează după Biblie dar si după Tradiție și Sf. Părinți.

Hristos-Dumnezeu este centrul ortodoxiei.

| iurii75 a răspuns (pentru anonim_4396):

Și cine are o autoritate mai mare in cadrul ortodoxiei, Cristos sau tradiția și sf. Părinți?

| anonim_4396 a răspuns (pentru iurii75):

Tu probabil nu ai fost la Ierusalim, acolo unde a trait Hristos sau n-ai avut acces la surse care arată o continuitate de la Sf.Apostoli.Si presupun că ai adoptat o credinta inventata in America prin secolele 17-18.Si iti vor spune ca e credinta de la Adam, stiu americanii să prosteasca lumea, asa vand cartofi cu glutamat la Mec si prostii mănâncă, ce mai conteaza sanatatea.

| iurii75 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am pus o întrebare simplă, e greu să răspunzi concret?

| anonim_4396 a răspuns (pentru iurii75):

Nu există in ortodoxie autoritatea lui Hristos inaintea traditiei sau Sfintilor Părinți.Pentru că si tradiția și Sf.Parinți tot pe Hristos s-au bazat. Dacă anulez tradiția si Sf. Părinti si iau Biblia in mână formez imediat o sectă pe presupuneri și dogme personale si o numesc adventisti de ziua a 12-a.
Sfântul Ioan Damaschin a scris dogmatica și a sistematizat toată invatatura otodoxa.

| AgirlWithHope a răspuns (pentru anonim_4396):

Sper ca Dumnezeu să îți dezvăluie adevărul. Căci nu Biserica Ortodoxă este cea adevărată ci cea care ține ziua a șaptea ca zi de odihnă. Crede-mă ți-o spun pentru că Dumnezeu mi-a ascultat rugăciunile și mi-a auzit povara ce o aveam pe suflet și acum că mi-a dezvăluit adevărul sunt cea mai liniștită spiritual, simt o pace și o iubire de nedescris. Biserica adevărată a lui Dumnezeu este cea care ține poruncile Domnului. Iar porunca zilei de odihnă cu ziua a șaptea și bisericile ce respectă aceasta poruncă cât și celelalte acelea sunt bisericile adevărate! Dumnezeu mi-a auzit glasul si prin baiatul pe care îl cunosc acum am aflat adevarul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred în El ptc există, m-a ajutat de atâtea ori, e cel mai minunat! El prin atâtea lucruri Își arată existenta, e foarte clar ca El exista prin tot ce a creat. Numai la om dacă am privi, am vedea în ce chip minunat e creat omul, atâtea sisteme prin corpul nostru, atâtea procese greu de înțeles!

| slayer09 a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu pentru ca viata asta e doar o trecere. Te nasti, suferi si mori, ce viata poate fi asta? Iar credinta in Dumnezeu mi-a aratat ca El exista, exista in adancul sufetului nostru, acolo Il gasim pe El, si este extraordinar. Noi, din orgoliul nostru, vrem sa Il vedem in carne si oase, in fata noastra, sa ne faca minuni. Dar El este foarteeee subtil. Prin experienta vietii si analiza a tot ceea ce exista in viata asta nu cred ca nu Il vei intalni pe Dumnezeu. Numai ca noi nu vrem sa credem, ne inchidem ochii cand credem ca il vedem pe Dumnezeu, asta e din cauza orgoliului nostru. Si a-L vedea pe Dumnezeu nu cu ochii, ci cu simtul creierului, a-L constientiza.

| Mayhem666 explică (pentru slayer09):

Dar de ce te referi ca si "EL" si nu ca si "EA"?

| andreisergiu123456789 a răspuns:

Ai o problema?
Daca vrei discutam in privat ce te doare.
E mai simplu.

| UnderPressure a răspuns:

Răspuns de 2000 de puncte:
Ești cam nesimțit.
După ce că mai ai și pretentia să îți răspundem cum vrei tu, nu cum vrem noi, mai faci și ca toate bolile cand răspunzi la întrebările puse de creștini pentru creștini, că îți încalcă ție dreptul la liberă exprimare.
Îndrăznește să zici că nu e adevărat!
Hai! Abia aștept!
Nesimțitule.
Și spune-i lu bunică-tu andreisergiu să nu se mai bage în seamă aiurea, că dacă tu ești nesimțit, el e penibil cu ultima intervenție, stie el care.
Când o să am nevoie de părerea lui, o să îl sun.

| Mayhem666 explică (pentru UnderPressure):

Pwahahaha, ce-mi place cand te enervezi. Mi-ai facut ziua mai buna.

"Îndrăznește să zici că nu e adevărat!
Hai! Abia aștept!"

~Nu e adevarat!~
Asa, am spus-o, hai, ce ai de gand sa-mi faci?

Crezi ca daca ma faci nesimtit o sa ma afecteze cu ceva? Mi se rupe de cum imi zici. Poate daca era sa imi pese, ma afecta in vreun fel.

| andreisergiu123456789 a răspuns (pentru UnderPressure):

Plange fetita?!

| UnderPressure a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Bunelu, vezi că ai greșit fetița.
Patetici mai sunteți. Amândoi. :)
https://www.tpu.ro/......omentarii/

| Mayhem666 explică (pentru UnderPressure):

Ah da, hai sa ne legam acum de preferintele personale ale cuiva. Trebuie acum sa-ti spun ca sunt si bisexual? Ca nu-mi e frica sa o fac, ca nu e ca si cum nu as fi facut-o deja.
Ai grija de cine te iei bai putulica.

| Dvi2002 a răspuns:

Pentru ca ne-a dat viata

| Sisiwieuc9 a răspuns:

Faptul ca crestinismul a supravietuit si s-a extins intr-un Imperiu care il persecuta ne spune multe.
Mai surprinzator ca si popoarele germanice s-au convertit la crestinism.

| C0STEL22 a răspuns:

Nu este treaba magarului de unde beau oile apa.

| AgirlWithHope a răspuns:

Și eu am întâlnit un băiat și datorită lui Dumnezeu l-am întâlnit și acum sunt de partea adevărului. Lăudat să fie Numele Lui în veci. Simt că sunt mai aproape de El ca niciodată. Și eu i-am cerut de atâtea ori să aflu adevărul căci nimic nu îmi mai aducea speranță în Biserica Ortodoxă...trăiam în întuneric..nici lumănările nimic nu mă făcea să simt ce simt acum, pace, iubire, liniște. N-am cuvinte. efectiv. Decât dacă te rogi și vrei să-L cunoști numai așa vei afla adevărata pace interioară?