| Lucas_Raj_1986 a întrebat:

Intrebare de barajbig grinumnezeu a venit pe Pamant intruchipat ca Iisus Cristos si S-a jertfit pentru a rascumpara pacatele omenirii.Intrebarea acum:de la cine si pentru cine trebuiau aceste pacate rascumparate? Nu era mai simplu sa vina si sa le zica oamenilor ca au gresit,acum ii iarta, dar la prima greseala va fi de rau.La nivelul lor cultural de atunci, oamenii intelegeau mai bine cum sta treaba.De ce Dumnezeu alege calea filozofica pentru a ne transmite ceva care este foarte greu de priceput chiar si pentru filozofii din zilele noastre, Nu uitati intrebarea principala:de la cine si pentru cine trebuiau rascumparate pacatele omenirii.Si inca ceva.Nu veniti cu zeci de citate din Biblie. Dati raspuns,daca stiti,cu vorbile voastre, ce, nu stiti decat citate din biblie? P.S. Sunt sigur ca ma aburiti cu niste raspunsuri care nu au legatura cu intrebarea.Pentru ca atunci cand nu stiu sa raspunda clar si la obiect,sectantii si prostii dau citate din Biblie in speranta ca vor perea foarte, foarte destepti si inteligenti.Din contra.Vor fi tembeli ca niste automate de prezervative.

37 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Omul prin neascultare de Dumnezeu a pacatuit si plata pacatului este moartea. Dumnezeu este sfant si drept.El in sfintenia Lui trebuie sa pedepseasca pacatul.Plata pacatului este moartea.Sangele reprezinta viata.Inainte,in dragostea Lui accepta sangele animalelor ca substitut in locul pacatosului. Apoi, vazand ca omul pacatuia din ce in ce mai mult, a trimis pe Fiul Sau ca sa plateasca pretul pentru pacatele noastre.El a facut totul pentru noi, noi alegem.

| Lucas_Raj_1986 explică (pentru EmaS):

Serios? Sa inteleg ca oamenii au gresit si altii au platit? pai hai sa pacatuim ca oricum nu vom pati nimic.vor plati altii pentru noi.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Omul prin neascultare de Dumnezeu a pacatuit si plata pacatului este moartea.

pentru un mar culmea adam si eva nici nu cunoasteau raul si binele erau ca doi copii de 5 ani, da pentru un mar moartea eterna ce tare

daca a murit pentru pactele noastre de ce mai exista pacatul?

| Elvina a răspuns:

Si mie mi se pare o porcarie treaba cu rascumpararea pacatelor, pentru ca eu nu cred in pacate, mi se pare doar o manipulare la nivel mondial. Spovada e un fel de fosta Securitate. Daca stai bine si te gandesti nici macar pozitia lui Isus pe cruce nu e cea reala, caci nu ar avea cum palmele sa sustina greutatea corpului. Orice tata normal la cap nu ar face asa ceva cu copilul sau!

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu este Tatal lui Isus, nu e acelasi.Ioan3:16

| milan9 a răspuns:

Mantuitorul Iisus este Dumnezeu Fiul, de aceeasi NATURA DIVINA ca si Tatal.

Dumnezeu Fiul este de ACEEAŞI NATURĂ DIVINĂ ca şi Tatăl. El este "Cel Unul-Născut, Fiul lui Dumnezeu."(Ioan 3, 18), -singurul despre care se spune la modul propriu că este "Fiul lui Dumnezeu".

Revelaţia prezintă clar în egală măsură şi trinitatea dar şi Unitatea: Trinitatea Persoanelor (3 persoane) într-o unitate desăvârşită a Aceleiaşi Fiinţe sau Naturi divine. În cadrul divinităţii se păstrează o Unitate absolută...

Natura sau Fiinţa divină este aceeaşi şi ea reprezintă "numitorul comun", legătura Unicităţii divine din Sfânta Treime. Comparaţia cu oamenii poate merge doar până la un anumit punct. Unitatea dintre cele trei Persoane divine este însă una totală, fiinţială, constând într-o singură FIRE sau NATURĂ DIVINĂ...

| milan9 a răspuns:

Iată doar o mică parte din versetele care Îl prezintă pe Fiul lui Dumnezeu:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. El este MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos) "Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

Daniel 7, 14: "Şi Lui (singurul numit Fiul Omului în Noul Testament a fost doar Mântuitorul Hristos – Fiul lui Dumnezeu ÎNTRUPAT) I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. STĂPÂNIREA LUI ESTE VEŞNICĂ, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

Daniel 7, 27: "Iar regatul şi stăpânirea şi mărirea regilor de sub ceruri se vor da poporului sfinţilor Celui Preaînalt; ÎMPĂRĂŢIA LUI ESTE ÎMPĂRĂŢIE VEŞNICĂ şi toate stăpânirile Îi vor sluji Lui şi pe El Îl vor asculta".

Daniel 7, 14 -"Şi Lui I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. Stăpânirea Lui este veşnică, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

| milan9 a răspuns:

Desi ipostasuri diferite, Dumnezeu Tatăl şi Dumnezeu Fiul sunt "Una" în esenţa divină, "Natura divină", dar Mântuitorul Hristos a mai avut şi ceva în plus... thinking
A mai avut în plus şi natura umană asumată pentru apropierea de omenire, pentru Jertfei făcută în locul oamenilor, pentru posibilitatea iertării acestora etc…

,, Care, Dumnezeu fiind în chip, n-a socotit o ştirbire a fi El întocmai cu Dumnezeu,"
,, CI S-A DEŞERTAT PE SINE CHIP DE ROB LUÂND, FĂCÂNDU-SE ASEMENEA OAMENILOR, ŞI LA ÎNFĂŢIŞARE AFLÂNDU-SE CA UN OM."
,, S-A SMERIT PE SINE, ascultător făcându-Se până la moarte, şi încă moarte pe cruce." (Filipeni 2, 6-8)

| sublime89 a răspuns:

Crestinii spun ca toate relele lumii se datoreaza acestui pacat stramosesc, pentru care n-au nicio dovada ca exista, pentru ca nu au nicio dovada ca au existat Adam si Eva. Isus a venit cica si ne-a curatat de acel pacat inexistent, si singurul mod prin care zeul atotputernic si intelept a putut sa faca asta, a fost sa moara rastignit pe o cruce. Pana acum, nota 10 la inventivitate. Dar de ce nu se observa atunci schimbari in lumea din ziua de azi? Copiii nou-nascuti tot pacatosi au ramas, vinovati pentru ce au facut adam si eva, si daca mor inainte sa-i ude popa cu putina apa, ajung in iad, prin voia "domnului cel bun si iubitor". Bolile, epidemiile si foametea continua si ele, si doar stiinta ne ajuta sa le facem fata cat de cat. Cutremurele, tsunamiurile, eruptiile vulcanice si toate celelalte calamitati naturale, se pare ca nici n-au bagat de seama ca "mesia" s-a jertfit pentru noi. Credintele astea sunt o rusine pentru intreaga omenire. Mie mi-e rusine ca fac parte din aceeasi specie cu niste indivizi capabili sa creada acum in secolul informatiei asemenea aberatii.

| milan9 a răspuns (pentru sublime89):

Tu nici macar nu esti in stare sa-ti numeri neuronii (pentru ca-s multi tare tongue) dar in schimb te apuci sa il insulti pe Creator.
- Dumnezeu nu este nedrept. Nimeni nu este indepartat de catre Dumnezeu cu forta de la Sine (locul indepartarii liber asumate -"iadul"- este locul ales ca destinatie in mod deliberat de oameni- Divinitatea nu a trimis niciodata pe nimeni acolo);
-stiinta este de la Dumnezeu. Ramane ca oamenii sa o foloseasca spre bine si nu spre ucidere (arme de distrugere si experimente de manipulare a embionilor umani).
- "Pacatul stramosesc" se traduce in concret prin firea umana corupta spre vicii. Pierderea deliberata, refuzul libertatii spiritualului de a controla biologicul, inferiorizarea si supunerea sufletului in fata superficialitatii trupului viciat.

| sublime89 a răspuns (pentru milan9):

Vai, ce ai mai sarit sa-ti aperi dictatorul preferat. Stii, asa e tot timpul, de dictatori numai de bine, de parca ar fi morti. Zeul tau nici macar nu e mort, pentru ca, din pacate pentru el, nici n-a existat vreodata, decat in imaginatia oamenilor ca tine. Cam bolnava imaginatie trebuie sa ai ca sa-ti doresti sa inventezi un dictator atunci cand nu ai unul. El e inventia unor oameni primitivi, si in acelasi timp supusi instinctului animalic de a urma un lider.

| Lucas_Raj_1986 explică (pentru milan9):

Pentru Milan9:ai vrut sa zici de Sublime89 ca este cam prostut, dar in acelasi timp ai spus ca are foarte multi neuroni si ca nu-i poate numara, adica are o infinitate de neuroni.Prin urmare e un geniu! Fii mai atent la exprimare!

| milan9 a răspuns (pentru Lucas_Raj_1986):

Nu, nu am vrut sa spunca e "prostut", si nici ceva asemanator. Nu are nici o legatura numarul lui de neuroni cu necredinta. Este alegerea lui, asa gresita si iresponsabila cum e...
Referire la neuroni dorea sa puna in evidenta masura noastra limitata in comparatie cu Dumnezeu - Creatorul nostru. happy

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Salutare! Sa lamurim prima fraza,, d-zeu a venit pe pamant?"-Nu! Dumnezeu l-a trimis pe Fiul Sau intai nascut pe pamant, ca purtator de cuvant al Sau, de aceea Biblia il numeste si,, Cuvantul", (daca ai spus ca nu vrei citate biblice ca argumente, ca-ti gadila urechile, eu nu ti le scriu, tu pierzi ), asa, Cristos Isus, s-a prezentat de buna voie in fata lui Dumnezeu, pentru a fi trimis sa rascumpere,, omul din pacatu adamic si din moarte " caci plata pacatului este moartea, asadar, Isus a renuntat pentru o perioada scurta de timp la viata sa ca persoana spirituala in cer, si prin Spiritul Sfant si fecioara Maria Dumnezeu l-a materializat, adica i-a dat un corp uman, si la vremea hotarata a platit cu viata sa umana perfecta, pretul vietii pierdut de catre Adam, inaintea lui Dumnezeu. (p.s. ar fi sanatos si placut sa vorbesti placut fara jargoane, insulte, caci cei cu care vrei sa comunici sunt si ei oameni cu simtaminte ca ale tale, sunt semenii tai, multi de acelasi neam cu tine, nu-i considera niste gunoaie, pentru ca Dumnezeu face sa rasara Soarele Sau peste toti, si nu vrea ca vreo unul sa fie distrus).Sau tu cum consideri? Isus a mentionat :,,-adevaratii crestini vor fi recunoscuti prin iubire ")

| anonim_4396 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Cine este acest fiu INTAI NASCUT? Vorbesti de vreun inger primordial?

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

In gramatica limbii ebraice expresia "Intâiul născut" nu presupune in mod obligatori si existenta altor fii.
Astfel, mai intalnim aceasta expresie si in cazul altor familii in care cel numit "intaiul nascut" nu a mai avut alti frati...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

În toată Biblia expresia "întâiul născut" se referă la un fiu din aceeaşi "familie", de aceeaşi "natură" cu ceilalţi din respectiva familie: dacă e vorba de fiu al lui Iacov e din "familia" lui Iacov, daca e "fiu" dintr-un regn animal atunci e de ACEEAŞI NATURĂ CU SPECIA RESPECTIVĂ şi nu om sau altceva, dacă e numit fiu al lui Faraon inseamnă ca este fiu ŞI NU CREATURĂ "mesterita" de faraon!

Şi pe acelaşi raţionament, dacă Hristos este în Sfânta Scriptură singurul numit în sens propriu şi distinct FIU AL LUI DUMNEZEU, înseamnă că e de ACEEAŞI NATURĂ CU TATĂL "FIULUI"!

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Ce poti sa-mi spui despre "personalitatea" Fiului? Evident inainte sa se intrupeze. Cine era el?

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iata ce spune Sf. Scriptura, iată doar o mică parte din versetele care Îl prezintă pe Fiul lui Dumnezeu:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. EL ESTE MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos) "Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

Daniel 7, 14: "Şi Lui (singurul numit Fiul Omului în Noul Testament a fost doar Mântuitorul Hristos – Fiul lui Dumnezeu ÎNTRUPAT) I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. STĂPÂNIREA LUI ESTE VEŞNICĂ, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

Daniel 7, 27: "Iar regatul şi stăpânirea şi mărirea regilor de sub ceruri se vor da poporului sfinţilor Celui Preaînalt; ÎMPĂRĂŢIA LUI ESTE ÎMPĂRĂŢIE VEŞNICĂ şi toate stăpânirile Îi vor sluji Lui şi pe El Îl vor asculta".

Facere 1, 1: „La început a făcut Dumnezeu cerul şi pământul." In textul ebraic original, Dumnezeu este numit printr-un substantiv la plural, Elohim (intenţia de a exprima pluralul este foarte clară, evreii nu aveau pluralul ca formă de politeţe, în acelaşi timp gramatica foarte scrupuloasă a scrierii ebraice exclude orice greşeală sau omitere), dar verbul este întotdeauna la singular, Dumnezeu este unul singur!

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Spune-mi, face fiinta lui Isus parte din creatie? Ma astept la un raspuns simplu (Fara alte citate, dar daca chiar doresti poti sa mai scrii doar ca in final sa-ti formulezi propria ta concluzie) avand in vedere cele enumerate mai sus.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sub nici o forma Fiul lui Dumnezeu nu intra in vreunul din sensurile cuvantului "creatie". El NU este creatie. El este CREATORUL.

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Exista un singur Creator, daca Isus nu face parte din creatie, nu este El oare insasi Creatorul?

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Câteva din ATRIBUTELE DIVINE ale Fiului lui Dumnezeu:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU El (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. EL ESTE MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE ŞI TOATE PRIN El AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ
EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

MESIA, Hristos – Fiul lui Dumnezeu este DIN VEŞNICIE. Niciunul dintre ERETICI să nu Îl confunde pe Dumnezeu cu creatura, PE CARE El a CREAT-O!

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Mai intreb inca o data :
Exista un singur Creator, daca Isus nu face parte din creatie, nu este El oare insusi Creatorul?
Te rog sa formulezi o opinie concreta fara alte citate.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact. El este Insusi Creatorul. happy

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru anonim_4396):

Desigur, face parte din creatie (citeste Proverbele 8:22-30 ). tocmai de aceea il numeste Sf, Scriptura,, primul dintre lucrarile sale "

| anonim_4396 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Asa, la cine face referire acolo in versetele acelea?

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aceea care spune "Domnul m-a zidit la începutul lucrărilor Lui; înainte de lucrările Lui cele mai de demult." (Pilde 8, 22) este "intelepciunea lui Dumnezeu" - o PESONIFICARE deci, un procedeu stilistic deci (*in nici un caz NU este vorba despre Fiul- a se citi contextul)!

Pana cand vor mai otravi oare iehovistii cu minciunile si viclesugul lor?
Iata mai concret:
Pilde 8, 1 "Oare înţelepciunea nu strigă ea şi priceperea nu-şi ridică glasul său? "
Pilde 8, 3 "Oare înţelepciunea nu strigă ea şi priceperea nu-şi ridică glasul său? "
Pilde 8, 4 ""Către voi, oamenilor, se îndreaptă strigătul meu şi glasul meu către voi, fii ai oamenilor."

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Hristos este în Sfânta Scriptură singurul numit în sens propriu şi distinct FIU AL LUI DUMNEZEU!
Este o diferenţă ca de la cer la pământ între DUMNEZEU FIUL pe de parte, existent din veşnicie şi CREATOR al tuturor lucrurilor, şi "creaţia" Sa pe de altă parte!

În toată Biblia expresia "întâiul născut" se referă la un fiu din aceeaşi "familie", de aceeaşi "natură" cu ceilalţi din respectiva familie: dacă e vorba de fiu al lui Iacov e din "familia" lui Iacov, daca e "fiu" dintr-un regn animal atunci e de ACEEAŞI NATURĂ CU SPECIA RESPECTIVĂ şi nu om sau altceva, dacă e numit fiu al lui Faraon înseamnă ca este fiu ŞI NU CREATURĂ "meşterită" de faraon!

Şi pe acelaşi raţionament, dacă Hristos este în Sfânta Scriptură singurul numit în sens propriu şi distinct FIU AL LUI DUMNEZEU, înseamnă că e de ACEEAŞI NATURĂ CU TATĂL "FIULUI"!

Dar bine spune Scriptura despre unii rătăciţi: "aveți ochi dar nu vedeți, urechi dar nu auziți".

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Fiul nu este o "creaţie"! Nimeni nu Îl poate confunda pe Dumnezeu Fiul cu creatura, PE CARE El a CREAT-O!

Iată pe Dumnezeu Fiul prezentat ca şi CREATOR:
Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU El (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. EL (Hristos) ESTE MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE ŞI TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

,, Eu si Tatăl meu una suntem" a spus-o chiar Fiul lui Dumnezeu.
Si din context se pare ca toti au inteles ca s-a recunoscut a fi una cu Dumnezeu!

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ
EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Eu vorbesc cu PorumbRodica1965, e de parere ca Isus face parte din creatie, stiu ca acolo este vorba de intelepciune, dar nu stiu exact ce anume a vazut acolo. exista un verset in care ceea ce a fost "zidit " este la feminin.
Doar fiindca nu ai vazut confirmarea la ceea ce ai scris tu acolo asta nu inseamna ca nu sunt de acord.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te lua dupa sensul propriu intotdeauna. Lumina, a venit in lume, caci lumea se afla in cel mai deplin intuneric.Scopul a fost acela de a reda oamenilor vederea, de a-i face capabili sa-L recunoasca pe Dumnezeu. Pe vremea Lui Isus, oamenii nu dadeau chiar mura-n gura, ei au considerat ca este mai potrivit sa foloseasca un "si" decat sa introduca unele fraze inutile (Acesta era punctul lor de vedere, si asta este doar un exemplu.) de aceea apar acum atatea confuzii si interpretari. Sa stii ca a fost intrebat de catre un mare preot de ce le vorbeste oamenilor cu o doza de misticism, si preotul a primit un raspuns foarte frumos. El ne-a dat invatatura sub forma de seminte, iar noi trebuie sa le semanam in solul spiritual, care este iubire, acolo samanta devine un arbore al cunoasterii, exact cum semintele au proprietatea de a se dezvolta si de a contine forma latenta a arborelui ce va rezulta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu este drept, prin principiile si legile ori sa zicem poruncile sale.dar mai bine sa spunem legile, drepte ce guverneaza cele vazute si cele nevazute. Iisus Hristos, este cuvantu, primul nascut; SA FIE LUMINA. bineinteles ca dumnezeu a cuvantat si prin cuvant toate s-au facut.omul a avut parte de partasie cu Dumnezeu si traia impreuna cu Dumnezeu, dar a ales neascultarea, incalcand un principiu, ce urma sa aduca un dezastru.moartea.fiindca intotdeauna este un inceput,si omul in ingaduinta de sine nu are masura si abuzeaza,Dumnezeu care e vesnic, a vazut in timp, decaderea jalnica a omului si robirea lui pacatelor care au ca efect moartea.ori Dumnezeu care e izvorul tuturor bunatatilor, nu vrea moartea pacatosului, ci indreptarea lui.deci a trimis un rascumparator, care a platit un pret scump pentru toata omenirea.si daca raul,satan,vrajmasul,prin mancare l-a scos din rai pe adam,Hristos cuvantul, prin cruce a adus inapoi pe talharul, restaurand conditia omului cazut din rai, inapoi la locuitor al raiului, prin credinta.este parerea mea, asa cum am inteles-o eu personal, si cat ma pot exprima in privinta lui Dumnezeu si a cuvantului.nu este filozofic si nici greu de priceput cata vreme Dumnezeu spune unui profet; tie ti-e mila de iarba pe care calci,iar mie sa nu-mi fie mila de omul pe care l-am creat? asta in intelegerea noastra omeneasca,fiindca in plan filozofic, noi fiind incununarea creatiei, in mare cinste am fost si grav am rusinat principiul vietii, alegand moartea, prin incalcarea unei singure legi scrise ori nu.acuma avem 10 porunci, si nici nu sant greu de respectat.sant drepte, utile, necesare, si depline.si totusi alegem altminteri.practic,Hristos ne-a im pacat cu Dumnezeu tatal, platind pretul personal si perfect, iar ca fiu al omului, ne-a rascumparat din pacate in fata noastra insine fiindca noi, vrem nu vrem sa recunoastem.ne simtim vinovati cand nu facem tocmai bine.si constiinta asta, care nu se vede, dar credem ca o avem.e si ea sub guvernarea unor legi ce stapanesc universul.

| Denly a răspuns:

Eu cred ca Iisus Cristos a ales sa moara in locul nostru. Era ca si cum toate sufletele morte si vii au fost iertate inclusiv de pacatul stramosesc (comis de Adam si Eva). Adam si Eva comitand pacat au fost pedepsiti cu suferinta de pe Pamant, cu moartea! Dupa ce Iisus a fost rastignit, toate pacatele au fost iertate. Acum nu inseamna ca noi putem pacatui pentru ca Iisus a fost rastignit! Ar trebui sa ne oprim din pacatuire. Cand va veni Judecata Iisus va zice:"Eu am murit si pentru tine si, nu vei merge in iad"! Dar cine continua sa pacatuiasca probabil va fi:"Eu ti-am intins o mana, dar tu mereu mi-ai intors spatele si, nu m-ai primit in viata ta. Desi ai aflat de mine nu ai vrut sa ma cunosti, acum nici eu nu te cunosc!"
"Doamne iarta-ma daca am gresit vorbind ca in numele Tau!"

| DeusCorrupti a răspuns:

Se alege limbajul filozofic pentru ca asa este orice religie interpretabila, daca nu ar fi asa, nu am mai avea atatia religiosi.

Fiecare intelege altceva, si toti sunt fericiti, au impresia ca toata religia asta l-i se potriveste, pentru ca totul e interpretabil.

| anamary a răspuns:

Dumnezeu ne-a rascumparat din Iad,ne-a dat posibilitatea sa traim in Paradis, ne-a dat posibilitatea sa alegem:Rai sau Iad, bine sau rau.
Dupa ce Adam si Eva au cazut in pacat, toti oamenii care au urmat lor, s-au abatut de la calea Domnului si au pacatuit.Ei mergeau in Iad pentru ca pacatuiau.De aceea, Iisus a venit, s-a nascut, a trait si a murit fara de pacat.Era primul om care nu a pacatuit.De aceea a invins moartea:cum sa ajungi in Iad daca nu ai pacatuit? Atunci oamenii, prin pocainta aveau posibilitatea de a se duce in Paradis.Ne-a rascumparat din Iad, din soarta care era deja decisa dinainte sa ne nastem, caci orice om era ROBUL pacatului, pana cand Iisus a venit si a plecat din lume fara de pacat, si a mantuit lumea

| Lucas_Raj_1986 explică:

Tot eu sunt.La inceputul intre barii nu am vrut sa pun chestia aceea peste litera D de la Dumnezeu.Imi cer sincer scuze.