| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare doar pentru crestini:
Cum comentati asta?
https://www.youtube.com/watch?v=vWASuN_wjeA

12 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce să comentăm? Se vindeau moaște la iarmaroc în Evul Mediu. Pe tarabă erau două cranii de mărimi diferite. Capul Sf. Petru și capul Sf. Petru când era copil. Amin.

| CostinAlamariu a răspuns:

Cum vrei să comentăm? E o țeapă. Indiferent că ești creștin, budist, musulman sau ateu o țeapă e o țeapă

| IceRope a răspuns:

Hop și generalistul din tine, cu un link. Mai ieși din beci, există viață și afară.

| BBJHHRUGs a răspuns (pentru IceRope):

Esti prost sau te prefaci? stii sa citesti sau sa intelegi?
nu am generalizat nimic, am cerut niste opinii la link-ul respectiv.
am postat aceasta intrebare cand eram afara la o terasa la McDonald's in UK si verificam niste niste postari de pe net (Youtube, TPU, etc.)
Mai ieși tu (nu eu) din beci, caci există viață și afară daca esti un sclav mintal indoctrinat religios. Unde naiba ii gasiti pe astia! Toti taranii au acess la net acum.

| andreisergiu123456789 a răspuns:

Dumnezeu este un prieten imaginar, folosit ca analgezic pentru oamenii indoctrinati si fara multa cunoastere asupra acestei lumi.
Sa luam ca exemplu masturbarea si sexul cu prezervativ.
Vom lua doua criterii: perioada ante-casatorie si post-casatorie.
In biblie se vorbeste despre onan care a practicat coitus intreruptus(sex intrerupt).
Indiferent care a fost contextul(chiar daca IL STIU, altii il interpreteaza altfel), rezultatul a fost varsarea spermei pe jos.
Apoi tot in biblie intalnim fraza"Cine pofteste o femeie(evident nemaritata cu el), a si preacurvit cu ea in inima lui."
Concluzia acestui verset e una simpla:n ai voie sa ti poftesti decat nevasta!

Din fericire cele 2 idei din biblie sunt suficiente pentru a imi construi argumentul.Restul ideilor legandu-se strict de astea 2.

PERIOADA ANTE-CASATORIE.
Dumnezeu zice nu face sex si nu pofti! Fiindca nu esti casatorit!
-SEXUL cu prezervativ-ajuta la antrenarea organelor genitale fie ca vorbesti de femeie,fie ca vorbesti de barbat.
Un cuplu,daca face sex cu prezervativ inainte de casatorie, are dupa casatorie mari sanse sa aiba un preludiu lung, la sexul cu ejacularea in vagin, fiindca e clar ca se cunosc reciproc destul de bine.

Dumnezeu astfel, zice indirect ca: amandoi comiteti un pacat fiindca nu sunteti casatorit si fiindca nu are sexul vostru ca rezultat copil.Ce conteaza ca daca nu faceti sex inainte de casatorie, o sa ejaculeze barbatul in 5 secunde si deja concepeti 2 copii pana sa va cunoasteti cum trebuie la pat,NU NU E PACAT.

Astfel Dumnezeu zice o aberatie!

-MASTURBAREA(in perioada ante-casatorie).
E dovedit stiintific,de catre cercetatorii de la Universitatea din Melbourne ca masturbarea,facuta moderat,reduce cu procente bunicele,sansele de a face cancer de prostata.(evident la barbat).

Evident e o boala parsiva, fiindca si daca esti tanar poti sa faci asa ceva, chiar daca mananci sanatos, faci sport si bei multa apa.
Masturbarea daca o faci moderat, e ca un adaos de protectie la armele pe care le ai deja:mancatul sanatos, sportul si bautul de apa.Asadar oricum o dai nu ai niciun motiv sa nu te masturbezi (MODERAT), daca esti barbat.

Sa vedem ce zice Dumnezeu aici:
N-am verset.Asa e cine chiar a citit biblia stie ca nu scrie mai nimic despre masturbarea,dar se poate deduce FOARTE SIMPLU daca e pacat sau nu.

Ce a practicat Onan se numeste "sex intrerupt". Chiar daca contextul se refera la faptul ca ejacula pe asternuturi,refuzand sa o lase gravida pe fosta sotie a fratelui sau,rezultatul actului sau era urmatorul: samanta data pe jos.(semi samanta,ca nu doar cu spermatozoid faci celula ouhappy ).

Astfel intreruperea sexuala cu varsare de samanta pe jos,sexil cu prezervativ si masturbarea au urmatoarele puncte comune:
-varsare de samanta pe jos;
-nu faci copil,fiindca nu te termini in vaginul femeii.(mai ales in perioada fertila).
Evident ca e un pacat(biblic vorbind).
Revenind la perioada ante-casatorie:
Dumnezeu practic o priveste ca necuratire si imoralitate sexuala,deci o interzice.

Te masturbezi in mare parte tanar,cu uns cop nobil.
Asa ccum am vorbit mai sus ca o protectie in plus fata de cancerul de prostata.
Ce zice Dumnezeu?(si Iisus)
"Cine pofteste o femeie(evident nemaritata cu el),a si preacurvit cu ea in inima lui."
Evident te masturbezi la o femeie cunoscuta, fara sa fi intr o relatie cu ea.E pacat ca esti maritat cu ea.

Te masturbezi la prietena ta, Ce conteaza ca sunteti sortiti(cu declaratie de dragoste unul pentru celalalt), e pacat fiindca nu sunteti casatoriti, si de unde se stie ca va ve-ti casatori?
Sunt cazuri de persoane care au ani de relatie si se casatoresc.
Cunosc o prietena care e impreuna cu unul din clasa 10, la sfarsitul masterului urmeaza sa se casatoreasca.

Concluzie si aici, Dumnezeu abereaza!

PERIOADA POST-CASATORIE.

Dumnezeu vrea sa te inmultesti, sa ai peste 10 copii poate, cu toate ca poate nu-ti permiti financiar si moral.
Este o exagerare in toata regula dar hai sa probam si aici.

Sexul cu prezervativ-Este imoral fiindca nu faci copil si irosesti samanta.Cu toate ca exact ca si masturbarea si sexul moderat ajuta in ati mai pune o bariera impotriva cancerului de prostata, dar nu E PACAT.laughinglaughinglaughing

Masturbarea-Desi acum poftesti la sotia ta, masturbarea duce la varsarea samantei pe jos, exact ca la Onan.E pacathappy.
Ce conteaza ca te ajuta medical, mai ales cand esti plecat o perioada departe de casa, nu nu e pacat ca nu duci actul procreeri pana la capatlaughinglaughinglaughing

De parca nu faci cu sotia ta 3 copii macar,si dupa sa practici in continuare, cu moderatie, sex cu prezervativ, masturbarea, baut de apa, sport si mancat sanatos.Nu nu e pacat,nu e voie ca irosesti samanta exact ca Onan.

Si aici Dumnezeu abereaza!

Concluzie finala:
Doar daca Dumnezeu accepta masturbarea si scrie asta undeva in biblie, e nul ce am zis mai sus. Daca insa Dumnezeu nu o accepta, cand beneficiile ei sunt extrem de clare, atunci el nu exista!happy

Deci oare ma insel?
Masturbarea, conform lui Dumnezeu, nu e pacat?

| sadrian46 a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Da, te înșeli Asta fiindcă îți place să concluzia aceea așa zis științifică. Ambele te absolvă de responsabilitate.

| doctorandus a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

"Cine pofteste o femeie"--traducerea este gresita. De unde stim asta? Este o parafraza dupa Cele Zece Porunci, iar acolo este clar vorba despre a pofti la nevasta altuia.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Sau, mai bine zis, de a pofti la una dintre nevestele altuia.

| andreisergiu123456789 a răspuns (pentru sadrian46):

Nu e un argument asta, surprinzator venit de la un ateuhappy
"Ambele te absolva de responsabilitate"-Si ce nu e responsabil in a face 2 sau 3 copii, apoi sa te focusezi doar pe masturbarea, sex cu prezervativ, sport, mancat sanatos?
Le faci pe toate. Simplu!

Asta imseamna ca pur si simplu nu esti destul de disciplinat, sa la faci pe toate.

| andreisergiu123456789 a răspuns (pentru doctorandus):

Traducerea e pe cat se poate de corecta. Acum hai sa ti zic ceva, poate femeia pe care o vezi pe strada si te masturbezi dupa la ea, chiar e maritata, nu ai de unde sa stii. Nici sta nu e un argument.

Crestinii sa ma scuteasca de ideea, "traducerea e gresita", fiindca asta imi dovedeste, decat ca muti poarta mai incolo.
Biblia se presupune ca e infailibila la tradus de la inceput pana acum, altfel lui Dumnezeu nu i-a pasat daca mesajul ei e nepătat sau nu.

| doctorandus a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Cuvantul grecesc se poate traduce si ca "femeie" si ca "nevasta".

| Endy22 a răspuns:

Escrocherie. Se foloseste de religie pentru a insela oamenii nestiutori, cate nu cunosc adevarul. Copiii lui Dumnezeu nu s-ar lasa niciodata inselati in asemenea fel.