| anonim_4396 a întrebat:

Întrebare: Eu sunt Ateu şi aş vrea să văd, prin răspunsuri, cam caţi dintre voi sunteţi atei/creştini şi care e motivul pentru care credeţi sau nu în " divinitate ".

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Din punct de vedere fizic, Universul se poate forma doar prin simpla interactie a legilor fizicii, deci fara a fi necesara interventia unei forme a divinului.
Pe de alta parte, din punct de vedere filosofic se poate vorbi de Dumnezeu ca de o cauza necesara a fiecarui set cauza-efect.
Asa ca fiecare crede ce vrea.

Eu de exemplu, aleg prima varianta, deoarece nu incalca principiul parcimoniei: "Entia non sunt multiplicanda praeter necessitatem."

20 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Sunt ateu pentru ca nu exista Dumnezeu.

| RAY a răspuns:

Fiecare om e ateu pentru un zeu, faza e ca eu folosesc acelasi argumente ca acei oamenii care nu cred in zeii dar cred in alt zeu pe care si eu il resping pe acelasi argumente ca ei pe alti zeii

| AvalohAlyn a răspuns:

Eu sunt crestin.Cred fiindca am trecut printr-o suferinta, m-am rugat si consider ca Dumnezeu m-a ajutat si m-a facut sa rezist si iata-ma si in ziua de azi.Mai cred fiindca eu consider ca organismul uman e foarte complex, foarte bine structurat si foarte bine ''construit'' incat numai o mana Creatoare a-r putea sa creeze asa ceva.La fel Universul si planetele, inclusiv Terra sunt bine asezate, bine structurate, mai cred fiindca consider ca viata este ceva nemaipomenit si numai un Creator este la originea lui..cred fiindca sunt foarte multe foarte foarte multe minuni si vindecari miraculoase ale Sfintilor, Maicii Domnului, ale lui Dumnezeu catre oameni..etc..Sunt adeptul teoriei Intelligent Design.

Uite.De ce mai cred eu:

http://www.everystudent.ro/exista/

Si nu in ultimul rand cred fiindca asa mi-e felul.:)Sunt inclinat spre religie.
Numai bine.

| sublime89 a răspuns:

Eu nu cred in zei din acelasi motiv pentru care nu cred nici in vampiri, spiridusi, varcolaci, zane si oameni cu cap de caine: nu exista dovezi.

| PedoBarbie a răspuns:

Sunt ateu că nu cred în zâna Măseluţă.

| Alphawolf a răspuns:

Pentru mine existenta unui creator absolut este absurda. Asta este motivul pentru care nu pot crede.
In plus nu este nicio dovada care sa sprijine creatia. Iar religiosii/credinciosii pe care i-am cunoscut mi-au demonstrat cu varf si indesat ca nu sunt nici argumente in sprijinul creatiei, ci doar slabiciuni si subiectivism.

| Moisie a răspuns:

Eu am ajubs sa nu cred in religia crestina dupa ce am studiat Biblia si m-am documentat multi ani de zile si pro si contra!
Rezultatul este ca astazi am o vedere clara asupra religiilor monoteiste, mai ales asupra crestinismului care este o facatura mincinoasa suprapusa peste o alta religie careia i-a furat Biblia si personajele mitologice, si are impresia ca astfel au furat si pe Dumnezeul din Ceruri al acelei religii si ea furata si inspirata de la alte religii din spatiul geografic invecinat.
Asa ca crestinii nu au niciun Dumnezeu, iar mozaicii i-l au ca Dumnezeu pe un capcaun care a mancat la cortul lui Avraam, atunci cand a pus la cale Legamantu, 4 vaci fripte, a baut 40 de butoaie cu vin si a macat si 400 de paini, exact ca un adevarat capcaun!
Acest capcaun a ajuns din micul zeu tribal al unui popor de pastori, un mare Dumnezeu, doar dupa ce criminalul in serie imparatul Constantin cel Mare l-a ridicat la apelul de seara ca Marele si Unicul Dumnezeu si i-a transferat puterile zeului roman Soll Invinctus, si astfel dintr-un zeu capcaun a ajuns Marele Atotputernic din fanteziile celor saraci cu duhul!

| AnDrEeADeeA09DEea a răspuns (pentru Moisie):

In primul rand nu sunt saraca cu Duhul( deci sunt crestina).
In al doilea rand ai exagerat cu cantitatiile.
In al treilea rand, acest "capcaun"... ai o imaginatie foarte bogata.
Daca STUDIAI Biblia cu adevarat cu siguranta nu gandeai asa.Sunt curioasa ce ai gasit pro in alte surse; sau mai bine spus din ce surse te-ai documentat. Daca Dumnezeu nu exista nu erau atat de multi oameni ce cred in el. Se prindeau de la inceput ca era un" capcaun" sau ca nu exista.
Pur si simplu m-am gandit sa te ignor(IMPOSIBIL) dar m-am razgandit. Nu m-am putut abtine.

| ancaval a răspuns:

Cred în Dumnezeu pentru faptul că mi-a dat niște lecții, din care am învățat multe și am reușit să mă împac cu mine și să merg mai departe, chiar dacă am pierdut multe. Am pierdut cu scopul de a primi ceva mult mai bun și cu scopul de a învăța să apreciez chiar și cel mai mic lucru.

| Deaad a răspuns:

Sunt ateu de 3 ani si ce m-a facut sa iau aceasta hotarare? O, e o poveste extrem de lunga si nu o sa stau sa ti-o povestesc aici.Dar pot spune; in prima faa, deorece nu m-a ajutat cu nimic atunci cand chiar aveam nevoie si nu in sensul cu o nota buna la scoala sau o iubita sau o masina, etc. Vroiam alte lucruri care tine de familie.Nu m-a ajutat si lucrurile s-au intautatit si mai rau.Asta a fost in prima faa.In cea de-a doua, am descoperit ca acele "minuni" se datoreaza autosugestiei.Nu minunile biblice, alea-s povesti. Vorbesc de astia care se tot lauda ca au scapat de nu stiu ce problema.Acolo a intervenit autosugestia si e foarte puternica atunci cand chiar crezi cu adevarat. Dupa aceea, mi s-a parut ca religia e o aberatie si nu e nimic logic in ce se spue acolo.Si biserica lui dumnezeu nu trebuia sa fie asa.De ce nu le-a deschis Dumnezeu oamenilor mintea ca sa faca cu adevarat biserica lui dumnezeu ca daca el exista, e o insulta pentru el biserica aia.
Acum, nici nu ma intereseaza daca exista, nu suport sa fiu un scoala

| Deaad a răspuns:

Scuze de greseli, pe telefon nu nimeresc bine literele.laughing. Apropo, la ultima propozitie vezi ca am vrut sa scriu sclav.

| KhludCiprian a răspuns:

Nu cred. Ce m-a separat de o astfel de pozitie e "problema suferintei", adica nu se poate ca sa existe o fiinta iubitoare si sa accepte suferinta.

Totusi azi stiu mult mai multe argumente, inclusiv filosifice, ploaie de greseli in Biblie sau cel putin contradictii, faptul ca religiile "tind" sa fie contra stiintei (ce o vad ca ceva rau), etc.

Pot detalia oricand daca vrei ceva foarte larg sau doar o tema anume.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exista orbi care neaga existenta luminii, si orbi care cred ca lumina exista.
Pana nu vezi lumina nu stii nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

KhludCiprian a descris destul de bine(ma refer pe scurt) ceea ce eu voiam sa spun.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dupa mintea unora exista doar atei/crestini din pacate.Ce limitati pot fi unii nici nu meriti un raspuns.

| dragos38 a răspuns:

Eu sunt crestin, pentru ca asa m-am nascut intr-o tara crestina si o sa raman asa, daca ai mei ar fi devenit atei as fi ramas ateu, daca ai mei ar fi devenit liberi cugetatori as fi fost si eu liber cugetator, nimeni nu ma impiedica sa devin ateu sau liber cugetator in fine.Care e motivul pentru care as crede intr-o divinitate? cate odata am si eu indoielile mele daca ar exista ceva sau nu/totusi exista intrebari fara raspuns (inca) aparitia A.D.N. de nicaieri, din nimic in care sunt inmagazinate miliarde de instructiuni. Sau dotarea celulei cu inteligenta /eu cred ca daca celula nu ar fi fost dotata cu inteligenta nu ar fi putut evolua/asta ma face sa cred ca exista ceva/chiar daca nu vom cunoaste ce este sau cum a putut apare acel ceva/si mai sunt destui crestini cu numele ca mine asa care trec pe la biserica cum trec si eu odata la 100 de ani.

| KhludCiprian a răspuns (pentru dragos38):

"Eu sunt crestin, pentru ca asa m-am nascut intr-o tara crestina si o sa raman asa, daca ai mei ar fi devenit atei as fi ramas ateu, daca ai mei ar fi devenit liberi cugetatori as fi fost si eu liber cugetator..."
nu vreau sa fiu rautacios, dar trebuie sa iti dai seama ca cineva dintre stramosii tai au fost un prim pas, macar de la Zamolxe la cresinatate. Daca este crestinatatea "cea mai buna" asta ramane discutabil, dar ca "asa am primit, asa raman" imi pare o pozitie slaba din cauza ca alegerea parintilor parintilor tai dovedeste ca pozitia ta nu poate fi tinuta si n-a fost tinuta de cel putin unii dintre stramosii dvs!

| dragos38 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Eu nu am zis ca religia crestina este o religie buna/ba dimpotriva i stiu trecutul religiei crestine, iti pare o pozitie slaba din ce cauza? ca raman in religia crestina? si care i treaba, deci, crezi ca daca devin liber cugetator, se schimba viata sau ce? tot aia este /eu de obicei cand am de zis ceva o spun pe fata de exemplu vorbeam cu un profesor de religie despre adam si eva el mi-a zis ca crede in chestea aia cu caderea in pacat /eu i-am raspuns ca este o prostie si cand l-am intrebat cum dracu a aparut 4 rase din adam si eva nu a stiut exact sa-mi explice, si de aceea i-am mai spus ca in biblie sunt niste mituri si basta/pentru mine nu conteaza ca sunt crestin ortodox sau liber cugetator sau e.t.c. cum fac altii care trec de la crestin ortodox la secte pentru ce? viata e aceeasi

| DarkAndDreary a răspuns:

Nu cred intr-o divinitate pentru ca nu exista dovezi. Simplu.

| Metalheadforever666 a răspuns:

Sunt ateu si nu cred in Dumnezeu, deoarece sunt multe dovezi care arata ca nu exista si ca universul nu a fost creat de el.