| ReddY25 a întrebat:

Întrebare mai random laughing
Voi vă închinați după fiecare masă? tongue

Răspuns Câştigător
| AVAAVA a răspuns:

Crucea este simbolul creștinismului, și una din cele mai puternice arme împotriva Diavolului. Te sfătuiesc sa îți cumperi doctorii pentru suflet. Vorbele tale sunt influențate din învățăturile Protestanismului Eretic, care a rupt din Biseica Primara Sfintele Taine.
Inainte de a îmbrățișa învățăturile Sectare, studiază Ortodoxia din scoarța în scoarța și te vei convinge singur, și roagă-te sa îți lumineze Dumnezeu Gândurile.

23 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu. Niciun personaj din Biblie nu s-a închinat prin a face semnul crucii. Acesta este un ritual păgân. Oamenii care cred în Biblie explică acest fapt prin obiceiurile introduse de draci pentru a corupe creștinismul.

| Kentopt a răspuns (pentru doctorandus):

Ești eretic, te vei duce in iad

| doctorandus a răspuns (pentru Kentopt):

Sincer, nu sunt nici macar crestin. Eu unul nu cred in Biblie. Eu pur si simplu am afirmat ce spun cei care cred in Biblie.

Pentru Pascal insusi pariul era extrem de simplu: teologia oficiala a Bisericii Catolice sau iadul. Azi exista peste 40 mii de biserici crestine diferite teologic.

Asta-i pariul ortodoxului: daca esti cuprins de 0. 0001% erezie vei arde o vesnicie in iad. Puritate ideologica mai ceva decat in 1984 de Orwell.

O singura crimentala la care nu ai facut pe loc crimestop te costa o eternitate de chinuri.

Erezia este crimentala: se refera la ce crezi in mod subiectiv, in sinea ta.

| doctorandus a răspuns (pentru Kentopt):

Si ca sa-ti raspund la obiect: nu, nu sunt eretic, ci sunt apostat.

Iar in ce priveste amenintarea cu iadul: nu cunosc ce urmeaza dupa moarte, dar stiu ca religia ta este impotenta sa trimita oamenii in iad pentru greseli teologice.

| AVAAVA a răspuns (pentru doctorandus):

Erezia este o Abatere de la Dogmele consacrate. Și ca scurt istoric, Din Biserica Primara Catolicii au Rupt, iar Ortodoxia a păstrat Sfânta Tradiție. Catolicii prin ruptura au dat naștere la infailibilitatea Papala prin care învățătura Creștină a fost denaturata(vezi Bulele Papale) Iar cea mai strigătoare la cer a fost bula Papala prin car a fost instituita indulgenta. Din cauza acestei rupturi, a luat naștere Protestanismul, care s-au debarasat de Catolici cu totul, delimitandu-se atât de inovațiile create prin Bulele Papale cât și de ce mai rămăsese din Sfânta Tradiție. Ortodoxia a păstrat în Dogme și canoane Sfânta Tradiție tocamai ca răspuns al ereziilor, pentru ca adevărul primar revelat sa nu poate fi interpretat de fel și fel de oameni caress dea naștere unor noi învățături izvorâte din Duh Lumesc. (vezi miile de biserici protestante, fiecare cu propria lor învățătură).

| AVAAVA a răspuns (pentru doctorandus):

Apostazia și erezia duc amândouă către sminteala. Sunt surori.
Un om Smintit, poate judeca matematici ori filozofie, dar nu mai poate înțelege spiritualitatea Creștină. Religia Creștină Ortodoxă nu amenință pe nimeni cu iadul. Greșelile, de orice natura, fac parte din natura umana. Tu te refereai la păcat de fapt. Greșelile teologice, pot fi considerate un păcat atunci când ești căzut în erezie sau apostazie, dar Biserica Primara Ortodoxă ii așteaptă pe cei căzuți sa revină pentru a se pocăi.
Fără pocăință omul nu poate ajunge în Imparatia Cerurilor. Pentru a ne pocăi avem nevoie de Sfintele Taine. Omul mai întâi de toate trebuie sa conștientizeze păcatul, după care sa îl mărturisească. După mărturisire și îndreptare(renunțare la păcat), crestinul este invitat de Hristos sa se împărtășească cu cel mai mare Dar. (paine și vinul transformat în trupul și sângele Domnului prin rugăciunea Preoților la Sfânta Euharistie). Spun acestea pentru ca nimic necurățit nu va întra în Imparatia Cerurilor. Nu cunosc motivele apostaziei tale, dar bănuiesc ca din cauza unor prelați ortodoxi nevrednici. Tin sa te informez și vreau sa ai o reflexie asupra celor scrise, ca Biserica Ortodoxă este infailibila, Ea este Formata din preoți și mireni pocăiți și din păcătosi chemați la pocăință. Catolicismul aroga infaliabilitatea Unei persoane, aici este marea diferența. Te sfătuiesc sa studiezi mai bine Crestinismul. Eu unul dacă ai nelămuriri, și dorești consiliere pe acest domeniu îți stau la Dispoziție.

| doctorandus a răspuns (pentru AVAAVA):

Vrei sa cred in Isus? Tu esti crestin, Isus n-a fost niciodata crestin.

| AVAAVA a răspuns (pentru doctorandus):

Dacă crezi în Iisus, este spre folosul mântuirii tale. Eu nu am nimic de câștigat. Iisus a dat naștere Crestinismul. Afirmația "Iisus nu este Creștin" Este ca si cum ai spune ca un copac nu este dătător de oxigen pentru ca înainte sa dea oxigen era doar copac, după care a intervenit procesul de fotosinteza.

| doctorandus a răspuns (pentru AVAAVA):

Printre profesorii universitari de Biblie, crestini si necrestini laolalta, este un cliseu ca: religia lui Isus este iudaismul, crestinismul este o religie despre Isus.

| AVAAVA a răspuns (pentru doctorandus):

Creștinul (din latină christianus) este un adept al creștinismului, o religie avraamică, monoteistă bazată pe viața și învățăturile lui Isus Cristos.Religia lui Hristos era cea Iiudaica. Problema este ca Gruparea iudaica nu l-a acceptat pe Iisus ca și Mesia, condamnandu-l chiar la moarte.Ei așteptau un Mesia care sa aducă imparatia pe pământ, sa facă din poporul Israel buricul pământului.Nu au înțeles nici pana în ziua de astazi ca proorocirile din Vechiul Testament despre Imparatia lui Mesia nu se referea la cea pământească.
De altfel Iisus nu poate fi numit iudeu 100%, deoarece reforma pe care El a adus-o Iudaismului nu a fost acceptata de mai marii Bisericii Evreiești. Iisus a declar ca nu a venit sa schimbe legea, și este adevărat, deoarece scopul principal pentru care a venit a fost sa ia păcatul lumii asupra Sa. Dar prin întruparea Lui pe pământ, legea a suferit îmbunătățiri substanțiale. Legea nu a fost schimbata, ea a fost reformata, pentru ca este puțin cam dur și greu de acceptat în general cuvântul "schimbare". Dar putem observa o reforma a legii în sfera perfecțiunii. Ochi pentru ochi și dinte pentru dinte a căpătat un nou sens, zeciuiala a fost transformata în milostenie, deoarece era un automatism prin care omul nu contribuia la schimbarea inimii cum o face milostenia, toate zilele săptămânii au fost sfințite și asemuite cu vechiul Saabat deoarece Dumnezeu împreună cu Fiul și Duhul sunt într-o continuă lucrare, Tăierea împrejur a neamurilor nu se aplica, iar cel mai important este ca a chemat toate neamurile la pocăință, indiferent de culoare sau țărina.
Religia Iudaica prin analogie nu era desăvârșită, deoarece avea în ea sămânța păcatului Protoparintilor nostri Adam și Eva.
Venirea lui Iisus era necesara abolirii păcatul Adamic, fara Iisus, Omul căzut în păcat care își merita soarta, nu avea nici o șansă să răvnească la Imparatia Cerurilor.

| doctorandus a răspuns (pentru AVAAVA):

Isus a fost un evreu care predica evreilor cum evreii trebuie sa tina legea evreiasca data de Dumnezeul evreiesc evreilor.

| doctorandus a răspuns (pentru AVAAVA):

Care este motivul pentru a denatura scripturile atât de flagrant? Ei bine, răspunsul, desigur, este evident: scriitorii Evangheliei erau disperați să demonstreze că omul lor, Isus, era Mesia care fusese promis în Vechiul Testament. Deoarece în Vechiul Testament nu existau în mod real profeții despre un Mesia născut din fecioară, răstignit și înviat, ei au trebuit să se strâmbe și să denatureze pentru a da impresia că Isus era acela cel mult așteptat.
— Farrell Till, „Prophecy Fulfillment: An Unprovable Claim"

| AVAAVA a răspuns (pentru doctorandus):

Te înșeli. Vechiul Testament abunda de relatări despre venirea lui Mesia, și sunt câteva unde se spune ca va fi născut din fecioara.
Profetia

[Isaia 9:6] Şi mare va fi stăpânirea Lui şi pacea Lui nu va avea hotar. Va împărăţi pe tronul şi peste împărăţia lui David, ca s-o întărească şi s-o întemeieze prin judecată şi prin dreptate, de acum şi până-n veac. Râvna Domnului Savaot va face aceasta.

Implinirea

[Luca 1:32] Acesta va fi mare şi Fiul Celui Preaînalt se va chema şi Domnul Dumnezeu Îi va da Lui tronul lui David, părintele Său.

Profetia

[Isaia 7:14] Pentru aceasta Domnul meu vă va da un semn: Iată, Fecioara va lua în pântece şi va naşte fiu şi vor chema numele lui Emanuel.

Implinirea

[Luca 1:26] Iar în a şasea lună a fost trimis îngerul Gavriil de la Dumnezeu, într-o cetate din Galileea, al cărei nume era Nazaret, …

[Luca 1:27] Către o fecioară logodită cu un bărbat care se chema Iosif, din casa lui David; iar numele fecioarei era Maria.

[Luca 1:30] Şi îngerul i-a zis: Nu te teme, Marie, căci ai aflat har la Dumnezeu.

[Luca 1:31] Şi iată vei lua în pântece şi vei naşte fiu şi vei chema numele lui Iisus.

Profetia

[Ieremia 31:15] Aşa zice Domnul: "Glas se aude în Rama, bocet şi plângere amară. Rahila îşi plânge copiii şi nu vrea să se mângâie de copiii săi, pentru că nu mai sunt".

Implinirea

[Matei 2:16] Iar când Irod a văzut că a fost amăgit de magi, s-a mâniat foarte şi, trimiţând a ucis pe toţi pruncii care erau în Betleem şi în toate hotarele lui, de doi ani şi mai jos, după timpul pe care îl aflase de la magi.

[Matei 2:17] Atunci s-a împlinit ceea ce se spusese prin Ieremia proorocul:

[Matei 2:18] "Glas în Rama s-a auzit, plângere şi tânguire multă; Rahela îşi plânge copiii şi nu voieşte să fie mângâiată pentru că nu sunt".
Are un Inaintemergator

Profetia

[Maleahi 3:1] "Iată, Eu trimit pe îngerul Meu şi va găti calea înaintea feţei Mele şi va veni îndată în templul Său Domnul pe Care Îl căutaţi şi Îngerul legământului pe Care voi Îl doriţi. Iată, vine!", zice Domnul Savaot.

Implinirea

[Luca 7:24] Iar, după ce trimişii lui Ioan au plecat, El a început să vorbească mulţimilor despre Ioan: Ce aţi ieşit să priviţi, în pustie? Oare trestie clătinată de vânt?

[Luca 7:25] Dar ce aţi ieşit să vedeţi? Oare om îmbrăcat în haine moi? Iată, cei ce poartă haine scumpe şi petrec în desfătare sunt în casele regilor.

[Luca 7:26] Dar ce-aţi ieşit să vedeţi? Oare prooroc? Da! Zic vouă: şi mai mult decât un prooroc.

[Luca 7:27] Acesta este cel despre care s-a scris: "Iată trimit înaintea feţei Tale pe îngerul Meu care va găti calea Ta, înaintea Ta".

Precedat de Ilie

Profetia

[Maleahi 3:23] Iată că Eu vă trimit pe Ilie proorocul, înainte de a veni ziua Domnului cea mare şi înfricoşătoare; …

Implinirea

[Matei 11:13] Toţi proorocii şi Legea au proorocit până la Ioan.

[Matei 11:14] Şi dacă voiţi să înţelegeţi, el este Ilie, cel ce va să vină.

Vorbeste in pilde

Profetia

[Psalmi 77:2] Deschide-voi în pilde gura mea, spune-voi cele ce au fost dintru început, …

[Isaia 6:9] Şi El a zis: "Du-te şi spune poporului acestuia: Cu auzul veţi auzi şi nu veţi înţelege şi, uitându-vă, vă veţi uita, dar nu veţi vedea.

[Isaia 6:10] Că s-a învârtoşat inima poporului acestuia şi cu urechile sale greu a auzit şi ochii săi i-a închis, ca nu cumva să vadă cu ochii şi cu urechile să audă şi cu inima să înţeleagă şi să se întoarcă la Mine şi să-l vindec".

Implinirea

[Matei 13:13] De aceea le vorbesc în pilde, că, văzând, nu văd şi, auzind, nu aud, nici nu înţeleg.

[Matei 13:14] Şi se împlineşte cu ei proorocia lui Isaia, care zice: "Cu urechile veţi auzi, dar nu veţi înţelege, şi cu ochii vă veţi uita, dar nu veţi vedea".

Respins de ai Sai (de evrei)

Profetia

[Isaia 53:3] Dispreţuit era şi cel din urmă dintre oameni; om al durerilor şi cunoscător al suferinţei, unul înaintea căruia să-ţi acoperi faţa; dispreţuit şi nebăgat în seamă.

Implinirea

[Ioan 1:11] Întru ale Sale a venit, dar ai Săi nu L-au primit.

[Luca 23:18] Dar ei, cu toţii, au strigat, zicând: Ia-L pe Acesta şi eliberează-ne pe Baraba, …
Tradat de un prieten

Profetia

[Psalmi 40:9] Chiar omul cu care eram în pace, în care am nădăjduit, care a mâncat pâinea mea, a ridicat împotriva mea călcâiul.

Implinirea

[Marcu 14:10] Iar Iuda Iscarioteanul, unul din cei doisprezece, s-a dus la arhierei ca să li-L dea pe Iisus.

[Marcu 14:20] Iar El le-a zis: Unul dintre cei doisprezece, care întinge cu Mine în blid.

[Marcu 14:21] Că Fiul Omului merge precum este scris despre El; dar vai de omul acela prin care este vândut Fiul Omului. Bine era de omul acela dacă nu s-ar fi născut
Moare pentru mantuirea noastră

Profetia

[Isaia 53:5] Dar El fusese străpuns pentru păcatele noastre şi zdrobit pentru fărădelegile noastre. El a fost pedepsit pentru mântuirea noastră şi prin rănile Lui noi toţi ne-am vindecat.

Implinirea

[Romani 5:6] Căci Hristos, încă fiind noi neputincioşi, la timpul hotărât a murit pentru cei necredincioşi.

[Romani 5:7] Căci cu greu va muri cineva pentru un drept; dar pentru cel bun poate se hotărăşte cineva să moară.

[Romani 5:8] Dar Dumnezeu Îşi arată dragostea Lui faţă de noi prin aceea că, pentru noi, Hristos a murit când noi eram încă păcătoşi

| doctorandus a răspuns (pentru AVAAVA):

Se vede ca nu a fost Mesia, deoarece nu-l chema Emanuel. Plus ca aia era o situatie militara din Israelul Antic, situatie ca nu mai exista de secole la nasterea lui Isus. Si daca citesti mai mult decat un singur capitol, Cartea lui Isaia lamureste cine este Servul care sufera. Plus ca traducerea prin "fecioara" este gresita. Traducerea literala este: tanara femeie este pe cale sa nasca prunc. Adica Isaia era contemporan cu tanara femeie care era insarcinata.

Majoritatea profesorilor universitari de Biblie *crestini* care nu sunt fanatici sau sonati sunt de acord cu ce-am scris mai sus. Doar plebea needucata nu este la curent cu aceste informatii.

Nu numai atat: exista traduceri majore ale Bibliei care au renuntat la traducerea prin "fecioara". Ceea ce a determinat pe unii plebei fanatizati sa le arda in public.

| doctorandus a răspuns (pentru AVAAVA):

Răspunsul la întrebarea dvs. este conținut în cuvântul „adevărat".

Toate religiile promit lucruri - crede în mine și vei merge în rai, reîncarnarea este reală, noi suntem poporul ales etc. O mulțime și o mulțime de promisiuni. Dar aproape toți promit un lucru în comun: religia noastră este SINGURA religie adevărată. Întrebați orice musulmani, creștini, budiști devotați etc. și îți vor spune: Noi ne-am dat seama, iar celelalte sărmane suflete amăgite sunt pur și simplu pradă greșelii.

Dar aici se află răspunsul la întrebare.

Dacă creștinii cred că a lor este singura religie adevărată, iar musulmanii cred că a lor este singura religie adevărată, este clar că un grup (sau ambele) greșesc.

Deci care este? Există vreo modalitate de a ști?

Imaginează-ți o întrebare similară: Câte roci sunt în ocean? Dacă ai întreba un milion de oameni, ai putea primi un milion de răspunsuri diferite. Nu există nicio modalitate de a ști sigur, nu?

Corect.

Religia nu poate fi „adevărată" în măsura în care înțelegem acest cuvânt. Adevărat implică un grad de dovezi care să susțină afirmațiile tale cu privire la validitatea unei declarații. Dar religia (și credința în general) este credința în ceva fără dovezi pentru asta. Prin definiție, un lucru nu poate fi verificat ca fiind adevărat fără niciun fel de dovezi.

Deci există un răspuns la întrebarea dvs. Singura religie adevărată este:

Nici una dintre cele de mai sus.

Nicio religie nu are dovada validității ei. Dacă ar avea-o, nu ar fi religie. Ar fi știință. Nu există o religie adevărată - doar credință.
— Dave Consiglio, Quora

| AVAAVA a răspuns (pentru doctorandus):

Dumneze nu poate fi demonstra de știință, și nici sufletul, deoarece fac parte din lumea nevăzută. Omul științific poate doar sa meargă înapoi pe urmele creației materiale, dincolo de aceasta realitate exista un zid, pe care îl poate descoperi doar credincioșii care au primit revelație, chemare, sau au fost aleși. Cei care au chemare, primesc și ei revelatie, dar nu toți, unii nu au nevoie și cred pur și simplu. Dintre cei aleși pot fi persoane care îl cauta pe Dumnezeu în alta parte, cum a fost Apostolul Pavel. În legătură cu numele Emanuel, în Ebraică înseamnă "Dumnezeu este cu noi". Asta inseamna ca Dumnezeu este cu noi tot timpul. În naşterea lui trebuie găsită prezenţa lui Dumnezeu. Dumnezeu a venit la poporul Său în persoana unui Copilaş, acelaşi Copilaş pe care Isaia îl numeşte mai târziu „Dumnezeu tare" (‘el gibbor). Această interpretare este întărită de faptul că Isaia caută să-i convingă pe oameni să nu-şi pună încrederea în regele Asiriei. Ajutorul pentru naţiune nu vine de la Asiria, ci de la Dumnezeu, întotdeauna, si ajutorul adevărat este cel în care Sufletul afla mângâiere în imparatia Cerurilor.Pentru ca pana și boala, o povara grea pe umerii celui afectat, când este primita cu bucurie și cu încredere în Dumnezeu, aceasta poate deveni un prilej de sfințire.
De multe ori, noi Creștini de astăzi, cautam sa aflam sfințenia care ne convine, o sfințire care sa fie ușoară, lipsita de osteneala.

| BBJHHRUGs a răspuns (pentru AVAAVA):

Nu zau, la psihiatru cu tine.

| AVAAVA a răspuns (pentru doctorandus):

Crucea este simbolul creștinismului, și una din cele mai puternice arme împotriva Diavolului. Te sfătuiesc sa îți cumperi doctorii pentru suflet. Vorbele tale sunt influențate din învățăturile Protestanismului Eretic, care a rupt din Biseica Primara Sfintele Taine.
Inainte de a îmbrățișa învățăturile Sectare, studiază Ortodoxia din scoarța în scoarța și te vei convinge singur, și roagă-te sa îți lumineze Dumnezeu Gândurile.

| ania a răspuns:

Nu doar dupa masa ci si inainte de masa si fara legatura cu masa, imi doresc ca toata viata mea sa fie o inchinare la adresa Creatorului nostru.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu, dar ar trebui.

| blackann a răspuns:

Nu

| IceRope a răspuns:

Nu, doar după scaun. Mai ales dacă mă forțez prea tare.

| ReddY25 explică (pentru IceRope):

Dacă scriai primul un răspuns de genul ți-aș fi dat funda dar mai aștept

| C0STEL22 a răspuns:

Daca Iisus ar fi fost strapuns de o sabie cum ar fi aratat inchinarea?