| SaveTheNature a întrebat:

Intrebare, pentru atei,agnostici si credinciosi. Mai ales pentru cei care frecventati foarte des aceasta sectiune. Religie.
Ce anume va atrage, la aceasta sectiune.
Ateii,cum de nu se plictisesc de acest basm continuu.
Hai, ca pe agnostici si pe credinciosi ii inteleg, dar nu prea ii inteleg pe atei.
De ex eu nu intru la sectiunea dragoste si sex pentru ca ma plictiseste ingrozitor, si am 27 de ani, si nu mai am curiozitati in acest domeniu absolut deloc.
Asadar ce anume va atrage la sectiunea religie

31 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu a pus in fiecare om gandul vesniciei. Ei cauta doar sa isi linisteasca constiinta incercand sa se convinga ca Dumnezeu nu exista. Acesta este adevaratul motiv pentru care frecventeaza aceasta sectiune.

| M25M a răspuns:

Imi place sa discut acest subiect, sau subiectele din aceasta categorie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Răspunsurile amuzante şi întrebările bizare. E amuzant să vezi tot felul de oameni cum se contrazic, cum se ceartă, cum se jignesc, cum se înjură pe tot felul de subiecte care nu le afectează viaţa în niciun fel.

" Creştin: Dumnezeu există, am citit toată Biblia.
Ateu: Biblia nu-i bună, Dumnezeu nu există, am citit toate teoriile existente. " - Cum naiba să nu-ţi placă şi să nu bagi în seamă această categorie zilnic?

| Mădă0611 a răspuns:

Curiozitatea, setea de cunoastere si amuzament :D Sa explic. Nu mai stiu ce zice popa la slujba ca n-am mai fost de vreo 4 ani la biserica, la slujba de vreo 5, asa ca de aici mai aflu una alta, gen http://i.imgur.com/JMrwH.jpg (ala e popa ortodox), popa zice pe langa biblie, sau din cartile sfintilor, apoi sa vad ce argumente impotriva stiintei aduceti, ca mereu atacati tabara adversa, asa, daca nu stiu ceva ma documentez, si un neuron muncit e un neuron fericit, si mai e si amuzamentul zilnic :D
E interesant subiectul, sunt interesanti subiectii, cum renunta ei la logica de dragul confortului, sau cum gasesc logica in ceva lipsit de logica, cum vor sa faca bine prin rau (lipsire de libertate, razboi), s.a.m.d.

| Miauti a răspuns:

Prostia!

| kira30 a răspuns:

Ia in considerare raspunsul lui "EmaS", te rog.

| Thunderstruck a răspuns:

EmaS are dreptate, de fapt, noi ateii, vrem doar sa aflam despre crestinism, vrem sa ne linistim constiinta, bravo doamna Ema.Acum, vorbind serios, eu vizitez categoria asta pentru ca ma amuza teribil, mai intalnesc oameni, poate imi schimb convingerile, nu sunt incuiat.Imi place si sa discut pe subiectul asta, daca am cu cine, nu cu o persoana indoctrinata pana peste cap care te si injura daca ii zici ca nu esti de aceeasi parere cu ea.

| oli112 a răspuns:

Daca ajungem sa-l cunoastem cu adevarat pe Dumnezeu si pe fiul sau Isus Hristos, vom fi cu adevarat atrasi spre religie...

| Zenit313 a răspuns:

"In crestinism, Dumnezeu este un actor de comedie care joaca in fata unui public multe prea speriat ca sa rada! "

Cred ca asta explica totul!

| Zenit313 a răspuns (pentru EmaS):

Eu mam consolat si impacat cu ideea cu mult timp in urma ca Mos Craciun nu exista sad

Intru in aceasta sectiune pentru amuzament, imi place cand oamenii(care cred ca animalele si tufisurile vorbesc) incearca sa isi justifice in mod rational credintele rolling on the floor
Nu este nimic mai amuzant.

| RAY a răspuns:

Ce inseamna pentru tine ateismul?

| RAY a răspuns:

In primul rand ateismul nu-i afirmarea ca zeii exista nici infirmarea ca ei exista, ateismul este lipsa credintei in zeii nu afirmati privind existenta lor asta e ateismul adevarat, in scimb agnosticismul este afirmarea ca el exista sau nu exista, desi un ateu are ce cauta pe aceasta categorie el este lipsit de credinta nu pronuntat in privinta existentei lui dumnezeu in totalitate de 100%

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Evolutia a pus in fiecare om ideea de supranatural. Daca nu era dumnezeu si prietenii lui, credeati in altii, si tot asa.

| EmaS a răspuns (pentru Mădă0611):

Da de unde stii tu?

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Pentru ca asa s-au transmis toate. Sentimentele, credinta, care e un sentiment, asa cum e frica, fericirea, predispozitia spre supranatural...

| Alphawolf a răspuns:

Nici eu nu sunt foarte sigur ce anume ma atrage la aceasta sectiune, dar cred ca "misterul" este cuvantul cel mai potrivit. Tot ce nu pot intelege, tot ce cuprinde necunoscute sau nu pot concepe ma atrage. Nu pot intelege cum de oamenii inteleg realitatea atat de diferit, de ce unii oameni sustin ceva ce eu nici macar nu pot concepe, de ce omul este atat de superstitios, de ce?

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Eu intru pentru a ma minuna! Vreau sa vad pana unde duce rautatea, falsitatea si agresivitatea verbala a unui adevarat crestin! Indiferent daca e troll sau nu...

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Imi place sa disec mentalitatea crestinilor.

| 4b a răspuns:

laughing multi inainte...
Iubirea, iubirea pentru semeni ma atrage la sectiunea religiewinking
Salut

| EmaS a răspuns (pentru Thunderstruck):

De cate ori te-am injurat eu?!

| Thunderstruck a răspuns (pentru EmaS):

Niciodata, si va respect, de ce?

| EmaS a răspuns (pentru Thunderstruck):

Tu ai spus asta:,, EmaS are dreptate, de fapt, noi ateii, vrem doar sa aflam despre crestinism, vrem sa ne linistim constiinta, bravo doamna Ema.Acum, vorbind serios, eu vizitez categoria asta pentru ca ma amuza teribil, mai intalnesc oameni, poate imi schimb convingerile, nu sunt incuiat.Imi place si sa discut pe subiectul asta, daca am cu cine, nu cu o persoana indoctrinata pana peste cap care te si injura daca ii zici ca nu esti de aceeasi parere cu ea.,,

| Thunderstruck a răspuns (pentru EmaS):

Nu ati inteles...V-am dat dreptate, apoi am schimbat subiectul.Ma refeream la o persoana oarecare, nu la dvs, sper ca intelegeti.

| IoanieCriminalul a răspuns:

Eu intru aici sa fac caterica.In nici un caz ce prostie a zis EmaS

| EmaS a răspuns (pentru Thunderstruck):

Ca intotdeauna! O seara faina!

| Thunderstruck a răspuns (pentru EmaS):

Serios, nu vreau sa va faceti o parerea proasta despre mine fara nici un motiv. Eu va admir pentru caracterul dvs, nu v-as face o indoctrinata, mai ales ca nu injurati.O seara buna!

| EmaS a răspuns (pentru Thunderstruck):

Nu trebuie sa iti faci griji. Si eu te apreciez chiar daca avem pareri diametral opuse, nu m-ai jignit niciodata. Pa!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Eu incerc sa indrept ceea ce se poate omeneste face, un sfat, o vorba buna; ateii cauta senzatii...

| Alex a răspuns:

Sa cautam raspunsuri la intrebari:
De ce exista multe variante despre Iisus?
De ce evrei, crestini si musulmani sunt dusmani?
etc.

| Calininio a răspuns:

Eu sunt agnostic (desi tind sa dau dreptate ateismului) Pentru ca doresc sa aflu puncte de vedere noi, eventual sa ajut pe altii sa-si formeze propriile puncte de vedere si sa se informeze... Lucruri de genul asta