| Florin9Florin9 a întrebat:

Întrebare pentru atei: Care e cea mai mare contradicție din Biblie în opinia voastră?

Știu că puteți da copy-paste la liste întregi de pe anumite site-uri sau direct link-uri către acele site-uri dar aș vrea să aud opinia voastră personală.

41 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns:

Biblia e o fantezie primitiva, puerila si absurda scrisa pentru prostirea naivilor creduli si nestiutori, iar contradictiile sunt multe si de toate felurile asa incat una singura sa fi fost si tot nu era in regula de la o scriere care se vrea a fi "cuvantul" lui Dumnezeu.

| mastadont a răspuns:

Cea mai mare contradicție biblică după părerea mea este diferența enormă între vechiul și noul testament.
În primul rând, dumnezeul din vechiul testament este un zeu crud, nemilos, nepăsător și care dă dovadă de o imaginație sadică extremă. În noul testament, dumnezeu devine brusc iubitor, înțelegător și milos.
În al doilea rând, distincția dintre vechiul și noul testament a apărut datorită faptului că religia creștină a decis că o mare parte din biblie nu mai e de actualitate, vechiul testament, și și-a întemeiat doctrina pe cel nou, bineînțeles, luând din cel vechi ce le convine, cum ar fi cele 10 porunci. Să spui că biblia este cuvântul lui dumnezeu și apoi să omiți o mare parte din ea când stabilești doctrina mi se pare o ipocrizie crasă. Probabil că creștinii ar fi renunțat de mult la vechiul testament dacă acolo nu ar fi profețiile despre venirea lui iisus, dar se pare că nu au nici o problemă să omită aspectele negative din acesta.
Bineînțeles, nu ai cum să construiești o doctrină religioasă dintr-o carte care se contrazice pe sine însăși, așa că probabil că au ales ce le-a convenit și restul a rămas de umplutură.
Așadar, de ce nu e biblia o singură carte cum ar trebui să fie? De ce au despărțit-o creștinii în două și au luat de acolo doar ce le-a convenit dacă această carte ar fi cuvântul lui dumnezeu?
Să nu uităm că vechiul testament este cartea sfântă a evreilor, pentru care noul testament nu este decât o adăugire nerecunoscută de forurile religioase, este considerat doar un comentariu al vechiului testament.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru mastadont):

De fapt la o privire mai atenta in Vechiul testament se vede ca Dumnezeul vechiului testament are acelasi mesaj cu Iisus. Exact acelasi mesaj.
Dumnezeul vechiului testament spune "milă voiesc iar nu jertfă" si de asemenea spune in Ieremia "Pentru că numai Eu știu gândul ce-l am pentru voi, zice Domnul, gând bun, nu rău, ca să vă dau viitorul și nădejdea"
Sau alt verset tot din vechiul testament:
"Munții pot să se mute din loc și colinele să se clatine, dar milostivirea Mea nu se va depărta de la tine și legământul Meu de pace nu se va zdruncina, zice Domnul, Care are milă de tine"

Dar e ușor să dăm din gură când nici măcar n-am pus mâna pe o Biblie vreodată...

| mastadont a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Iov 2:3 Domnul i-a zis lui Satan:– L-ai văzut pe robul Meu Iov? Nu mai este nimeni ca el pe pământ, un om integru şi drept, care se teme de Dumnezeu şi se fereşte de rău. Chiar şi acum, el rămâne neclintit în curăţia lui, deşi M-ai stârnit împotriva lui ca să-l distrug fără motiv.
Deci dumnezeu i-a distrus familia lui iov din capriciu, fără a avea un motiv real, doar pentru a dovedi că el e mai tare decât satan.
Osea 13:4, 9, 16 Să nu recunoşti nici un alt Dumnezeu în afară de Mine... Eşti pierdut, Israele... Samaria îşi va purta vina pentru că s-a răzvrătit împotriva Dumnezeului ei. Vor cădea răpuşi de sabie; copiii lor vor fi măcelăriţi, iar femeile lor însărcinate vor fi spintecate."
Cu alte cuvinte, dacă nu ești cu mine atunci te spintec și pe tine și pe copiii tăi.
Zeitatea criminală din Vechiul Testament considera că viața umană era lipsită de valoare, punând propria slavă megalomană deasupra valorilor umane. Acesta este unul dintre cele mai grave exemple:
Isaia 13:9-16 Priveşte! Vine ziua Domnului, o zi a cruzimii! Vine cu mânie şi urgie aprinsă... Voi pune capăt mândriei celor aroganţi... Copiii lor vor fi zdrobiţi în bucăţi sub ochii lor, casele le vor fi jefuite iar soţiile le vor fi necinstite.
Psalmii 137:8-9 Fiică a Babilonului, sortită pustiirii! Ferice de acela care-ţi va răsplăti ceea ce tu ne-ai făcut! Ferice de cel ce-i va apuca pe copiii tăi şi-i va zdrobi de stâncă!
Dumnezeu nu spune pur și simplu că pe timp de război vor exista daune colaterale regretabile. El a spus că cei credincioși ar trebui să fie fericiți - unele traduceri spun "binecuvântat" - de a ucide copii nevinovați ai celor care le-au făcut rău.
Unde e dumnezeul bun și iubitor în aceste pasaje?
Dacă preferi să vezi doar partea bună a lui dumnezeu doar pentru că ești îndoctrinat de religie atunci e treaba ta însă dovezile arată cu totul și cu totul altceva.

| cristi202 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Ooo! Superb raspuns!

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru mastadont):

Eu as vrea sa spuna Dumnezeu despre mine ca sunt mai tare ca Satan. In cazul lui Iov, asta a fost miza. A fost un joc? Poate. Dar Iov l-a cistigat, biruind raul cel mai mare. L-as juca si eu? As vrea. As vrea sa fiu ca Iov. Dar mai am pana sa ajung ca el. Daca voi ajunge vreodata. Intr-un fel, orice crestin serios intra in jocul asta. Nu conteaza ce ai, nu conteaza ce pierzi, cit timp cistigi pariul cu diavolul. Fanatism? Nu. Devotiune totala, neconditionata si nedisimulata fata de Dumnezeu. E totul sau nimic. E dragostea suprema, aceea care, cand vezi ca altul atenteaza la inima iubitei tale, te provoaca la o gelozie cumplita.

In rest, mai gindeste-te la un aspect: Dumnezeu e sfint si drept. Probabil nu ai idee ce e asta. De aceea nu intelegi. Oricum, motivele actiunilor Lui sunt intotdeauna date. Daca judecatorul te trimite pe scaunul electric pentru ca tu ai ucis oameni, nu e crud. E drept. Cred ca si tu preferi sa vezi doar ce crezi ca ar fi adevarat ca sa iti justifici logica

| cristi202 a răspuns (pentru mastadont):

Isaia 13:2: „Am dat poruncă sfintei Mele oştiri", zice Domnul, „am chemat pe vitejii* Mei la judecata mâniei Mele"
E vorba de o judecata. De dreptate.
Dar e usor sa iei doar o parte din pasaj si sa crezi ce vrei tu.

| mastadont a răspuns (pentru cristi202):

Deşi M-ai stârnit împotriva lui ca să-l distrug fără motiv.
De aici se vede clar că și dumnezeu recunoaște că nu a avut nici-un motiv să-l distrugă pe acesta, a făcut-o doar dintr-un capriciu.
Dacă pentru tine drept și sfânt înseamnă să spinteci gravide și copii, să violezi, să ucizi toți oamenii printr-un potop, atunci mă bucur că nu cred într-o astfel de religie care promovează asemenea inepții.
Când iubești nu violezi, nu tai în stânga și-n dreapta, nu omori dintr-un capriciu și nu aștepți ca cei pe care-i iubești să se milogească în fața ta. Aia nu mai e iubire, e obligație. Ori mă iubești și faci tot ce îți zic eu fără să pui întrebări tâmpite ori te distrug, ăsta e mesajul din vechiul testament.

| cristi202 a răspuns (pentru mastadont):

Osea 13:1-9: " Când vorbea, Efraim răspândea groaza în Israel. Dar cum a păcătuit cu Baal, a murit.
Şi acum ei păcătuiesc întruna, îşi fac chipuri turnate din argintul lor, idoli născociţi de ei, lucrare făcută de meşteri. Acestora le vorbesc ei şi, jertfind oameni, sărută viţei!
De aceea vor fi ca norul de dimineaţă, ca roua care trece repede, ca pleava suflată de vânt din arie, ca fumul care iese din horn.
„Dar Eu sunt Domnul Dumnezeul tău, din ţara Egiptului încoace. Tu cunoşti că nu este alt Dumnezeu afară de Mine şi nu este alt Mântuitor afară de Mine.
Eu te-am cunoscut în pustie, într-un pământ fără apă.
Dar, când au dat de păşune, s-au săturat şi, când s-au săturat, inima li s-a umflat de mândrie, de aceea M-au uitat.
Eu M-am făcut ca un leu pentru ei şi-i pândesc ca un pardos pe drum.
Mă năpustesc asupra lor ca o ursoaică lipsită de puii ei, le sfâşii învelişul inimii, îi înghit pe dată ca un leu şi fiarele câmpului îi vor face bucăti
Pieirea ta, Israele, este că ai fost împotriva Mea, împotriva Celui ce te putea ajuta"
Citeste tot pasajul! Citeste! Cine vede doar partea preferata?!?

| cristi202 a răspuns (pentru mastadont):

Unde e vorba de violuri? Adu dovezi la ce zici!

| CostinAlamariu a răspuns (pentru mastadont):

E problemă că eu văd doar partea bună dat nu e problemă ca tu vezi doar partea rea nu? Vezi? Aici e ipocrizia ta. Ma acuzi ca vad doar o parte dar exact la fel faci și tu.

În Iov Dumnezeu n-a facut niciun rau, categoric nu din capriciu. Tot ce a facut Dumnezeu a fost să îngăduie lucruri rele asupra lui Iov deoarece fara ispite nimeni nu s-ar mantui.

Iar în ce ai descris după nu Dumnezeu este vinovatul ci Israel își provoaca propria durere. Dumnezeu a zis de un milion de ori că este bun și iubitor și vrea binele oamenilor. Dar daca oamenii Îl resping pe Dumnezeu își vor tăia singuri craca de sub picioare și vor afla care sunt consecințele proprilor aroganțe. Cu ce e de vină Dumnezeu că omul e prost?

| mastadont a răspuns (pentru cristi202):

Tu. Tu vezi ca fiind un dumnezeu drept în timp ce eu văd un dumnezeu crud și lipsit de milă. Mie dacă îmi greșește copilul îl dojenesc și îl iert că doar e copilul meu, eu l-am creat. Dumnezeu însă îl pedepsește, îl sfâșie și îl spintecă.
Dacă dumnezeu ar fi om și ar face așa ceva în zilele noastre ar fi executat pe scaunul electric la câte atrocități a comis.

Vă dați drept oameni morali și integri, atunci cum puteți accepta asemenea atrocități, asemenea măceluri? Și toate astea din iubire bleah...

| mastadont a răspuns (pentru cristi202):

Isaia 13:9-16 Priveşte! Vine ziua Domnului, o zi a cruzimii! Vine cu mânie şi urgie aprinsă... Voi pune capăt mândriei celor aroganţi... Copiii lor vor fi zdrobiţi în bucăţi sub ochii lor, casele le vor fi jefuite iar soţiile le vor fi necinstite.
Soțiile le vor fi necinstite, adică violate vorbind mai modern. Și toate astea, în ziua domnului!
Privește, vine ziua domnului! o zi a cruzimii!
Ce vrei mai mult? Așa sărbătorește dumnezeul vostru propria zi, ziua domnului, prin cruzime și violuri, o fi fost vreun sadic.

| cristi202 a răspuns (pentru mastadont):

Copilul tau face o greseala simpla. Dumnezeu il ucide pe cel care deliberat a ucis pe altii, chiar copil fiind. Nu compara greseala copilului tau cu lumea cruda de atunci. Viata omului nu avea valoare atunci. Lumea era mult mai cruda atunci. De aici si nevoia de dreptate in acest sens.

| mastadont a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Și atunci de ce spune în acel citat că a făcut toate acestea fără motiv?

| mastadont a răspuns (pentru cristi202):

La ce zeu crud aveau nici nu mă mir că aveau nevoie de dreptate happy happy

| cristi202 a răspuns (pentru mastadont):

"Voi pune capăt mândriei celor aroganţi". Daca mindria si aroganta era pe marimea necinstirii femeilor? Stii cit poate distruge mindria? Uita-te la un Hitler. Daca mindria aceea egala necinstirea femeilor? Daca femeile erau atit de rele incit sa merite acel lucru? Stiu, suna cumplit, dar asa a fost. Dumnezeu nu judeca pe nedrept. Oricum, se vede ca nu prea ai habar de raul din lume.

| cristi202 a răspuns (pentru mastadont):

Ar trebui sa intelegi ca lumea de atunci era foarte rea, incit a atras judecata lui Dumnezeu in acest mod.

| mastadont a răspuns (pentru cristi202):

Bravo, demonstrezi cu fiecare comentariu că ești îndoctrinat fără putință de scăpare. Ai ajuns să justifici violul cu ajutorul religiei.
Dacă chiar erau atât de rele de ce nu le-a ucis și gata? De ce a trebuit să le violeze și să le tortureze spintecându-le?
Și de ce să le zdrobească copiii? Cu ce au putut greșit copii abia născuți? Cum justifici asta?
În nici-o țară civilizată nu există pedeapsa cu violul, cu spintecarea sau cu zdrobirea copiilor, doar dumnezeu dă astfel de pedepse crude. Se pare că am ajuns mai civilizați ca acest zeu nemilos, ar avea ce învăța de la noi.

| mastadont a răspuns (pentru cristi202):

Asta e doar o concepție greșită de a ta. În lume au fost mereu oameni răi, oameni buni, și oameni care au fost și răi și buni. Nimic nu e alb și negru, să zici că lumea era rea atunci ar fi o generalizare.
Nu cred că lumea a fost mai rea decât naziștii de exemplu, care au omorât vreo 10 milioane de oameni, sau comuniștii ruși, care au omorât vreo 30... Pe atunci nici nu erau atâția oameni în lume. Și uite că dumnezeu nu a intervenit, nu i-a păsat.
Nu mai idealiza trecutul că o faci degeaba, n-ai dovezi pentru așa ceva.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru mastadont):

E proasta traducerea. O traducere mult mai bună e asta:

"Și măcar că prin zisele tale ai făcut ca pe nedrept să-și piardă averile, el încă se ține statornic în neprihana lui!"

Acel "pe nedrept" se refera la averile lui Iov care au fost castigate prin munca cinstita, dar deși diavolul i le-a luat Dumnezeu tot le-a restituit ca sa faca dreptate într-un final față de Iov

| cristi202 a răspuns (pentru mastadont):

Se vede ca ai citit pe parti Biblia. Citeste in cazul potopului. Acolo se spune ca raul era generalizat. Lumea era in intregime rea. Cred ca trebuia sa cauti o fapta buna cu luminarea. Poate ca nazistii nu au fost asa rai ca ei. Intre timp, omenirea a scapat de sclavie si eliberarea de segregationism a venit mai tirziu. Omenirea a evoluat mult pe calea binelui. Democratia ateniana abia aparea, dreptul roman a venit mai tirziu. Lumea chiar era barbara.

| mastadont a răspuns (pentru cristi202):

Dar tu cum citești? De unde a venit sclavia? Nu cumva tot de la acest dumnezeu?
Exodul capitolul 21, versetul 1:

Acestea sunt poruncile pe care le veți aduce înaintea lor. Când cumperi un rob evreu, el va servi șase ani, iar în anul al șaptelea va ieși liber, pe nimic. Dacă el vine singur, va ieși singur; dacă vine căsătorit, atunci soția lui va ieși cu el. În cazul în care stăpânul său îi dă o soție și ea îi dă fii sau fiice, soția și copiii ei vor fi ai stăpânului și el va ieși singur. Dar, dacă sclavul spune clar: "Eu îi iubesc pe stăpânul meu, pe soția mea și pe copiii mei; Nu voi ieși liber", atunci stăpânul lui să-l aducă la Dumnezeu; îl va aduce la ușă sau în tocul ușii; și stăpânul îi va găuri urechea cu o sulă; și el îi va servi pentru viață.
Exodul capitolul 21, versetul 20:

Dacă un om își bate sclavul de sex masculin sau feminin cu un toiag și sclavul moare ca rezultat direct, el trebuie să fie pedepsit, dar nu trebuie pedepsit dacă sclavul se ridică după o zi sau două, din moment ce sclavul este proprietatea lui.
Leviticul capitolul 25, versetul 44:

Sclavii tăi de sex feminin sau masculin să vină din națiunile din jurul tău; de la ei poți cumpăra sclavi. De asemenea, poți cumpăra pe unii dintre rezidenții temporari care trăiesc între voi și membrii ai clanurilor lor născuți în țara voastră, iar aceștia vor deveni proprietatea ta. Îi poți lăsa copiilor tăi ca proprietate moștenită și îi pot face sclavi pe viață, dar nu trebuie să-i stăpânești pe semenii tăi israelieni fără milă.
Nu e de mirare că sclavia era așa de răspândită, că doar venea de la dumnezeu.
Am evoluat pentru că am început să scăpăm din mrejele acestei fantezii numită religie, că dacă era după creștini aveam sclavi și astăzi.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru mastadont):

Dumnezeu nu facea nimic rau fara sa-i avertizeze prin prooroci. Dovada Niniive. Iar daca Dumnezeu ar fi implinit ceea ce ii avertizase este pentru ca cunostea fiecare persoana in parte chiar si pe cel care inca nu se nascuse, ca la fel ar fi ajuns, neascultator de Dumneze, ca si parintii lor. Si tot Ninive este un exemplu ca daca s-au pocait, Dumnezeu nu i-a mai pedepsit. La fel si in ziua de astazi, Dumnezeu ne_a avertizat prin Fiul, Isus in Noul Testament. La fel, cei care vor asculta de El vor fi salvati. Cine nu asculta va fi judecat. De ce vrei sa fie si cu cel neascultator in ziua judecatii ca si cu cel ascultator?

| mastadont a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Iar aberezi. Dacă dumnezeu știe ce vom face în viitor atunci ce rost are să trăiești? Înseamnă că e degeaba căci dumnezeu știe că o să fii rău sau bun, înseamnă că nu ai control asupra a ce vei face și ești doar o marionetă în mâinile lui. De ce să pedepsească dacă el știe că vei face rău? Nu mai bine elimină răul complet? Ce spui tu aici e ilogic, irațional și imposibil.
E ca și cum eu mă joc șah, mut un pion greșit cu intenție, și dup-aia îl pedepsesc pe pion că ar fi vina lui că am greșit eu.
Ai auzit de paradoxul lui epicur?
Poate Dumnezeu să oprească răul și nu o face? Înseamnă că nu e atotputernic cum susține biblia.
Poate și nu vrea? Înseamnă că și el e rău din moment ce a creat răul, că toate de la dumnezeu vin.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru mastadont):

Ca sa elimine raul va trebui sa elimine pe cel ce face raul. Dar Dumnezeu este indelung rabdator si milostiv si asteapta sa ne intoarcem, schimbam, sa nu mai facem rau.Deci de noi depinde daca suntem oi sau capre. Cum vrei sa te forteze Dumnezeu sa il asculti, daca tu refuzi?

| mastadont a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Cum pot să îl refuz sau nu dacă el știe deja ce voi face? Dacă el știe ce voi face atunci e clar că nu am libertate de alegere și sunt doar o marionetă în mâinile lui. Dacă el mă face rău și cinic atunci, logic, e vina lui nu a mea căci eu nu am liber arbitru în acest caz.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru mastadont):

El stie ce vei face. Dar nu Ell te influenteaza ce sa faci decat daca alegi sa traiersti dupa voia lui. Iar atunci vei fi bun si nu rau.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

El(Dumnezau) nu stie viitorul, dar religia ta se pare ca stie totul, inclusiv ca Dumnezeu cunoaste viitorul.Si tu o crezi orbeste!
Asta e problema cea mai mare.
Pentru cei ca tine se mai zice ca atunci cand un orb călăuzește pe un alt orb cad amândoi în groapă.
Si nu orice groapa, ci una plina de fanatici, unde Minciuna e pe tron, iar Ignoranta si Prostia la dreapta si la stanga ei.

| cristi202 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Chiar asa! Omul face prostii, pe urma trage de pe urma lor, si mai apoi gaseste vinovatul: Dumnezeu! Avem in sange sa cautam mereu un tap ispasitor, dar sa nu vedem ca noi suntem problema: Nero a dat vina pe crestini, nazistii pe evrei, ateii pe Dumnezeu.

| cristi202 a răspuns (pentru mastadont):

Sclavia nu venea de la Dumnezeu. El a adaptat legea Sa la societatea din acea vreme. In care sclavia era adinc inradacinata. Daca pe atunci erai un tip cit se poate de corect, de drept, nu ti-ai fi pus niciodata probleme ca ai un sclav, daca aveai.
E adevarat ca e, din punct de vedere al perfectiunii ceva deficitar. In mod normal, etic vorbind, sclavia e ceva rau. Dumnezeu stie asta. Daca te uiti in Noul Testament, e o contradictie aparenta, acolo spune ca daca esti rob si poti fi liber, sa te folosesti de asta. Acolo egalitatea e mai proclamata decat in multe alte locuri.
De ce e asa? Pentru ca revelatia e progresiva. Dumnezeu nu da totul dintr-o data. Nu schimba totul dintr-o data. Poti vedea in viata crestinilor asta. Poate noul convertit la crestinism are probleme serioase cu birfa, invidia, egoismul. Si totusi, in cele mai multe cazuri, Dumnezeu nu ii rezolva problemele cele mai grave, ci il scapa de alcool, tigari, si alte lucruri asemanatoare care il leaga. Abia mai apoi ia taurul de coarne si il face pe credincios sa inteleaga ca are probleme mult mai grave. La mine a durat 5 ani pana sa descopar lucrul care era o problema adevarata pentru mine.
La fel si cu sclavia. Legea lui Dumnezeu era revelatia de inceput. Atingea chestiile de baza. Revelatia se desavirseste la Isus. Doar un exemplu: in lege, se zice sa nu preacurvesti, Isus spune ca daca doar ai privit o femeie ca sa o doresti, ai si preacurvit cu ea in inima ta. E o diferenta? Da. Imensa. De aceea la inceput Dumnezeu a permis sclavia.

| Digikey a răspuns:

Dumnezeul care aproba sclavia si promoveaza crime in stanga si in dreapta are probleme serioase la mansarda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Felicitări pentru întrebare! happy Și eu sunt curioasă de răspunsuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt ateu si chiar daca as fi nu as gasi o contradictie in Biblie.
Ce numesc altii contradictii sunt doar simple aparente, in realitate, acesti oameni nu au imaginea completa a intregului tablou ci doar o parte din tablou.
P.S. Daca se incumeta cineva sa imi dea o contradictie nu m-as supara sa o vad, dar sa mi-o dea cu gandul sa afle adevarul, nu ca sa isi descarce frustrarile sale, ca si asa eu sunt frustrat destul.

| chuckmanson a răspuns:

Aș spune că ar fi despre cum se obține mântuirea? Credință sau fapte? Sunt o grămadă de pasaje care spun ca doar prin credință(Romani 3:28, Efeseni 2:8-9) si câteva care susțin ca și prin fapte. Mulți teologi au vrut sa scoată epistola lui Iacov din Biblie pentru ca promovează respectarea torei. Această contradicție a împărțit biserici pentru secole, dar nimeni nu a ajuns până acum la o concluzie.

| cristi202 a răspuns (pentru chuckmanson):

Asta e simpla. Credinta adevarata duce intotdeauna la fapte. Crezi, apoi actionezi. Ca si curentul, nu il vezi pe fir, dar vezi efectul lui la bec, lumina. Curentul e credinta, lumina e efectul, fapta. Ai credinta adevarata, lumina apare. Nu ai faptele, ma indoiesc ca ai credinta. E chiar atit de greu de priceput cand citesti?

Răspuns utilizator avertizat
| DoctorWh0 a răspuns:

Inainte de a veni mesia, ar trebui sa vina Ilie (Maleahi 4:5-6 sau pe acolo). Insa, inainte lui Isus, nu a venit nimeni decat Ioan botezatorul. Problema este, chiar si Ioan zice ca nu e Ilie (Ioan 1:21),deci Ilie nu a venit, deci Isus nu e mesia.
Plus ca mesia ar trebui sa ia toti evreii si sa-i puna in Israel, sa termine toate razboaiele, sa aduca pace pe pamant...