| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare pentru atei:

Credeti in cultul mortilor?

(maine e sambata mortilor)

Răspuns Câştigător
| drbear a răspuns:

Cultul mortilor,sau sambata mortilor nu este un obicei crestin. Este un obicei pagan pe care poporul l-a asimilat dupa ce s-a crestinat in calendarul crestin-ortodox.
O sa auzi la orice reportaj TV cand se anunta o sarbatoare si urmatoarele cuvinte : din batrani se spune ca in ziua x,se intampla y lucru. Acest "din batrani" este de fapt obiceiul pagan.
Multe popoare,inainte de crestinism au avut religii pagane. Dacii il aveau pe Zamolxis si ceilalti zei ai lor. Cand romanii s-au crestinat nu au abandonat aceste obiceiuri si ritualuri. Cele mai multe ritualuri pagane le poti observa la inmormantari sau zile dedicate celor morti,precum sambata mortilor, pentru ca la pagani moartea avea o mare insemnatate simbolistica.
Daca intrebi ateii...ei nu cred decat in lucrurile dovedite stiintific, deci cred ca stii deja raspunsul. Dar oricum, sambata mortilor nu e un obicei crestin.

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ateii nu cred in nimic (referitor la religie). Eu nu sunt ateu doar ti-am spus adevarul despre ei.

| VladimirPutin a răspuns:

Cultul mortilor n-are treabă cu religia
ateii nu cred în nimic fraiere

| AnghelB a răspuns (pentru VladimirPutin):

Am vazut in raspunsurile tale. NIMIC

| VladimirPutin a răspuns:

Du-te mă cu întrebările tale tâmpite.Ce răspuns vrei la asemenea întrebare?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce porcarie mai e si aia? un adevarat ateu nu crede in morti / o data mort nu esti nimic decat oase

| AnghelB a răspuns (pentru anonim_4396):

Destul de trist. Nici pe aici nu sunteti mare lucru, nici pe dincolo.

| anonim_4396 explică (pentru AnghelB):

Multumim de apreciere